ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
25.01.10Справа №2а-9493/09/11/0170 о 16 годин 37 хвилин
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі
судді Москаленка С.А. , при секретарі Бурдейній Г.Ю. за участю:
представника позивача – Давидова І.В., довіреність від 21.01.2010р.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ювілейний"
до Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим
про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення витрат зі сплати судового збору в сумі 1265,67грн.,
ВСТАНОВИВ:
ВСТАНОВИВ:
Сільськогосподарський виробничий кооператив "Ювілейний" звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим про зобов'язання списати безнадійний податковий борг з податку з доходів фізичних осіб у сумі 126566,55грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що податковий борг по сплаті податку з доходів фізичних осіб з орендної плати орендарів за оренду земельних часток (паїв) у сумі 126566,55грн. підлягає списанню, оскільки відносно нього сплив строк позовної давності у 1095 днів, встановлений Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами". Позивачем за період з 01.01.2004р. до 31.03.2006р. своєчасно нараховувався податок з доходів фізичних осіб з заробітної плати та з орендної плати орендарів за оренду земельних паїв, які орендувалися позивачем у його робітників. Розрахунки, за формою, встановленою чинним законодавством, у визначений строк надавалися до органів державної податкової служби. Позивач звернувся із заявою до відповідача про списання безнадійного податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб з орендної плати орендарів за оренду земельних паїв у сумі 126566,67грн., який виник за період 01.01.2004р. до 31.03.2006р. Відповідачем було відмовлено позивачу у винесенні рішення про списання безнадійного боргу, що стало підставою для звернення до суду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач явку представника не забезпечив, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином - судовою повісткою, надав клопотання про розгляд справи за відсутністю його представника. Проти позову заперечував з підстав, наведених у наданих запереченнях, у яких зазначив, що оскільки Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» передбачено подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого(сплаченого) на користь платника і сум утриманого з них податку (ф.№1ДФ), який не є податковою декларацією, податковий борг у таких платників податків виникає лише у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати відповідної суми податкового зобов’язання, нарахованого органом державної податкової служби за актом документальної перевірки та узгодженого відповідно до чинного законодавства (а.с.186).
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Сільськогосподарський виробничий кооператив "Ювілейний" (код ЄДРПОУ 00852588) 16.03.2000р. зареєстрований Сакською районною державною адміністрацією АР Крим, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію (а.с.167).
Позивач знаходиться на обліку у Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим.
Листом від 07.07.2009р. за вих. № 117 позивач звернувся до Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим з вимогою списати безнадійний податковий борг по податку з доходів фізичних осіб, який був нарахований на орендну плату орендарів за оренду земельних паїв у сумі 126566,55грн. за період з 01.01.2004р. до 31.03.2006р., у зв'язку з тим, що минув строк давності стягнення зазначеного податкового боргу, передбачений ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Листом від 08.07.2009р. за вих. № 3905/10/24-00 відповідач відмовив позивачу у списанні безнадійного податкового боргу зазначивши, що Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» передбачено подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ), який не є податковою декларацією, податковий борг у таких платників виникає лише у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати відповідної суми податкового зобов'язання, нарахованого органом державної податкової служби за актом документальної перевірки та узгодженого, відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року N1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов’язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно з преамбулою Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» N 2181-III від 21.12.2000р. (далі Закон 2181-ІІІ) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів).
Порядок, підстави та строки сплати податку з доходів фізичних осіб передбачені Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003року № 889 –ІV(далі Закон №889-ІV).
Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Згідно пункту 1.2. статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до пункту 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Пунктом 1.6) статті 1 Закону 2181-ІІІ, встановлено, що примусове стягнення – це звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків.
Відповідно до пункту 1.13. статті 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податок з доходів фізичних осіб - плата фізичної особи за послуги, які надаються їй територіальною громадою, на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок згідно з цим Законом.
Пунктом 8.1.1. статті 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» передбачено, що, податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
Пунктом 17.1. статті 17 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи).
Порядок заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку, затверджено наказам ДПА України № 451 від 29 вересня 2003 року.
Згідно п. 2.1. зазначеного Порядку податковий розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу.
Позивачем надавалися до органів державної податкової служби податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум, утриманого з них податку, в яких зазначені наступні податкові зобов’язання:
- за 4-й квартал 2003року – 30563,74грн., із них 12460,68грн. податок із заробітної плати та 18103,06грн. податок з доходів, отриманих працівниками від передачі в оренду земельних паїв(а.с.13-20);
- за 1-й квартал 2004р. - 23725,89грн., із них 992,04грн. податок із заробітної плати працівників та 22733,85грн. податок з доходів, отриманих працівниками від передачі в оренду земельних паїв(а.с.21-33);
- за 2-й квартал 2004р. - 19871,79грн., із них 12830,34грн. податок із заробітної плати та 7041,45грн. податок з доходів, отриманих працівниками від передачі в оренду земельних паїв (а.с.34-45);
- за 3-й квартал 2004р. - 31,932,89грн. (а.с.46-58), в тому числі 17045,24грн. податок із заробітної плати та 14887,65грн. податок з доходів, отриманих працівниками від передачі в оренду земельних паїв. Із зазначених сум перераховано - 21510,48грн. податку із заробітної плати, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями платіжних доручень № 207 від 06.08.2004р. на суму 17660,48грн. та № 229 від 19.08.2004р. на суму 3850,00грн.(а.с.59-60);
- за 4-й квартал 2004р. - 26391,51грн.(а.с.61-74), в тому числі 11503,86грн. податок із заробітної плати та 14887,65грн. податок з доходів, отриманих працівниками від передачі в оренду земельних паїв. Із зазначених сум перераховано - 4,800грн. податку із заробітної плати, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією платіжного доручення № 331 від 22.11.2004р. на суму 4800,00грн.(а.с.75);
- за 1-й квартал 2005р. - 19421,00грн.(а.с.77- 90), в тому числі 4533,56грн. податок із заробітної плати та 14887,65грн. податок з доходів, отриманих працівниками від передачі в оренду земельних паїв. Із зазначених сум перераховано - 2400,00грн. податку із заробітної плати, що підтверджується копією платіжного доручення № 47 від 03.03.2005р. на суму 2400,00грн.(а.с.91);
- за 2-й квартал 2005р. - 24595,00грн.(а.с.92-105), в тому числі 9708,10грн. податок із заробітної плати та 14887,65грн. податок з доходів, отриманих працівниками від передачі в оренду земельних паїв. Із зазначених сум перераховано - 1105,00грн. податку із заробітної плати, що підтверджується копією платіжного доручення № 161 від 15.06.2005р. на суму 1105,00грн.(а.с.106);
- за 3-й квартал 2005р. - 32135,00грн. (а.с.107-120)у тому числі 17203,74грн. податок із заробітної плати та 14887,65грн. податок з доходів, отриманих працівниками від передачі в оренду земельних паїв. Із зазначених сум перераховано - 16210,00грн. податку із заробітної плати, що підтверджується копіями платіжних доручень №217 від 15.07.2005р. на суму 9750,00грн., № 286 від 30.08.2005р. на суму 6460,00грн. .(а.с.121-122);
- за 4-й квартал 2005р. - 29151,00грн. (а.с.123-135), в тому числі 14263,68грн. податку з заробітної плати та 14887,65грн. податок з доходів, отриманих працівниками від передачі в оренду земельних паїв. Із зазначених сум перераховано - 6634,00грн. податку із заробітної плати, що підтверджується копіями платіжних доручень № 371 від 03.11.2005р. на суму 4034,00грн., № 451 від 28.12.2005р. на суму 2600,00грн (а.с.136-137);
- за 1-й квартал 2006р.- 174345,00грн.(а.с.138-152), в тому числі 8554,48грн. податок із заробітної плати та 14506,80грн. податок з доходів, отриманих працівниками від передачі в оренду земельних паїв. Із зазначених сум перераховано - 23061,00грн. податку із заробітної плати, що підтверджується копіями платіжних доручень № 53 від 16.03.2006р. на суму 5000,00грн., № 111 від 27.04.2006 на суму 2560,00грн (а.с.153-154).
Крім того, рішенням Євпаторійської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим №3309/24-01 від 08.10.2004р. про списання безнадійного податкового боргу з прибуткового податку який виник станом на 09.10.2003р., СВК "Ювілейний" списано безнадійний податковий борг у сумі 383546,41грн.(а.с.76).
Рішенням Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим №21/24-00 від 31.07.2006р. з СВК "Ювілейний" списано безнадійний податковий борг з податку з доходів фізичних осіб у сумі 50435,53грн., в тому числі 25291,02 грн. з податку, нарахованого на заробітну плату та 25144,51грн. податку, нарахованого на дохід від оренди земельних паїв(а.с.155). Зазначені обставини також підтверджуються рішенням Господарського суду АР Крим від 27.01.2006р. у справі № 2-27/3143-2006А, залишеним без змін постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 16.05.2006р.(а.с.205-217), актом звіряння взаєморозрахунків від 19.01.2006р.(а.с.198-200), актом перевірки від 13.12.2004року(а.с.202,203).
Загальний борг позивача зі сплати податку з доходів фізичних осіб, нарахований на доходи від оренди земельних паїв за період 1,3,4 квартали 2004року, 1-4 квартали 2005року, 1 кв.2006 року склав 126566,55грн.
Пунктом 18.1 ст.18 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» встановлено, що річна декларація про майновий стан і доходи (податкова декларація) (далі - декларація) подається платником податку, який: а) зобов'язаний подавати таку декларацію згідно з нормами цього Закону або інших законів; б) має право подати таку декларацію для отримання податкового кредиту.
Згідно п. 18.2. ст.18 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» для цілей цього Закону обов'язок платника податку з подання декларації вважається виконаним, якщо він отримував доходи виключно від податкових агентів, зобов'язаних подавати звітність з цього податку у встановленому порядку.
Із наведеного випливає, що податковий розрахунок, який подається податковим агентом до органів державної податкової служби подається замість податкової декларації, а відтак поняття податкового розрахунку та податкової декларації у даному випадку є тотожними.
Таким чином, законодавець визначив, що узгодження податкового зобов'язання по сплаті податку з доходів фізичних осіб здійснюється шляхом подання податкового розрахунку податковим агентом(форма № 1ДФ).
Оскільки, в даному випадку, податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб узгоджувалися шляхом подання податкового розрахунку, - на податковий борг з податку на доходи фізичних осіб в повній мірі поширюється дія Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Граничний строк стягнення податкового боргу встановлений п.п. 15.2.1 п. 15.2 статті 15 вищезазначеного Закону, яким передбачено, що у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов’язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодженого податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.
Згідно з пп. "в" п.п. 18.2.1 п. 18.2 статті 18 Закону №2181 "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами" та п.п. 3.3п. 3 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 14.03.2001 року №103 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.01.2002 року за №16/6304 безнадійним визнається податковий борг юридичних та фізичних стосовно якого минув строк давності - 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання (рішення керівника контролюючого органу (або його заступника) на підставі даних обліку).
Списання безнадійного податкового боргу визначено п. 5 Порядку. Так, відповідно до п.п.5.1 названого пункту у випадках, передбачених підпунктами 3.3, 3.4 цього Порядку, платник податків звертається до контролюючого органу за місцем обліку безнадійного податкового боргу або за місцем своєї реєстрації (якщо контролюючим є податковий орган) з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків, зборів, інших платежів, які просять списати. До заяви обов'язково додається будь-який з документів, зазначених у п. 3 цього Порядку, який підтверджує, що податковий борг вважається безнадійним.
За результатами розгляду документів, наданих контролюючим органом або безпосередньо платником податків, відповідний керівник органу ДПС приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке складається в трьох примірниках: перший - для платника податків, другий - для органу ДПС, третій - для контролюючого органу. У тому випадку, коли контролюючий орган є податковим органом, рішення складається у двох примірниках для платника податків і органу ДПС.
Суд вважає безпідставними заперечення відповідача, в частині відсутності права позивача на списання сум податку з доходів фізичних осіб та підстав для звернення до суду (оскільки відповідно до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» позивач є не платником податків, а податковим агентом) як такі, що суперечать положенням Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», яким визначено процедуру списання безнадійного податкового боргу.
Відповідно пп. 18.2.3. ст.18 Закону №2181-ІІІ податкові органи здійснюють щоквартальне списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання визначається центральним податковим органом за узгодженням з Міністерством фінансів України.
Як зазначалося вище, порядок списання встановлений Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 14.03.2001 року №103 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.01.2002 року за №16/6304.
Пунктом 1.2. Порядку встановлено,що дія цього Порядку поширюється на платників податків - юридичних осіб, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичних осіб, що мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та суми штрафних санкцій.
Дійсно, позивач не є платником податку на дохід фізичних осіб, але ж відповідно до п. 17.1. статті 17 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» є податковим агентом, а відтак особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету.
Таким чином, відмова у списанні відповідного податкового боргу порушує права позивача, оскільки саме останній є особою, яка повинна нараховувати, утримувати та сплачувати податок до бюджету.
Згідно штампів органу ДПІ на податкових розрахунках, які надавалися у порядку звітності, останній податковий розрахунок, а саме податковий розрахунок за 1 квартал 2006року був отриманий відповідачем 28.04.2006р.
Відповідно до п.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Під час розгляду справи відповідачем не надано обґрунтованих доказів, яки стали підставою для відмови у списанні безнадійного податкового боргу.
Оскільки позивачем, у визначений чинним законодавством строк був визначений податок з доходів фізичних осіб з доходу отриманого від оренди земельних паїв за вищевказаний період у сумі 126566,55грн. та строк у 1095 днів сплив 29.04.2009р. (від дати подачі податкового розрахунку за перший квартал 2006року), суд вважає, що позовні вимоги щодо зобов'язання Сакської об'єднаної податкової інспекції прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ювілейний" є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що відповідач діяв необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Вступну та резолютивну частину постанови було проголошено у судовому засіданні 25.01.2010 року. Повний текст постанови виготовлено 30.01.2010 року.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.158, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Сакську об'єднану податкову інспекцію в Автономній Республіці Крим списати безнадійний податковий борг Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ювілейний» з податку на доходи фізичних осіб, нарахований на доходи від оренди земельних часток (паїв) за період 1,3,4 квартали 2004року, 1-4 квартали 2005року, 1 кв.2006 року у сумі 126566,55грн.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ювілейний» витрати зі сплати судового збору у розмірі 3,40грн.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Зобов'язати Сакську об'єднанну податкову інспекцію прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ювілейний" з податку на доходи фізичних осіб за період з 01.04.2004р. до 31.03.2006р. у сумі 126566,55грн.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ювілейний" витрати зі сплати судового збору у розмірі 3,40грн.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Москаленко С.А.