
Справа № 464/4957/19
пр.№ 2-а/464/184/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.10.2019 Сихівський районний суд м.Львова
в складі: головуючого-судді Чорна С.З.
за участю секретаря судових-засідань Бусько Ю.В.
розглянувши у судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Львівській області, інспектора поліції Кіт Василя Володимировича про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,-
в с т а н о в и в :
позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідачів, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 425 грн. по справі про адміністративне правопорушення серії ДП18 №278207 від 30.08.2019.
В обґрунтування позову покликається на те, що 30.08.2019 інспектором УПП у м.Львові його було притягнено до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 грн., про що було винесено постанову ДП18 №278207. Зі змісту даної постанови вбачається, що ним було порушено п. 19.1 ПДР, а саме те, що позивач не увімкнув фари в режимі ближнього світла у темну пору року. Зазначає, що перед тим як виїхати з дому, він перевірив справність автмомобіля, який на момент початку поїздки був повністю справний, включно із фарами ближнього світла. Перешкод для експлуатації автомобіля не було. Проте, під час поїздки у позивача перестав працювати генератор, виявивши це він рушив у напрямку стоянки автомобіля. Рухаючись на заряді акамулятора, фари ближнього світла стали світити слабше, хоча вони були увімкненні. Стверджує, що ця несправність виникла в дорозі. Залишення автомобіля після виникнення несправності на автдорозі могло створити небезпеку іншим учасникам руху, тому в умовах крайньої необхідності, дотримуючись правила п.31.5 ПДР вирішив рухатися коротшим шляхом до місця стоянки, оскільки останній проживає неподалік. Проте був зупинений працівниками поліції, на прохання позивача надати можливість доїхати до стоянки та усунути несправність йому було відмовлено. Вважає, що притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст. 122 КУпАП є незаконним та необгрунтованим та просить її скасувати.
Ухвалою суду від 12.09.2019 позов прийнято до розгляду та відкрито позовне провадження.
Позивач подав до суду заяву, в якій просить слухати справу у його відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить такі задоволити.
Відповідачі в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлялися про час та місце розгляду справи.
У зв`язку з неявкою сторін та з врахуванням поданої заяви фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч.4 ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав
Судом встановлено, що 30.08.2019 постановою серії ДП18 №278207 від 30.08.2019 позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн. Згідно даної постанови, позивач визнаний винним у тому, що він 30.08.2019 о 21.50 год. у м.Львові по пр.Ч.Калини,77 керуючи транспортним засобом марки «ВАЗ 21013» д.н.з. НОМЕР_1 не увімкнув фари в режимі ближнього світла у темну пору доби, чим порушив п. 19.1 ПДР України.
Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Відповідно до положень КУпАП факт вчинення адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи встановлюються на підставі доказів, якими є будь-які фактичні дані, що підтверджують наявність чи відсутність вказаних обставин.
У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно вимог ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Пленум Верховного Суду України у п.24 своєї постанови № 14від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» звернув увагу на неприпустимість спрощеного підходу до розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності.
Незважаючи на зазначені обставини, відповідачем не було подано в порядку визначеному ч.1 ст.261 КАС України відзиву на позовну заяву, не представлено суду достатніх та належних доказів в підтвердження правомірності оскаржуваної постанови, не надано жодних документів (матеріалів), які стали підставою для прийняття рішення про притягнення позивача до відповідальності. В матеріалах справи взагалі відсутні будь-які показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, та які, в свою чергу, стверджували про вчинення позивачем вищеописаного адміністративного правопорушення.
В силу положень ст.62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно ст.293 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і може прийняти серед іншого рішення про скасування постановиі закриття справи.
З огляду на встановлені судом обставини, враховуючи відсутність достатніх та належних доказів в підтвердження правомірності оскаржуваної постанови, суд приходить до висновку, що прийняте рішення (постанова) про притягнення позивача до адміністративної відповідальності є необґрунтованим, прийняте без повного та об`єктивно з`ясування усіх обставин справи, а тому підлягає скасуванню.
На підставі ст.55 Конституції України, ст.9, п.1 ст.247, ст.289, ч.1 ст.293 КУпАП та керуючись ст.ст. 9, 72-74, 77, 229, 242, 244-246, 286 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
позов ОСОБА_1 - задоволити.
Визнати протиправною та скасувати постанову серії ДП18 №278207 від 30.08.2019 в справі про адміністративне правопорушення, а провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.122 КУпАП - закрити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Сихівський районний суд м.Львова протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, місце знаходження: 79053, м. Львів, вул. Перфецького, 19, ЄДРПОУ 40108646.
Відповідач: Кіт Василь Володимирович , місце праці: інспектор УПП у Львівській області, м.Львів, вул.Перфецького,19, ЄДРПОУ 40108646.
Суддя: Чорна С.З.