Рішення № 85146314, 23.10.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.10.2019
Номер справи
826/3353/18
Номер документу
85146314
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

23 жовтня 2019 року № 826/3353/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомНаціональної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Приватного акціонерного товариства «Київський страховий дім»провизнання протиправними дій, зобов`язати вчинити дії ,В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі також - Нацкомфінпослуг, позивач) до Приватного акціонерного товариства «Київський страховий дім» (далі також - ПрАТ «Київський страховий дім», відповідач) про стягнення штрафної санкції в розмірі 1700,00 грн.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивачем застосовано до ПрАТ «Київський страховий дім» захід виливу у вигляді розпорядження Нацкомфінпослуг від 14.02.2017 року № 258 (далі також - Розпорядження № 258), яким зобов`язано відповідача усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити Нацкомфінпослуг про усунення порушення з наданням підтверджуючих документів у термін включно до 07.03.2017 року.

Враховуючи, що ПрАТ «Київський страховий дім» не виконано вимог Розпорядження № 258, посадовими особами Нацкомфінпослуг відносно відповідача складено акт про правопорушення вчинені товариством на ринку фінансових послуг від 26.09.2017 року № 1863/13-4/14 (далі також - Акт).

Станом на дату складання Акту ПрАТ «Київський страховий дім» не надано документів, що підтверджували б виконання Розпорядження № 258, у зв`язку з чим, Нацкомфінпослуг 29.09.2017 року листом від 28.09.2017 року № 7154/13-8 направлено на адресу відповідача Акт та запрошено прийняти участь уповноваженого представника ПрАТ «Київський страховий дім» в розгляді справи на Комісії 19.10.2017 року об 11 год. 00 хв., та повідомлено про відкладення засідання на 23.10.2017 року о 15 год. 00 хв.

Листами ПрАТ «Київський страховий дім» від 18.10.2017 року № 2448 (вх. № 8532/ск) від 19.10.2017 року № 2456 (вх. № 8560/ск) надано Нацкомфінпослуг інформацію та документи, що підтверджують виконання вимог Розпорядження № 258, а саме: відповідно до заяв від 09.08.2016 року та від 16.08.2016 року відповідачем прийнято рішення про виплату страхового відшкодування громадянці ОСОБА_1 та сплачено його у розмірі28 715 грн.

Водночас, Розпорядження № 258 виконано у повному обсязі, проте не у встановлений термін, отже несвоєчасно.

Так, позивачем застосовано до ПрАТ «Київський страховий дім» захід впливу у виді постанови від 23.10.2017 року №1119/1863/13-4/14/П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг у розмірі 1700, 00 грн. (далі також - Постанова), яку направлено відповідачу.

З огляду на те, що на момент звернення до суду із цим позовом доказів, які б підтверджували виконання зазначеної Постанови до позивача не надходили, а отже, суму штрафу у розмірі 1700 грн. не перераховано до Державного бюджету України, відповідно до частини третьої статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» штрафи, накладені Уповноваженим органом, стягуються у судовому порядку.

Враховуючи викладене, позивач просить задовольнити позов шляхом стягнення штрафної санкції в розмірі 1700,00 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.03.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Через канцелярію суду 26.03.2018 року ПрАТ «Київський страховий дім» подано відзив на позовну заяву.

Так, відповідачем зазначено про протиправність як Розпорядження № 258, так і Постанови, які є предметами оскарження у Окружному адміністративному суді міста Києва.

З огляду на те, що відповідач вважає порушеною позивачем процедуру притягнення до відповідальності ПрАТ «Київський страховий дім», останній просить суд відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.04.2018 року у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомлення (викликом) учасників відмовлено.

Дослідивши матеріали адміністративної справи №826/3353/18, судом встановлено наступне.

Приватне акціонерне товариство «Київський страховий дім» набуло статусу фінансової установи шляхом внесення до Державною реєстру фінансових установ, який ведеться Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та є суб`єктом нагляду, відповідно до інформації, що міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (код ЄДРПОУ - 25201716).

Розпорядженням Нацкомфінпослуг від 14.02.2017 року №258 ПрАТ «Київський страховий дім» зобов`язано усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити про усунення порушень з наданням підтверджуючих документів у термін включно до 07.03.2017 року.

Відповідно до Акту від 29.09.2017 року №1863/13-4/14 про правопорушення, вчинені ПрАТ «Київський страховий дім» на ринку фінансових послуг, встановлено, що станом на дату складання акту не надано до Нацкомфінпослуг документів, що підтверджують виконання вимог, зазначених у розпорядженні від 14.02.2017 року №258, у зв`язку з чим товариством порушено вимоги пункту 5.9 розділу V «Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги», затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 року №2319.

Листом від 28.09.2017 року №7154/13-8 Нацкомфінпослуг повідомлено ПрАТ «Київський страховий дім», що розгляд справ про правопорушення відбудеться 19.10.2017 року.

Листом від 18.10.2017 року №2448 ПрАТ «Київський страховий дім» повідомлено Нацкомфінпослуг про виконання розпорядження від 14.02.2017 року №258, на підтвердження зазначених обставин до листа позивачем додано копію наказу від 18.10.2017 року №712-7376/2/1, страховий акт від 18.10.2017 року №712-7376/2 та платіжні доручення від 18.10.2017 року №22298, №22299.

Як убачається з листа Нацкомфінпослуг від 19.10.2017 року №7658/13-8, розгляд справ, розпочатих актами про правопорушення, вчинені ПрАТ «Київський страховий дім» на ринку фінансових послуг, в тому числі від 26.09.2017 року №1863/13-4/14 відкладено на 23.10.2017 року.

Відповідно до постанови Нацкомфінпослуг від 23.10.2017 року №1119/1863/13-4/14/П, розпорядження від 14.02.2017 року №258 виконано в повному обсязі, проте несвоєчасно, тому товариством порушено вимоги пункту 5.9 розділу V «Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги», затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 року №2319, яким визначено, що рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу після набрання ним чинності є обов`язковим для виконання учасника ринку фінансових послуг, у зв`язку з чим застосовано до ПрАТ «Київський страховий дім» штрафну санкцію у розмірі 1700,00 грн.

Позивач звернувся до суду у порядку частини третьої статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» з метою стягнення штрафу у розмірі 1700 грн. у судовому порядку.

Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив та відповідь на відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Згідно пунктом 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 року №1070/2011 (далі також - Положення №1070/2011) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітний Верховній Раді України.

Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Нацкомфінпослуг у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства (пункт 2 Положення №1070/2011).

Відповідно до пункту 1.7 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 року №2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 року за №2112/22424 (далі також - Положення №2319), рішення у справі про правопорушення повинно бути законним та обґрунтованим.

Рішення повинно ґрунтуватися лише на тих доказах, які були дослідженні під час розгляду справи про правопорушення.

Доказами в справі про правопорушення є будь-які фактичні дані, отримані в установленому законом порядку, що свідчать про наявність чи відсутність порушення законодавства про фінансові послуги, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини першої статті 39 Закону України від 12.07.2001 року №2664-ІІІ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (із змінами і доповненнями) (далі також - Закон №2664-ІІІ) у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Згідно пунктом 3 частини першої статті 40 Закону №2664-ІІІ Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу: накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Частиною першою статті 41 Закону №2664-ІІІ штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою, іншими членами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також уповноваженими комісією посадовими особами після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення.

Вирішуючи справу по суті, суд зазначає, що згідно з частиною четвертою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до матеріалів справи, судом встановлено, що позивачем оскаржено до суду Розпорядження Нацкомфінпослуг від 14.02.2017 року №258 ПрАТ «Київський страховий дім».

Так, у провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебувала адміністративна справа №826/3444/17 за позовом ПрАТ «Київський страховий дім» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправним та скасування розпорядження від 14.02.2017 року №258.

Рішенням Окружного адміністративного суду від 02.10.2018 року у задоволенні адміністративного позову Приватному акціонерному товариству «Київський страховий дім» відмовлено повністю.

Відповідно до відомостей з комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» зазначене рішення Окружного адміністративного суду від 02.10.2018 року в апеляційному порядку не оскаржено, відтак набрало законної сили.

Крім того, у провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебувала адміністративна справа №826/15240/17 за позовом ПрАТ «Київський страховий дім» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправною та скасування постанови від 23.10.2017 року №1119/1863/13-4/14/П.

Рішенням Окружного адміністративного суду від 10.04.2018 року у задоволенні адміністративного позову Приватному акціонерному товариству «Київський страховий дім» відмовлено повністю.

Відповідно до відомостей з комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» зазначене рішення Окружного адміністративного суду від 10.04.2018 року в апеляційному порядку не оскаржено, відтак набрало законної сили.

Отже, слід дійти висновку, що позивачем дотримано процедуру притягнення відповідача до відповідальності за правопорушення законодавства про фінансові послуги, що встановлено судовими рішеннями, набраними законної сили.

Згідно з частиною третьою статті 41 Закону №2664-ІІІ штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача та задоволення їх у повному обсязі.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З огляду на те, що доказів витрат позивача, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, останнім не долучено до матеріалів справи, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77,143, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг задовольнити.

2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Київський страховий дім» (код ЄДРПОУ: 25201716, адреса: 04053, м. Київ, Шевченківський район, вул. Артема, буд. 37-41) до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф у сумі 1700,00 грн. (одну тисячу сімсот гривень 00 копійок).

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України. апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідно до пп. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до пункту 4 частини п`ятої статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України:

Позивач: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, 01601, м. Київ, вул. Грінченка, 3, код ЄДРПОУ 38062828.

Відповідач: Приватне акціонерне товариство "Київський страховий дім", 04053, м. Київ, вул. Артема, 37-41, оф. 407, код ЄДРПОУ 25201716.

Повне судове рішення складно 23.10.2019 року.

Суддя Л.О. Маруліна