
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
17 жовтня 2019 р. Справа № 120/2224/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни,
за участю:
секретаря судового засідання: Литвина Д.С.,
представника позивача: Савчука М.В.,
представника відповідача: не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області
про: визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Жмеринського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що 07.12.2018 року, як особа, яка має право на пенсію за віком на пільгових умовах, з врахуванням загального трудового стажу більше 35 років, з яких 34 роки на посаді із Списку №2, звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. "б" ст. 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення".
Однак, відповідно до протоколу від 13.03.2019, Жмеринське ОУПФУ повідомило про відмову в призначенні позивачу пільгової пенсії за віком у відповідності до п. "б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", так як позивачем не було надано додаткові документи для призначення пенсії на пільгових умовах. Як зазначено, Жмеринським ОУПФУ було направлено запити до підприємств, на яких працював позивач, для уточнення його трудового стажу. Відповідач вказує, що період роботи на ТОВ "Жмеринське підприємство "Експрес" з 24.05.2000 по 13.07.2001 неможливо зарахувати до пільгового стажу, оскільки відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу позивач працював електрозварником ручного зварювання, а також не надано копії наказів про атестацію робочого місця.
Позивач вважає відмову відповідача у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки факт його роботи електрозварником підтверджується трудовою книжкою, що є основним документом, який підтверджує стаж роботи.
В зв`язку з зазначеним позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просить:
визнати протиправним протокол №025450001748 від 13.03.2019 Жмеринського ОУПФУ відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення";
зобов`язати Жмеринське ОУПФУ призначити ти виплачувати ОСОБА_1 пенсію згідно ст. 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" з 07.12.2018 року.
Ухвалою суду від 15.07.2019 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу 10-денний строк для усунення недоліків.
У встановлений судом строк позивач подав до суду заяву з додатками, відповідно до якої недоліки позовної заяви усунуто.
Ухвалою від 29.07.2019 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
10.09.2019 на адресу суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надійшла заява про заміну первинного відповідача - Жмеринського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
13.09.2019 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову мотивуючи це тим, що період роботи на ТОВ "Жмеринське підприємство" Експрес" з 24.05.2000 по 13.07.2001 до пільгового стажу неможливо зарахувати, оскільки відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 , він працював на посаді електрозварника 2 розряду, а відповідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній - електрозварник ручного зварювання. Крім того, позивачем також не надано документів, які б підтверджували проведення атестацію робочого місця на підприємстві.
Ухвалою суду від 17.09.2019 клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про заміну первинного відповідача - Жмеринського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області задоволено.
У судовому засіданні представник позивача просив адміністративний позов задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, про що свідчить розписка про отримання повістки.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності представника відповідача.
Заслухавши усні пояснення представника позивача, дослідивши докази та письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Відповідно до записів в трудовій книжці ОСОБА_1 НОМЕР_1 встановлено наступне:
з 01.09.1978 по 17.07.1981 навчався у Немирівському ПТУ №1;
з 20.07.1981 по 19.10.1981 працював на посаді газоелектрозварника 5 розряду в ПМК 5 Вінницького ОМКС
з 30.10.1981 по 10.11.1983 проходив військову службу в армії;
з 27.12.1983 по 30.11.1988 працював на посаді газоелектрозварника 3 розряду на заводі "Спектр";
з 15.12.1988 по 21.08.1989 працював на посаді газоелектрозварника 3 розряду в кооперативі "Луч";
з 21.09.1989 по 10.07.1995 працював на посаді газоелектрозварника 3 розряду в СМУ-3 трест "Вінницяпромстрой";
з 11.07.1995 по 10.05.2000 працював на посаді газоелектрозварника 3 розряду на Северинівському цегельному заводі;
з 24.05.2000 по 13.07.2001 працював на посаді електрозварника 2 розряду у ТОВ "Жмеринське підприємство "Експрес";
з 15.09.2006 по 07.12.2018 працював на посаді електрозварника у ТОВ "Облрізсервіс".
Зазначені посади включені в Список 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №461 від 24 червня 2016 року.
07.12.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком (а. с. 48).
Відповідно до протоколу №025450001748 від 13.03.2019 Жмеринським ОУПФУ відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії, у зв`язку з тим, що період роботи на ТОВ "Жмеринське підприємство" Експрес" з 24.05.2000 по 13.07.2001 до пільгового стажу неможливо зарахувати, оскільки відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 , він працював на посаді електрозварника 2 розряду, а відповідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній - електрозварник ручного зварювання, а також не надано копії наказів про атестацію робочого місця (а.с. 12).
Не погоджуючись з такою позицією суб`єкта владних повноважень, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом пункту "б" частини першої ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII, (далі - Закон № 1788-ХІІ) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Статтею 62 Закону № 1788-ХІІ визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Списком № 2 виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173 (розділ ХХХІІ "Загальні професії"), передбачені електрогазозварники та їх підручні, (розділ ХХІХ "Будівництво будівель та споруд: промислових, енергетичних, гідротехнічних, дорожньо-мостових, транспорту та зв`язку, жилих та культурно-побутових, а також надземних будівель та споруд шахт, рудників та комунікацій".
Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10, розділом ХХХІІІ "Загальні професії" передбачені: газозварники; електрогазозварники, зайняті на різанні та ручному зварюванні, на півавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки; електрозварники на автоматичних та напівавтоматичних машинах, зайняті зварюванням в середовищі вуглекислого газу, на роботах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, а також на напівавтоматичних машинах; електрозварники ручного зварювання.
Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, розділом XXXІІІ "Загальні професії" передбачені: газозварники; електрогазозварники, зайняті на різанні і ручному зварюванні, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки; електрозварювальники на автоматичних і напівавтоматичних машинах, зайняті зваркою в середовищі вуглекислого газу, на роботах з застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, а також на напівавтоматичних машинах; електрозварники ручного зварювання.
У відповідності до пункту 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Суд зауважує, що відповідно до відомостей трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що він з 01.09.1978 по 17.07.1981 навчався у Немирівському ПТУ №1, з 20.07.1981 по 19.10.1981 працював на посаді газоелектрозварника 5 розряду в ПМК 5 Вінницького ОМКС, з 30.10.1981 по 10.11.1983 проходив військову службу в армії, з 27.12.1983 по 30.11.1988 працював на посаді газоелектрозварника 3 розряду на заводі "Спектр", з 15.12.1988 по 21.08.1989 працював на посаді газоелектрозварника 3 розряду в кооперативі "Луч", з 21.09.1989 по 10.07.1995 працював на посаді газоелектрозварника 3 розряду в СМУ-3 трест "Вінницяпромстрой", з 11.07.1995 по 10.05.2000 працював на посаді газоелектрозварника 3 розряду на Северинівському цегельному заводі, з 24.05.2000 по 13.07.2001 працював на посаді електрозварника 2 розряду на ТОВ "Жмеринському підприємстві "Експрес", з 15.09.2006 по 07.12.2018 працював на посаді електрозварника у ТОВ "Облрізсервіс".
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Зі змісту вказаних норм вбачається, що довідки мають надаватися у разі, коли відсутні відомості в трудовій книжці про роботу особи у спірний період, що визначає її право на пільгову пенсію.
Отже, матеріалами справи підтверджено, що позивач має відповідні записи в трудовій книжці, які підтверджують факт роботи його на посадах електрозварника, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення як такі, що зазначені у Списках № 2, чинних у відповідні періоди часу.
Положеннями пункту 4 Порядку № 383 передбачено, що згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року №442, атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Відповідно до підпунктів 4.1-4.5 Порядку № 383 зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Якщо атестація була вперше проведена після 21.08.1997, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Якщо ж атестація з 21.08.1992 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.1997, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.1992 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Так, атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності та господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), та розробленими на його виконання Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Із аналізу зазначених нормативних актів видно, що основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Порядок проведення атестації робочих місць та Методичні рекомендації передбачають: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
При цьому, положеннями Порядку проведення атестації робочих місць визначено, що відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Суд зауважує, що дослідивши копії матеріалів пенсійної справи, надані відповідачем, встановлено, що відповідно до наказу колективного підприємства "Вінницястрой" №66 від 20.12.1993 до списку №2 віднесено посаду електрозварник ручної зварки, і серед осіб, які перебували на даній посаді, є ОСОБА_1 . Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів від 21.02.2019 ТОВ "БМУ-3" (правонаступник комбінату "Вінницяпромбуд") вказано, що у період з 21.09.1989 по 10.07.1995 ОСОБА_1 виконував електрозварювальні роботи з шкідливими умовами праці за професією електрозварник ручного зварювання. Також, відповідно до довідки ТОВ "Жмеринське підприємство "Експрес" №67 від 24.01.2019 вказано, що з 24.05.2000 по 13.07.2001 позивач працював на посаді електрозварника ручного зварювання вагоноскладального цеха. Разом з тим, відповідно до наказу генерального директора Жмеринського підприємства "Експрес" №14 від 25.01.1999, затверджено професії до пільгового пенсійного забезпечення, серед яких - електрозварники ручного зварювання вагоноскладального цеху.
Також суд зазначає, що відповідно до ст. 38 Закону України "Про професійно-технічну освіту" встановлено, що час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців. Відтак, необхідними умовами для зарахування періоду навчання у професійно-технічному навчальному закладі до стажу роботи за спеціальністю, що дає право на призначення пільгової пенсії, є наявність перерви між днем закінчення навчання та зарахуванням на роботу за набутою спеціальністю менше трьох місяців.
Відповідно до трудової книжки НОМЕР_2 та диплому НОМЕР_3 , позивач навчався у професійно-технічному навчальному закладі та отримав спеціальність електрогазозварник з 01.09.1978 по 17.07.1982, а приступив до роботи з 20.07.1982 року, тобто перерва складає 3 дні, а тому є всі підстави до зарахування періоду з 01.09.1978 по 17.07.1982 - до пільгового стажу.
Статтею 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію зараховується військова служба та перебування в партизанських загонах і з`єднаннях, служба в органах державної безпеки та органах внутрішніх справ, незалежно від місця проходження служби; навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі. Пунктом 1 статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.
Такі положення узгоджуються з приписами частини 1 статті 2 Закону України "Про загальний військовий обов`язок і військову службу", відповідно до якої час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Час навчання в професійно - технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.
Оскільки, позивач на час призову на строкову військову службу працював газоелектрозварником, тобто, за професією, яка дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, період строкової військової служби підлягає включенню до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Таким чином, загальний стаж позивача на дату звернення за призначенням пенсії не є спірним та складає 35 років 10 місяців 22 дні, при цьому пільговий стаж позивача за Списком №2 до 21.08.1992 року ( затвердження Порядку проведення атестації робочих місць ) складає 13 років 8 місяців 10 днів.
Підстав неврахування іншого стажу позивача в період з 01.09.1978 року по 21.08.1992 року, крім періоду роботи на ТОВ "Жмеринське підприємство "Експрес" з 24.05.2000 по 13.07.2001, відповідачем в оскаржуваному рішенні не наведено.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд приходить до висновку, шо оскаржуване рішення відповідача від 13.03.2019 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" не відповідає критеріям правомірності, встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, що свідчить про необхідність призначення пенсії позивачу з 07.12.2018.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Між тим, заперечуючи проти позову, відповідачем не надано суду доказів правомірності відмови у призначенні пенсії та доказів повного і обґрунтованого розгляду звернення позивача за призначенням пенсії.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій та рішення, а тому заявлені позивачем вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Керуючись ст. ст. 9, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним рішення Жмеринського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, що оформлене протоколом №025450001748 від 13.03.2019 року, яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", з 07.12.2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області ( вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, 21036, код ЄДРПОУ 13322403 ) судові витрати у виді судового збору в сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок ).
Відповідно до ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, 21036, код ЄДРПОУ 13322403).
Повний текст рішення складено і підписано 07.10.2019 року, у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді з 01.10.2019 по 06.10.2019.
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна