
Справа№340/173/19
Провадження № 2/340/131/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 жовтня 2019 року смт Верховина, Верховинський район, Івано-Франківська область
Верховинський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді Бучинського А.Б.,
з участю: секретаря судового засідання Фурманюк В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Верховина Івано-Франківської області в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дочірнього підприємства "Івано-Франківський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна Акціонерна Компанія "Автомобільні дороги України" про відшкодування матеріальної шкоди спричиненої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди,-
в с т а н о в и в:
позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить стягнути матеріальні збитки в розмірі 141516 гривень 40 копійок, що спричинені внаслідок ДТП з підстав неналежного виконання відповідачем своїх обов`язків щодо забезпечення безпечного руху і належного утримання автошляхів та їх дорожнього покриття.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 29.11.2018 о 12.40 год. його брат ОСОБА_2 виїджав з вул. Жаб`євський Потік на вул. Гуцульського Повстання в смт.Верховина Івано-Франківської області на автомобілі марки "PEUGEOT Partner", реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить йому на праві власності. Керування транспортним засобом ОСОБА_2 здійснював враховуючи кут нахилу дороги та погодні умови, однак враховуючи, що дорога була покрита суцільною ожеледецею, автомобіль занесло до річки Чорний Черемош, внаслідок чого такий отримав пошкодження, вартість збитків яких становить 141516,40 гривень. Вказав, що постановою Верховинського районного суду від 28.02.2019 встановлено, що відповідальними за обслуговування автомобільних доріг по вул.Гуцульського повстання (а/д С090201 ) та автодороги по вул. Жаб`євський потік (а/д С090205), де мало місце ДТП є посадові особи філії "Верховинська ДЕД", яка є філією ДП "Івано-Франківський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України".
А тому, враховуючи, що відповідач здійснює забезпечення належного експлуатаційного утримання автодороги де мало місце ДТП, свої обов`язки не виконав належним чином, що завдало значних збитків, а тому такий повинен нести відповідальність за заподіяні йому збитки, як користувачу автомобільної дороги. Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 10.04.2019 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідач ДП "Івано-Франківський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" 08.05.2019 подав до суду відзив на позов, згідно якого позовні вимоги заперечив, вказав, що власником автомобільних робіт загального користування в Україні є держава в особі уповноваженого органу державного управління автомобільними дорогами - Державного агенства автомобільних доріг України, на який покладено всю повноту відповідальності за стан автомобільних доріг, а також обов`язок відшкодування збитків автовласникам, завданих внаслідок неякісного стану автомобільних доріг. В той же час, ДП "Івано-Франківський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" являється підрядником та виконує роботи з ремонту доріг. Крім того, функції Державного агенства автомобільних доріг України згідно Договору №14т на закупівлю послуг за державні кошти, перейшли до Департаменту будівництва житлово-комунального господарства та архітектури обласної державної адміністрації, який являється належним відповідачем у справі. Враховуючи наведене просить провадження у справі закрити.
Позивач у встановлений законом строк відповіді на відзив суду не подавав.
Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку. Представник позивача подала суду заяву, якою підтримала позовні вимоги з підстав наведених в позовній заяві, просить позов задовольнити, а розгляд справи проводити у її відсутності. А тому суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності позивача та його представника.
Відповідач ДП "Івано-Франківський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" явку свого представника в судове засідання не забезпечив повторно, про час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку. Директор ОСОБА_4 подав заяву згідно якої провадження у справі просить закрити, оскільки ДП "Івано-Франківський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" являється неналежним відповідачем у справі, а розгляд справи проводити без участі відповідача. А тому суд вважає за можливе розглянути справу у його відсутності.
Ухвалою суду від 21.10.2019 у задоволенні клопотання ДП "Івано-Франківський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" про закриття провадження у справі відмовлено.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дослідивши та перевіривши усі обставини справи, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, суд позов задовольняє виходячи з таких підстав.
Судом встановлено, що 29.11.2018 о 12 год 50 хв виїжджаючи з вул. Жаб`євський Потік по вул . Гуцульського Повстання, автомобіль марки "PEUGEOT Partner", реєстраційний номер НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_2 , власником якого згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_2 являється позивач ОСОБА_1 (а.с.8) потрапив у дорожньо-транспортну пригоду, а саме відбулося перекидання транспортного засобу в річку Чорний Черемош, внаслідок чого автомобіль отримав пошкодження.
Згідно із звітом №017 про оцінку вартості матеріального збитку завданого власнику колісного транспортного засобу, вартість матеріального збитку заподіяного власнику КТЗ "PEUGEOT Partner", реєстраційний номер НОМЕР_1 внаслідок дорожньо-транспортної пригоди становить 141516,40 гривень. (а.с.20).
Відповідно до постанови Верховинського районного суду від 28.02.2019 (а.с.9-10) однією із підстав, що свідчить про відсутність в діях водія автомобіля "PEUGEOT Partner" ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення передбаченого ст.124 КпАП України, було порушення посадовими особами філії "Верховинська ДЕД" п. 3.1.18, п. 3.1.19 ДСТУ 358797 щодо безпеки дорожнього руху, що становить склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 140 КпАП України.
Таким чином, даною постановою суду, яка набрала законної сили 11.03.2019, встановлено та підтверджено неналежну якість дорожнього покриття ділянки автодороги, на якій сталася ДТП.
Відповідно до ч.4, 6 ст.81 ЦПК України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Постанова у справі про адміністративне правопорушення, яка набрала законної сили є обов`язкова для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалено постанову суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Згідно з ст.8 Закону України "Про автомобільні дороги" автомобільні дороги місцевого значення поділяються на обласні та районні. До районних автомобільних доріг належать автомобільні дороги, що з`єднують адміністративні районні центри з іншими населеними пунктами, інші населені пункти між собою, з підприємствами, об`єктами культурного значення, іншими дорогами загального користування у межах району. Перелік доріг місцевого значення, у тому числі їх ділянок, що суміщаються з вулицями міст та інших населених пунктів, затверджують Рада міністрів Автономної Республіки Крим та обласні державні адміністрації один раз на три роки.
Згідно з розпорядженням Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 20.11.2015 № 781 «Про затвердження переліку автомобільних доріг місцевого (обласного та районного) значення» автодорога С 090201 "Об`їздна смт Верховина" та автодорога С090205 "Красноїлля-Замагора-Верховина" відносяться до місцевих автомобільних доріг загального користування районного значення.
Розпорядженням Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 27.12.2017 № 825 "Про прийняття автомобільних доріг загального користування місцевого значення" прийнятого відповідно до Закону України «Про місцеві державні адміністрації», винесеним на виконання вимог Закону України «Про автомобільні дороги», постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 р. № 1482 «Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності», розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.10.2013 р. № 759-р «Про передачу автомобільних доріг загального користування місцевого значення», наказу Державного агентства автомобільних доріг України від 06.11.2017 № 413, прийнято зі сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України до сфери управління обласної державної адміністрації автомобільні дороги загального користування місцевого значення в існуючому стані згідно з переліком, затвердженим розпорядженням облдержадміністрації від 20.11.2015 р. № 781 «Про затвердження переліку автомобільних доріг місцевого (обласного та районного) значення». Визначено Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури обласної державної адміністрації балансоутримувачем автомобільних доріг загального користування місцевого значення та покладено на зазначений департамент функції зі здійснення управління автомобільними дорогами загального користування місцевого значення в області.
В той же час, як вбачається з представленого відповідачем Договору №14т на закупівлю послуг за державні кошти від 21.11.2018 (а.с.121-132), укладеного між Департаментом будівництва житлово-комунального господарства та архітектури обласної державної адміністрації (замовник) та ДП "Івано-Франківський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" (підрядник), ДП "Івано-Франківський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" зобов`язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, своїми силами і засобами на власний ризик та/або з залученням субпідрядних організацій надавати в установлений цим Договором термін послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Івано-Франківської області, згідно технічного завдання, викладеного в тендерній документації за рахунок коштів місцевого та/або державного бюджетів та в обумовлений цим Договором термін.
На період дії Договору Підрядник відповідно до Закону України "Про дорожній рух" та норм Глави 82 ЦК України в повній мірі відповідає за належне утримання об`єкта, забезпечення умов безпеки руху і несе повну безумовну майнову та іншу юридичну відповідальність в частині відшкодування майнової (матеріальної) і нематеріальної (в т.ч.моральної) шкоди та компенсації витрат власникам транспортних засобів, іншим учасникам дорожнього руху, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася з причини незадовільного стану автомобільної дороги, допущеної з вини підрядника (п.1.5 Договору).
Також п.п.г п.4.4.3 Договору, у разі скоєнення ДТП внаслідок неналежного виконання умов Договору з вини підрядника, він несе за це відповідальність та бере на себе зобов`язання з врегулювання спорів, пов`язаних з таким ДТП, розгляд справ в судових органах, відшкодування завданих збитків та інших витрат, пов`язаних з врегулюванням таких спорів.
Крім того, розділом VIII Договору, а саме Вимоги щодо якості послуг, підрядник повинен надати передбачені цим договором послуги Замовнику, якість яких відповідає наступним нормам і правилам, зокрема ДСТУ 3587-97 Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги експлуатаційного стану.
З наведеного вбачається, що на час виникнення спірних правовідносин, а саме 29.11.2018, балансоутримувачем автомобільних доріг загального користування місцевого значення, а саме автодороги С 090201 "Об`їздна смт Верховина" та автодороги С090205 "Красноїлля-Замагора-Верховина" є Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури обласної державної адміністрації, який згідно Договору №14т на закупівлю послуг за державні кошти від 21.11.2018, уповноважив ДП "Івано-Франківський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" надавати послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Івано-Франківської області, зокрема і автодороги С 090201 "Об`їздна смт Верховина" та автодороги С090205 "Красноїлля-Замагора-Верховина".
Відповідно до ст. 1172 ЦК України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов`язків.
Таким чином відповідно до договору між Службою автомобільних доріг облавтодором, останній на ділянці виробництва несе відповідальність за технічний стан доріг, безпеку руху а також несе відповідальність за відшкодування збитків, заподіяних фізичним або юридичним особам при виникненні дорожньо-транспортних пригод, пов`язаних з незадовільними дорожніми умовами, згідно із чинним законодавством, при цьому учасник несе відповідальність за незабезпечення безпеки дорожнього руху згідно з чинними нормативами при виконанні підрядних робіт (послуг), якщо ці порушення виникли з вини учасника та призвели до дорожньо-транспортної пригоди; невиконання або неналежне виконання робіт, у межах виділених коштів на фінансування та відповідних планів-завдань замовника.
Частиною 3 статті 14 і частиною 1 статті 16 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що учасники дорожнього руху мають права на безпечні умови дорожнього руху, на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху. Водій має право на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху.
Згідно з ст. 9 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ним органів у сфері дорожнього руху належить: розробка програм та здійснення заходів щодо розвитку, удосконалення, ремонту та утримання у безпечному для дорожнього руху стані доріг, вулиць та залізничних переїздів, зон відчуження; компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішенням судових органів; забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху; забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов; вирішення питань експлуатації автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів у надзвичайних ситуаціях; термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах , вулицях та залізничних переїздах; своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про дорожній рух» власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
У п. 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року № 198 (далі - Правила) встановлено, що власники дорожніх об`єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов`язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об`єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об`єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно-кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об`єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з Державтоінспекцією оперативно вносити зміни до порядку організації дорожнього руху; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізних переїздів.
Указані правила є обов`язковими для їх власників або уповноважених ними органів, організацій, що здійснюють ремонт і утримання дорожніх об`єктів і користувачів (п. 1).
Відповідно до ч. 1 і ч. 2 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
За приписами ст. 1166 ЦК України єдиною підставою для цивільно-правової відповідальності за завдання шкоди є правопорушення, що включає як складові елементи шкоду, протиправне діяння особи, котра її завдала, причинний зв`язок, а також вину заподіювача.
Відповідно до ст. 1172 ЦК України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов`язків.
Відповідно до вимог ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусила зробити для відновлення свого порушеного права.
Таким чином, балансоутримувач Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури обласної державної адміністрації автомобільних доріг загального користування місцевого значення, а саме автодороги С 090201 "Об`їздна смт Верховина" та автодороги С090205 "Красноїлля-Замагора-Верховина", згідно Договору №14т на закупівлю послуг за державні кошти від 21.11.2018, уповноважив відповідача ДП "Івано-Франківський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" здійснювати обслуговування даної дороги та нести в повній мірі відповідальність за належне утримання об`єкта, забезпечення умов безпеки руху і повну безумовну майнову та іншу юридичну відповідальність в частині відшкодування майнової (матеріальної) і нематеріальної (в т.ч.моральної) шкоди та компенсації витрат власникам транспортних засобів, іншим учасникам дорожнього руху, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася з причини незадовільного стану автомобільної дороги, допущеної з вини підрядника. А оскільки позивачу було завдано збитків внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, що мала місце на ділянці вказаної дороги, та яке виникло у зв`язку з бездіяльністю посадових осіб Філії «Верховинська Дорожньо-експлуатаційна дільниця» - структурного підрозділу ДП «Івано-Франківський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», тому суд приходить до висновку, що відповідальність за заподіяну позивачу майнову шкоду завдану внаслідок ДТП, повинна бути покладена саме на відповідача ДП «Івано-Франківський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України».
Даний висновок суду кореспондується з правовим висновком викладеним в постанові Верховного Суду від 13.02.2019 в справі № 0508/1310/2012.
Враховуючи вищенаведене, позов ОСОБА_1 до ДП"Івано-Франківський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" про відшкодування матеріальної шкоди спричиненої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, слід задовольнити.
Задовольняючи позовні вимоги, у відповідності до вимог ч.7 с.139 та ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути понесені позивачем судові витрати у виді судового збору та витрат на оплату робіт залученого позивачем експерта (а.с. 60).
Разом з тим, суд не вбачає підстав для стягнення із відповідача на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу, оскільки розмір таких не підтверджений у порядку визначеному ч.3 ст.137 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.10-13, 76-81, 137, 139, 141, 247, 259, 263-265, 268, 273, 354, 355, Розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Дочірнього підприємства «Івано-Франківський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», на користь ОСОБА_1 матеріальні збитки в розмірі 141516 гривень 40 копійок (сто сорок одна тисяча п`ятсот шістнадцять гривень сорок копійок).
Стягнути з Дочірнього підприємства «Івано-Франківський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» на користь ОСОБА_1 понесені позивачем судові витрати, а саме судовий збір в розмірі 1415 гривень 20 копійок (одна тисяча чотириста п`ятнадцять гривень двадцять копійок) та 4000 гривень 00 копійок (чотири тисячі гривень нуль копійок) витрат на оплату робіт залученого позивачем експерта, а всього в розмірі 5415 гривень 20 копійок (п`ять тисяч чотириста п`ятнадцять гривень двадцять копійок).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховинський районний суд Івано-Франківської області або безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: с Товсте, Гусятинський район, Тернопільська область; паспорт НОМЕР_3 .
Відповідач: Дочірнє підприємство «Івано-Франківський облавтодор» акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», юридична адреса: м Івано-Франківськ, вул. Петрушевича, 1; ЄДРПОУ 31790584.
Суддя: Бучинський А.Б.