ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-46755/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Удовіченка С.О.,
при секретарі –Саченко Н.С.,
за участю:
представника позивача Гриценка І.Г.
представника відповідача Прокопчука О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Полтаві справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "ГЕЙМ-СЕРВІС"до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції у Полтавській областіпро визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій , -
В С Т А Н О В И В:
02 вересня 2009 року Приватне підприємство "ГЕЙМ-СЕРВІС" (надалі по тексту - позивач)звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення №0001342303 від 05.06.2009.
В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що автоматичні гральні автомати не є реєстраторами розрахункових операцій у розумінні ст. 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ”, а тому накладення штрафних (фінансових) санкцій за застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованного, неопломбованого реєстратора розрахункових операцій є неправомірним.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні. В своїх запереченнях зазначав, що перевірка позивача проводилась згідно Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. В ході перевірки було встановлено порушення Приватним підприємством «ГЕЙМ -СЕРВІС»п.п. 1, 2 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, у зв’язку з чим Карлівською міжрайонною державною податковою інспекцією було винесене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001342303 від 05.06.2009.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши наявні в матеріалах справи документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 07.05.2009 працівниками Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції у Полтавській області на підставі направлень № 1236/001236 та № 1137/001237 від 08.05.2009 була проведена планова виїзна перевірка господарської одиниці гральні автомати, що розташовано за адресою вул. Київська, 41-б, смт. Градизьк, Глобинський район, Полтавська область, та належить Приватному підприємству «Гейм-сервіс»(код ЄДРПОУ 35539017) за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патенітів і ліцензій, в результаті якої було складено акт (довідку) перевірки від 07.05.2009
Перевіряючими, було встановлено, що на момент перевірки в приміщені грального залу (вул. Київська, 41, смт. Градизьк, Глобинський район, Полтавська область) знаходилося 4 (чотири) гральних автоматів з купюроприймачами. Розрахункові операції (внесення ставок) проводилися шляхом внесення купюри номіналом від 5 гривень до купюроприямачів. Всі гральні автомати підключені до електромережі, знаходилися в робочому стані на всіх автоматах проводилися азартні ігри. Для здійснення діяльності у сфері грального бізнесу підприємством придбано чотири торгових патентів на вказану адресу, але зазначені гральні автомати не були зареєстровані, як реєстратори розрахункових операцій в податковому органі та не переведені у фіскальний режим роботи, а також нероздрукування та невидачач розрахункового документу при наданні послуг у сфері загального бізнесу на суму 5 грн.
На підставі даного акту Карлівською міжрайонною державною податковою інспекцією у Полтавській області винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001342303 від 05.06.2009 на загальну суму 1385,00 грн. за порушення пунктів 1 , 2 статті 3 вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Позивач не погодився з даним рішенням в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” щодо застосування при здійснення розрахункових операцій незареєстрованого та неопломбованого реєстратора розрахункових операцій та оскаржив його до суду.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно;розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з абзацом 1 пункту 2 частини 1 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, здійснювати контроль за: додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.
Відповідно до статті 15 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” контроль за додержанням суб’єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.Підстави та порядок проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, що використовують реєстратори розрахункових операцій, визначаються Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та п.2.6 додатку 2 до наказу ДПА України від 11.10.05 № 441 “Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку складання план - графіка перевірок суб'єктів господарювання та взаємодії між структурними підрозділами при їх проведенні”та проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби.
Порядок допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових перевірок регулюється ст. 11 -2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні ”, згідно якої посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової виїзної перевірки за умови надання платнику податків під розписку направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку.
Відповідно до п.2.7 наказу ДПА України від 11.10.2005 № 441 “Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку складання план - графіка перевірок суб'єктів господарювання та взаємодії між структурними підрозділами при їх проведенні”перевірки контролю за здійсненням суб’єктами господарювання розрахункових операцій у сфері готівкового обігу проводять групою у складі не менше двох посадових осіб за наявності у них службових посвідчень та направлення, на перевірку.
Судом встановлено, що вищевказана перевірка позивача була проведена працівниками ДПІ Григор’євим Є.Є. та Грицай Ю.В. із дотриманням вищевикладених норм законодавчих актів, відповідно до плану проведення перевірок на травень 2009 року та на підставі направлень на право проведення перевірки № 1236/001236 та № 1137/001237 від 08.05.2009.
Отже, доводи позивача про незаконність перевірки у зв’язку з тим, що органом державної податкової служби не було надіслано повідомлення про проведення перевірки за 10 днів до її початку, суд не бере до уваги, оскільки зазначена вимога, яка міститься у ст. 11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні ”, стосується лише планових виїзних перевірок платників податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), а не перевірок за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу.
Що стосується суті виявлених порушень, судом встановлено наступне.
Згідно із пунктом 1 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіксальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Статтею 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” визначено, що реєстратор розрахункових операцій є пристроєм або програмно-технічнім комплексом, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп’ютерно - касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Виходячи із вказаного визначення, гральний автомат, оснащений купюроприймачем, є реєстратором розрахункових операцій в розумінні вказаної норми.
Відповідно до статті 11 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.
Пунктом 1 частини 2 додатка до постанови Кабінету міністрів України від 7 лютого 2001 року №121 “Про переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій ” встановлено, що до 31 грудня 2006 року всі гральні автомати повинні бути переведенні в режим застосування РРО. У зв’язку з цим з 1 січня 2007 року у суб’єктів господарювання, що надають послуги у сфері грального бізнесу, виникає обов’язок застосовувати гральні автомати, що виконують фіскальну функцію.
Згідно зі статтею 12 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 121 “Про терміни переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій” на Міністерство промислової політики було покладено обов’язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запам’ятовуючих пристроїв ( фіскальної пам`яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 1 липня 2008 року № 430 “Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції” (наказ втратив чинність згідно з наказом Державної податкової адміністрації України від 10 вересня 2008 року № 581) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено комп’ютерно-касову систему “Фіскал”, яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.
Таким чином, із моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп’ютерно-касової системи “Фіскал” позивач зобов’язаний був використовувати зазначену систему.
Судом встановлено, що комп’ютерно-касова система “Фіскал” Приватним підприємством «ГЕЙМ -СЕРВІС» на зазначених вище гральних автоматах розташованих за адресою вул. Київська, 41, смт. Градизьк, Глобинський район, Полтавська область, станом на момент проведення перевірки 07.05.2009 не використовувалась.
Доводи позивача про те, що на території України не виробляються та не імпортуються автоматичні гральні автомати із вбудованою можливістю щодо фіскальних функцій суд оцінює критично, оскільки позивачем не було надано доказів, що засвідчують вжиття ним заходів із встановлення технічної можливості використання комп’ютерно-касової системи “Фіскал” у гральному автоматі, що ним використовується.
Відповідно до статті 12 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Таким чином, твердження позивача про те, що внесена готівка до грального автомату, оснащеного купюроприймачем, по закінченню гри вилучається працівником грального залу та проводиться через РРО не позбавляє його обов’язку застосовувати у своїй діяльності зареєстровані, опломбовані та переведені у фіскальний режим у встановленому законодавством порядку гральні автомати.
Згідно з пунктом 4.4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 № 614 реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивачем було допущено порушення пункту 1 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
В свою чергу пунктом 2 статті 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлена відповідальність за порушення вимог цього Закону до суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій, в даному випадку сума штрафних санкцій становить 1360 грн ( 20 * 17 грн * 4 (гральних автомати) ).
Крім того, перевіркою також встановлено порушення пункту 1 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме не проведено розрахункову операцію через РРО в сумі 5 грн, що тягне за собою застосування штрафних ( фінансових) санкцій на підставі частини 1 статті 17 вказаного Закону, у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, а відтак сума штрафних санкцій в даному випадку становить 25 грн ( 5 грн * 5 ).
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що Карлівська міжрайонна державна податкова інспекція у Полтавській області діяла в межах повноважень, наданих їй законом, а оскаржуване рішення № 0001342303 від 05.06.2009 про застосування штрафних ( фінансових) санкцій в розмірі 1385 грн є правомірним та обґрунтованим.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-167 Кодексу адміністративного судочинства України,суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Гейм-сервіс" до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001342303 від 05.06.2009 відмовити.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 09 березня 2010 року.
Суддя С.О. Удовіченко