
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/2022/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Солтис О.О.,
представника позивача - Болтіка А.С.,
представника відповідача - Гриценка Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання дій неправомірними, визнання протиправним та скасування припису, -
В С Т А Н О В И В:
05 червня 2019 року ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Полтавській області) про: визнання неправомірними дій Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, пов`язаних з проведенням державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області - головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Гребінківському, Лохвицькому, Лубенському, Оржицькому, Пирятинському, Чорнухинському районах управління з контролю за використанням та охороною земель Деркач Юлією Олексіївною перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки державної власності з кадастровим номером 5323686400:00:018:1234 площею 41,2963 на території Староіржавецької сільської ради Оржицького району Полтавської області; визнання протиправним та скасування припису Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 21.05.2019 №343-ДК/0126/Пр/03/01/-19.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області - головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Гребінківському, Лохвицькому, Лубенському, Оржицькому, Пирятинському, Чорнухинському районах управління з контролю за використанням та охороною земель Деркач Ю.О проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки державної власності з кадастровим номером 5323686400:00:018:1234 площею 41,2963 на території Староіржавецької сільської ради Оржицького району Полтавської області та складено припис від 21.05.2019 №343-ДК/0126/Пр/03/01/-19 з порушенням вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Вказує, що перевірка призначена та проведена за відсутності встановлених законом підстав, передбачених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", у порушення вимог цього Закону не було складено направлення на проведення перевірки, не повідомлено суб`єкта господарювання у належній формі про час проведення перевірки, перевірку проведено за відсутності позивача або його представника, під час проведення обстеження фото та відеофіксація не проводилась, не було залучено свідків чи представників сільської ради, позивач ОСОБА_1 також не був присутній під час обстеження та перевірки. Позивач зазначає, що жодних посівів у вигляді сільськогосподарської культури - соняшника на перевіреній земельній ділянці не було.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 червня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/2022/19, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання, витребувано від відповідача докази.
21 червня 2019 року до суду надійшов відзив Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на позовну заяву /а.с. 52-55/, у якому представник відповідача просить у задоволенні позовної заяви відмовити повністю, посилаючись на те, що контроль за використанням та охороною земель є прямим обов`язком Держгеокадастру, одна з законодавчо встановлених встановлених форм здійснення контролю - перевірка земельної ділянки, законодавством визначено повноваження державного інспектора в рамках проведення перевірки земельної ділянки. Вважає, що позивач помилково застосовує норми матеріального права та робить ототожнення та заміщення понять "контроль у сфері господарської діяльності" та "контроль за використанням та охороною земель".
Протокольними ухвалами суду від 02 липня 2019 року витребувано докази та на підставі пункту 4 частини 6 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено перерву у підготовчому засіданні до 16:00 28 серпня 2019 року.
19 липня 2019 року до суду надійшла відповідь на відзив /а.с. 91-97/, у якій представником позивача зазначено, що при здійсненні державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, зокрема, за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, відповідач повинен дотримуватися вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", оскільки перевірити об`єкт - земельну ділянку, яка знаходиться у власності або користуванні суб`єкта господарювання, з метою встановлення її використання у відповідності до норм земельного законодавства, неможливо без здійснення перевірки суб`єкта господарювання.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні в приміщенні Полтавського окружного адміністративного суду на 11:30 12 вересня 2019 року.
Протокольною ухвалою суду від 12 вересня 2019 року клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи задоволено та розгляд справи відкладено на підставі пункту 2 частини 2 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Наказом ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 08 травня 2019 року № 343-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" відповідно до вимог Земельного кодексу України, Законів України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", "Про охорону земель", Положення про ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №308, на виконання листа Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області від 04.04.2019 №33/3-226 вих. 19 /а.с.59-60/ наказано: здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки державної власності з кадастровим номером 5323686400:00:18:1234 площею 41,2963 га на території Староіржавецької сільської ради Оржицького району Полтавської області (пункт 1); державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель ГУ Держгеокадастру у Полтавській області - головному спеціалісту відділу контролю за використанням та охороною земель у Гребінківському, Лохвицькому, Лубенському, Оржицькому, Пирятинському, Чорнухинському районах управління з контролю за використанням та охороною земель - Деркач Ю .О. , за участю в.о. начальника відділу в Оржицькому районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області - Павленка С.М. у термін з 10.05.2019 по 23.05.2019 здійснити зазначений у пункті 1 цього наказу захід державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності (пункт 2) /а.с. 57-58/.
Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель ГУ Держгеокадастру у Полтавській області - головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Гребінківському, Лохвицькому, Лубенському, Оржицькому, Пирятинському, Чорнухинському районах управління з контролю за використанням та охороною земель - Деркач Ю.О. , за участю в.о. начальника відділу в Оржицькому районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області - Павленка С.М. , проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться на території Староіржавецької сільської ради Оржицького району Полтавської області, шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки державної власності з кадастровим номером 5323686400:00:18:1234 площею 41,2963 га на території Староіржавецької сільської ради Оржицького району Полтавської області. Документ, що підтверджує державну реєстрацію права власності чи права постійного користування або права оренди земельної ділянки - договір оренди землі від 03.07.2014 року, укладений між ГУ Держгеокадастру у Полтавській області та гр. ОСОБА_1 терміном на 21 рік. Право оренди земельної ділянки зареєстровано 11.12.2014 року.
За результатами обстеження земельної ділянки складено акт обстеження земельної ділянки від 13.05.2019 №343-ДК/0282/АО/10/01/-19 /а.с. 61- 62/, у якому зазначено, що земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної власності, площею 41,2963 га, кадастровий номер 5323686400:00:18:1234, яка розташована на території Староіржавецької сільської ради Оржицького району Полтавської області - на момент обстеження розорена та виявлено посів сільськогосподарської культури - соняшника.
Позивачу надіслано повідомлення про виклик для надання пояснень з питань, пов`язаних з порушенням земельного законодавства від 14.05.2019 №343-ДК/0170/04/01/-19, яким запропоновано ОСОБА_1 прибути на 09:00 20.05.2019 до державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель ГУ Держгеокадастру у Полтавській області - Деркач Ю.О., за адресою: 37400, Полтавська область , м. Гребінка, пров. О.Припутня, 1, для надання пояснень у зв`язку з порушенням вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки площею 41,2963 га, кадастровий номер 5323686400:00:18:1234, що знаходиться на території Староіржавецької сільської ради Оржицького району Полтавської області.
Листом вих. №20 від 17.05.2019 ОСОБА_1 надав відповідь на повідомлення про виклик для надання пояснень з питань, пов`язаних з порушенням земельного законодавства від 14.05.2019 №343-ДК/0170/04/01/-19, у якому зазначив, що прибути на вищевказану дату не зможе у зв`язку з перебуванням у відрядженні та зазначив, що у повідомленні не зазначено в рамках якого заходу його викликають для надання пояснень /а.с. 35-38/.
21.05.2019 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель ГУ Держгеокадастру у Полтавській області - головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Гребінківському, Лохвицькому, Лубенському, Оржицькому, Пирятинському, Чорнухинському районах управління з контролю за використанням та охороною земель - Деркач Ю.О. відповідно до вимог статей 6 і 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" проведено перевірку з питань дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки державної власності з кадастровим номером 5323686400:00:18:1234 площею 41,2963 га на території Староіржавецької сільської ради Оржицького району Полтавської області, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 21.05.2019 №343-ДК/0445/АП/09/01/-19 /а.с. 64-65/.
21.05.2019 державним інспектором Деркач Ю.О. внесено припис №343-ДК/0126/Пр/03/01/-19, яким приписано в 30-ти денний термін внести зміни до договору оренди землі від 03.07.2014 року, укладеного між ГУ Держгеокадастру у Полтавській області та гр. ОСОБА_1 /а.с. 66-67/.
Позивач не погодився з діями Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, пов`язаними з проведенням державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області - головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Гребінківському, Лохвицькому, Лубенському, Оржицькому, Пирятинському, Чорнухинському районах управління з контролю за використанням та охороною земель Деркач Юлією Олексіївною перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки державної власності з кадастровим номером 5323686400:00:018:1234 площею 41,2963 на території Староіржавецької сільської ради Оржицького району Полтавської області та з приписом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 21.05.2019 №343-ДК/0126/Пр/03/01/-19, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.
Повноваження державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель визначаються, зокрема, Земельним кодексом України, Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель".
Так, відповідно до статті 2 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є, зокрема, забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України.
Статтею 4 вказаного Закону встановлено, що об`єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.
Згідно з положеннями статті 5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" органом, який здійснює державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, проведення моніторингу родючості ґрунтів є центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
У свою чергу, пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15 (далі - Положення № 15), державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку про те, що ГУ Держгеокадастру у Полтавській області наділено повноваженнями щодо здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів. При цьому, об`єктом контролю є всі землі на території України, а також порядок їх використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами.
Повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі встановлені статтею 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", до яких належить, зокрема, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині:
додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;
виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням;
додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання.
Статтею 9 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об`єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов`язаної з використанням та охороною земель; проведення моніторингу ґрунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.
Статтею 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" передбачено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема:
давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;
складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
З аналізу наведених правових норм слідує, що державний контроль за охороною та використанням земель може здійснюватися державним інспектором ГУ Держгеокадастру, у тому числі, шляхом проведення перевірок. Для реалізації завдань у сфері здійснення контролю за використанням та охороною земель державний інспектор має право, зокрема, видавати приписи, складати акти перевірки або протоколи про адміністративні правопорушення з метою притягнення винних осіб до відповідальності. При цьому, порядок проведення перевірки, види та порядок складання документів за наслідками перевірок у даній сфері, як слідує зі змісту статей 9-10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", визначається іншими нормативно-правовими актами.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права сформовано Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 10.07.2018 у справі №818/1511/17.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Відповідно до приписів ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом; спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
Частинами 1, 2 ст. 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного контролю, митного контролю на кордоні, державного експортного контролю, контролю за дотриманням бюджетного законодавства, банківського нагляду, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення.
Таким чином, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено відносини, на які не поширюється дія цього Закону, при цьому, відносини, що виникають під час здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів не відносяться до відносин, на які не поширюється дія Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Інші нормативно-правові акти, якими б визначався порядок проведення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони та використання земель суб`єктами господарювання, крім Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на час призначення та проведення відповідачем перевірки, а також на час винесення оскаржуваного припису відсутні.
При цьому, частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч. 1 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок.
Підстави для здійснення позапланових заходів визначені у ч. 1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", відповідно до якої підставами для здійснення позапланових заходів є:
подання суб`єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб`єктом господарювання у документі обов`язкової звітності, крім випадків, коли суб`єкт господарювання протягом місяця з дня первинного подання повторно подав такий документ з уточненими достовірними даними або якщо недостовірність даних є результатом очевидної описки чи арифметичної помилки, яка не впливає на зміст поданої звітності. У разі виявлення органом державного нагляду (контролю) помилки у документі обов`язкової звітності він упродовж десяти робочих днів зобов`язаний повідомити суб`єкта господарювання про необхідність її виправлення у строк до п`яти робочих днів з дня отримання повідомлення. Невиправлення помилки у встановлений строк є підставою для проведення позапланового заходу;
перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю);
звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу. У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб`єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред`явили документи, передбачені цим абзацом;
неподання суб`єктом господарювання документів обов`язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів;
доручення Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;
настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов`язано з діяльністю суб`єкта господарювання.
Частиною 2 ст. 6 цього Закону встановлено, що проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, крім позапланових заходів, передбачених частиною четвертою статті 2 цього Закону.
Як встановлено судом, наказом ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 08 травня 2019 року № 343-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" на виконання листа Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області від 04.04.2019 №33/3-226 вих. 19 /а.с.59-60/ наказано: здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки державної власності з кадастровим номером 5323686400:00:18:1234 площею 41,2963 га на території Староіржавецької сільської ради Оржицького району Полтавської області (пункт 1); державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель ГУ Держгеокадастру у Полтавській області - головному спеціалісту відділу контролю за використанням та охороною земель у Гребінківському, Лохвицькому, Лубенському, Оржицькому, Пирятинському, Чорнухинському районах управління з контролю за використанням та охороною земель - Деркач Ю .О. , за участю в.о. начальника відділу в Оржицькому районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області - Павленка С.М. у термін з 10.05.2019 по 23.05.2019 здійснити зазначений у пункті 1 цього наказу захід державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності (пункт 2) /а.с. 57-58/.
Таким чином, підставою для призначення відповідачем позапланової перевірки у порушення ч. 1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", якою визначено виключний перелік підстав для здійснення позапланового заходу, став лист Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області від 04.04.2019 №33/3-226 вих. 19 /а.с.59-60/.
Відповідачем не надано суду доказів на підтвердження наявності будь-якої з передбачених ч. 1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" підстав для призначення та проведення позапланового заходу, оформленого актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 21.05.2019 №343-ДК/0445/АП/09/01/-19, як не надано і доказів того, що ця перевірка була плановою.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суб`єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Згідно з ч. 1 ст. 7 цього Закону для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
Наказ ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 08 травня 2019 року № 343-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" не містить найменування суб`єкта господарювання, державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності якого наказано здійснити шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки державної власності з кадастровим номером 5323686400:00:18:1234 площею 41,2963 га на території Староіржавецької сільської ради Оржицького району Полтавської області.
Разом з тим, здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки державної власності з кадастровим номером 5323686400:00:18:1234 площею 41,2963 га на території Староіржавецької сільської ради Оржицького району Полтавської області неможливо без визначення особи, перевірку дотримання якою вимог земельного законодавства під час використання нею земельної ділянки у даному випадку слід здійснити, та відповідачу було достовірно відомо про землекористувача земельної ділянки державної власності з кадастровим номером 5323686400:00:18:1234 площею 41,2963 га на території Староіржавецької сільської ради Оржицького району Полтавської області - орендаря за договором оренди землі від 03.07.2014 ОСОБА_1 /а.с. 41-46/.
Частинами 2, 3 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.
У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім`я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб`єкта господарювання.
Однак, відповідачем у порушення вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" не було оформлено направлення на проведення заходу державного контролю, не ознайомлено позивача з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного направлення на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Частинами 6, 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
21.05.2019 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель ГУ Держгеокадастру у Полтавській області - головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Гребінківському, Лохвицькому, Лубенському, Оржицькому, Пирятинському, Чорнухинському районах управління з контролю за використанням та охороною земель - Деркач Ю.О. відповідно до вимог статей 6 і 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" проведена перевірка з питань дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки державної власності з кадастровим номером 5323686400:00:18:1234 площею 41,2963 га на території Староіржавецької сільської ради Оржицького району Полтавської області, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 21.05.2019 №343-ДК/0445/АП/09/01/-19 /а.с. 64-65/.
У акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 21.05.2019 №343-ДК/0445/АП/09/01/-19 зазначено наступне:
"Об`єкт перевірки - земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної власності, площею 41,2963 га, кадастровий номер 5323686400:00:18:1234, яка розташована за межами населених пунктів на території Староіржавецької сільської ради Оржицького району Полтавської області та перебуває в оренді ОСОБА_1 на підставі договору оренди землі від 03.07.2014 року, укладений між ГУ Держгеокадастру у Полтавській області та гр. ОСОБА_1 терміном на 21 рік. Право оренди земельної ділянки зареєстровано 11.12.2014 року.
Відповідно до пункту 2 вищезазначеного договору оренди землі в оренду передається земельна ділянка загальною площею 41,2963 га, у тому числі пасовища - 41,2963 га.
Відповідно до пункту 18 вищезазначеного договору оренди землі забороняється зміна цільового призначення земельної ділянки.
Відповідно до пункту 27 вищезазначеного договору оренди землі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області має право вимагати від гр. ОСОБА_1 використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з договором оренди.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про охорону земель" власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок зобов`язані здійснювати заходи щодо охорони родючості ґрунтів, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України, а також на землях сільськогосподарського призначення може бути обмежена діяльність щодо розорювання сіножатей, пасовищ.
На підставі проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь та заяви громадянина ОСОБА_1 до Державного земельного кадастру були внесені зміни щодо виду угідь земельної ділянки з кадастровим номером 5323686400:00:18:1234 площею 41,2963 га, а саме змінено угіддя пасовища на ріллю.
На момент обстеження вищезазначена земельна ділянка розорена та виявлено посів сільськогосподарської культури - соняшника.
На сьогодні, зміни до договору оренди землі від 03.07.2014 року, укладеного між ГУ Держгеокадастру у Полтавській області та гр. ОСОБА_1 щодо використання земельної ділянки відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства не внесені, чим порушено вимоги статті 13 Закону України "Про оренду землі" та статті 37 Закону України "Про охорону земель"".
Тобто, у вказаному акті перевірки перевіряючим зазначено про стан виконання вимог законодавства ОСОБА_1 , що також свідчить про те, що у даному випадку проводився державний захід контролю саме щодо додержання ОСОБА_1 вимог земельного законодавства України, а отже на спірні відносини поширюються вимоги Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №142 від 24.09.2018 "Про бланки Держгеокадастру" наказано Департаменту державного земельного кадастру, Департаменту землеустрою, використання та охорони земель, Департаменту кадрової політики та персоналу, Департаменту контролю за використанням та охороною земель, Департаменту топографо-геодезичної і картографічної діяльності, Управлінню державної експертизи, Відділу звернень громадян та доступу до публічної інформації, Сектору контролю використовувати бланки, що додаються (додатки 1-11) /а.с. 83-89/.
Додатком 11 до цього наказу є форма Акту перевірки дотримання вимог законодавства щодо об`єкту-земельної ділянки /а.с. 88-89/, який, серед іншого, містить обов`язкові для заповнення графи "посада, прізвище, ім`я та по батькові керівника юридичної особи чи уповноваженої ним особи або фізичної особи чи її представника, що перевіряється, свідків, які були присутні при перевірці", "місцезнаходження юридичної чи фізичної особи, які перевіряються", "підпис представника юридичної особи чи уповноваженої ним особи або фізичної особи чи її представника, які перевірялись", а також графи для зазначення відомостей про ознайомлення з актом та про отримання копії акту.
Проте, у порушення вимог наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №142 від 24.09.2018 "Про бланки Держгеокадастру" обов`язкова для заповнення графа "посада, прізвище, ім`я та по батькові керівника юридичної особи чи уповноваженої ним особи або фізичної особи чи її представника, що перевіряється, свідків, які були присутні при перевірці" акту перевірки від 21.05.2019 №343-ДК/0445/АП/09/01/-19 не заповнена та у порушення вимог ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" перевірка проводилася інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель ГУ Держгеокадастру у Полтавській області - головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Гребінківському, Лохвицькому, Лубенському, Оржицькому, Пирятинському, Чорнухинському районах управління з контролю за використанням та охороною земель - Деркач Ю.О. за відсутності позивача ОСОБА_1 , який є орендарем земельної ділянки та використовує її у власній господарській діяльності, акт перевірки від 21.05.2019 №343-ДК/0445/АП/09/01/-19 не надано позивачу для підписання.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач здійснив захід державного контролю із суттєвим порушенням встановленої Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" процедури та діяв не у спосіб, встановлений Законом, а тому суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області щодо проведення державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області - головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Гребінківському, Лохвицькому, Лубенському, Оржицькому, Пирятинському, Чорнухинському районах управління з контролю за використанням та охороною земель Деркач Юлією Олексіївною перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки державної власності з кадастровим номером 5323686400:00:018:1234 площею 41,2963 на території Староіржавецької сільської ради Оржицького району Полтавської області.
Відповідно до частини 1 статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
За відсутності проведеної перевірки як юридичного факту, акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 21.05.2019 №343-ДК/0445/АП/09/01/-19, на підставі якого винесено оскаржуваний припис Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 21 травня 2019 року №343-ДК/0126/Пр/03/01/-19, є недопустимим доказом у розумінні статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України на підтвердження наявності складу правопорушення, покладеного в основу прийняття оскаржуваного припису Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 21 травня 2019 року №343-ДК/0126/Пр/03/01/-19, а тому оспорюваний припис підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у сумі 1536 грн. 80 коп., що підтверджується квитанцією №24380 від 05.06.2019 / а.с. 5/ та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України /а.с. 48/.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на вищевикладене, у зв`язку із задоволенням позову, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1536 грн. 80 коп. (одна тисяча п`ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (ідентифікаційний код 39767930, вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039) про визнання дій неправомірними, визнання протиправним та скасування припису задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області щодо проведення державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області - головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Гребінківському, Лохвицькому, Лубенському, Оржицькому, Пирятинському, Чорнухинському районах управління з контролю за використанням та охороною земель Деркач Юлією Олексіївною перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки державної власності з кадастровим номером 5323686400:00:018:1234 площею 41,2963 на території Староіржавецької сільської ради Оржицького району Полтавської області.
Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 21 травня 2019 року №343-ДК/0126/Пр/03/01/-19.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1536 грн. 80 коп. (одна тисяча п`ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Повне рішення cкладено 21 жовтня 2019 року.
Суддя С.С. Сич