
копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2019 року Справа № 160/5794/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна група "Кітоврас" до Головного управління ДФС у м.Києві, Державної фіскальної служби України про скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
21.06.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна група “Кітоврас" до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, в якому позивач з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 13.08.2019 року просить:
визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДФС у м. Києві:
від 31.05.2018 року № 753169/40709939 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна група “Кітоврас" № 17 від 04.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
від 18.07.2018 року № 845496/40709939 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна група “Кітоврас" № 18 від 19.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
від 31.05.2018 року № 753170/40709939 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна група “Кітоврас" № 19 від 19.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
від 18.07.2018 року № 845497/40709939 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна група “Кітоврас" № 22 від 25.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
від 18.07.2019 року № 845498/40709939 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна група “Кітоврас" № 27 від 16.11.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна група “Кітоврас" № 17 від 04.10.2017 року, № 18 від 19.10.2017 року, № 19 від 19.10.2017 року, № 22 від 25.10.2017 року, № 27 від 16.11.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання, а саме: 30.10.2017 року, 18.11.2017 року, 18.11.2017 року, 18.11.2017 року та 15.12.2017 року відповідно.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що, на думку позивача, ГУ ДФС у місті Києві протиправно зупинило реєстрацію зазначеної податкової накладної та в подальшому протиправно відмовило позивачу у реєстрації податкової накладної, а саме: контролюючим органом не зазначено конкретного критерій чи критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення податкової накладної. Також не зазначено, які саме документи згідно вичерпного переліку слід надати до перевірки, щоб були достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної у ЄРПН. Рішення контролюючого органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії суб`єкта владних повноважень, що перешкоджає платнику податків своєчасно та в повній мірі виконати свої обов`язки та скористатись своїми правами, передбаченими чинним податковим законодавством, яким врегульовано порядок реєстрації податкових накладних у ЄРПН. Позивач надав контролюючому органу письмові пояснення та копії первинних документів, однак не дивлячись на це контролюючий орган прийняв рішення про відмову у реєстрації податкових накладних позивача. Оскаржуване рішення не містить чіткої підстави для відмови та не містять жодного підкреслення для визначення, чому документи позивача складено з порушенням вимог законодавства України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 червня 2019 року у справі та прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.
23.07.2019 року від представника відповідача – ГУ ДФС у місті Києві надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній просить суд відмовити у задоволенні позову, з наступних підстав. Оскаржувані рішення прийнято комісією ГУ ДФС у місті Києві про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою для відмови у реєстрації податкових накладних слугувало не надання позивачем первинних документів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.08.2019 року залучено до участі у справі в якості співвідповідача – ДФС України.
16.09.2019 року відповідач – 2, ДФС України, надав через відділ діловодства суду відзив на позовну заяву, у якому просить суд відмовити у задоволенні позову з наступних підстав. Позивачем не надано податковому органу документів, що підтверджують про ведення розрахунків ТОВ «Меридіан Плаза» з позивачем.
Ухвалою суду від 23.09.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач у судове засідання не з`явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі у порядку письмового провадження.
Відповідачі у судове засідання не з`яивлись, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином; ухвалою суду від 22.10.2019 року відмовдено у задоволені клопотання ГУ ДФС у місті Києві про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції через відсутність технічної можливості її проведення.
Суд дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, встановив наступне.
Основним видом економічної діяльності позивача є, зокрема, будівництво житлових та нежитлових будівель.
Судом встановлено, що між позивачем та ТОВ «Меридіан Плаза» укладено договори підряду № 2605-Є від 26.05.2015 року та № 1906-П від 19.06.2017 року, копія яких міститься у матеріалах справи, предметом якого є виконання робіт позивачем з будівництва бізнес-центру «Лексус» за адресою: м. Одеса, вул. Балковська, 115.
В рамках даного договору позивачем були виконані роботи, що підтверджується копіями Актів приймання виконаних будівельних робіт та довідками про вартість виконаних будівельних робіт, які містяться у матеріалах справи.
Позивач для виконання підрядних робіт має ліцензію з 15.02.2017 року на провадження господарської діяльності з будівництва ІV категорії складності, що підтверджується листом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 08.04.2019 року, копія якого міститься у матеріалах справи.
Позивач має також дозвіл на виконання певних видів робіт з 16.05.2018 року по 16.05.2023 року, копія якого міститься у матеріалах справи.
У матеріалах справи міститься також роздруківка із сайту Державної архітектурно-будівельної інспекції України щодо наявності декларації на початок будівельних робіт та наявності сертифікату про завершення робіт.
У матеріалах справи міститься також акт готовності об`єкта до експлуатації.
У зв`язку з виконаними роботами позивачем складено податкові накладні № 17 від 04.10.2017 року, № 18 від 19.10.2017 року, № 19 від 19.10.2017 року, № 22 від 25.10.2017 року, № 27 від 16.11.2017 року, копії яких містяться у матеріалах справи.
Вказані вище податкові накладні направлено до ЄРПН для реєстрації.
Однак згідно отриманих квитанції № 1 реєстрація податкових накладних № 17 від 04.10.2017 року, № 18 від 19.10.2017 року, № 19 від 19.10.2017 року, № 22 від 25.10.2017 року, № 27 від 16.11.2017 року була зупинена.
Підстава зупинення: податкові накладні не відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567.
Позивачем подало пояснення та копії документів щодо вказаних вище податкових накладних. Факт надання пояснень та копій документів підтверджується повідомленням щодо подачі документів про підтвердження квитанціями № 2, копії яких міститься у матеріалах справи.
Однак Комісією Головного управління ДФС у місті Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиного реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення від 31.05.2018 року № 753169/40709939; від 18.07.2018 року № 845496/40709939; від 31.05.2018 року № 753170/40709939; від 18.07.2018 року № 845497/40709939; від 18.07.2019 року № 845498/40709939, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних № 17 від 04.10.2017 року, № 18 від 19.10.2017 року, № 19 від 19.10.2017 року, № 22 від 25.10.2017 року, № 27 від 16.11.2017 року.
Зазначені вище рішення обґрунтовано тим, що позивачем не надано копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання – передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків, документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
При цьому оскаржувані рішення комісії не містить посилання на конкретні документи, які не надано позивачем.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Редакція пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України змінена на підставі Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році" від 07 грудня 2017 року N 2245-VIII (далі - Закон N 2245-VIII).
Пунктом сьомим Прикінцевих та перехідних положень Закону N 2245-VIII Кабінету Міністрів України доручено до 1 березня 2018 року визначити порядок зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом та забезпечити перегляд та приведення центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
21 лютого 2018 року на виконання вимог Закону N 2245-VIII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову N 117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок N 117).
Окремими положеннями Порядку N 117 не визначено конкретних критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, натомість на підставі пункту 10 цього Порядку зобов`язано Державну фіскальну службу України визначити такі критерії та погодити їх з Міністерством фінансів України.
На час виникнення та розвитку спірних у цій справі правовідносин критерії ризиковості здійснення операцій були визначені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567.
Отже, на час виникнення спірних правовідносин та прийняття спірного у цій справі акта індивідуальної дії, хоча й набула чинності змінена редакція пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України у відповідності до вимог якої прийнято Порядок N 117, проте реалізація механізму зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних поставлена у залежність від наявності критеріїв ризиковості господарських операцій. Відповідні критерії у період, що аналізується, визначалися наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567.
Цей акт, визначав критерії ризиковості та передбачав необхідність подання різних за своїм переліком документів, необхідних для підтвердження господарської операції з метою подальшої реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Натомість, як встановлено судом, позивачем надано до податкового органу первинні документи на підтвердження реальності господарських операцій. Також судом встановлено факт реальності господарських операцій позивача з ТОВ «Меридіан Плаза» та рух активів між вказаними суб`єктами господарювання.
Верховний Суд у постанові від 23.10.2018 у справі №822/1817/18 виклав правову позицію, у відповідності до якої за загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Вказаним вище критеріям не відповідають оскаржувані рішення відповідача про відмову у реєстрації податкових накладних.
Одночасно суд зазначає, що оскаржувані рішення прийняті саме Комісією Головного управління ДФС у місті Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиного реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, яка функціонує при Головному управлінні ДФС у м. Києві.
Суд зазначає, що у відповідності до п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов`язком постачальника товарів чи послуг. Цьому обов`язку кореспондує обов`язок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно п. 28 Порядку N 117 податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
У відповідності до листа Вищого адміністративного суду України від 24.10.2013 року № 1486/12/13-13 реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов`язком постачальника товарів чи послуг.
Цьому обов`язку кореспондує обов`язок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином, відсутність реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних впливає на правовий стан платників податків. Покупець товарів позбавляється права на формування податкового кредиту за рахунок відповідних сум, а продавець може зазнати небажаних для нього наслідків у вигляді проведення його позапланової перевірки.
У свою чергу визнання неправомірним неприйняття податкової накладної для реєстрації тягне настання наслідків, передбачених у пункті 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. Отже, податкова накладна вважається прийнятою протягом того операційного дня, коли вона була надіслана платником податків для реєстрації.
Зважаючи на викладене, резолютивна частина постанови адміністративного суду про задоволення позовних вимог у справі, предметом оскарження в якій є протиправність неприйняття податкової накладної для реєстрації, з урахуванням вимог пункту 1 частини другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України повинна містити висновок про визнання протиправним неприйняття податкової накладної для реєстрації, а також зазначення того, що податкову накладну потрібно вважати прийнятою та зареєстрованою протягом операційного дня, коли її було надіслано платником податку (із зазначенням дати).
Застереження щодо конкретної дати, з якої податкова накладна є прийнятою і зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних, поряд із визнанням протиправним власне неприйняття податкової накладної для реєстрації, є правомірним. Отже, незалежно від того, чи містить вимога позивача прохання щодо визначення дати, з якої податкова накладна є прийнятою та зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд з метою захисту прав позивача повинен вказати відповідну дату в резолютивній частини постанови.
Таким чином, саме ДФС України, як цетральний орган виконавчої влади реєструє податкові накладні у ЄРПН, ГУ ДФС у місті Києві не має на це відповідних повноважень, а тому є неналежним відповідачем стосовно вимоги – зобов`язати зареєструвати податкові накладні у ЄРПН.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні позивача датою її фактичного надходження.
У відповідності до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 139, 194, 205, 242-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна група «Кітоврас» (код ЄДРПОУ 40709939, 49005, м. Дніпро, вул. Олеся Гончара, буд. 26, літера А-1) до Головного управління ДФС у м. Києві (код ЄДРПОУ 39439980, 04655, м. Київ, вул. Полуденка, буд. 33/19), Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасування рішення Комісії Головного управління ДФС у місті Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиного реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а саме:
від 31.05.2018 року № 753169/40709939 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна група “Кітоврас" № 17 від 04.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
від 18.07.2018 року № 845496/40709939 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна група “Кітоврас" № 18 від 19.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
від 31.05.2018 року № 753170/40709939 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна група “Кітоврас" № 19 від 19.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
від 18.07.2018 року № 845497/40709939 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна група “Кітоврас" № 22 від 25.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
від 18.07.2019 року № 845498/40709939 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна група “Кітоврас" № 27 від 16.11.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна група «Кітоврас» № 17 від 04.10.2017 року, № 18 від 19.10.2017 року, № 19 від 19.10.2017 року, № 22 від 25.10.2017 року, № 27 від 16.11.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання, а саме: 30.10.2017 року, 18.11.2017 року, 18.11.2017 року, 18.11.2017 року та 15.12.2017 року відповідно.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України та Головного управління ДФС у місті Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна група «Кітоврас» судові витрати з оплати судового збору у розмірі 9605 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) С.В. Златін
Рішення не набрало законної сили станом на 23.10.2019 року
Помічник судді Лісна А.М.
Згідно з оригіналом
Помічник судді Лісна А.М.