
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
24 жовтня 2019 року № 640/18080/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Центральної виборчої комісії,
третя особа без
самостійних вимог - Миколаївська обласна державна адміністрація,
на предмет спору
про визнання протиправною та скасування постанови №156 від 12 жовтня 2018 року,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК) та просить суд визнати протиправною та скасувати постанову ЦВК №156 від 12 жовтня 2018 року «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 23 грудня 2018 року».
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що як громадянка України, що зареєстрована та мешкає у селі Романова Балка Первомайського району Миколаївської області, наділена конституційним правом обирати та бути обраною на місцевих виборах виключно до одного представницького органу місцевого самоврядування - Романово-Балківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області. Проте, на підставі оскаржуваної постанови ЦВК оголошено перші вибори до іншої адміністративно-територіальної одиниці - Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, до якої, як вважає позивач, вона не може обирати та бути обраною, оскільки є мешканкою іншої територіальної одиниці, чим порушується її конституційні права.
Окрім того, позивач стверджує, що проведення виборів до Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області призведе до негативних наслідків, оскільки буде ліквідовано Романово-Балківську сільську раду Первомайського району Миколаївської області, а усе майно територіальної громади села Романова Балка буде передано без згоди мешканців іншому власнику.
Посилаючись на порушення прав, гарантованих статтею 141 Конституції України, а також недотримання відповідачем положень Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», позивач звертається до суду з даним адміністративним позовом та просить його задовольнити.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 листопада 2018 року відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, залучено до участі у справі третю особу без самостійних вимог на предмет спору - Миколаївську обласну державну адміністрацію, запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва суду від 06 листопада 2018 року відмовлено у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову.
Не погодившись із зазначеною ухвалою суду, позивач оскаржила її до суду апеляційної інстанції. За результатами розгляду апеляційної скарги постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2019 року ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 листопада 2018 року залишено без змін.
Від відповідача до суду надійшов відзив від 21 грудня 2018 року, з якого вбачається, що ЦВК заперечує проти позовних вимог, оскільки вважає, що призначення перших виборів у 123 об`єднаних територіальних громадах, розташованих у 21 області України, зокрема й у Мигіївській сільській об`єднаній територіальній громаді Первомайського району Миколаївської області, до складу якої увійшла територіальна громада Романово-Балківської сільської ради, відбулося на законних підставах, передбачених положеннями Законів України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», «Про місцеві вибори». При цьому, позивач помилково вважає, що її конституційні права обирати та бути обраною порушені, оскільки реалізувати такі права вона матиме можливість на перших місцевих виборах саме у Мигіївській сільській об`єднаній територіальній громаді Первомайського району Миколаївської області.
Окрім того, відповідач зазначив, що з урахуванням певних змін у політичній ситуації, запровадження воєнного стану в окремих місцевостях України ЦВК прийняла деякі постанови, відповідно до положень яких на території Миколаївської області жодних виборів не проводиться. У задоволенні адміністративного позову відповідач просить відмовити.
Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Оцінивши наявні у справі документи і матеріали, належність, допустимість кожного доказу окремо, а також достатність та взаємний зв`язок наявних в матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, судом встановлено наступне.
Відповідно до частини першої статті 38, статті 69 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Народне волевиявлення здійснюється, зокрема, через вибори та референдуми.
Організація та порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України (пункт 20 частини першої статті 92 Конституції України).
Спеціальним законом, що визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, є Закон України «Про місцеві вибори».
Згідно частини першої статті 14 Закон України «Про місцеві вибори» місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними, додатковими або першими.
Чергові та позачергові місцеві вибори до органів місцевого самоврядування призначаються Верховною Радою України, повторні вибори депутатів у відповідному багатомандатному, одномандатному виборчому окрузі, сільського, селищного, міського голови, старости та проміжні вибори депутата сільської, селищної ради в одномандатному виборчому окрузі призначаються відповідною територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому Законом, перші та позачергові вибори старости призначаються відповідною радою об`єднаної територіальної громади.
Центральною виборчою комісією України призначаються перші вибори депутатів, сільських, селищних, міських голів, а також додаткові вибори депутатів сільських, селищних рад від територіальної громади, що приєдналася до об`єднаної територіальної громади в порядку, визначеному Законом України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» (частини шоста, сьома статті 14 Закону України «Про місцеві вибори»).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» визначено, що ЦВК є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції та законів України, і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів у порядку та в межах, встановлених законами України.
Як вже зазначалося раніше, ЦВК на підставі частини сьомої статті 14 Закону України «Про місцеві вибори» призначає перші вибори депутатів, сільських селищних, міських голів.
Положеннями частини восьмої статті 7 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» встановлено, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання рішень про добровільне об`єднання територіальних громад у разі їх відповідності висновку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, звертається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів сільської, селищної, міської ради та відповідного сільського, селищного, міського голови в установленому законом порядку.
ЦВК шляхом прийняття відповідного рішення оголошує про початок виборчого процесу перших виборів депутатів місцевої ради, сільського, селищного, міського голови (частина восьма статті 15 Закону України «Про місцеві вибори»).
Окрім цього, Законом України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» на Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні державні адміністрації покладено обов`язок надавати висновок щодо відповідності схвалених сільськими, селищними, міськими радами проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад вимогам Конституції України та законами України. Висновки затверджуються відповідними постановами Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.
Надалі, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація звертається до ЦВК для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів сільської, селищної, міської ради та відповідного сільського, селищного, міського голови лише у разі відповідності рішень про добровільне об`єднання територіальних громад вищевказаному висновку.
З викладеного суд приходить до висновку, що перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів призначаються ЦВК за зверненнями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій, яким передує надання висновку щодо відповідності Конституції та законам України проектів рішень сільських, селищних, міських рад про добровільне об`єднання територіальних громад, а також перевірка рішень місцевих рад на відповідність указаному висновку.
За таких обставин твердження позивача щодо настання негативних наслідків від організації та проведення виборів до Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області призведе до негативних наслідків, оскільки буде ліквідовано Романово-Балківську сільську раду Первомайського району Миколаївської області, а усе майно територіальної громади села Романова Балка буде передано без згоди мешканців іншому власнику є необґрунтованими, оскільки процес добровільного об`єднання територіальних громад передбачає прийняття певних проектів рішень сільськими, селищними, міськими радами, які затверджуються рішеннями обласних державних адміністрацій. При цьому, ЦВК у процесі добровільного об`єднання територіальних громад участі не бере, а лише по закінченню цього процесу приймає рішення про призначення перших виборів на підставі звернень, зокрема, обласних державних адміністрацій.
Окрім іншого, постановою ЦВК від від 12 лютого 2016 року №32 затверджено Порядок призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів (далі - Порядок №32) та встановлено форму звернення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій щодо призначення перших виборів депутатів депутатів сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів.
Пунктом 7 Порядку №32 визначено перелік обставин, за яких ЦВК встановлює відсутність правових підстав для призначення перших місцевих виборів, та повертає звернення разом з документами Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним адміністраціям. До таких обставин, зокрема, належать:
- невідповідності звернення вимогам Конституції України, законів України та цього Порядку;
- неподання разом із зверненням щодо призначення перших місцевих виборів оригіналу (оригіналів) або засвідченої копії (засвідчених копій) постанови (постанов) Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядження (розпоряджень) голови обласної державної адміністрації, якими затверджено висновок (висновки) щодо відповідності проекту рішення (проектів рішень) про добровільне об`єднання територіальних громад Конституції та законам України, разом із відповідним висновком (відповідними висновками);
- надходження до Центральної виборчої комісії судового рішення, що набрало законної сили, яким визнано протиправним рішення сільської, селищної, міської ради територіальної громади, що увійшла до складу об`єднаної територіальної громади, про добровільне об`єднання у територіальну громаду або рішення відповідної ради про скасування рішення про добровільне об`єднання в територіальну громаду;
- призначення та/або оголошення про початок виборчого процесу чергових, позачергових, повторних чи проміжних виборів депутатів сільської, селищної, міської ради територіальної громади, що увійшла до складу об`єднаної територіальної громади, або чергових, позачергових чи повторних виборів відповідного сільського, селищного, міського голови, або будь-яких місцевих виборів, що організовуються та проводяться хоча б на одній із виборчих дільниць, на якій організовуватимуться та проводитимуться перші місцеві вибори.
Приймаючи оскаржуване рішення, перерахованих обставин ЦВК не встановила.
До матеріалів справи ЦВК надано матеріали за зверненнями Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької та Чернігівської обласних державних адміністрацій, за результатами розгляду яких ЦВК встановила їх відповідність вимогам Конституції та законам України, Порядку №32, та призначила на неділю, 23 грудня 2018 року перші вибори депутатів сільських, селищних, міських голів, оголосивши з 03 листопада 2018 року початок виборчого процесу таких виборів у 123 об`єднаних територіальних громадах, розташованих у 21 області України.
Частиною першою статті 3 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що на ви борах депутатів, зокрема, сільської ради, сільського голови право голосу мають громадяни України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України, належать до відповідної територіальної громади та проживають у межах відповідного виборчого округу.
Згідно статті 9 Закону України «Про місцеві вибори» депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.
Отже, виходячи з наведених положень законодавства, позивач має право реалізувати своє право обирати та бути обраною, якщо відповідає вимогам статті 70 Конституції України та статті 9 Закону України «Про місцеві вибори», саме у Мигіївській сільській об`єднаній територіальній громаді Первомайського району Миколаївської області. Отже, твердження позивача про зворотне є помилковими та не відповідають положенням законодавства в цій частині.
Таким чином призначення ЦВК перших місцевих виборів в інших територіальних громадах не може впливати на права позивача обирати органи місцевого самоврядування, та жодним чином не порушує конституційних прав ОСОБА_1 обирати та бути обраною, у зв`язку з чим відсутні передумови для її захисту та відповідно для задоволення позовних вимог.
Окрім того судом встановлено, що Указом Президента України від 26 листопада 2018 року №393/2018 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 26 листопада 2018 року №2630-VІІІ, в Україні введено воєнний стан із 14 години 00 хвили н 26 грудня 2018 року із застереженням, що воєнний стан вводиться у Вінницькій, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, а також Чернігівській областях та внутрішніх водах України Азово-Керченської акваторії.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах воєнного стану забороняється проведення виборів Президента України, а також виборів до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування.
Водночас, станом на час введення воєнного ст. ану на окремих територіях у Вінницькій, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях тривав виборчий процес місцевих виборів.
У зв`язку з виданням Указу Президента від 26 листопада 2018 року заборона щодо проведення місцевих виборів унеможливила подальший процес організації місцевих виборів, які перебували на різних етапах їх проведення.
За таких обставин, враховуючи неврегульованість проблемних питань щодо реалізації положень законодавства, які виникли внаслідок запровадження воєнного стану в окремих місцевостях України, ЦВК 29 та 30 листопада 2018 року прийняла постанови №233 «Про деякі питання організації підготовки та проведення місцевих виборів в окремих регіонах України, в яких введено воєнний стан» та №236 «Про деякі питання реалізації Закону України «Про місцеві вибори» у зв`язку з набуттям чинності Указом Президента України від 26 листопада 2018 року №393/2018 «Про введення воєнного стану в Україні».
Відповідно до зазначених постанов у призначені ЦВК дати жодні вибори, зокрема, на території Миколаївської області, не проводилися.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Із системного аналізу вищевикладеного, суд дійшов висновку про безпідставність вимог позивача та дотримання відповідачем під час прийняття оскаржуваної постанови процедури та норм чинного законодавства.
Постанова ЦВК від 12 жовтня 2018 року №156 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 23 грудня 2018 року», прийнята на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому суд не вбачає обставин протиправності та підстав для її скасування.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При вирішенні питання щодо розподілу судових витрат суд виходить з положень частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими судові витрати підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу лише при задоволенні позову. Враховуючи те, що суд відмовляє позивачу у задоволенні позову повністю, понесені нею витрати по сплаті судового збору при зверненні до суду відшкодуванню не підлягають.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 72-73, 76-77, 139, 243-246, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Миколаївська обласна державна адміністрація, про визнання протиправною та скасування постанови від 12 жовтня 2018 року - відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
За приписами статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Порядок та строки подання апеляційної скарги врегульовано приписами статей 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ..
Відповідач: Центральна виборча комісія, адреса: 01196, м. Київ, площа Л. Українки, будинок 1, код ЄДРПОУ 21661450.
Суддя В.І. Келеберда