
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.003485
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2019 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,
представника позивача Балабанова О.В.,
представника відповідача Палій М.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Львові адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства “Онур Тааххут Ташимаджилик Іншаат Тіджарет ве Санаї Анонім Ширкеті” що діє в Україні через представництво “Онур Тааххут Ташимаджилик Іншаат Тіджарет ве Санаї Анонім Ширкеті” (далі - позивач) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (далі - ОВПП ДФС України, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов Акціонерного товариства “Онур Тааххут Ташимаджилик Іншаат Тіджарет ве Санаї Анонім Ширкеті” що діє в Україні через представництво “Онур Тааххут Ташимаджилик Іншаат Тіджарет ве Санаї Анонім Ширкеті” про скасування податкового повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України від 06.06.2019 №0005514807.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем було проведено перевірку позивача з питань дотримання термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям – платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період листопад – грудень 2018 р., про що складено акт перевірки №421/28-10-48-07/26579227 від 23.05.2019р. Згідно акту перевірки встановлено, що позивачем порушено терміни реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям – платникам податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму 11143165,89 грн., за що передбачена відповідальність п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України. На підставі вказаного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0005514807 від 06.06.2019, яким згідно ст.120-1 ПК України, за затримку реєстрації податкових накладних застосовано до позивача штраф на загальну суму 3342949,79 грн. Позивач вважає, що податкові накладні, що стали предметом дослідження контролюючим органом при здійсненні камеральної перевірки було створено і надіслано на реєстрацію протягом операційного дня у строки встановлені законодавством, про що свідчать відповідні повідомлення про надіслання, у яких відображено дату та час надіслання документів для реєстрації в ЄРПН. Однак, такі податкові накладні зареєстровані податковим органом із запізненням - 20.02.2019. При цьому, повідомлень про відхилення чи неприйняття ПН в межах операційного дня платником не отримано.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Заперечення обґрунтоване тим, що проведеною перевіркою позивача встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Акціонерного товариства “Онур Тааххут Ташимаджилик Іншаат Тіджарет ве Санаї Анонім Ширкеті” що діє в Україні через представництво “Онур Тааххут Ташимаджилик Іншаат Тіджарет ве Санаї Анонім Ширкеті” за період листопад – грудень 2018р. Відповідач вважає, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою. Відповідач також зазначає, що п.120-1.2 ст.120-1 Податкового кодексу України визначено, що відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні - рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. Отже, платником податків порушено строки реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив на позовну заяву, у якому додатково зазначив, що відповідачем не застосовано спеціальне законодавство у сукупності його норм, не враховано п.201.10 ст.201 ПК України, зокрема те, що якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивачем не було отримано жодних квитанцій про прийняття та або не прийняття податкових накладних для реєстрації в ЄРПН. Таким чином, податкові накладні відправлені на реєстрацію у термін визначений п.201.10 ст.201 ПК України із врахуванням часових проміжків операційного дня, встановлених Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, проте такі зареєстровані податковим органо лише 20.02.2019.
Ухвалою від 15.07.2019 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. 17.07.2019 позивачем усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою від 18.07.2019 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі, підготовче засідання призначено на 05.09.2019.
05.09.2019 протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 24.09.2019.
24.09.2019 відкладено судове засідання на 17.10.2019.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позові.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, викладених у відзиві, просила відмовити у його задоволенні.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.
ОВПП ДФС України проведена перевірка дотримання представництвом “Онур Тааххут Ташимаджилик Іншаат Тіджарет ве Санаї Анонім Ширкеті” термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям – платникам податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за період листопад – грудень 2018р.
За результатами перевірки складено акт від 23.05.2019 № 421/28-10-478-07/26579227. В акті перевірки встановлено, що платником порушено терміни реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям – платникам податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме:
-податкову накладну №270 від 27.12.2018 на суму ПДВ 141,12грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №254 від 26.12.2018 на суму ПДВ 49,46грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №228 від 17.12.2018 на суму ПДВ 4431,59грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №249 від 26.12.2018 на суму ПДВ 685682,8грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №239 від 26.12.2018 на суму ПДВ 1851,41грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №244 від 26.12.2018 на суму ПДВ 2942,3грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №251 від 26.12.2018 на суму ПДВ 44049,23грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №237 від 26.12.2018 на суму ПДВ 16924,5грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №255 від 26.12.2018 на суму ПДВ 22072,27грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №259 від 26.12.2018 на суму ПДВ 8399,17грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №247 від 26.12.2018 на суму ПДВ 26950,34грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №258 від 26.12.2018 на суму ПДВ 27065,58грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №213 від 28.12.2018 на суму ПДВ 256447грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №257 від 26.12.2018 на суму ПДВ 24927,73грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №230 від 17.12.2018 на суму ПДВ 33570,22грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №253 від 26.12.2018 на суму ПДВ 9879,22грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №264 від 26.12.2018 на суму ПДВ 386309,4грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №223 від 17.12.2018 на суму ПДВ 18810,1грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №232 від 26.12.2018 на суму ПДВ 107844,9грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №221 від 17.12.2018 на суму ПДВ 144690грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №262 від 26.12.2018 на суму ПДВ 125152,7грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №240 від 26.12.2018 на суму ПДВ 165,75грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №261 від 26.12.2018 на суму ПДВ 79726,13грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №271 від 27.12.2018 на суму ПДВ 40595,72грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №265 від 26.12.2018 на суму ПДВ 275076,5грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №233 від 26.12.2018 на суму ПДВ 58800,08грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №227 від 17.12.2018 на суму ПДВ 6609,14грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №243 від 26.12.2018 на суму ПДВ 951,59грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №263 від 26.12.2018 на суму ПДВ 4865970грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №231 від 17.12.2018 на суму ПДВ 69,26грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №269 від 27.12.2018 на суму ПДВ 3933,34грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №268 від 26.12.2018 на суму ПДВ 1166691грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №260 від 26.12.2018 на суму ПДВ 826597,1грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №241 від 26.12.2018 на суму ПДВ 125,11грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №266 від 26.12.2018 на суму ПДВ 272727,6грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №246 від 26.12.2018 на суму ПДВ 333898,2грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №256 від 26.12.2018 на суму ПДВ 6470,6грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №267 від 26.12.2018 на суму ПДВ 16137,35грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №237 від 26.12.2018 на суму ПДВ 16924,5грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №229 від 17.12.2018 на суму ПДВ 721765,5грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №250 від 26.12.2018 на суму ПДВ 12655,74грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №245 від 26.12.2018 на суму ПДВ 9286,8грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №226 від 27.12.2018 на суму ПДВ 24761,66грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №248 від 26.12.2018 на суму ПДВ 18810,1грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №238 від 26.12.2018 на суму ПДВ 78314,54грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №222 від 17.12.2018 на суму ПДВ 308985,8грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №242 від 26.12.2018 на суму ПДВ 2366,83грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
-податкову накладну №236 від 26.12.2018 на суму ПДВ 68752,32грн., подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 20.02.2019 із затримкою 36 днів;
Контролюючий орган зробив висновок, що позивач порушив вимоги абз.14 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями, а саме порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за листопад – грудень 2018 року.
На підставі висновків акта перевірки від 23.05.2019 № 421/28-10-478-07/26579227 Офісом великих платників податків ДФС винесено податкове повідомлення-рішення від 06.06.2019 №0005514807, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 11143165,89 грн. застосовано штраф у розмірі 30 % в сумі 3342949,79грн.
Не погоджуючись з таким податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.
Органи державної податкової служби згідно п. 75.1 ст. 75 ПК України мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Камеральною відповідно до п. 75.1.1. ст. 75 ПК України вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).
Законом України № 1797-VIII від 21.12.2016 підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 доповнено абзацом другим, відповідно до якого предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Даний спір пов`язаний із строками реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахуку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
За визначенням п.п. 14.1.133 п. 14.1 ст. 14 ПК України операційний (банківський) день частина робочого дня, протягом якої приймаються документи на переказ та на їх відкликання і, за наявності технічної можливості, здійснюється їх обробка, передача та виконання.
Відповідно до п. 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі Порядок № 1246), операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Пунктом 11 Порядку № 1246 передбачено, що після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки певних показників.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (п. 13 Порядку № 1246).
Відповідно до п. 14 Порядку № 1246 квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
З наведених вище положень суд дійшов висновку, що з моменту направлення платником податків податкової накладної на реєстрацію в ЄРПН, проходить певний час для перевірки ряду показників, які передбачені п. 12 Порядку № 1246. Якщо протягом операційного дня, в якому податкову накладну надіслано для реєстрації, не надійшла квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення її реєстрації, така податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН.
З матеріалів справи вбачається, що 15.01.2019 року позивачем було направлено до ДФС України в електронному вигляді для реєстрації податкові накладні №270 від 27.12.2018, №254 від 26.12.2018, №228 від 17.12.2018, №249 від 26.12.2018, №239 від 26.12.2018, №244 від 26.12.2018, №251 від 26.12.2018, №237 від 26.12.2018, №255 від 26.12.2018, №259 від 26.12.2018, №247 від 26.12.2018, №258 від 26.12.2018, №213 від 28.12.2018, №257 від 26.12.2018, №230 від 17.12.2018, №253 від 26.12.2018, №264 від 26.12.2018, №223 від 17.12.2018, №232 від 26.12.2018, №221 від 17.12.2018, №262 від 26.12.2018, №240 від 26.12.2018, №261 від 26.12.2018, №271 від 27.12.2018, №265 від 26.12.2018, №233 від 26.12.2018, №227 від 17.12.2018, №243 від 26.12.2018, №263 від 26.12.2018, №231 від 17.12.2018, №269 від 27.12.2018, №268 №26.12.2018, №260 від 26.12.2018, №241 від 26.12.2018, №266 від 26.12.2018, №246 від 26.12.2018, №256 від 26.12.2018, №267 від 26.12.2018, №229 від 17.12.2018, №250 від 26.12.2018, №245 від 26.12.2018, №226 від 27.12.2018, №248 від 26.12.2018, №238 від 26.12.2018, №222 від 17.12.2018, №242 від 26.12.2018, №236 від 26.12.2018, підписані електронним цифровим підписом головного бухгалтера та печаткою підприємства (а.с.24-134).
Проте, вказані податкові накладні зареєстровані в ЄРПН лише 20.02.2019 року.
Позивач виконав усі залежні від нього дії щодо своєчасної реєстрації в ЄРПН вищевказаних податкових накладних, однак затримка реєстрації сталася не з вини позивача.
Як вказувалось вище, реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов`язком постачальника товарів чи послуг.
Цьому обов`язку кореспондує обов`язок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відмовити у прийнятті для реєстрації наданих платником податку податкових накладних центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, може лише в разі, якщо надіслані податкові накладні сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 ст. 200 ПК України. У такому разі протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді в текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин такого неприйняття.
Податковим кодексом України визначено правові наслідки відсутності факту реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Така податкова накладна не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних, у свою чергу, є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
Таким чином, відсутність реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних впливає на правовий стан платників податків. Покупець товарів позбавляється права на формування податкового кредиту за рахунок відповідних сум, а продавець може зазнати небажаних для нього наслідків у вигляді проведення його позапланової перевірки.
Згідно положень абзацу 13 пункту 201.10 статті 201 ПК України, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вказана норма є чіткою, не допускає довільного тлумачення та закріплює гарантію прав платника податку вважати зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про її прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної, визначаючи наслідки порушення контролюючим органом законодавства у разі не направлення відповідної квитанції визнання податкової накладної зареєстрованою у операційний день її направлення до ДФС.
Таким чином, судом встановлено, що позивач своєчасно 15.01.2019 о 16:39 год. – 16:41 год. направив податкові накладні №270 від 27.12.2018, №254 від 26.12.2018, №228 від 17.12.2018, №249 від 26.12.2018, №239 від 26.12.2018, №244 від 26.12.2018, №251 від 26.12.2018, №237 від 26.12.2018, №255 від 26.12.2018, №259 від 26.12.2018, №247 від 26.12.2018, №258 від 26.12.2018, №213 від 28.12.2018, №257 від 26.12.2018, №230 від 17.12.2018, №253 від 26.12.2018, №264 від 26.12.2018, №223 від 17.12.2018, №232 від 26.12.2018, №221 від 17.12.2018, №262 від 26.12.2018, №240 від 26.12.2018, №261 від 26.12.2018, №271 від 27.12.2018, №265 від 26.12.2018, №233 від 26.12.2018, №227 від 17.12.2018, №243 від 26.12.2018, №263 від 26.12.2018, №231 від 17.12.2018, №269 від 27.12.2018, №268 №26.12.2018, №260 від 26.12.2018, №241 від 26.12.2018, №266 від 26.12.2018, №246 від 26.12.2018, №256 від 26.12.2018, №267 від 26.12.2018, №229 від 17.12.2018, №250 від 26.12.2018, №245 від 26.12.2018, №226 від 27.12.2018, №248 від 26.12.2018, №238 від 26.12.2018, №222 від 17.12.2018, №242 від 26.12.2018, №236 від 26.12.2018 на реєстрацію, однак до кінця операційного дня не отримав відповідних квитанцій про їх прийняття (неприйняття, зупинення реєстрації).
Відповідачем доказів та обґрунтувань на підтвердження того, що позивачем податкові накладні не були направлені на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.01.2019 суду надано не було. Проте, долучено лист Львівського управління Офісу великих платників податків ДФС, який підтверджує, що у платників податків, які перебувають на обліку в Управлінні при реєстрації ПН в ЄРПН на шлюзі ДФС 15.01.2019 виникли проблеми при реєстрації таких накладних. (а.с. 44, Т.2)
Суд наголошує, що відповідно до пункту 109.1 статті 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
З огляду на те, що позивачем своєчасно подано податкові накладні для проведення її реєстрації, тобто виконані обов`язки, передбачені вищевказаними положеннями ПК України та Порядку № 1246, підстави для висновків про порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладних та застосування штрафних санкцій відсутні.
Аналогічні висновки містяться у постанові Верховного Суду від 11.06.2019 рок у справі № 826/15949/15.
Крім того, фактично реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, це результат дій двох сторін - платника та контролюючого органу.
При цьому, згідно з положеннями Порядку № 1246 сама реєстрація - це дії з боку ДФС - у вигляді надсилання квитанції, що підтверджує реєстрацію.
Обов`язками платника, згідно цього ж Порядку, є правильне оформлення та своєчасне надіслання накладних.
Отже, платник не може нести відповідальність за ті дії, обов`язку з проведення яких законодавством на нього не покладено.
Неналежне виконання позивачем вимог податкового законодавства стосовно своєчасності реєстрації податкових накладних відбулось з вини податкового органу, що виключає протиправність дій платника податків, та, як наслідок, притягнення його до відповідальності. Відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовила протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням.
Отже, обставини справи свідчать про відсутність підстав для притягнення позивача до відповідальності у вигляді штрафу згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 розділу II ПК України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України від 06.06.2019 №0005514807 про нарахування штрафних санкцій у розмірі 3342949,79 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень належних і достатніх доказів, які б спростували доводи позивача, не надав.
Позовні вимоги є обґрунтованими, не спростованими суб`єктом владних повноважень. Позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем за подання до суду даного позову сплачено судовий збір в сумі 19210,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 16.07.2019 №235 (а.с.4).
За наведених обставин, сплачена сума судового збору підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.14, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України від 06.06.2019 №0005514807.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39440996) судовий збір у сумі 19210,00 грн. на користь Акціонерного товариства “Онур Тааххут Ташимаджилик Іншаат Тіджарет ве Санаї Анонім Ширкеті” що діє в Україні через представництво “Онур Тааххут Ташимаджилик Іншаат Тіджарет ве Санаї Анонім Ширкеті” (код ЄДРПОУ 26579227).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 24.10.2019.
Суддя Крутько О.В.