Рішення № 85144784, 21.10.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2019
Номер справи
280/4048/19
Номер документу
85144784
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

21 жовтня 2019 року о/об 10 год. 45 хв.Справа № 280/4048/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 )

до Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (Військова частина А-3306) (61058, Харківська область, м.Харків, вул.Культурна, буд.5; код ЄДРПОУ 07931813)

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (Військова частина А-3306) (надалі - відповідач, ВЧ А-3306), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (Військова частина А-3306) щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 07.09.2015 по 24.10.2016; 2) зобов`язати Військово-медичний клінічний центр Північного регіону (Військова частина А-3306) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 07.09.2015 по 24.10.2016.

У позові (а.с.25-29) зазначено, що позивач проходив військову службу у Військовій частині А0209, яка підпорядковується ВЧ А-3306, з 07.09.2015 по 24.10.2016. Наказом командира Військової частини А0209 від 30.10.2016 за №319 позивач був звільнений з військової служби та виключений зі списків особового складу військової частини. Однак, у період проходження служби нарахування грошового забезпечення проводилося не в повному обсязі, а саме з 13.07.2015 по 24.10.2016 (по день виключення зі списків особового складу) відповідачем не проводилась індексація грошового забезпечення. Листом від 06.08.2019 за №1914 відповідач повідомив позивача про те, що індексація грошового забезпечення з 12.09.2015 не виплачувалась, оскільки у Міністерства оборони України були відсутні фінансові ресурси на виплату індексації грошового забезпечення. Позивач вважає дії відповідача неправомірними та такими, що порушують його гарантовані права та інтереси.

Позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідачем подано до суду відзив на позов, в якому зазначено, що відповідач заперечує проти позову з наступних підстав: 1) відповідно до ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п.6 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 за №1078, індексація грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. Зазначене підтверджується роз`ясненнями Міністерства соціальної політики України від 16.04.2015 за №10685/14-15/10 тощо. «Порядок проведення індексації грошових доходів населення», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 за №1078, не передбачає механізм виплати сум індексації у поточному році за минулі періоди; 2) Позивачем не наведено жодних розрахунків суми індексації яку, на його думку, повинен виплатити відповідач по справі; 3) Основною підставою та умовою проведення індексації грошового забезпечення є його збільшення, що не відбувалося протягом 2015-2016 років.

Відповідач проти позову заперечував.

Ухвалою судді від 23.09.2019 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін та призначено судове засідання на 21.10.2019.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: місцезнаходженням Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (Військова частина А-3306) як юридичної особи є - 61058, Харківська область, м.Харків, вул.Культурна, буд.5; код ЄДРПОУ 07931813; відокремленим підрозділом Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (Військова частина А-3306) є - Військовий мобільний госпіталь (Військова частина А0209) (код ЄДРПОУ ВП - 24983088; місцезнаходження ВП - 61058, Харківська область, м.Харків, Дзержинський район, вул.Культури, буд.5) (а.с.18-20).

У Витязі із Наказу командира військової частини-польова пошта В2102 від 30.06.2017 за №109 «Про зміну найменування військової частини» зазначено: «… На виконання вимог спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 26.04.2017 №Д-322/1/5дск «Про проведения додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України в 2017 році» умовне найменування «військова частина-польова пошта В2102» станом на 30.06.2017 року переведено на умовне найменування "військова частина А0209". Умовне найменування "військова частина-польова пошта В2102" анульовано. ...» (а.с.43).

У Витязі із Наказу командира військової частини-польова пошта В2102 (по стройовій частині) від 07.09.2015 за №263 зазначено: «… 1.Нижчепойменованих військовослужбовців, які закінчили 8 Курси перепідготовки та підвищення кваліфікації вважати такими, що з «06» вересня 2015 року зарахувати до списків особового складу частини та на всі види забезпечення. Надати 5 діб з 07 по 11 вересня 2015 року для приймання справ та посад і вважати такими, що з «12» вересня 2015 року справи та посади прийняли та приступили до виконання службових обов`язків за посадою: 1.1. капітана медичної служби ОСОБА_2 , призначеного на посаду ординатора госпітального відділення, з посадовим окладом 870 гривень на місяць, шпк «капітан медичної служби», ВОС-9020003. Вислуга років: 00 рік 01 місяців 22 дні. …» (а.с.42).

У Витязі із Наказу командира військової частини-польова пошта В2102 (по стройовій частині) від 30.10.2016 за №319 зазначено: «… 7. Капітана медичної служби ОСОБА_2 , ординатора госпітального відділення, звільнену наказом першого заступника Міністра оборони України (по особовому складу) від 24 жовтня 2016 року №189 у запас відповідно до пункту 1 підпункту «є» (призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, а також які вислужили встановлені строки військової служби, військової служби за призовом осіб офіцерського складу у строки, визначені рішенням Президента України) частини восьмої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» вважати, що справи та посаду здала і направити для зарахування на військовий облік до Вільнянського РВК Запорізької області. «30» жовтня 2016 року виключити із списків особового складу частині та всіх видів забезпечення. Вислуга років у Збройних Силах становить: 01 рік 03 місяці 18 днів. Виплатити щомісячну премію за особистий внесок у загальні результати служби в розмірі 450% посадового окладу, надбавку за виконаним особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислуги років, щомісячну додаткову грошову винагороду у розмірі 60% місячного грошового забезпечення з 01 по 30 жовтня 2016 року. Щорічна основна відпустка за 2016 рік використана у кількості календарних днів. Грошову допомогу на оздоровлення отримав за 2016 рік. Відповідно до абзацу третього пункту 14 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» виплатити грошову компенсацію за 5 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2016 рік. Матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, відповідно до Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260, не отримав за 2016 рік. Виплатити допомогу передбачену пунктом 6 Порядку та умов виплат одноразової грошової допомоги у разі звільнення військовослужбовців, призваних на військову службу за призовом у зв`язку з мобілізацією, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2014 №460, у зв`язку із звільненням з військової служби за 14 місяців. Постійним або службовим житлом не забезпечувався. Підстава: ВИТЯГ ІЗ НАКАЗУ ПЕРШОГО ЗАСТУПНИКА МІНІСТРА ОБОРОНИ УКРАЇНИ (по особовому складу) №189 від 24 жовтня 2016 року, рапорт капітана медичної служби СІНЕНКО І.В. від 30.10.2016 року. …».

Згідно з Довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 30.10.2016 за №1347 позивач у період з 15.10.2015 по 30.10.2016 брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції Донецької та Луганської областей.

Судом досліджено: Військовий квиток ГР за №153801; Довідку від 09.08.2019 за №100; інші документи по даній справі.

Позов підлягає задоволенню враховуючи вище викладене та через наступне.

У ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з ч.3 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

У Преамбулі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Як зазначено у ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

У ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначено: «Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: … оплата праці (грошове забезпечення); … Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення».

Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (ч.1 ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів (ч.1 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Згідно з ч.2 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ч.6 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

У п.1-1 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого 17.07.2003 постановою Кабінету Міністрів України №1078 (надалі - «Порядок проведення індексації грошових доходів населення»), зазначено: «1-1. Підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. … Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003р. №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". …».

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абз.7 п.4 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення»).

Згідно з пп.2 п.6 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Враховуючи наведені норми права суд вважає, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

Суд зауважує, що обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення, відповідач не посилається на відсутність обставин, передбачених ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» для проведення індексації. Відповідач зазначає фактично лише про те, що у межах коштів ВЧ А-3306, передбачених на виплату грошового забезпечення, виплата індексації грошового забезпечення є неможливою.

Реалізація особою права, яке пов`язане з отриманням коштів і базується на спеціальних і чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.

Суд зазначає, що обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у цій справі.

Твердження відповідача про те, що проведення індексації грошових доходів здійснюється виключно у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів є необґрунтованими, оскільки ч.6 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», на яку посилається відповідач, не обмежує проведення, передбачених чинними нормами права, виплат, а вказує на джерела походження цих коштів.

Роз`яснення Міністерства соціальної політики України не є нормативно-правовими актами, а тому не можуть встановлювати порядок нарахування та/або припинення виплат індексації грошового забезпечення.

Посилання відповідача на неможливість проведення індексації грошових доходів за минулі періоди часу є безпідставними, оскільки така індексація позивачу не проведена з вини саме відповідача, а тому останній і повинен забезпечити її проведення та віднайти такий механізм.

Виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні, тобто військовими частинами.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги мають бути задоволені.

Аналогічне застосування норм права здійснено: Верховним Судом у постановах від 12.12.2018 у справі №825/874/17 (адміністративне провадження №К/9901/17256/18), від 19.07.2019 у справі №240/4911/18 (адміністративне провадження №К/9901/12055/19); Третім апеляційним адміністративним судом у постановах від 07.08.2019 у справі №1140/3491/18, від 18.06.2019 у справі №340/36/19.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (Військова частина А-3306) (61058, Харківська область, м.Харків, вул.Культурна, буд.5; код ЄДРПОУ 07931813) щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) за період з 07.09.2015 по 24.10.2016.

Зобов`язати Військово-медичний клінічний центр Північного регіону (Військова частина А-3306) (61058, Харківська область, м.Харків, вул.Культурна, буд.5; код ЄДРПОУ 07931813) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 07.09.2015 по 24.10.2016.

У стягненні з відповідача судових витрат - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення складено 21.10.2019.

Суддя О.О. Прасов