
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11 жовтня 2019 року Справа № 280/3431/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Центрального об`єднаногоуправління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя- правонаступнико якого є Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати дії відповідача щодо відмови позивачу призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" протиправними та зобов`язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах з дня її звернення, а саме: з 01.11.2018 року, зарахувавши у її пільговий трудовий стаж роботу за період з 01.09.1983 р. по 12.07.1984р.(навчання), з 23.07.1984 р. по 10.08.1986 р.. з 11.08.1086 р. по 21.10.1986 р., з 20.01.1987р. по 16.11.1988 р.,з 02.01.19899р. по 08.09.1999 року на посаді шовкомотальниці до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає про те, що з 23 липня 1984 року по 08.09.1999 року працювала на Запорізькій шовкомотальній фабриці, перейменованій в TOB «ШОВКОВА НИТЬ», на посаді кокономотальниці, оскільки характер виконуваної роботи був безпосередньо пов`язаний з виробництвом, фактичне місце роботи позивача знаходилося у виробничому цеху на кокономотальній дільниці. В листопаді 2018 року позивач звернулася до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя, до складу якого входить відділення Олександрівського району, з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2. До заяви були долучені відповідні документи на підтвердження права на призначення такого виду пенсії, оскільки більше 10 років вона працювала на посаді «шовкомотальниці», тобто посаді, яка дає право на пільгову пенсію за Списком № 2. 14 січня 2019 року отримала відповідь, згідно якої, заявниця, на думку відповідача, не має права на призначення пенсії за Списком № 2, так як відсутній пільговий стаж для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Позивач вважає такі дії неправомірними та такими, що порушують її права, у зв`язку з чим вона вимушена звернутися до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою судді від 12.08.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у судовому засіданні 10.09.2019. Вказаною ухвалою здійснено процесуальне правонаступництво первинного відповідача Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Запорізькій області.
27.08.2019 від представника відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов (вх.№35390), в якому зазначає, що у листопаді 2018 року позивач звернулася до відповідача з заявою від 05.11.2018 щодо визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2. У січні 2019 року позивач звернулася до відповідача з заявою від 03.01.2019 про надання офіційної відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2. В результаті розгляду наданої позивачем пільгової довідки ВАТ «Шовкова нитка» від 15.02.2010 № 213 було виявлено, що в Переліку робочих місць, виробництв, професій, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 2, затвердженому Наказом про результати атестації робочих місць від 24.11.1994 № 137 відсутня атестація робочих місць в лабораторії № 1, де позивач працювала з 11.08.1986 по 21.10.1986, з 20.01.1987 по 16.11.1988, з 02.01.1989 по 08.09.1999. Згідно результатів атестації робочих місць за умовами праці від 24.11.1994 № 137 передбачено лише структурний підрозділ - кокономотальна дільниця, при цьому лабораторія № 1 не вказана як підпорядкований чи окремий структурний підрозділ. У зв`язку з цим пільгову довідку ВАТ «Шовкова нитка» від 15.02.2010 № 213 було направлено до відділу контрольно - перевірочної роботи для проведення перевірки. За результатами перевірки було складено акт про результати перевірки від 06.12.2018 № 1510/1, ліквідатором ВАТ «Шовкова нитка» видано оновлену пільгову довідку від 07.12.2018 № 44. Під час перевірки було підтверджено періоди роботи позивача за спеціальністю кокономотальниця 4 розряду кокономотальної дільниці з 23.07.1984 по 10.08.1986, кокономотальниця 4 розряду лабораторії № 1 кокономотальної дільниці з 11.08.1986 по 21.10.1986, з 20.01.1987 по 16.11.1988, з 02.01.1989 по 08.09.1999. Проте, встановити структурну підпорядкованість лабораторії № 1 до кокономотальної дільниці не має можливості, оскільки ліквідатор ВАТ «Шовкова нитка» не надав відповідні документи. Враховуючи наведене, у відповідача відсутні підстави для зарахування періоду роботи позивача з 22.08.1992 по 08.09.1999 до стажу, що дає право на пільгову пенсію за Списком № 2. Відповідачем було встановлено, що загальний страховий стаж позивача складає 32 роки З місяці 20 днів, пільговий стаж за Списком № 2 за період роботи в ВАТ «Шавкова нитка» на посаді кокономотальниці 7 років 8 місяців 16 днів. Вказав, що позивач не зверталася до відповідача з заявою про призначення пенсії встановленої форми. Під час визначення права на призначення пенсії на пільгових умовах позивачу відповідно до її заяви від 05.11.2018 було встановлено відсутність необхідного пільгового стажу за Списком № 2. Відповідно до ст. 45 Закону № 1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією. Оскільки позивач 01.11.2018 року не зверталася до відповідача з заявою про призначення пенсії, тому для задоволення її позовних вимог та призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 01.11.2018 немає законних підстав. Доказів звернення до відповідача 01.11.2018 позивачем не надано. Право на пенсію за віком на пільгових умовах позивач набуде в 57 років. На підставі викладеного просить задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого ст. 258 КАС України.
Суд, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 05.11.2018 звернулась до Центрального об`єднаногоуправління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя- правонаступнико якого є Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області з заявою в якій просила прорахувати право на призначення пенсії за віком за Списком №2 згідно довідки ВАТ «Шовкова нитка» від 15.02.2010 № 213.
Відповідачем проведено попередню правову оцінку, згідно заяви від 05.11.2018 і наданих спеціалістами управління копій документів та листом від 14.01.2019 №9/П-9 повідомлено позивачу, що для визначення права на призначення пільгової пенсії, у зв`язку з відсутністю спеціального стажу, станом сьогоднішній день вона не має права для призначення пенсії відповідно до Закону україни «Про пенсійне забезпечення». Також позивачу роз`яснено, що згідно заяви від 05.11.2018 та наданих копій документів, спеціалістами управління загальний страховий стаж складає 32 роки 3 місяці 20 днів, пільговий, згідно довідки виданої ВАТ "Шовкова нитка" від 15.02.2010 р.№213 за період роботи з 23.07.1984 р. по 08.09.1999 р. (Сп.№2), складає за Сп.№2 - 7 років 8 місяців 16 днів, з урахуванням результатів атестації робочих місць за умовами праці робітників на пільгове пенсійне забезпечення Наказ №137 від 24.11.1994 року, а саме посада кокономотальщиці в лабораторії №1 не була атестована, що не дає права на врахування періоду з 22.08.1992 р. до пільгового стажу. Відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право виходу на пенсію на пільгових умовах позивач маєте в 57 років. Крім того, позивачу роз`яснено порядок оскарження прийнятого управлінням рішення щодо розгляду його заяви.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими вимогами чинного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Положеннями пункту 6 статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Вдповідно до п. 1 ст. 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. (пункт 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058- IV).
Статтею 44 Закону № 1058-IV встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу ПФУ або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням ПФУ за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Частиною п`ятою статті 45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846; далі – Порядок № 22-1).
Згідно пункту 1.2 Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії працюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником до органу, що призначає пенсію, через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації за місцезнаходженням такого підприємства, установи або організації. За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації) або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника.
Перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший визначений розділом ІІ Порядку № 22-1.
Відповідно до пункту 2.4 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за вислугу років, крім документів, передбачених підпунктами 1 - 4 пункту 2.1 цього розділу, надаються також документи, що підтверджують стаж роботи, який дає право на призначення такого виду пенсії.
Положеннями пункту 2.23 Порядку № 22-1 передбачено, що документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
У відповідності до вимог пункту 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку № 22-1).
Згідно пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
З аналізу викладених норм слідує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за вислугу років, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду у встановленому порядку.
Суд зазначає, що позивач звернувся до відповідача з заявою про визначення права на призначення пільгової пенсії, а не з заявою встановленого зразка про призначення та виплату пенсії за вислугу років на пільгових умовах відповідно до положень статті 44 Закону № 1058-ІV, та необхідним пакетом документів, а отже позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, що визначає право на даний вид пенсії, а тому у відповідача не було підстав для призначення позивачу пенсії та винесення відповідно рішення.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постановах від 06.02.2018 у справ № 425/1867/16-а та від 19.04.2018 у справі № 601/198/16 (К/9901/6458/18).
Судом встановлено, що пенсійним органом була лише проведена попередня правова оцінка, згідно заяви від 05.11.2018 та наданих спеціалістами управління копій документів, а отже рішення щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах не приймалось.
Тобто, пенсійний орган не позбавив позивача право на отримання пенсії. Тому позивач має право звернутися з заявою встановленого зразка про призначення та виплату пенсії за вислугу років на пільгових умовах відповідно до положень статті 44 Закону № 1058-ІV, та необхідним пакетом документів
Відповідно до частини другою ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною першою ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню, оскільки відповідач, розглядаючи заяву позивача про визначення права на призначення пенсії за віком за Списком №2 згідно довідки ВАТ «Шовкова нитка» від 15.02.2010 № 213 не мав права та обов`язку відповідно до вимог чинного законодавства вирішувати питання про призначення пенсії за віком.
Відповідно до статті 139 КАС України відсутні правові підстави для повернення судового збору позивачу чи його стягнення з відповідача на користь позивача, тому це питання судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 7-9, 19, 20, 32, 72-77, 90, 139, 205, 241-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 11.10.2019.
Суддя А.В. Сіпака