Постанова № 8517938, 15.03.2010, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2010
Номер справи
11008/09/2170
Номер документу
8517938
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" березня 2010 р. Справа № 2-а-11008/09/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Василенко Г.Ю.,

при секретарі: Шарко Н.А.,

за участю: представника позивача - Окіпнюк О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області до сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства "Скадовське ремонтно-транспортне підприємство" про стягнення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб,

встановив:

Державна податкова інспекція у Скадовському районі Херсонської області (далі по тексту Позивач або ДПІ) звернулась до суду із адміністративним позовом до сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Скадовське ремонтно-транспортне підприємство» (далі по тексту Відповідач або ВАТ) про стягнення до бюджету заборгованості по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 282997 грн. 06 коп.

Під час судового розгляду справи позивач збільшив розмір позовних вимог, внаслідок чого сума заборгованості, яка підлягає стягненню з ВАТ склала 284906 грн. 15 коп.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, суду пояснив, що на підставі направлення та відповідно до плану перевірки ДПІ проведена планова виїзна перевірка правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб відкритим акціонерним товариством «Скадовське ремонтно-транспортне підприємство» за період з 01.07.2006 року по 31.03.2008 року. За наслідками перевірки виявлено порушення вимог п.8.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 року №889-IV (далі по тексту Закон №889-IV), а саме не сплачено до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу сум податку з доходів фізичних осіб у розмірі 305248 грн. 85 коп. На день розгляду справи у суді податкова заборгованість ВАТ перед бюджетом по сплаті податку з доходів фізичних осіб складає 284906 грн. 15 коп. Враховуючи те, що ВАТ самостійно не погашає заборгованість з податку з доходів фізичних осіб перед бюджетом, ДПІ вимушена була звернутись до суду з позовом.

Відповідач в судове засідання не з’явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча судом був належно повідомлений про місце, день та час розгляду справи. Разом з цим, від нього надійшла заява відповідно до змісту якої борг відповідача з податку з доходів фізичних осіб за період з 01.07.2006 року по 31.03.2008 року становив 28378 грн. 98 коп., який на момент пред’явлення позову до суду був погашений. Решта суми боргу з податку з доходів фізичних осіб утворилась до 01.07.2006 року.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи із наступного.

Відповідно до змісту ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року №509-ХІІ (далі по тексту Закон №509-ХІІ) ДПІ надано право подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Отже, ДПІ при поданні адміністративного позову до ВАТ діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Законом №509-ХІІ.

Відповідно до ст.17 Закону №889-IV особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.

У зв’язку з викладеним, з метою перевірки правильності обчислення та своєчасності внесення ВАТ до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб за період з 01.07.2006 року по 31.03.2008 року позивачем проведено планову виїзну перевірку, за наслідками якої складено акт від 03.06.2008 року №299/23/03764079.

Відповідно до змісту зазначеного акту ВАТ не сплатило до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу сум податку з доходів фізичних осіб у розмірі 305248 грн. 85 коп. На момент розгляду справи у суді податкова заборгованість ВАТ перед бюджетом по сплаті податку з доходів фізичних осіб складає 284906 грн. 15 коп.

Згідно із змістом Закону №889-IV ВАТ є податковим агентом, який зобов’язаний нараховувати, утримувати та сплачувати податок з доходів фізичних осіб до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Дослідженням письмових доказів, зокрема копії довідки (як складова частина акту) від 03.06.2008 року №299/23/03764079, копії розрахунку повноти та своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб по СВАТ «Скадовське РТП», розрахунків заборгованості ВАТ «Скадовське РТП» по податку з доходів фізичних осіб станом на 01.04.2009 року, 01.10.2009 року, 01.11.2009 року судом встановлено, що дійсно ВАТ не сплатило до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу сум податку з доходів фізичних осіб у розмірі 284906 грн. 15 коп.

Крім цього, ВАТ при підписанні довідки (як складова частина акту) від 03.06.2008 року №299/23/03764079 та копії розрахунку повноти та своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб по СВАТ «Скадовське РТП», якими підтверджується факт несплати до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу сум податку з доходів фізичних осіб у розмірі 284906 грн. 15 коп. жодних заперечень щодо суми заборгованості не надало.

Відповідно до п.п.20.3.1 п.20.3 ст.20 Закону №889-IV ВАТ особами, відповідальними за погашення суми податкового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб, при нарахуванні податку особою, на яку покладається відповідальність за таке нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету згідно нормами цього Закону є така особа-податковий агент.

Таким чином, аналізуючи викладене слідує, що ВАТ, будучи податковим агентом, зобов’язано було сплатити до бюджету податок з доходів фізичних осіб в розмірі 284906 грн. 15 коп.

За таких обставин, враховуючи те, що факт наявності заборгованості відповідача по прибутковому податку з громадян з виплаченої заробітної плати, який він зобов’язаний нараховувати, утримувати і перераховувати до бюджету своєчасно та у повному обсязі, достовірно встановлений суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області до сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Скадовське ремонтно-транспортне підприємство» в повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області до сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Скадовське ремонтно-транспортне підприємство» про стягнення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб задовольнити.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Скадовське ремонтно-транспортне підприємство» (75700, Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Шмідта, 137, код ЄДРПОУ 03764079) в дохід бюджету (р/р33210800700268, код платежу 11010100, УДК 24103683, МФО 852010) заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в розмірі 284906 (двісті вісімдесят чотири тисячі дев'ятьсот шість) грн. 15 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 22 березня 2010 року.

Суддя Василенко Г.Ю.