
Дата документу 16.10.2019
Справа № 320/4552/19
Провадження № 1-кс/937/5782/19
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2019 року Слідчий суддя Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області Міщенко Т.М., за участі секретаря – Панченко Н.М., розглянувши клопотання заступника начальника Третього слідчого відділу (відділ з розслідування військових злочинів) слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, Потикевича Д.С. за погодженням із прокурором відділу організації процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, Департаменту організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням кримінальних проваджень, підслідних Державному бюро розслідувань, нагляду за додержанням законів його оперативними підрозділами та підтримання публічного обвинувачення у відповідних провадженнях Генеральної прокуратури України Гресь Ю.Ю. про відсторонення від посади начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області підозрюваного:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Херсон Херсонської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
по матеріалам кримінального провадження за реєстраційним номером 62019080000000212 від 17.05.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,
за участі сторін кримінального провадження:
слідчого – Потикевича Д.С.,
підозрюваного – ОСОБА_1 ,
захисника – адвоката Величка М.М.,
встановив:
До Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області звернувся слідчий Третього слідчого відділу (відділ з розслідування військових злочинів) слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, Потикевич Д.С. за погодженням із прокурором відділу організації процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, Департаменту організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням кримінальних проваджень, підслідних Державному бюро розслідувань, нагляду за додержанням законів його оперативними підрозділами та підтримання публічного обвинувачення у відповідних провадженнях Генеральної прокуратури України Гресь Ю.Ю. про відсторонення від посади начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області підозрюваного ОСОБА_1 .
Клопотання обґрунтовано тим, що Третім слідчим відділом (відділ з розслідування військових злочинів) слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62019080000000212 від 17.05.2019 року за підозрою ОСОБА_1 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.
Наказом Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій №499 від 08.09.2014 полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 призначено на посаду начальника Головного управління ДСНС у Херсонській області.
Відповідно до п.10 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області, затвердженого головою Державної служби України з надзвичайних ситуацій №560 від 01.11.2016, (далі – Положення) Головне управління очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Головою ДСНС України за погодженням з Міністром внутрішніх справ України та головою Херсонської обласної державної адміністрації.
Пунктом 11 Положення зокрема встановлено, що начальник Головного управління здійснює керівництво Головним управлінням, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, організовує та забезпечує виконання Головним управлінням Конституції та Законів України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та Законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, доручень Прем`єр-міністра України, наказів ДСНС України, доручень Голови ДСНС України та його заступників, розпоряджень голови Херсонської обласної державної адміністрації, підписує договори господарського та цивільно-правового характеру, відповідно до чинного законодавства розпоряджається коштами Державного бюджету України в межах затвердженого кошторису на утримання Головного управління та підпорядкованих підрозділів.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи начальником Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області у відповідності до Примітки 1 до статті 364 КК України є особою, яка постійно обіймає в органі державної влади посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, і є службовою особою.
У визначеному Законом України «Про публічні закупівлі» порядку (далі - Закон) Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель (https://prozorro.gov.ua) 28.09.2016 за № UA-2016-09-28-000311-с оприлюднено оголошення про проведення закупівлі товару (код ДК 021:2015 09130000-9 - Нафта і дистиляти (бензин А-95 у кількості 83720 л., дизельне паливо у кількості 61500 л.) за процедурою відкриті торги шляхом електронного аукціону.
За результатами процедури закупівлі Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Херсонській області, в особі начальника ОСОБА_2 , що діє на підставі положення, із ТОВ «Блек Сі Петрол», в особі директора укладено договір №ХБТ-47/11/16 від 22.11.2016 (далі – Договір) на закупівлю 83720 літрів бензину марки А92 по ціні 18,25 грн за літр палива з ПДВ та 61500 літрів дизельного палива по ціні 17,90 грн за літр палива з ПДВ, на загальну суму 2 629 000 грн із ПДВ.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.7 Бюджетного кодексу України бюджетна система України зокрема ґрунтується на принципі ефективності та результативності тобто при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Статтею 3 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що закупівлі здійснюються за такими принципами, добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій запобігання корупційним діям і зловживання.
Відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 36 ЗУ «Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону ну (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
Аналогічні положення закріплено в пункті 9.3 Договору.
Крім того, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України у листі № 3302-06/34307-06 від 27.10.2016 «Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю» зазначено, що внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Проте, начальник Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області ОСОБА_1 , будучи службовою особою відповідальною за забезпечення раціонального та ефективного використання майна ГУ ДСНС у Херсонській області, всупереч вищевикладеним положенням Договору та Закону, діючи з прямим умислом, спрямованим на зловживання службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи, а саме ТОВ «Блек Сі Петрол», у вигляді неправомірного сприяння у здійсненні останнім господарської діяльності та безпідставного збільшення ціни за одиницю товару, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, за відсутності коливання ціни на товар, без належного документального підтвердження та без наявності правових підстав, в період дії Договору №ХБТ-47/11/16 від 22.11.2016, перебуваючи на території м.Херсон, 25.11.2016 підписав та уклав від імені ГУ ДСНС у Херсонській області з ТОВ «Блек Сі Петрол» додаткову угоду №1/18/80/1 від 25.11.2016 до Договору №ХБТ-47/11/16 від 22.11.2016, якою до істотних умов договору внесені зміни в частині збільшення ціни за 1 літр бензину марки А-92 та дизельного палива на 10%, що призвело до тяжких наслідків у вигляді переплати за фактично поставлений ТОВ «Блек Сі Петрол» за Договором №ХБТ-47/11/16 від 22.11.2016 товар.
Так, відповідно до додаткової угоди №1/18/80/1 від 25.11.2016, сторонами змінено пункт 1.1 договору та викладено його у новій редакції, якою змінено вартість та кількість предмету закупівлі, а саме 76128,052 л бензину марки А-92 за ціною 20,07 грн з ПДВ за 1 літр та 55922,296 л дизельного палива за ціною 19,69 грн з ПДВ.
Однак, відповідно до висновку судової товарознавчої експертизи №10/577 від 16.08.2019 у період з 22.11.2016 по 25.11.2016 коливання у бік зростання ціни на бензин марки А-92 не відбувалось.
Відповідно до висновку судової економічної експертизи №20-77 від 30.09.2019 у період з 22.11.2016 по 25.11.2016 вартість 1 літру дизельного пального зросла на 0,34%.
З огляду на викладене, збільшення ціни за 1 літр бензину марки А-92 та дизельного пального за Договором №ХБТ-47/11/16 від 22.11.2016 на 10% є безпідставним та здійснено із порушенням вимог Бюджетного кодексу України та Закону України «Про публічні закупівлі».
В результаті вищевказаних злочинних дій начальника Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Херсонській області ОСОБА_1 Головним управлінням, відповідно до висновку судової економічної експертизи №20-77 від 30.09.2019 безпідставно сплачено бюджетних коштів у сумі 235013,3 гривень за фактично поставлений ТОВ «Блек Сі Петрол» за договором №ХБТ-47/11/16 від 22.11.2016 товар.
Таким чином, своїми умисними діями, ОСОБА_1 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 364 КК України, що кваліфікується як зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
03 жовтня 2019 року ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.
Вина ОСОБА_1 в інкримінованому йому злочині підтверджується зібраними у провадженні доказами, зокрема:
- висновком судової товарознавчої експертизи №10/577 від 16.08.2019;
- висновком судової економічної експертизи №20-77 від 30.09.2019;
- протоколом обшуку приміщення ГУ ДСНС у Херсонській області
та іншими доказами у їх сукупності.
Обставинами, які дають підстави вважати, що перебування ОСОБА_1 на займаній ним посаді сприяло вчиненню кримінального правопорушення, є факт того, що відповідно до Положення про ГУ ДСНС у Херсонській області саме начальник управління підписує договори господарського характеру, організовує та забезпечує виконання Головним управлінням Конституції та Законів України. Тобто саме наявність у ОСОБА_1 адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій, як у начальника Головного управління, дало змогу останньому вчинити злочин, у якому він підозрюється.
Оскільки ОСОБА_1 інкримінується вчинення тяжкого корупційного злочину, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 6 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п`ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з метою уникнення кримінальної відповідальності, використовуючи при цьому займану посаду начальника ГУ ДСНС у Херсонській області, ОСОБА_1 може вчиняти дії, спрямовані на знищення, приховування або спотворення будь-яких речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, а також має можливість впливати на осіб, які є свідками вчинення кримінального правопорушення, та безпосередньо його підлеглими, має об`єктивну можливість шляхом погроз, залякування та шантажу примусити їх змінити показання, іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню.
З метою припинення кримінального правопорушення чи запобігання вчиненню іншого, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного щодо перешкоджання кримінальному провадженню, забезпечення відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, слідчий просить клопотання задовольнити.
В судовому засіданні слідчий підтримав подане клопотання за викладених у ньому підстав, просив його задовольнити.
Підозрюваний та його захисник у судовому засіданні заперечували проти клопотання слідчого, вважали його безпідставним, оскільки підозра є необґрунтованою, ризики нічим не підтверджені, адже не зрозуміло, яким чином буде здійснюватися вплив на свідків у даному кримінальному провадженні.
Дослідивши клопотання, долучені до нього матеріали, заслухавши доводи слідчого, пояснення підозрюваного, його захисника, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого підлягає задоволенню.
Слідчий суддя враховує частину 5 статті 9 КПК, якою передбачено, що кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).
Так, Європейський Суд з прав людини у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об`єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.
03 жовтня 2019 року ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.
Обставини, які дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами у їх сукупності, зокрема: - висновком судової товарознавчої експертизи №10/577 від 16.08.2019; - висновком судової економічної експертизи №20-77 від 30.09.2019; - протоколом обшуку приміщення ГУ ДСНС у Херсонській області.
Обставинами, які дають підстави вважати, що перебування ОСОБА_1 на займаній ним посаді сприяло вчиненню кримінального правопорушення, є факт того, що відповідно до Положення про ГУ ДСНС у Херсонській області саме начальник управління підписує договори господарського характеру, організовує та забезпечує виконання Головним управлінням Конституції та Законів України. Тобто саме наявність у ОСОБА_1 адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій, як у начальника Головного управління, дало змогу останньому вчинити злочин, у якому він підозрюється.
Оскільки ОСОБА_1 інкримінується вчинення тяжкого корупційного злочину, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 6 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п`ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з метою уникнення кримінальної відповідальності, використовуючи при цьому займану посаду начальника ГУ ДСНС у Херсонській області, ОСОБА_1 може вчиняти дії, спрямовані на знищення, приховування або спотворення будь-яких речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, а також має можливість впливати на осіб, які є свідками вчинення кримінального правопорушення, та безпосередньо його підлеглими, має об`єктивну можливість шляхом погроз, залякування та шантажу примусити їх змінити показання, іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню.
Приймаючи таке рішення, слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження, то з огляду на наведені у клопотанні слідчого дані у слідчого судді є всі підстави для висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_1 кримінального правопорушення, інкримінованого йому стороною обвинувачення.
Також, варто зазначити, що ризики, на які посилається сторона обвинувачення, як на одну з підстав для відсторонення підозрюваного від посади, доводиться також і з огляду на початкову стадію досудового розслідування (рішення ЄСПЛ у справі Яжинський проти Польщі (Jarzynski v. Poland, § 43)).
Слідчий суддя вважає, що слідчим в клопотанні та в судовому засіданні доведено потреби досудового розслідування, які виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного ОСОБА_1 , як відсторонення останнього від посади, оскільки саме перебування його на посаді начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області сприяло вчиненню кримінального правопорушення, в якому ОСОБА_1 підозрюється, а також подальше перебування на вказаній посаді, може надати можливість останньому впливати на свідків та має істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Слідчий суддя враховуючи те, що негативні наслідки відсторонення від посади ОСОБА_1 , який підозрюється у вчиненні тяжкого злочину не перевищують необхідність та можливість досягнення завдань у даному кримінальному правопорушенні, а його перебування на посаді буде суперечити завданням кримінального судочинства та інтересам громадського суспільства загалом, а тому вважає за необхідне клопотання задовольнити та відсторонити підозрюваного від займаної посади строком на два місяці.
Керуючись ст.ст. 155-157, 534, 309, 392 КПК України, слідчий суддя,-
постановив:
Клопотання слідчого Третього слідчого відділу (відділ з розслідування військових злочинів) слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, Потикевича Д.С. про відсторонення від посади начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області підозрюваного ОСОБА_1 – задовольнити.
Відсторонити від посади начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 2 місяці – до 16 грудня 2019 року.
Копію ухвали для виконання направити до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя: