Ухвала суду № 85115606, 23.10.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2019
Номер справи
300/1214/19
Номер документу
85115606
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

"23" жовтня 2019 р. справа № 300/1214/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - Гундяка В.Д.

секретар судового засідання Бунич Т.В.,

за участю: представника позивача Тюріна В.В.,

представника відповідача Вістяки О.М.,

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції питання про призначення комплексної економічно-бухгалтерської експертизи у адміністративній справі за позовом Акціонерного товариства "Івано-Франківськгаз" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) про визнання бездіяльності протиправною та відшкодування матеріальної шкоди, -

В С Т А Н О В И В:

ухвалою суду від 24.06.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за позовом Акціонерного товариства "Івано-Франківськгаз" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) про визнання бездіяльності протиправною та відшкодування матеріальної шкоди.

В судовому засіданні з ініціативи суду на вирішення поставлено питання про призначення комплексної економічно-бухгалтерської експертизи і у відповідності до ч.ч.3, 5 ст.102 КАС України сторонам надано строк для обрання експертної установи та зазначення питань, роз`яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта.

21.10.2019 року представником позивача подано суду клопотання про затвердження переліку питань експертизи, проведення якої позивач вважає за необхідне доручити Івано-Франківському відділенню Київського науково-дослідному інституту судових експертиз.

В судовому засіданні представник позивача подане клопотання підтримав частково, просив 9 і 10 питання, зазначені у вищевказаному клопотанні, не розглядати.

Представник відповідача проти призначення експертизи заперечила, однак у випадку призначення експертизи судом не заперечила щодо її проведення Івано-Франківським відділенням Київського науково-дослідному інституту судових експертиз.

Вислухавши думку представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку, що у даній справі слід призначити економічно-бухгалтерську експертизу, а клопотання представника позивача про затвердження переліку питань експертизи слід задовольнити частково з огляду на нижчевикладене.

Статтею 102 Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС) України передбачено, що суд може призначити експертизу в тому числі для з`ясування обставин, які мають значення для справи і потребують спеціальних знань.

При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.

Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.

Як вбачається із поданого клопотання, не всі питання, які просить поставити на вирішення експертизи представник позивача, потребують спеціальних знань та мають значення для справи.

Окрім того частина питань зводяться до одного змісту, деталізують один одного, а таким чином такі питання не слід ставити на експертне вирішення.

За таких обставин, оскільки на переконання суду, слід визначити наявність, розмір та об`єм виробничо-технологічних витрат та нормативних втрат природного газу АТ "Івано-Франківськгаз" за періоди з 2014 року по І півріччя 2019 року, наявність їх належного документального оформлення та підтвердження, економічну обґрунтованість їх обсягів, економічну доцільність встановлених відповідних тарифів, а також причиновий зв`язок можливої матеріальної шкоди з бездіяльністю відповідача по справі (фактори спричинення шкоди), що потребує спеціальних знань, необхідно призначити комплексну економічно-бухгалтерську експертизу.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 102, 103, 248, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

призначити судову комплексну економічно-бухгалтерську експертизу по справі №300/1214/19 за позовом Акціонерного товариства "Івано-Франківськгаз" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) про визнання бездіяльності протиправною та відшкодування матеріальної шкоди.

На вирішення комплексної економічно-бухгалтерської експертизи поставити такі питання:

1) Наявність та розмір матеріальної шкоди, спричиненої внаслідок затвердження НКРЕКП відповідних тарифів на послуги розподілу природного газу за період з 2014 року по І півріччя 2019 року для АТ "Івано-Франківськгаз".

2) Наявність дійсного економічного обґрунтування тарифів на послуги розподілу природного газу для АТ "Івано-Франківськгаз" в періодах з 2014 року по І півріччя 2019 року.

3) Наявність належного документального підтвердження розміру фактично понесених АТ "Івано-Франківськгаз" витрат на закупівлю природного газу, що використовується для забезпечення виробничо-технологічних витрат та нормативних втрат природного газу за періоди з 2014 року по І півріччя 2019 року.

4) Наявність належного документального підтвердження об`єму виробничо-технологічних витрат та нормативних втрат природного газу для АТ "Івано-Франківськгаз" за періоди з 2014 року по І півріччя 2019 року, розрахованого згідно з Методикою визначення питомих виробничо-технологічних витрат природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, затвердженою Наказом Міністерства палива та енергетики України від 30.05.2003 за №264 та Методикою визначення питомих втрат природного газу при його вимірюваннях побутовими лічильниками в разі неприведення об`єму газу до стандартних умов, затвердженою Наказом Міністерства палива та енергетики України від 21.10.2003 за №595 та економічної обґрунтованості і об`єму виробничо-технологічних витрат та нормативних втрат природного газу.

5) Наявність належного документального підтвердження обсягу та вартості природного газу, фактично придбаного АТ "Івано-Франківськгаз" для покриття виробничо-технологічних витрат та нормативних втрат в газорозподільних мережах за періоди з 2014 року по І півріччя 2019 року, некомпенсованого встановленими НКРЕКП для АТ "Івано-Франківськгаз" на вищевказані періоди тарифами на розподіл газу.

6) Наявність належного документального підтвердження факту наявності дефіциту коштів для розрахунку за природний газ для потреб виробничо-технологічних витрат та нормативних втрат природного газу в АТ "Івано-Франківськгаз" за періоди з 2014 року по І півріччя 2019 року та передбачення у тарифах на розподіл упродовж цих періодів будь-якої компенсації.

Проведення експертизи доручити Івано-Франківському відділенню Київського науково-дослідному інституту судових експертиз, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Академіка Сахарова, 23А.

Справу №300/1214/19 направити Івано-Франківському відділенню Київського науково-дослідному інституту судових експертиз.

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.

Роз`яснити, що у разі виникнення сумніву щодо змісту та обсягу доручення призначена судом експертна установа невідкладно подає суду клопотання щодо його уточнення або повідомляє суд про неможливість проведення нею експертизи за поставленими питаннями.

Згідно ст. 256 КАС України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.

Суддя /підпис/ Гундяк В.Д.