Ухвала суду № 85158100, 22.10.2019, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
22.10.2019
Номер справи
766/17154/19
Номер документу
85158100
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа №766/17154/19

н/п 1-кс/766/15701/19

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.10.2019 року м. Херсон

Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області Мусулевський Я.А., розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Головного управління Національної поліції України в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі Подиряко Х.В., погоджене з прокурором прокуратури Автономної Республіки Крим Хараїм В.В. про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Клопотання вмотивоване тим, що слідчим відділом Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі під процесуальним керівництвом прокуратури Автономної Республіки Крим здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42018010000000064 від 22.03.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Підслідність у даному кримінальному провадженні 28.03.2018 визначено Генеральною прокуратурою України за слідчим відділом Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, здійснення процесуального керівництва досудовим розслідуванням доручено прокуратурі Автономної Республіки Крим.

Досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні встановлено, що посадові особи Державного підприємства «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв» Державного управління справами (далі – ДП «ГДІП») упродовж 2014-2015 років в порушення вимог ч. 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», положеннями якої передбачено, що встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України, перераховували бюджетні кошти через ПАТ «Російський національний комерційний банк» на рахунок так званого «Главного управления имущественных отношений Департамента по имущественным и земельным отношениям города Севастополя» за оренду земельних ділянок під забудову котеджів, чим спричинили тяжкі наслідки, завдавши істотної шкоди державним інтересам.

Так, 10.12.2004 між КП «Генеральна дирекція Київської міської ради з обслуговування іноземних представництв» та Севастопольською міською радою укладено два договори оренди земельної ділянки № 10/05 та № 11/05, відповідно до кожного з яких Севастопольська міська рада надала, а КП «Генеральна дирекція Київської міської ради з обслуговування іноземних представництв» прийняло в строкове платне користування дві земельні ділянки площею 2,5607 га та площею 0,5443 відповідно, які знаходяться в м. Севастополь в районі бухти Кругла строком на 49 років.

В подальшому, а саме 28.12.2005 між КП «Генеральна дирекція Київської міської ради з обслуговування іноземних представництв» та ТОВ «Компанія «Інфант» укладено договір № 249/05 про спільну інвестиційну діяльність по забудові котеджами вищевказаних земельних ділянок в м. Севастополі в районі бухти Кругла, предметом якого було спільне проектування та будівництво котеджів та об`єктів інфраструктури та готельно-житлового комплексу з паркінгом та об`єктами інфраструктури з визначеним орієнтовним стоком дії договору у 6 років

Відповідно до Додаткової угоди № 1 від 20.10.2009 до вказаного вище Договору № 249/05 визначено термін закінчення будівельно-монтажних робіт, який у будь-якому випадку на земельній ділянці площею 2,5607 га встановлювався не пізніше 01.11.2012, а на земельній ділянці площею 0,5443 га – не пізніше 25.12.2013.

Надалі, 19.03.2014 між ДП «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв», яке є правонаступником КП «Генеральна дирекція Київської міської ради з обслуговування іноземних представництв» та ТОВ «Компанія «Інфант», прийшовши до згоди про заміну зобов`язання, що випливає із договору від 28.12.2005 № 294/05 шляхом укладення договору в новій редакції, відповідно до п 3.3.2. якого ТОВ «Компанія «Інфант» повинна була забезпечити в тому числі компенсацію витрат на оплату за користування земельними ділянками з моменту підписання Договору від 28.12.2005 № 249/05 і до дати підписання цього договору шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок ДП «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв» у розмірі, визначеному на підставі підтверджуючих документів з урахуванням індексації та подальшу щомісячну компенсацію оплати за користування земельними ділянками.

Разом з тим, як встановлено в ході здійснення досудового розслідування, компенсація витрат на оплату за користування земельними ділянками, як і подальшу щомісячну компенсацію оплати за користування земельними ділянками ТОВ «Компанія «Інфант» не здійснювалася.

Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон) тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.

Положеннями п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону передбачено, що для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.

Крім того, положеннями ст. 9 Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.

Разом з тим, Розпорядженням № 65 від 22.12.2014 Генерального директора ДП «ГДІП» (ідентифікаційний код юридичної особи - 04013583) прийнято рішення про створення Російської філії ДП «ГДІП», яка відповідно до Положення від 22.12.2014 є відокремленим структурним підрозділом і діє від імені та в інтересах ДП «ГДІП» та безпосередньо підпорядкована генеральному директору ДП «ГДІП».

В подальшому, ДП «ГДІП» в Національному банку України отримано індивідуальну ліцензію на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України № 19 від 16.02.2015 (зі змінами від 08.07.2015 та від 27.11.2015), яка використовувалась для забезпечення діяльності вищевказаної філії та на підставі якої відкрито розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 в «Российском Национальном Коммерческом Банке» (Російська Федерація), з використанням якого працівниками Російської філії ДП «ГДІП» 27.05.2015 на рахунок незаконно створеного органу – так званого «Главного управления имущественных отношений Департамента по имущественным и земельным отношениям города Севастополя» перераховано грошові кошти в сумі 193 376, 80 російських рублів, що станом на момент перерахування згідно офіційного курсу Національного банку України становить 82 326, 30 грн. за оренду земельних ділянок на підставі договорів № 10/05 від 10.12.2014 та № 11/05 від 10.12.2014, укладених з Севастопольською міською радою.

Крім того, працівниками Російської філії ДП «ГДІП» на рахунок незаконно створеного органу – так званого «Главного управления имущественных отношений Департамента по имущественным и земельным отношениям города Севастополя» за аналогічним призначенням платежів перераховано грошові кошти 03.06.2015 в сумі 283 735, 98 російських рублів, що станом на момент перерахування згідно офіційного курсу Національного банку України становить 111 871, 42 грн, 29.06.2015 в сумі 708 504, 24 російських рублів, що станом на момент перерахування згідно офіційного курсу Національного банку України становить 275 034, 26 грн, 30.07.2015 в сумі 288 596, 88 російських рублів, що станом на момент перерахування згідно офіційного курсу Національного банку України становить 106 587, 48 грн та 13.08.2015 в сумі 288 596, 88 російських рублів, що станом на момент перерахування згідно офіційного курсу Національного банку України становить 98 925, 29 грн.

Також, ДП «ГДІП» в Національному банку України отримано індивідуальні ліцензії на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України № 43 від 04.04.2016 (зі змінами від 21.04.2016, від 27.07.2016 та від 11.08.2016) та № 23 від 16.03.2017, які також використовувалися для забезпечення діяльності Російської філії ДП «ГДІП».

Незаконними діями посадових осіб Державного підприємства «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв» Державного управління справами державним інтересам України завдано шкоду в розмірі 674 744, 75 грн., що у розумінні п. 4 примітки до ст. 364 КК України є тяжкими наслідками.

Відповідно до п 2.1. «Положення про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними та фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України» , затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14.10.2004 № 485 (далі - Положення), діючого на дату видачі вищевказаних ліцензій, для отримання ліцензії або зміни умов раніше отриманої ліцензії заявник має подати до Національного банку документи (копії документів), перелік яких визначений у відповідному пункті глави 3 цього Положення.

Відповідно до п. 2.6. Положення ліцензія оформляється в двох примірниках. Після оплати власником ліцензії послуг з видачі ліцензії перший примірник ліцензії на номерному гербовому бланку Національного банку надсилається власнику ліцензії або передається йому (уповноваженій ним особі) під підпис на другому примірнику. Другий примірник ліцензії зберігається в Національному банку, а відповідно до п. 2.8. вказаного Положення документи та копії документів, на підставі яких Національним банком була видана ліцензія або змінені умови ліцензії, зберігаються згідно з порядком, установленим Національним банком.

Відповідно до п. 3 Положення 3.1. для отримання ліцензії заявник подає до Національного банку такі документи: заяву про видачу індивідуальної ліцензії на розміщення резидентом валютних цінностей на рахунках за межами України; розгорнутий (постатейний) щомісячний кошторис, у якому зазначаються джерела надходжень валютних цінностей на рахунок та напрями їх списання на період, що потребує ліцензування, за підписом заявника (уповноваженої особи заявника); довідку заявника в довільній формі про його відкриті поточні рахунки в уповноважених банках, яка повинна містити інформацію про найменування уповноваженого(их) банку(ів), валюту(и) рахунку(ів), дату(и) відкриття рахунку(ів), залишки коштів на рахунку(ах), загальний(і) обсяг(и) зарахування та списання коштів за рахунком(ами) не менше ніж за останні шість місяців.

Зазначені вище документи перебувають у володінні Національного банку України.

Зважаючи на те, що в ході здійснення досудового розслідування відсутня інша об`єктивна можливість отримати копії індивідуальних ліцензій та документів, на підставі яких приймалися рішення про надання ДП «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв» індивідуальних ліцензій на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України № 19 від 16.02.2015 (зі змінами від 08.07.2015 та від 27.11.2015), № 43 від 04.04.2016 (зі змінами від 21.04.2016, від 27.07.2016 та від 11.08.2016) та № 23 від 16.03.2017, що має доказове значення для даного кримінального провадження, окрім, як здійсненням тимчасового доступу до вказаних документів та враховуючи те, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду, відповідно до ст. 159 КПК України.

Частиною 1 статті 160 КПК України встановлено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.

Іншим способом, отримати інформацію та документи, що мають доказове значення в провадженні неможливо.

Слідчий в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву в якій просив провести розгляд справи за його відсутності. Клопотання підтримує у повному обсязі, просить задовольнити його з підстав викладених у ньому.

Відповідно до ст. 107 ч.4 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснювалось.

Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з огляду на таке.

Згідно з п. 2,3 ч. 3 та ч. 4 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:

2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора;

3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

4. Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Відповідно до ч. 5-7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

6. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону.

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про банки та банківську діяльність», інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку в процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третіми особами при наданні послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту, є банківською таємницею.

Слідчим суддею встановлено, що є достатньо підстав вважати, що вказані слідчим документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а в інший спосіб отримати їх неможливо, тому необхідно надати тимчасовий доступ до них.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 131, 132, 159-166,369–372, 395 КПК України, слідчий суддя –

у х в а л и в :

Клопотання - задовольнити.

Надати тимчасовий доступ начальнику управління прокуратури Автономної Республіки Крим Комаровському Євгену Вікторовичу; заступнику начальника управління прокуратури Автономної Республіки Крим Паращуку Борису Володимировичу; начальнику відділу прокуратури Автономної Республіки Крим Мурачову Роману Вікторовичу; заступнику начальника відділу прокуратури Автономної Республіки Крим Копійка Кирилу Валерійовичу; прокурору відділу прокуратури Автономної Республіки Крим Рогову Володимиру Вікторовичау; прокурору відділу прокуратури Автономної Республіки Крим Хараїму Валерію Віталійовичу; прокурору відділу прокуратури Автономної Республіки Крим Зайцю Віктору Васильовичу; прокурору відділу прокуратури Автономної Республіки Крим Познаховському Святославу Анатолійовичу; прокурору відділу прокуратури Автономної Республіки Крим Чернишенку Павлу Олександровичу, слідчим Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Череднику Сергію Івановичу, Гандзюк Артему Михайловичу, Рудковському Артему Олександровичу, Осіпову Олександру Вікторовичу, Подиряко Христині Віталіївні та за її (їх) дорученням оперативним підрозділам тимчасовий доступ та зобов`язати посадових осіб Національного банку України, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Інститутська, 9 до:

- оригіналу індивідуальної ліцензії на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України № 19 від 16.02.2015 (зі змінами від 08.07.2015 та від 27.11.2015), а також оригіналів документів, які подавалися заявником для отримання таких ліцензій, в тому числі заяви про видачу індивідуальної ліцензії на розміщення резидентом валютних цінностей на рахунках за межами України; розгорнутий (постатейний) щомісячний кошторис, у якому зазначаються джерела надходжень валютних цінностей на рахунок та напрями їх списання на період, що потребує ліцензування, за підписом заявника (уповноваженої особи заявника); довідку заявника в довільній формі про його відкриті поточні рахунки в уповноважених банках;

- оригіналу індивідуальної ліцензії на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України № 43 від 04.04.2016 (зі змінами від 21.04.2016, від 27.07.2016 та від 11.08.2016), а також оригіналів документів, які подавалися заявником для отримання таких ліцензій, в тому числі заяви про видачу індивідуальної ліцензії на розміщення резидентом валютних цінностей на рахунках за межами України; розгорнутий (постатейний) щомісячний кошторис, у якому зазначаються джерела надходжень валютних цінностей на рахунок та напрями їх списання на період, що потребує ліцензування, за підписом заявника (уповноваженої особи заявника); довідку заявника в довільній формі про його відкриті поточні рахунки в уповноважених банках;

- оригіналу індивідуальної ліцензії на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України № 23 від 16.03.2017, а також оригіналів документів, які подавалися заявником для отримання таких ліцензій, в тому числі заяви про видачу індивідуальної ліцензії на розміщення резидентом валютних цінностей на рахунках за межами України; розгорнутий (постатейний) щомісячний кошторис, у якому зазначаються джерела надходжень валютних цінностей на рахунок та напрями їх списання на період, що потребує ліцензування, за підписом заявника (уповноваженої особи заявника); довідку заявника в довільній формі про його відкриті поточні рахунки в уповноважених банках з можливістю ознайомитись з ними та зробити їх копії.

Встановити строк дії ухвали строком до 22. 11.2019 року.

Попередити відповідальну особу про наслідки невиконання ухвали слідчого судді передбачені ст. 166 КПК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя