
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
15 жовтня 2019 р. № 520/9306/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Кухар М.Д.
при секретарі судового засідання - Єрьомкіній К.І.,
за участі:
представника позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Маслоша С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Харківській області про визнання дій протиправними та стягнення одноразової грошової допомоги , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_2 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ГУНП в Харківській області в частині невиплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності III групи внаслідок захворювання, пов`язаного із проходженням служби в поліції, у встановлений законом строк.
- стягнути з ГУНП в Харківській області на користь ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням інвалідності III групи внаслідок захворювання, пов`язаного із проходженням служби в поліції, в розмірі 480250,00 (чотириста вісімдесят тисяч двісті п`ятдесят) грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено в виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням 3 групи інвалідності, причиною якої є захворювання, пов`язане із проходженням служби в поліції.
Відповідач надав до суду відзив, в якому проти задоволення позову заперечував, посилаючись на неможливість виплати одноразової грошової допомоги через відсутність фінансування.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_2 (далі - Позивач), проходив службу в Національній поліції на посаді начальника сектору логістики та матеріально- технічного забезпечення Зміївсь кого ВП ГУНП в Харківській області.
16.10.2018 року наказом ГУНП в Харківській області від 16.10.2018 №27 о/с Позивача звільнено з посади за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції).
21.11.2018 року медико-соціальною експертною комісією позивачу встановлена III група інвалідності з 21.11.2018 року, причиною якої є захворювання (поранення), пов`язане з проходженням служби в поліції, що підтверджується довідкою до акта огляду серії 12 ААА №710445.
Позивач в грудні 2018 р., після встановлення 111 групи інвалідності, звернувся до ГУНП в Харківській області (далі - Відповідач 1) із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням III групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в поліції.
15.07.2019 р. в зв`язку з невиплатою одноразової грошової допомоги Позивач звернувся з заявою до ГУНП в Харківській області з запитом про надання інформації про прийняте рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги з наданням копії відповідного розпорядчого документу та, у випадку прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги, про строки виплати зазначеної одноразової грошової допомоги.
Листом від 08.08.2019 р. №П-190/119-29/01-2019 ГУНП в Харківській області поінформувало Позивача про те, що 22.04.2019 комісією ГУНП в Харківській області підготовлений та затверджений начальником ГУНП в Харківській області висновок про призначення одноразової грошової допомоги, відповідно до якого день набуття права на отримання грошової допомоги - 21.11.2018 року, розмір одноразової грошової допомоги до виплати складає 480250,00 грн.
Також даним листом позивача поінформовано, що 22.04.2019 р. затверджено розрахунок потреби в коштах для виплати вказаної одноразової грошової допомоги, який надісланий до Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України.
Відповідно до ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: 4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Відповідно до підп. "в" п. 3 ч. 1 ст. 99 Закону України "Про Національну поліцію" при встановленні поліцейському 3 групи інвалідності одноразова грошова допомога визначається виходячи з 250 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Відповідно до ст. ст. 97 - 101 Закону України "Про Національну поліцію" з метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського наказом МВС України №4 від 11.01.2016 р. затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок №4).
Зазначений Порядок №4 визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського та випадки, за яких призначається одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського: пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Зокрема, вказаним Порядком №4 визначено серед інших обставин - захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ (підпункт 4 пункту 4 Порядку №4 та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
В силу положень п. 1 розд. II Порядку №4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико- соціальної експертної комісії.
З огляду на викладене право позивача на отримання одноразової грошової допомоги виникло з 21.11.2018 р., з дня встановлення III групи інвалідності, що підтверджується довідкою МСЕК серії 12 ААА №710445.
Як вбачається зі змісту відповіді ГУНП в Харківській області від 08.08.2019 р. №П-190/119-29/01-2019 право позивача на отримання одноразової грошової допомоги не заперечується.
Проте, станом на дату винесення рішення вказана одноразова грошова допомога позивачу не виплачена.
Відсутність бюджетного фінансування, на яку вказує відповідач, не може бути підставою невиконання відповідним суб`єктом владних повноважень покладених на нього обов`язків. В свою чергу, реалізація особою права на отримання одноразової грошової допомоги не може бути поставлена у залежність від наявності відповідних бюджетних асигнувань.
При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення відповідної соціальної виплати порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок чи компенсацій, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року).
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22 червня 2010 року у справі № 21-399во10, від 07 грудня 2012 року у справі №21-977во10, від 03 грудня 2010 року у справі № 21- 44а10).
Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року № 20-рп/2004, від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.
При цьому суд звертає увагу на підвищені гарантії соціальної захищеності осіб, що перебувають на службі в органах внутрішніх справ, з боку держави, що повинні бути реалізованими у комплексі заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист»).
Відтак, відповідачем всупереч вимог чинного законодавства допущено протиправну бездіяльність, чим порушено права позивача, а відтак такі права підлягають відновленню.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242- 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Харківській області про визнання дій протиправними та стягнення одноразової грошової допомоги - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Харківській області в частині невиплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності III групи внаслідок захворювання, пов`язаного із проходженням служби в поліції, у встановлений законом строк.
Стягнути з Головного управління Національної поліції в Харківській області на користь ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням інвалідності III групи внаслідок захворювання, пов`язаного із проходженням служби в поліції, в розмірі 480250,00 (чотириста вісімдесят тисяч двісті п`ятдесят) грн.
Стягнути з Головного управління Національної поліції в Харківській області (61002, вул. Жон Мироносиць, 5, м. Харків, код ЄДРПОУ: 40108599) до Державного бюджету України (Рахунок отримувача UA798999980000031211256026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030106) за рахунок бюджетних асигнувань суму судового збору, що підлягав сплаті при поданні позову в загальному розмірі 4802,5 грн. (чотири тисячі вісімсот дві гривні 50 коп.).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення виготовлено 23.10.2019 року.
Суддя Кухар М.Д.