
Справа№592/17977/18
Провадження №2/592/1475/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2019 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м.Суми у складі: головуючого - судді Котенко О.А., за участю секретаря судового засідання – Савіної К.С., позивача – ОСОБА_1 , представника позивача – Титаренко ОСОБА_2 В., розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, Сумської міської ради в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг у м.Суми» Сумської міської ради про зобов`язання вчинити дії по приватизації житлового приміщення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом і обгрунтовують його тим, що з 08.08.1992 року по теперішній час він зареєстрований та мешкає у кімнаті АДРЕСА_1 . Ця кімната була надана йому у користування ПАТ «Сумське НВО» як працівнику підприємства. На час його вселення, гурток належав ПАТ «Сумське НВО». Відповідно до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 21.01.2003 року №35 житловий будинок для проживання малих сімей за адресою: АДРЕСА_2 , був переданий на баланс Сумської міської ради. Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 23.05.2018 року №294 він був визнаний наймачем кімнати АДРЕСА_1 . Крім того, в цьому рішенні зазначено, що будинок АДРЕСА_2 має статус будинку для проживання малих сімей. На час звернення до суду інших осіб, які б були б зареєстровані у спірній кімнаті, немає. З метою реалізації свого права на приватизацію житла він звернувся до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради щодо приватизації кімнати АДРЕСА_1 . Листом від 10.04.2018 року відповідач відмовив у приватизації спірної кімнати, зазначивши, що обов`язковою умовою для здійснення приватизації є наявність ордеру, посилаючись на ст.58 Житлового кодексу як на підставу своєї відмови. Відповідно до довідки Державного архіву Сумської області від 19.02.2018 року в документах архівного фонду ПАТ «Сумьке НВО» за 1992 рік (час вселення позивача у кімнату) відомостей про надання кімнати АДРЕСА_1 позивачу немає. Нормами ч.1 ст.345 Цивільного кодексу України передбачено, що фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. Згідно з ч.1 ст.2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» до об`єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, які використовуються громадянами на умовах найму. Відповідно до частин 3 та 10 ст.8 Закону передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом. Таким чином, він вважає, що діями відповідача порушені його конституційні права на приватизацію житла, наймачем якого він є. Підстави для його вселення у кімнату ніким не оскаржувалися, навпаки, рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання його наймачем спірної кімнати, підтверджена законність його вселення та проживання у цій кімнаті. Враховуючи викладене, він вважає відмову відповідача у приватизації кімнати АДРЕСА_1 необґрунтованою та безпідставною. Позивач просить суд ухвалити рішення, яким зобов`язати Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради вчинити дії по передачі у власність (приватизації) йому, ОСОБА_1 , житлове приміщення кімнати АДРЕСА_1 , без ордеру у відповідності до вимог Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 , та його представник ОСОБА_3 , позовні вимоги підтримали повністю з зазначених підстав, просили їх задовольнити.
В судове засідання представник відповідача Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. До суду наданий відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що керуючись п.18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року №396, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29 січня 2010 року за №109/ 17404, громадянином до органу приватизації необхідно подати копію ордеру на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку. Відповідно до ст.58 Житлового кодексу на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного і громадського житлового фонду орган місцевого самоврядування видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення. При вселенні в житлове приміщення громадянин здає ордер у житлово-експлуатаційну організацію, а за її відсутності - відповідному підприємству, установі, організації. Ордер зберігається як документ суворої звітності.
В судове засідання представник відповідача Сумської міської ради в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг у м.Суми» Сумської міської ради не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. До суду надали заяву, в якій зазначили, що Рішенням Сумської міської ради від 27.02.2019 року №4649-МР «Про внесення змін до рішення Сумської міської ради від 27 липня 2016 року №1031-MP «Про затвердження структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, їх загальної штатної чисельності» та рішенням Сумської міської ради від 27.03.2019 року №4785-МР «Про внесення змін до рішення Сумської міської ради від 27 лютого 2019 року №4649-МР «Про внесення змін до рішення 3 Сумської міської ради від 27 липня 2016 року №1031-MP «Про затвердження структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, їх загальної штатної чисельності» функції щодо обліку, розподілу та приватизації житла передані від департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради до управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради (далі Управління). Згідно з вищенаведеним, повідомляємо, що орган приватизації є саме Управління, тому департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради є неналежним відповідачем.
Ухвалою Ковпаківського районного суду м.Суми від 27.09.2019 року до участі у справі залучений як співвідповідач Сумська міська рада в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг у м.Суми».
Суд, заслухавши пояснення позивача, його представника, перевіривши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав:
Судом встановлено, що з 08.08.1992 року по теперішній час позивач ОСОБА_1 зареєстрований та постійно проживає у кімнаті АДРЕСА_1 .
Викладені обставини підтверджуються копіє паспорта громадянина України ОСОБА_1 (а.с.6), копією поквартирної картки (а.с.8), та довідкою про реєстрацію місця проживання особи №14.03-08/17961 від 03.10.2018 року (а.с.4).
Відповідно до Рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 21.01.2003 року №35 житловий будинок для проживання малих сімей за адресою АДРЕСА_2 був переданий на баланс Сумської міської ради (а.с.5).
Рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради від 23.05.2018 року №294 ОСОБА_1 був визнаний наймачем кімнати АДРЕСА_1 . Крім того, в цьому рішенні зазначено, що будинок АДРЕСА_2 має статус будинку для проживання малих сімей, що підтверджується копією витягу з рішення (а.с.7).
Отже, позивач на законних підставах проживає у кімнаті АДРЕСА_1 , сплачує усі необхідні платежі за надані експлуатаційні та комунальні послуги.
Згідно з ст.345 ЦК України фізична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності.
Відповідно до ч.ч.1,3,10 ст.8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, установами, організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир, житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
Згідно з п.1 ст.2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» до об`єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів. Відповідно до п.п.4, 5 ст.5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах. Право на приватизацію кімнат у гуртожитках державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають у цих гуртожитках ( другий абзац п.4 ст.5 Закону в редакції, яка діяла до 30.09.2011 року ).
Реалізуючи право на приватизацію займаної кімнати, позивач ОСОБА_1 звернувся з заявою до органу приватизації – Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради. На своє звернення щодо приватизації кімнати АДРЕСА_3 за АДРЕСА_4 АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 , отримав відповідь Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради від 10.04.2018 року №С-1072/06.01-21 (а.с.10), з якої вбачається, що позивачу відмовлено в приватизації квартири з посиланням на те, що згідно з п.18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, громадянином до органу приватизації подається копія ордера про надання жилої площі, а за його відсутності процедуру приватизації квартири неможливо.
Рішенням суду не встановлено, що позивач незаконно чи самовільно зайняв житлове приміщення за адресою: АДРЕСА_5 . Той факт, що позивач на законних підставах вселився в спірну квартиру підтверджується тим, що він зареєстрований в кімнаті АДРЕСА_1 , постійно і відкрито користуються зазначеним жилим приміщенням.
Згідно ч.10 ст.8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» органи приватизації не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків) у приватизації займаного ними житла, за винятком випадків, передбачених п.2 ст.2 цього Закону, а саме не підтягають приватизації: квартири - музеї; квартири (будинки), розташовані на території закритих військових поселень, підприємств, установ і організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам`ятників садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв-заповідників; кімнати в гуртожитках; квартири (будинки), які перебувають у аварійному стані; квартири, віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири, розташовані в зоні безумовне (обов`язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на ЧАЕС.
Рішенням Сумської міської ради від 27.02.2019 року №4649-МР «Про внесення змін до рішення Сумської міської ради від 27 липня 2016 року №1031-MP «Про затвердження структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, їх загальної штатної чисельності» та рішенням Сумської міської ради від 27.03.2019 року №4785-МР «Про внесення змін до рішення Сумської міської ради від 27 лютого 2019 року №4649-МР «Про внесення змін до рішення 3 Сумської міської ради від 27 липня 2016 року №1031-MP «Про затвердження структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, їх загальної штатної чисельності» функції щодо обліку, розподілу та приватизації житла передані від департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради до управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради (а.с.40-44).
З врахуванням викладеного, суд вважає необхідним зобов`язати Сумську міську раду в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг у м.Суми» Сумської міської ради вчинити дії по передачі у власність (приватизації) ОСОБА_1 житлового приміщення – кімнати АДРЕСА_6 613 по АДРЕСА_2 відповідно до вимог Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Керуючись ст.ст. 2, 12, 13, 76-81, 137, 141, 259, 263-265 ЦПК, суд-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання – АДРЕСА_5 , рнокпп – НОМЕР_1 ) задовольнити.
Зобов`язати Сумську міську раду в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг у м.Суми» Сумської міської ради вчинити дії по передачі у власність (приватизації) ОСОБА_1 житлового приміщення – кімнати АДРЕСА_6 613 по АДРЕСА_2 відповідно до вимог Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
На рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Сумського апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м.Суми. При оголошенні вступної та резолютивної частини судового рішення апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О.А. Котенко