Рішення № 85115884, 07.10.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2019
Номер справи
260/934/19
Номер документу
85115884
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

07 жовтня 2019 рокум. Ужгород№ 260/934/19

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Микуляк П.П.

при секретарі Петрус К.І.,

за участю:

позивача: ТОВ " Шаянські мінеральні води", Бучок А.О.,

відповідача: Державна служба геології та надр України, представник - не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю " Шаянські мінеральні води" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування припису в частині, -

В С Т А Н О В И В:

У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України проголошена вступна та резолютивна частини Рішення. Повний текст Рішення виготовлено та підписано 17 жовтня 2019 року.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Шаянські мінеральні води" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби геології та надр України, яким просить визнати протиправним і скасувати припис заступника начальника Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України за № 917-14/06 від 20.05.2019 року в частині вимог щодо усунення наступних порушень вимог законодавства у сфері надрокористування (п.1,3-5 припису) а саме:

- п.1) технологічна схема розробки водозабірної ділянки Драгівського родовища мінеральних вод, розташована свердловина №9-м, не погоджена з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр;

- п.3) проект зон санітарної охорони водозабірної ділянки Драгівського родовища мінеральних вод, де розташована свердловина №9-м, не погоджений з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр;

- п.4) в технологічній схемі розробки водозабірної ділянки свердловини №9-м відсутній обов`язковий розділ "Консервація (ліквідація) свердловин", чим не виконано вимоги Угоди від 12.04.2016 року № 4022 в частині дотримання вимог законодавства України, чинних стандартів, правил норм виконання робіт, пов`язаних з користуванням надрами та здійснення ліквідаційних робіт відповідно до Проекту робіт;

- п.5) не виконуються рекомендації ДКЗ України (п. 3.7. протоколу від 18.08. 2016 року № 4783) в частині проведення моніторингу водовідбору та якості підземних питних вод.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено планову перевірку ТОВ "Шаянські мінеральні води" щодо дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (води, грязі лікувальні). За результатами виявлених перевіркою порушень, складено Акт № 06-03/08/2019-47/п (124) від 20.05.2019 року та припис про усунення встановлених порушень від 20.05.2019 року № 917-14/06. Позивач вважає висновки, що вказані у вищевказаному приписі такими, що не відповідають дійсності та чинному законодавству, а відтак вказаний припис слід скасувати.

В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав з підстав, викладених у адміністративному позові, просить позов задовольнити в повному обсязі.

Представником відповідача до суду було подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає, що позовна заява є необґрунтованою, оскільки при винесенні припису відповідач діяв на підставі та в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України, а тому вважає позовні вимоги позивача не доцільними, необґрунтованими та такими що не підлягають до задоволення.

Також, відповідач зазначив, що позивач, як надрокористувач наділений не правом, а обов`язком вчасно усувати виявлені порушення, не усунення яких у встановлений строк є виключною виною відповідача, при тому, що відповідачем було надано достатній термін для здійснення дій направлених на усунення порушень.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, наказом Державної служби геології та надр України № 450 від 28.11.2018 року, затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2019 рік.

20.05.2019 року Департаментом державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України було проведено перевірку ТОВ "Шаянські мінеральні води".

За результатами перевірки було складено Акт перевірки № 06-03/08/2019- 47/п (124) від 20.05.2019 року, яким було встановлено порушення законодавства у сфері надрокористування.

На підставі даного Акту було складено Припис від 20.05.2019 року № 917 - 14/06, яким надано строк до 21.06.2019 року на усунення порушень законодавства у сфері надрокористування, щодо таких порушень:

- технологічна схема розробки водозабірної ділянки Драгівського родовища мінеральних вод, розташована свердловина №9-м, не погоджена з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр;

- проект зон санітарної охорони водозабірної ділянки Драгівського родовища мінеральних вод, де розташована свердловина №9-м, не погоджений з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр;

- в технологічній схемі розробки водозабірної ділянки свердловини №9-м відсутній обов`язковий розділ "Консервація (ліквідація) свердловин", чим не виконано вимоги Угоди від 12.04.2016 року № 4022 в частині дотримання вимог законодавства України, чинних стандартів, правил норм виконання робіт, пов`язаних з користуванням надрами та здійснення ліквідаційних робіт відповідно до Проекту робіт;

- не виконуються рекомендації ДКЗ України (п. 3.7. протоколу від 18.08. 2016 року № 4783) в частині проведення моніторингу водовідбору та якості підземних питних вод.

Вважаючи протиправними п.1, 3-5 вказаного Припису, позивач звернувся до суду із позовом про їх скасування.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2015 року № 1174 (далі-Положення).

Згідно з пп 12 п. 4 Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

Питання, щодо надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначення процедури продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулюються Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 (далі - Порядок № 615).

ТОВ "Шаянські мінеральні води" надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4022 від 12.09.2006 року з метою видобування мінеральних лікувально-столових вод для промислового розливу, та як додаток до спеціального дозволу укладено угоду про умови користування надрами.

Відповідно до п.10 Порядку № 615 невід`ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування. що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов`язаної з використанням ділянки надр.

Відповідно до норм ст.51 Кодексу України "Про надра", розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин та переробка мінеральної сировини проводяться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр.

З моменту отримання спеціального дозволу, на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов`язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком №615 тощо.

Так, відповідно до ст.24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов`язані:

1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;

2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр;

3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища;

4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві;

41) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;

5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Права та обов`язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Відсутність у підприємств, установ, організацій і громадян спеціального дозволу на користування надрами та належним чином оформлених усіх дозвільних документів не дає права здійснювати геологічне вивчення корисних копалин, які є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.

У зв`язку з цим та з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі актів, складених за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб`єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

За наслідками перевірки та виявлених порушень, Департаментом державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено Акт за № 06-03/08/2019-47/п (124) та Припис за № 917-14/06, яким встановлено строк до 21.06.2019 року для усунення встановлених порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.

Щодо п.1 та 3 Припису №917-14/06 з якими не погоджується позивач, а саме, щодо зазначення того, що технологічна схема розробки та проекту зон санітарної охорони водозабірної ділянки Драгівського родовища мінеральних вод, розташована свердловина №9-м, не погоджена з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр; суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.51 Кодексу України "Про надра", розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин та переробка мінеральної сировини провадяться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр.

Правила технічної експлуатації, проекти і плани розробки родовищ корисних копалин та переробки мінеральної сировини погоджуються користувачами надр з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, в частині додержання вимог законодавства про надра.

Згідно ст.93 Водного кодексу України , з метою охорони водних об`єктів у районах забору води для централізованого водопостачання населення, лікувальних і оздоровчих потреб встановлюються зони санітарної охорони, які поділяються на пояси особливого режиму. Межі зон санітарної охорони водних об`єктів встановлюються місцевими радами на їх території за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.

Суд не може взяти до уваги твердження позивача, що підстава для невиконання припису є те, що технологічну схему розробки саме було направлено до Держгеонадр для погодження, оскільки на момент винесення даного рішення судом позивачем не було надано доказів щодо погодження технологічної схеми розробки водозабірної ділянки свердловини, а також проекту зон санітарної охорони водозабірної ділянки свердловини, що суперечить вимогам ст. 51 Кодексу України "Про надра" та ст. 93 Водного кодексу України, відтак позовні вимоги в частині скасування п. 1 та п. 3 задоволенню не підлягають.

Так, п. 3 Припису зазначено про відсутність у робочому проекті (технологічні схемі) розробки водозабірної ділянки Вишківського родовища мінеральних природних столових вод (свердловина №9-М) обов`язкового розділу "Консервація (ліквідація) свердловин", чим порушено вимоги Угоди від 01.11.2016 року № 6151 в частині дотримання вимог законодавства України чинних стандартів, правил, норм виконання робіт пов`язаних з користуванням надрами та проведення та здійснення ліквідаційних робіт відповідно до Проекту робіт.

З приводу зазначеного слід повідомити наступне.

Згідно з пунктом 5.4 Угоди про умови користування надрами від 01.11.2016 року при ліквідації робіт по видобуванню корисних копалин надрокористувач зобов`язаний, зокрема, здійснити фінансування ліквідаційних робіт відповідно до проекту робіт.

Відповідно до пункту 2.13 Положення про порядок ліквідації нафтових, газових та інших свердловин і списання витрат на їх спорудження, затвердженого Держгіртехнаглядом СРСР (НПАОН 11.2-4.01-89) виробничі об`єднання повинні мати типовий проект здійснення ізоляційно-ліквідаційних робіт по ліквідації свердловин, який відповідає вимогам охорони надр.

Відповідно до вимог ст. 51 Кодексу України про надра, правила технічної експлуатації, проекти і плани розробки родовищ корисних копалин та переробки мінеральної сировини погоджуються користувачами надр з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, в частині додержання вимог законодавства про надра.

Згідно з ч.5 ст.54 Кодексу України про надра ліквідація і консервація гірничодобувних об`єктів або їх ділянок здійснюються за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, та іншими заінтересованими органами в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері гірничого нагляду та промислової безпеки.

Відтак, не включення в технологічну схему свердловини № 9-М розділу "Консервація (ліквідація) свердловини" є порушенням норм законодавства у сфері надрокористування, а саме пункту 2.13 Положення про порядок ліквідації нафтових, газових та інших свердловин і списання витрат на їх спорудження, затвердженого Держгіртехнаглядом СРСР (НПАОН 11.2-4.01-89).

З урахуванням наведеного, суд констатує про правомірність п.3 Припису від 20.05.2019 року № 921- 14/06.

Разом з тим, відповідачем не доведено, а позивачем спростовано в ході розгляду справи правомірність п. 5 Припису від 20.05.2019 року № 917- 14/06, а саме: не виконання позивачем рекомендації ДКЗ України (п. 3.7 Протоколу від 18.08.2016 року № 4783) в частині проведення моніторингу водовідбору та якості питних вод.

Як встановлено судом, до структури ТОВ "Шаянські мінеральні води" з 01.09.2006 року входить виробнича лабораторія яка складається із фізико-хімічної лабораторії та бактеріологічної лабораторії по дослідженню якості харчових продуктів. Система вимірювань вищевказаної лабораторії відповідає вимогам ДСТУ ISO 10012:2015, що підтверджується відповідним свідоцтвом ДП "Закарпатський НВЦ стандартизації, метрології та сертифікації" за № 05-0030/2016 від 16.11.2016 року. Станом на 20.05.2019 року співробітниками виробничої лабораторії проводився моніторинг наступних параметрів підземних питних вод ділянки Вишківського родовища (свердловина № 07-07): рівень, дебет, температура.

Крім того, співробітниками виробничої лабораторії позивача проводився хімічний аналіз води вищевказаної свердловини. Проведення вищезазначених гідрорежимних робіт підтверджується первинними журналами обліку водоспоживання водовимірювальними приладами та обладнанням (форма № ПОД-11) та результатами хімічних аналізів, які були надані для ознайомлення відповідним спеціалістам Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України під час перевірки позивача, за результатами якої складено припис.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Державною службою геології та надр України доведено правомірність п. 1, 3 та п. 4 Припису Центрального міжрегіонального відділення Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України.

В той же час, матеріалами справи та наданими поясненнями, позивачем доведено протиправність п. 5 вказаного припису та, як наслідок, адміністративний позов слід задовольнити частково, визнавши протиправними та скасувати п. 5 зазначеного Припису, відмовивши в задоволенні вимоги про визнання протиправними та скасування п.1,3 та п.4 оскарженого припису.

На підставі наведеного та керуючись ст. 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Шаянські мінеральні води" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування припису в частині - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати п.5 Припису Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України від 20 травня 2019 року № 917-14/06.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.П. Микуляк