
Справа № 628/3247/19
Провадження № 2-о/628/272/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 жовтня 2019 року Куп`янський міськрайонний суд Харківської області
у складі: головуючого – судді Волчек О.О.
за участю секретаря – Дюкової Г.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Куп`янську матеріали справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Куп`янський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про встановлення факту смерті особи,
В С Т А Н О В И В :
Заявниця, ОСОБА_1 , звернулась до суду із заявою, згідно якої просить суд встановити факт смерті особи, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Ящикове Перевальського району Луганської області, на території, що є тимчасово окупованою, помер її батько ОСОБА_2 та свідоцтво про смерть було видано органом, який на підконтрольній території України не визнається. Факт смерті громадянина України підлягає державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану України. Оскільки місцем проживання та настання смерті померлого є непідконтрольна територія – смт.Ящикове Перевальського району Луганської області, тому заявниця звернулась до суду з даною заявою з метою подальшого оформлення документів про державну реєстрацію смерті.
У судове засідання заявниця не з`явилася, надавши до суду заяву з проханням розглядати справу у її відсутності, заявлені вимоги підтримала у повному обсязі та просила суд їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи - начальник Куп`янського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області Григорова О.В. електронною поштою за вихідним № 1589/15.8-04-01 від 23.10.2019 року направила заяву про розгляд справи у їх відсутності, проти задоволення заяви вони не заперечували і у вирішенні справи покладалися на рішення суду.
Враховуючи заяви учасників процесу, згідно вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксація судового процесу технічними засобами не проводилася.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає встановленими наступні факти та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є донькою померлого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця села ОСОБА_3 Погарського району Брянської області Російської Федерації, громадянина України, що підтверджується копією свідоцтва про народження заявниці серії НОМЕР_1 , виданого Ящиковським бюро РАГС, копією довідки за № 590, виданої 07.09.2005 року відділом РАЦС Перевальського районного управління юстиції Луганської області, згідно якої ОСОБА_4 зареєструвала шлюб з ОСОБА_5 02.02.1978 року, актовий запис № 85 та дружина змінила прізвище; копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 09.10.1981 року, виданого Селезньовською селищною радою Перевальського району Ворошиловградської області, відповідно до якого, заявниця уклала шлюб з ОСОБА_6 та змінила прізвище з « ОСОБА_7 » та « ОСОБА_8 », а також копією паспорту громадянки України на ім`я ОСОБА_1 і довідкою про присвоєння їй ідентифікаційного номеру від 01.08.2002 року, крім того, копією довідки від 19.06.2015р. за № 1419059362 про взяття на облік ОСОБА_2 , як особу, переміщену з тимчасово окупованої території України (а.с.9-15).
Батько заявниці ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Ящикове Перевальського району Луганської області, про що був зроблений відповідний актовий запис за № 17 від 01.06.2016 року, що підтверджується копіями свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 та довідки про причину смерті (до форми № 106/у № 152, видається для захоронення) від 30.05.2016 року, у якій зазначена причина смерті : механічна асфіксія від здавлення органів шиї петлею при повішанні, а також довідки за вих. № 392 від 03.06.2016р., що видавалася для отримання допомоги на захоронення, про внесення актового запису про смерть ОСОБА_2 і місце його смерті. Всі ці документи були видані заявниці невизнаними на території України органами, які незаконно здійснюють свої повноваження на тимчасово окупованій території України(а.с.6-9).
Відповідно до ксерокопії паспорту заявника – громадянина України серії НОМЕР_4 , виданого Куп`янським МРВ УМВС України в Харківській області 17.06.1998 року, – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.14-15, 9).
Згідно копії довідки від 19.06.2015 року за № 1419059362 по взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області, згідно якої ОСОБА_2 перемістився з тимчасово окупованої території (постійно проживав за адресою: АДРЕСА_2 ) (а.с. 10).
Згідно п.8 ч.1 ст. 315 ЦПК України суди розглядають справ про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Встановлення факту смерті необхідне заявнику для отримання свідоцтва про смерть встановленого зразка та в подальшому реалізацію своїх спадкових прав.
Ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey) (Страсбург, 10 травня 2001 року заява № 25781/94), Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. У справі Намібії так званого «намібійського винятку» зазначений виняток полягає у тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи , видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема недійсність не може бути заснована до таких документі як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду в такій категорії справ має ґрунтуватися на дотриманні вимог ст. 213 ЦПК України щодо повного і всебічного з`ясування обставин справ на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видні органами та установами, що знаходяться на такій території.
Відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України, де помер батько заявниці, відноситься до території, де діяльність держаних органів влади України, у тому числі органів державної реєстрації актів цивільного стану, припинена та фактично не здійснюються.
Постановою Верховної Ради України № 254-VIII від 17.03.2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими», Законом України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 року та Постановою Верховної Ради України № 252-VIII від 17.03.2015 року «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування» визнані тимчасово окупованими окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Ст.4 цього ж закону передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Частинами 2,3,4 ст. 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.
Згідно ч.1ст.17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Приписами п.8 ч. 1 ст. 256 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті, а відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
За вимогами ч.2 ст.317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території, що дасть можливість заявниці отримати свідоцтво про смерть, видане відповідним державним органом України.
Відповідно ч.4 ст.317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 2, 13, 81, 259, 263-265, 268, 315-319 ЦПК України, ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_5 , заінтересована особа: Куп`янський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, юридична адреса: Харківська область, м. Куп`янськ, вул. 1-го Травня, буд. №14-Б, код ЄДРПОУ 41403948, про встановлення факту смерті особи – задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця села ОСОБА_3 Погарського району Брянської області Російської Федерації, громадянина України, - визнавши датою його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті: смт.Ящикове Перевальського району Луганської області, причина смерті – механічна асфіксія від здавлення органів шиї петлею при повішанні, який мешкав на час смерті за адресою: АДРЕСА_2 .
Рішення в частині встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, підлягає негайному виконанню.
Рішення суду невідкладно надіслати до Куп`янського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Куп`янський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі в 30-ти денний строк, з дня проголошення рішення, апеляційної скарги.
На виконання вимог ч. 10 ст. 272 ЦПК України суд повідомляє учасникам справи веб-адресу сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою вони можуть отримати інформацію по даній справі: http://kpm.hr.court.gov.ua/sud2023/gromadyanam/csz/.
Головуючий О.О. Волчек