Ухвала суду № 85117065, 23.10.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2019
Номер справи
520/11133/19
Номер документу
85117065
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

23 жовтня 2019 р. Справа № 520/11133/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Заічко О.В., розглянувши позовну заяву Харківської міської ради до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії та додані до неї матеріали ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про визнання дій протиправними та зобов`язання Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни до актового запису про смерть № 2393 від 13.02.2018, складеного на ОСОБА_1 , 1943 р.н., в якому змінити ім`я з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 » та доповнити відомості в даті народження, де вказати замість « 1943 р.н.» - « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Вирішуючи питання, встановлені ч.1 ст. 171 КАС України, суддя вказує наступне.

Рішенням Комінтернівського районного суду м. Харкова від 04.06.2019 у справі № 641/2666/19 залишено без задоволення заяву Харківської міської ради щодо визнання кв. АДРЕСА_1 відумерлою спадщиною та передачу нерухомого майна у комунальну власність територіальної громади міста Харкова.

Постановою Харківського апеляційного суду від 18.09.2019 по справі № 641/2666/19 задоволено апеляційну скаргу Харківської міської ради та скасовано рішення Комінтернівського районного суду м. Харкова від 04.06.2019. Ухвалено нове рішення, яким заяву Харківської міської ради задоволено. Визнано відумерлою спадщиною квартиру АДРЕСА_1 , яка належала на праві приватної власності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . Передано відумерлу спадщину - квартиру АДРЕСА_1 у комунальну власність територіальної громади міста Харкова в особі Харківської міської ради.

Позивач вказував, що на теперішній час наявне судове рішення про визнання нерухомого майна відумерлою спадщиною, яке набрало законної сили, але є чинний актовий запис про смерть № 2393 від 13.02.2019, що складений органом реєстрації актів цивільного стану на ОСОБА_1 , в якому наявні помилки в імені та даті народження померлої особи. Така обставина, на думку позивача, може в подальшому утруднити здійснення права власності територіальною громадою міста Харкова в особі Харківської міської ради на майно, що раніше належало померлій особі щодо його володіння, користування та розпорядження.

17 вересня 2019 року Юридичним департаментом Харківської міської ради було подано, за місцем зберігання актового запису цивільного стану, через канцелярію Харківського МВ ДРАЦСу лист від 17.09.2019 № 7038/9-19 щодо необхідності внеси відповідні зміни до актового запису про смерть ОСОБА_1 № 2393 від 13.02.2019.

Згідно відповіді Харківського міського відділу ДРАЦСу від 03.10.2019 № 10334/15.1-04-05 було відмовлено у здійсненні такої дії через відсутність законних на те підстав.

Позивач вказував, що до теперішнього часу існує помилка, допущена органом реєстрації актів цивільного стану у документації під час реєстрації смерті, а саме наявна розбіжність із лікарським свідоцтвом про смерть ОСОБА_1 № 3287-Дм/17 від 05.02.2018 та у актовому записі про смерть ОСОБА_1 № 2393 від 13.02.2018 при написанні імені померлої особи як « ОСОБА_1 », замість « ОСОБА_1 ».

Крім того, позивач зазначав, що на підставі лікарського свідоцтва про смерть № 3287-Дм/17 від 05.02.2018, в якому чітко зазначено ім`я померлої як « ОСОБА_1 », орган реєстрації актів цивільного стану також мав би внести відомості до актового запису про смерть щодо імені померлої ОСОБА_1 як « ОСОБА_1 », проте безпідставно вніс відомості як « ОСОБА_1 », що не відповідає вимогам чинного законодавства.

Також, як вказував позивач, вбачається неповне внесення органом реєстрації актів цивільного стану відомостей до актового запису про смерть № 2393 від 13.02.2018 щодо дати народження померлої ОСОБА_1 , де визначено лише рік народження - « 1943 р.н . », замість повної інформації - « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Згідно п.1 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, юрисдикція адміністративного суду поширюється на публічно-правові спори, ознаками яких є не лише спеціальний суб`єктний склад (хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції), але й спеціальні підстави виникнення, пов`язані з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Відповідно до ст.49 ЦК України актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Аналогічні за змістом приписи закріплені у ст.2 Закону України від 01.07.2010 року №2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (надалі - Закон №2398-VI).

Відповідно до ч.1 ст.22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач, звертаючись із заявою до відповідача просив внести зміни до актового запису про смерть № 2393 від 13.02.2018, складеного на ОСОБА_1 , 1943 р.н., в якому змінити ім`я з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 » та доповнити відомості в даті народження, де вказати замість « 1943 р.н.» - « ІНФОРМАЦІЯ_1 » при наявності постанови Харківського апеляційного суду від 18.09.2019 по справі № 641/2666/19 якою визнано відумерлою спадщиною квартиру АДРЕСА_1 , яка належала на праві приватної власності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , передано відумерлу спадщину - квартиру АДРЕСА_1 у комунальну власність територіальної громади міста Харкова в особі Харківської міської ради.

Отже спірні правовідносини пов`язані з відмовою відповідача внести зміни до актового запису про народження, що заважає реалізації переходу права власності на нерухомість.

Відтак, позов подано з метою реалізації прав власності територіальної громади міста Харків в особі позивача.

У позовній заяві відсутні доводи щодо неправомірності вказаної відмови відповідача, а лише вимога позивача зобов`язати відповідача внести зміни до актового запису.

У справах про оскарження відмови внести за заявою зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану.

Аналогічну правову позицію викладено, зокрема, в постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 січня 2019 року (справа № 807/45/17).

Таким чином, позивач звертаючись до суду з позовною заявою мав намір вирішити питання про внесення змін до актового запису, отже, спір у цій справі не має ознак публічно-правового та підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо: позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Згідно ч.5,6 ст. 171 КАС України, повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається. У разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.

Підсумовуючи наведене, у відкритті провадження належить відмовити, оскільки вказаний спір має бути вирішено відповідним місцевим загальним судом в порядку, передбаченому ЦПК України.

Керуючись ст.ст.170, 248, 256, 294, 295, 297 КАС України, суд ,-

У Х В А Л И В:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Харківської міської ради до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Роз`яснити позивачу що повторне звернення до Харківського окружного адміністративного суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Роз`яснити позивачу що вказаний спір має бути вирішено відповідним місцевим загальним судом в порядку, передбаченому ЦПК України.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття судового рішення судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Суддя Заічко О.В.