Рішення № 85144762, 22.10.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2019
Номер справи
340/2104/19
Номер документу
85144762
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/2104/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) справу за позовною заявою Спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" до виконавчого комітету Світловодської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради від 17 липня 2019 року №517 "Про надання дозволу на улаштування індивідуального опалення в орендованому вбудованому нежитловому приміщенні по АДРЕСА_2 ".

Ухвалою судді від 27.08.2019 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у даній справі та справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи на 26.09.2019 (а.с.1).

У судове засідання 26.09.2019 належним чином повідомлені відповідач та третя особа не з`явилися, причини неявки суду не повідомили, правом подання клопотання про розгляд справи без їх участі не скористалися. До того ж, відповідач не виконав вимоги ухвали від 27.08.2019 та не надав витребуваних доказів (а.с.22).

Ухвалою від 26.09.2019 судом відкладено розгляд справи до 18 жовтня 2019 року. Зобов`язано повторно виконавчий комітет Світловодської міської ради у строк до 16 жовтня 2019 року виконати вимоги ухвали від 27.08.2019 та подати до суду належним чином завірені копії усіх матеріалів, на підставі яких прийнято оскаржуване рішення від 17 липня 2019 №517, а також протоколи постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання від 17 травня 2019 року, договір оренди вбудованого нежитлового приміщення по АДРЕСА_2 (а.с.23).

У судове засідання 18 жовтня 2019 року належним чином повідомлений відповідач не з`явився, подавши до суду витребувані судом ухвалою від 26.09.2019 матеріали (а.с.50-62).

Представником позивача та третьої особи подано до суду клопотання про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження за їх відсутності (а.с.28, 46).

Враховуючи викладене, а також з урахуванням приписів ч.9 ст.205 КАС України, суд визнав за можливе продовжити розгляд справи у порядку письмового провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 №4, затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, у п.2.1 якого встановлено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник повинен звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку. Зазначав, що нежитлове вбудоване приміщення, яке орендується ФОП ОСОБА_1 розташоване в багатоквартирному будинку АДРЕСА_2 Протокол загальних зборів мешканців будинку АДРЕСА_2 , щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО та рішення власників приміщень у житловому будинку про відключення будинку від систем ЦО з улаштуванням індивідуального опалення відсутні. Таким чином, на думку позивача, виконавчий комітет Світловодської міської ради не мав права приймати рішення про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення вбудованого нежитлового приміщення в багатоквартирному будинку.

Правом подання до суду відзиву на позовну заяву, у встановлений судом строк, відповідач не скористався. При цьому, на виконання ухвали суду від 26.09.2019, подано до суду належним чином завірені копії усіх матеріалів, на підставі яких прийнято оскаржуване рішення від 17 липня 2019 №517, а також протоколи постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання від 17 травня 2019 року, договір оренди вбудованого нежитлового приміщення по АДРЕСА_2 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , подав до суду заперечення проти позову, в яких зазначив, що СП ТОВ "Світловодськпобут" 16.11.2018 направив йому лист, в якому повідомив про припинення постачання теплової енергії до будинку по АДРЕСА_2 , в якому знаходиться орендоване ним приміщення, у зв`язку з заборгованістю за теплову енергію у КП "Добробут", чим було грубо порушено його права, як споживача, та порушено умови договору, про що він повідомив листом від 26.11.2018 СП ТОВ "Світловодськпобут". Також, зазначав, що відповідно до ч.2 пункту 7.1 договору №84 від 01.10.2015 дострокове розірвання договору, або зміна його умов допускається за згодою сторін, тому припинення теплопостачання на його приміщення він розцінив як розірвання договору в односторонньому порядку з боку СП ТОВ "Світловодськпобут". 10.12.2018 звернувся до міського голови Козярчук В.В. із заявою надати дозвіл на відключення орендованого ним приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , від мережі ЦО та встановлення індивідуального опалення, на що отримав дозвіл № 517 від 17 липня 2019 року.

Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, що 01 жовтня 2015 року між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Споживач) та СП ТОВ "Світловодськпобут" (Теплопостачальне підприємство) укладено договір №84 про постачання теплової енергії (а.с.30-31), згідно умов якого Теплопостачальне підприємство зобов`язується постачати теплову енергію Споживачу з метою гарячого водопостачання (в разі наявності) та опалення будівель(приміщень), по АДРЕСА_2 , до кордону розподілу, а Споживач зобов`язується сплачувати за використану теплову енергію. Згідно пп. "л" п.4.2. якого Теплопостачальне підприємство має право, попередивши споживача не менш як за 10 днів припинити повністю або частково подачу йому теплової енергії у випадку наявності заборгованості за теплову енергію у власника (балансоутримувача) будинку.

16 листопада 2018 року СП ТОВ "Світловодськпобут" надіслано на адресу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 лист за вих.№1200 від 16.11.2018, яким повідомлено останнього, що КП "Добробут", яке є балансоутримувачем будівлі, в якій знаходиться орендоване приміщення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , має заборгованість перед СП ТОВ "Світловодськпобут" за спожиту теплоенергію. А також СП ТОВ "Світловодськпобут" доведено до відома третьої особи про припинення постачання теплової енергії до будинку АДРЕСА_2 (а.с.32).

На даний лист фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 . повідомлено СП ТОВ "Світловодськпобут" про відсутність у нього заборгованості згідно договору №84 від 01 жовтня 2015 про постачання теплової енергії та доведено до відома позивача про свій намір щодо повного відключення орендованого ним приміщення від мережі центрального опалення (а.с.33).

Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 подано до Світловодської міської ради заяву від 10.12.2018 про надання дозволу на відключення орендованого ним приміщення за адресою АДРЕСА_2 від мережі ЦО та встановлення індивідуального опалення. До того ж в даній заяві, зазначено, що неправомірні дії СП ТОВ "Світловодськпобут" призвели до унеможливлення використання приміщення за призначенням через низьку температуру та позбавили можливості займатись підприємницькою діяльністю (а.с.34).

17 липня 2019 року виконавчим комітетом Світловодської міської ради прийнято рішення №517 "Про надання дозволу на улаштування індивідуального опалення в орендованому вбудованому нежитловому приміщенні по АДРЕСА_2 " (а.с.7).

Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно п.п1, 12 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 9 листопада 2017 року №2189-VIII, споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів; у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води.

Згідно п.6 ч.2 ст.4 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, належить встановлення порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води.

Згідно зі ст.10 Закону України "Про теплопостачання" до повноважень Кабінету Міністрів України у сфері теплопостачання належать розробка та реалізація державної політики у сфері теплопостачання.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про теплопостачання" до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання, в тому числі належать: регулювання діяльності суб`єктів відносин у сфері теплопостачання в межах, віднесених до відання відповідних рад; затвердження місцевих програм розвитку у сфері теплопостачання, участь у розробці та впровадженні державних і регіональних програм у цій сфері.

Пунктами 24, 25 "Правил надання послуг з централізованого опалення постачання холодної та гарячої води" затверджених, постановою КМУ від 21.07.2005 року №630 (далі по тексту - Правила) передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово - комунального господарства.

Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Згідно з п.26 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

На виконання пункту 25 Правил, наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005 року, затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі по тексту - Порядок №4, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Цей Порядок визначає процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі - ЦО і ГВП) житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП (п.1.1 Порядку №4).

Згідно абз.1 п.1.2 Порядку №4 для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП, призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.

Відповідно п.п.2.1, 2.2 Порядку №4 для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку (п.2.2.2 Порядку №4).

Відповідачем надано суду копію договору оренди від 22.05.2017 №4/2017, згідно якого управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Світловодської міської ради (Орендодавець), відповідно до рішення міськвиконкому №239 від 12.04.2017, надає, а фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (Орендар) приймає в строкове платне користування окреме майно комунальної власності нежитлове приміщення, площею 45,5 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.54-56).

Матеріали справи містять інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , за № НОМЕР_1 , згідно якої, станом на час виникнення спірних правовідносин, дана будівля, гуртожиток з 13.12.2016 перебуває в комунальній власності, власником якої є Світловодська міська рада (а.с.38-44).

Таким чином, спростовуються доводи позивача, що нежитлове вбудоване приміщення, яке орендується фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 розташоване в багатоквартирному будинку.

У статті 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» дано визначення терміну багатоквартирний будинок, це житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна.

Термін гуртожиток, наведений у Положенні про гуртожитки, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства України №84 від 27.04.2015, це спеціально споруджений або переобладнаний жилий будинок, який використовується для проживання робітників, службовців, студентів, учнів, а також інших громадян у період роботи або навчання.

Згідно оскаржуваного рішення відповідач, розглянувши протоколи постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання від 17 травня 2019 року, керуючись ст.8,19 Конституції України, ст.319 Цивільного кодексу України, ст.19, 24 Закону України "Про теплопостачання", ст.5 Закону України "Про захист справ споживачів", ст.7. п.1, пп.12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", пп.24, 25, 26 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. №630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" (зі змінами), вимогами п.п.1 п. "а" ст. 30, пп. 3 п. "б" ст. 30, ст. 40. ч. 6 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", п.4 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 року № 572, Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005р. №76, а також з метою позитивного розгляду заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, виконавчий комітет Світловодської міської ради вирішив надати останньому дозвіл на улаштування в орендованому вбудованому нежитловому приміщенні (загальна площа 45,5 кв. м) по АДРЕСА_2 індивідуального опалення шляхом відключення приміщення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, в міжопалювальний період, за умови отримання відповідних технічних умов.

Відповідачем на вимогу суду надано копію протоколу засідання міжвідомчої комісії Світловодської міської ради №1 від 17.05.2019, на якому було розглянуто заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про надання дозволу на відключення орендованого ним вбудованого нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_2 , та вирішено рекомендувати виконавчому комітету Світловодської міської ради надати ФОП ОСОБА_1 відповідний дозвіл (а.с.57-60).

З огляду на викладене, та враховуючи встановлені судом обставини, які підтверджені матеріалами справи, зокрема, факт перебування нерухомого майна - гуртожитку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , станом на час виникнення спірних правовідносин, в комунальній власності, власником якої є Світловодська міська рада, а також те, що третій особі надано дозвіл на відключення вбудованого нежитлового приміщення та після реалізації оскаржуваного рішення, відключення усього будинку від постачання теплової енергії не відбудеться, суд дійшов висновку про правомірність прийняття відповідачем рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради від 17 липня 2019 року №517 "Про надання дозволу на улаштування індивідуального опалення в орендованому вбудованому нежитловому приміщенні по АДРЕСА_2 " в межах наданих повноважень та у відповідності до норм чинного законодавства України.

Таким чином, суд вважає відсутніми підстави для задоволення позову.

Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 287, 293, 295-297 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позовної заяви Спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" (27500, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Г. Сковороди, 2А, ЄДРПОУ 31678853) до Виконавчого комітету Світловодської міської ради (27502, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Героїв України, 14, ЄДРПОУ: 04055280),третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.287, 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина