Рішення № 85146307, 23.10.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.10.2019
Номер справи
640/21987/18
Номер документу
85146307
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

23 жовтня 2019 року № 640/21987/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпро зобов`язання вчинити діїВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі також - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві), в якому просить:

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити розрахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% з 19.06.2018 року з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, зазначених у довідках від 20.05.2011 року № 017-41/62 та від 12.05.2011 року № 025/10 згідно зі статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) без обмеження пенсії граничним розміром та без врахування величини по заробітній платі, на яку нараховано та сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та єдиний соціальний внесок.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з 23.05.2011 року отримує пенсію державного службовця та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві.

Розмір пенсії позивача з 23.05.2011 року обчислений в розмірі 90% з таких складових заробітної плати як: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за почесне звання «заслужений», надбавка за роботу з таємними документами в залежності від ступеня таємності інформації, надбавка за високі досягнення у праці, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат без урахування інших виплат.

Розрахунок пенсії здійснюється згідно з довідками про заробітну плату від 20.05.2011 року № 017-41/62 та від 12.05.2011 року № 025/10, виданих виконавчим органом Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація).

Позивач 19.06.2018 року звернулася до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про надання роз`яснення з чого розраховано пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року та з проханням здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням всіх виплат, які зазначені в довідках про заробітну плату від 20.05.2011 року № 017-41/62 та від 12.05.2011 року № 025/10, виданих виконавчим органом Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація).

Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 03.07.2018 року № 31807/02/С-2750 повідомлено позивача з чого розраховується пенсія державного службовця та відмовлено у перерахунку її пенсії, мотивуючи це тим, що зміни до Закону України «Про державну службу» та до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не вносились і, відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включені складові заробітної плати, що передбачені вказаними вище нормативно-правовими актами.

Вважаючи таку відмову у перерахунку пенсії протиправною, позивач просить суд позов задовольнити.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.01.2019 року відкрито провадження у справі в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Через канцелярію суду відповідачем 01.02.2019 року подано відзив на позов, в якому відповідач проти позову заперечує.

В обґрунтування відзиву зазначено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яка є чинною до втрати чинності Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII, складові заробітної плати державного службовця, які враховуються у відповідних розмірах для перерахунку пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям згідно з рішенням Кабінету Міністрів України.

Такі види виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, відповідно до вказаного вище пункту 4, не включені до складових заробітної плати, які враховуються під час перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Відповідно до Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013 - не вносилися зміни щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Враховуючи викладене, відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком з 23.05.2011 року відповідно до Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» .

До виходу на пенсію за віком, позивач працювала в апараті виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на посаді заступника керівника апарату - начальника управління кадрової роботи і нагород апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Обчислення розміру пенсії здійснено у розмірі 90% заробітної плати на підставі довідок про заробітну плату з останнього місця роботи від 20.05.2011 року № 017-41/62 та від 12.05.2011 року № 025/10.

Розмір пенсії позивача обчислено з таких складових заробітної плати як: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за почесне звання «заслужений», надбавка за роботу з таємними документами в залежності від ступеня таємності інформації, надбавка за високі досягнення у праці, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат без урахування інших виплат.

19.06.2018 року позивач звернулася до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою від 15.06.2018 року, в якій просила надати детальний розрахунок призначеної їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за квітень 2018 року та в разі не включення в розрахунок пенсії окремих складових заробітної плати, здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням усіх виплат, які зазначені в довідках про заробітну плату від 20.05.2011 року № 017-41/62 та від 12.05.2011 року № 025/10, виданих виконавчим органом Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація).

Листом ГУ ДФУ в м. Києві від 03.07.2018 року № 31807/02/С-2750 повідомлено позивача з чого розрахована пенсія останньої та відмовлено у перерахунку її пенсії, мотивуючи це тим, що зміни до Закону України «Про державну службу» та до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не вносились і, відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включені складові заробітної плати, що передбачені вказаними вище нормативно-правовими актами. Не погоджуючись із відмовою органу пенсійного фонду, вважаючи її неправомірною та такою, що порушує її законне, конституційно гарантоване право на належний соціальний захист та відповідне пенсійне забезпечення, позивач звернулась до суду з даною позовною заявою.

Оцінивши допустимість і достовірність кожного доказу, а також, достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» (із змінами і доповненнями) (далі - Закон №3723-ХІІ).

Відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно із частиною другою статті 33 Закону №3723-ХІІ, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно із статтею 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.

З копії довідки від 12.05.2011 року № 025/10 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої Київською міською державною адміністрацією, вбачається, що за період з 01.05.2009 року до 30.04.2011 року ОСОБА_1 нараховано та виплачено, у тому числі, такі виплати: 29 654,14 грн. матеріальна допомога на оздоровлення та 38 453,84 грн. - матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. У довідці зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Аналіз вищенаведеного дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації, на які нараховувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, входили до системи оплати праці державного службовця ОСОБА_1 .

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Враховуючи викладене, в даній справі задоволення позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок використовується як спосіб відновлення порушеного права, у зв`язку з тим, що при призначенні пенсії позивачу протиправно не враховано усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом у постановах від 02.04.2018 року у справі № 306/48/16-а, від 05.06.2018 року у справі № 275/593/17 та від 12.02.2019 року у справі № 405/8622/16-а(2-а/405/268/16).

Враховуючи, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань є складовими заробітної плати, та з них сплачено страхові внески, але при призначені пенсії позивачу не були враховані, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення позову повністю.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з квитанцією від 19.12.2018 року ФН 3000460109 позивачем сплачено судовий збір в розмірі 704,80 грн. Відтак, з огляду на задоволення позову, суд дійшов висновку про стягнення на користь позивача суми сплаченого ним судового збору у розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

Керуючись статтями 72-77, 241-246, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% з 19.06.2018 року з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, зазначених у довідці від 12.05.2011 року № 025/10 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої Київською міською державною адміністрацією, без обмеження пенсії граничним розміром та без врахування величини по заробітній платі, на яку нараховано та сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та єдиний соціальний внесок.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 294, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною шостою статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України. апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.

У відповідно до пп. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до пункту 4 частини п`ятої 246 Кодексу адміністративного судочинства України:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368).

Суддя Л.О. Маруліна