
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
22 жовтня 2019 рокум. ПолтаваСправа № 440/951/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
судді – Супруна Є.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання – Лисака С.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - адвоката Ткаченко А.В.,
представника Виконавчого комітету Полтавської міської ради за довіреністю - Лисанця А.Ф.,
представника відповідача Управління освіти Виконавчого комітету Полтавської міської ради - адвоката Полтавцевої А.С.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання відповідача Управління освіти Виконавчого комітету Полтавської міської ради про залучення третьої особи до участі у справі №440/951/19 за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Полтавської міської ради, Управління освіти Виконавчого комітету Полтавської міської ради, Полтавського міського голови про визнання розпоряджень незаконними, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди,
В С Т А Н О В И В:
18.03.2019 позивач ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчого комітету Полтавської міської ради, Управління освіти Виконавчого комітету Полтавської міської ради, Полтавського міського голови, в якому після зміни предмета позову просить:
- визнати незаконними розпорядження Полтавського міського голови від 24.01.2019 №25-к та від 18.02.2019 №69-к "Про звільнення ОСОБА_1 ";
- зобов`язати Полтавського міського голову поновити ОСОБА_1 на посаді заступника Управління освіти Виконавчого комітету Полтавської міської ради - начальника відділу виховної, позашкільної роботи та соціального захисту;
- зобов`язати Управління освіти Виконавчого комітету Полтавської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за весь час вимушеного прогулу;
- зобов`язати відповідачів нарахувати та виплатити премію за вересень, жовтень, листопад, грудень 2018 та січень 2019 в розмірі не меншому, ніж середній розмір премій, що виплачувався іншим заступникам начальника Управління освіти Виконавчого комітету Полтавської міської ради в період з вересня 2018 по січень 2019 включно;
- стягнути з відповідачів моральну шкоду в розмірі 1 000 000,00 грн.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 25.03.2019 було відкрито провадження в адміністративній справі за вищевказаним позовом. Справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого судового засідання.
22.10.2019 до суду від Управління освіти Виконавчого комітету Полтавської міської ради надійшло клопотання про залучення Управління Державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавської області як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
В обґрунтування даного клопотання відповідач зазначає, що однією із позовних вимог ОСОБА_1 є вимога про стягнення з Виконавчого комітету Полтавської міської ради та Управління освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради моральної шкоди в розмірі 1000000,00 грн. Управління освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради є бюджетною установою, а згідно з рішенням Конституційного Суду України №12/рп-2001 від 03.10.2001 не допускається відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади за рахунок коштів, що виділяються на утримання цих органів. Тому безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду входить до компетенції саме Управління Державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавської області.
У судовому засіданні представник Управління освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради заявлене клопотання підтримала, просила його задовольнити.
Позивач та її представник проти задоволення клопотання заперечували з міркувань його безпідставності, зауваживши, що такі дії відповідача свідчать про затягування розгляду справи.
Представник Виконавчого комітету Полтавської міської ради заявлене клопотання підтримав.
Відповідач Полтавський міський голова у судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив. При цьому, повідомлявся належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи.
Вирішуючи клопотання про залучення третьої особи до участі у даній справі, суд враховує висновки Верховного Суду, сформульовані Касаційним господарським судом у постанові від 26.07.2018 по справі №907/769/17.
Відповідно до п. 1.1. Положення про Управління освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради, Управління є виконавчим органом Полтавської міської ради для здійснення функцій і делегованих йому повноважень щодо реалізації на території міста державної політики в галузі освіти, провадження освітньої діяльності.
Пунктом 12 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
В розумінні вищенаведених положень Управління освіти Виконавчого комітету Полтавської міської ради є бюджетною установою.
За приписами статті 1173 Цивільного кодексу України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
Статтею 1174 Цивільного кодексу України визначено, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні нею своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цієї особи.
Гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження", та особливості їх виконання встановлені Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
Згідно з частиною першою статті 3 зазначеного закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 215 від 15.04.2015, Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
Згідно з частиною другою статті 25 Бюджетного кодексу України відшкодування відповідно до закону шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади (органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування), а також їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень, здійснюється державою (Автономною Республікою Крим, органами місцевого самоврядування) у порядку, визначеному законом. Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Відповідно до частини першої статті 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Згідно з висновком, наведеним у рішенні Конституційного Суду України № 12/рп-2001 від 03.10.2001, не допускається відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади за рахунок коштів, що виділяються на утримання цих органів.
Аналіз зазначених вище норм чинного законодавства свідчить на користь висновку про те, що управління наявними коштами Державного бюджету України та місцевих бюджетів, зокрема, безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду входить до компетенції Державного казначейства країни.
Отже, при розгляді справ за позовами про відшкодування шкоди, заподіяної діями (бездіяльністю) органів державної влади та органів місцевого самоврядування, до участі у справі має бути залучений відповідний орган Державної казначейської служби України, до компетенції яких належить казначейське обслуговування бюджетних коштів.
За приписами частини третьої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
З урахуванням думки представників сторін, суд визнав за необхідне залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавської області (вул. Небесної Сотні, 1/23, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 38019510).
На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 243, 248, 256, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Клопотання відповідача Управління освіти Виконавчого комітету Полтавської міської ради про залучення третьої особи до участі у справі №440/951/19 задовольнити.
Залучити до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавської області (вул. Небесної Сотні, 1/23, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 38019510).
Встановити третій особі десятиденний строк з дня проголошення даної ухвали для надання пояснень щодо позову разом з усіма доказами, на яких ґрунтуються пояснення, якщо такі докази не надані позивачем, та документами, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до них документів іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) пояснень до суду.
Повідомити позивачу, що не пізніше двох днів з дня проголошення даної ухвали він повинен направити третій особі копії позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду до початку розгляду справи по суті.
Відкласти судовий розгляд справи на 10:00 07 листопада 2019 року, який відбудеться в приміщенні Полтавського окружного адміністративного суду за адресою: 36039, м. Полтава, вул. Пушкарівська, 9/26.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і окремо оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складений 24.10.2019.
Суддя Є.Б. Супрун