Рішення № 85116655, 17.10.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2019
Номер справи
520/6708/19
Номер документу
85116655
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

17 жовтня 2019 р. справа №520/6708/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Бідонька А.В.

при секретарі судового засідання - Борисюк Р.Р.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_4 ,

представника відповідача - Міронова А.А.,

розглянувши в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати у повному обсязі Рішення Головного управління ДФС у Харківській області № 0049775706 від 17.04.2019 р. про застосування до ОСОБА_2 штрафу у розмірі 2427 грн. 85 коп. та нарахування пені у розмірі 1157 грн. 70 коп. з ЄСВ;

- зобов`язати Головне управління ДФС у Харківській області скасувати у персональній інтегрованій картці платника застосований до ОСОБА_2 штраф у розмірі 2427 грн. 85 коп. та нараховану пені у розмірі 1157 грн. 70 коп. з ЄСВ.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з моменту державної реєстрації як фізичної особи-підприємця та до теперішнього часу включно ОСОБА_2 забезпечено своєчасне подання звітності та до досягнення нею пенсійного віку вона своєчасно та належним чином сплачувала зобов`язання перед бюджетом з ЄСВ. Вважає, що своєчасне подання нею звітності та своєчасна та належна сплата ЄСВ виключає можливість застосування до неї будь-яких штрафів та пені з цього зобов`язання.

Представником відповідача надано відзив на позов, в якому відповідач з вимогами поданого позову не погоджується. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення стала несвоєчасна та неповна сплата ОСОБА_2 зобов`язання з ЄСВ протягом 2014 р.-2016 р. (а.с. 64-65) Зазначає також, що платником податків ОСОБА_2 не належним чином виконувались вимоги ст. 9 Закону № 2464-VI, а саме: несвоєчасно та не в повному обсязі сплачувався єдиний соціальний внесок за I-IV квартали 2014 року, за I-IV квартал 2015 року, за I-IV квартали 2016 року, відповідно до п.2 ч. 11 ст. 25 Закону N 2462-ІУ контролюючим органом було застосовано штрафні санкції за несплату (неперерахування) єдиного соціального внеску у розмірі 10 відсотків до 01.01.2015 р. та 20 відсотків з 01.01.2015 р. та відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов`язкове соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги позову та просив суд задовольнити позов з підстав, наведених у ньому.

Представник відповідача вимоги позову не визнав, просив суд у задоволенні позову відмовити, мотивуючи доводами, наведеними у відзиві на позов. Зазначає, що станом, на 17 квітня 2019 року в інтегрованій картці платника обліковується борг (недоїмка) по ЄСВ у сумі 3585 грн. 55 коп. на підставі чого було сформовано рішення від 17.04.2019 №0049775706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску в розмірі 3585 грн. 55 коп., з яких: 2427, 85 грн. - штраф, 1157,7 пеня. Вказує, що Головного управління ДФС у Харківській області при прийняття рішення № 0049775706 від 17.04.2019 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску діяло на підставі та в межах повноважень, визначених законом.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши доводи позову та відзиви проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:

Як встановлено за матеріалами справи позивач, ОСОБА_2 - зареєстрована як фізична особа-підприємець, перебуває у Київському управлінні ГУ ДФС у Харківській області на обліку зі сплати єдиного соціального внеску (далі - ЄСВ). Позивач перебуває на спрощеній системі оподаткування, до досягнення нею пенсійного віку ОСОБА_2 подавала звітність та сплачувала єдиний соціальний внесок.

02.05.2019 р. ОСОБА_2 засобами поштового зв`язку отримано Рішення Головного управління ДФС у Харківській області № 0049775706 від 17.04.2019 р. про застосування до неї штрафних санкцій та пені (а.с. 41).

Зазначеним Рішенням відповідач застосував до ОСОБА_2 штрафні санкції та нараховано пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску в розмірі 3585 грн. 55 коп., з яких: 2427, 85 грн. - штраф, 1157,7 пеня.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 08.05.2019 р. звернулась до ГУ ДФС України про надання їй податкової консультації стосовно сплати ЄСВ.

ДФС України, розглянувши звернення ОСОБА_2 , надана відповідь у вигляді індивідуальної податкової консультації № 2469/6/99-99-13-03-02-15/ІПК від 30.05.2019 року, з якої вбачається, що фізичні особи-підприємці, які отримують пенсію та обрали спрощену систему оподаткування звільняються від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на підставі ч. 4 ст. 4 Закону № 2464, проте не позбавлені права сплачувати цей внесок на добровільній основі (а.с. 43).

Також позивач зверталась з листами до Київського управління ГУ ДФС у Харківській області щодо застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску.

На письмові звернення ГУ ДФС у Харківській області надана ОСОБА_2 відповідь від 07.06.2019 року, з якої вбачається, що, на думку податкового органу, позивач порушила терміни сплати ЄСВ за 2014-2017 рр. (а.с. 44-45).

Судовим розглядом встановлено, що позивач також звернулась зі скаргою до ДФС України. Рішенням за результатами розгляду скарги № 26550/6/99-99-11-05-02-25 від 10.06.2019 року рішення ГУ ДФС у Харківській області № 0049775706 від 17.04.2019 р. залишено без змін, а скаргу ОСОБА_2 - без задоволення (а.с. 46-47).

Не погодившись із зазначеним рішенням позивач звернулась із даним позовом до суду за захистом своїх прав.

По суті спірних правовідносин судом встановлено наступне.

Згідно ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 4 ч.1 ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

За приписами п.1 ч.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", платник єдиного внеску зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ч.11 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

При цьому, періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Частинами 7, 8 статті 9 вказаного Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" передбачено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники єдиного внеску зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для Позивача, який обрали спрощену систему оподаткування є календарний місяць.

Згідно з ч. 10 ст. 9 вказаного Закону встановлено, що днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі; у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Отже, штрафні санкції застосовуються у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску.

Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, в редакції наказу Міністерства фінансів України від 28.03.2016 № 393 (далі Інструкція № 449).

Розділом VI зазначеної інструкції встановлено Порядок стягнення заборгованості з платників.

Відповідно до п.1, п.2 Розділу VI до платників, які не виконали визначені Законом обов`язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.

У разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов`язані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до органів доходів і зборів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.

У разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Під час розгляду справи ГУ ДФС у Харківській області стверджує про те, що ОСОБА_2 не було сплачено зобов`язання з єдиного соціального внеску (далі - ЄСВ) за 1-й квартал 2013 р. у розмірі 1194 грн. 03 коп. На думку податкового органу, саме це стало підставою для застосування до ОСОБА_2 штрафу у та нарахування ній пені з ЄСВ.

Між тим така позиція податкового органу не відповідає дійсним обставинам справи, оскільки факт своєчасної та належної сплати ОСОБА_2 зобов`язання з ЄСВ за 1-й кв. 2013 р. саме у розмірі 1194 грн. 03 коп. повністю підтверджується квитанцією ПАТ «Східно-український банк «Грант»» № 5792 від 17.04.2013 р. (а.с. 14)

Крім вказаної квитанції, факт своєчасної та належної сплати ОСОБА_2 зобов`язання з ЄСВ за 1-й кв. 2013 р. у розмірі 1194 грн. 03 коп. повністю підтверджується Актом звірки № 65 від 13.05.2019 р., складеним між позивачем та Управлінням ПФУ в Московському районі м. Харкова (а.с. 48).

Цим актом Управлінням ПФУ в Московському районі м. Харкова повністю підтверджується те, що саме цю суму ЄСВ та саме у належному розмірі у 1194 грн. 03 коп. ОСОБА_2 було повністю та своєчасно сплачено ще у квітні 2013 р.

З цього Акту вбачається, що заборгованості з розрахунків з бюджетом з ЄСВ за період 2011 р.-2013 р. у ОСОБА_2 не має.

З повідомлених позивачем обставин встановлено, що зазначений Акт звірки ОСОБА_2 також надавався відповідачу 22.05.2019 р. разом з вищезазначеною квитанцією як доказ своєчасної сплати ЄСВ за І квартал 2013 року .

Абзацом 3 частини 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» встановлено, що платники ЄСВ (у тому числі фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування) зобов`язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Аналогічну норму передбачено п.п. 2 п. 5 Розділу VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України № 449 від 20.04.2015 р.

Отже, приписами діючих норм законодавства чітко визначено строк сплати до бюджету фізичними особами - підприємцями ЄСВ, а саме: до 20 числа місяця, наступного за попереднім кварталом.

За таких обставин суд приходить до висновку, що контролюючим органом безпідставно нарахована недоїмка зі сплати єдиного соціального внеску.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправними дії відповідача в частині нарахування Єдиного соціального внеску позивачу в розмірі 3585,55 грн., є обґрунтованим та таким, що підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, а також положення ст. 245 КАС України, задля належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача виключити з інтегрованої картки платника податків ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 суму заборгованості з Єдиного соціального внеску (ЄСВ) в розмірі 3585,55 грн. (штраф у розмірі 2427 грн. 85 коп. та нараховану пені у розмірі 1157 грн. 70 коп.).

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, за правилами, встановленими ст.90 КАС України, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, суд присуджує позивачу з Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору у розмірі 2689,40 грн. (768,40 грн. та 1921,00 грн.), що підтверджується відповідними платіжними дорученнями від 03.07.2019 р. за № 53 та № 54 (а.с. 3).

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління ДФС у Харківській області № 0049775706 від 17.04.2019 р. про застосування до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 штрафу у розмірі 2427 грн. 85 коп. та нарахування пені у розмірі 1157 грн. 70 коп. з ЄСВ.

Зобов`язати Головне управління ДФС у Харківській області скасувати у персональній інтегрованій картці платника застосований до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 штраф у розмірі 2427 грн. 85 коп. та нараховану пені у розмірі 1157 грн. 70 коп. з ЄСВ.

Стягнути на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 2689,40 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят дев`ять гривень 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення підписано 23 жовтня 2019 року.

Суддя Бідонько А.В.