
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
23 жовтня 2019 р. Справа № 120/3118/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни,
за участі
секретаря судового засідання: Кушніренко О.В.,
представника позивача: ОСОБА_1 Ю ОСОБА_2 ,
представника відповідача: Джоган Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку визначеному ст. 287 КАС України адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Тростянецький спиртовий завод" до Тростянецького районного відділу державної виконавчої служби територіального управління юстиції у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування постанови,
в с т а н о в и в :
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Державне підприємство "Тростянецький спиртовий завод" (далі - ДП "Тростянецький спиртовий завод", підприємство, позивач) з адміністративним позовом до Тростянецького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (далі - Тростянецький РВДВС ГТУЮ у Вінницькій області, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу.
В обґрунтування заявленого позову позивач вказав, що 11.04.2019 Вінницьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 120/4580/18-а про виконання припису від 18.10.2018 щодо забезпечення виконання умов дозволу на спеціальне водокористування, оформлення та надання паспорту місця видалення відходів під бардополями, забезпечення здійснення лабораторного контролю за якісним станом підземних вод з спостережу вальних свердловин в районі полів фільтрації (бардополів). В свою чергу, на виконання вищевказаного рішення суду від 05.03.2019 в справі №120/4580/18-а, ДП "Тростянецький спиртовий завод" листом № 166 від 26.06.2019 повідомило Головного державного виконавця Тростянецького районного відділу ДВС Репенка О.С. про добровільне виконання підприємством пунктів 4, 10, 11 Припису від 18.10.2018 виданого Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області. З урахуванням вищевикладеного, ДП "Тростянецький спиртовий завод" просило закрити виконавче провадження від 14.06.2019 ВП№59356558 у зв`язку з добровільним його виконанням. Однак, 02.07.2019 відповідачем у вказаному виконавчому проваджені винесено постанову ВП № 59356558 про накладення штрафу на державне підприємство "Тростянецький спиртовий завод" у розмірі 5100 грн. за невиконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 11.04.2019 (виконавчий лист № 120/4580/18-а), яке було позивачем оскаржено до суду.
Також, 17.07.2019 відповідачем винесено постанову про накладення штрафу на ДП «Тростянецький спиртовий завод» за повторне невиконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 11.04.2019 виконавчий лист №120/4580/18-а, а саме: не надання паспорту місця видалення відходів під бардополями.
Вказуючи, що боржником у виконавчому провадженні № 59356558 вживались всі необхідні та можливі заходи для виконання рішення суду від 05.03.2019 у справі №120/4580/18-а, а поважність причин його невиконання не враховано відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 11.10.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено судове засідання у справі на 23.10.2019.
17.10.2019 на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача зазначив, що відповідно до статті 26, ч. 6 ЗУ "Про виконавче провадження" в постанові про відкриття виконавчого провадження зазначено про необхідність виконати боржником рішення протягом 10 робочих днів. 26.06.2019 до відділу ДВС було надано ДП "Тростянецький спиртовий завод" пакет документів щодо виконання даного рішення суду, з огляду яких вбачається, що боржником не виконано пункт 10 вимоги Припису від 18.10.2018 виданого Державною екологічною- інспекцією у Вінницькій області а саме: не оформлено та не надано паспорт видалення відходів під бардополями.
Відповідно до статті 63 та 75 ЗУ "Про виконавче провадження" за не виконання даного рішення суду, головним державним виконавцем - відділу ДВС 02.07.2019 винесено постанову про накладення на боржника - юридичну особу ДП "Тростянецький спиртовий завод" штрафу в розмірі 5100,00 грн. та 17.07.2019 винесено постанову про накладення на боржника штрафу в подвійному розмірі за невиконання рішення суду.
Зважаючи на вище викладене, на переконання представника відповідача, відсутні підстави вважати дії державного виконавця такими, що суперечать ЗУ "Про виконавче провадження".
В судовому засіданні представник позивача надав пояснення, що відтворюють зміст позовної заяви, позовні вимоги просив задовольнити повністю. Пояснив суду, що підприємством вживались необхідні заходи для виконання судового рішення в частині оформлення та надання паспорту видалення відходів під бардополями внаслідок укладення договору з ФОП Гончаруком В.С ОСОБА_3 , який мав виготовити відповідний паспорт. В підтвердження надав суду копії документів переписки між ДП "Тростянецький спиртовий завод" і ФОП ОСОБА_4 . Крім того, представник позивача зазначив, що постанова державного виконавця від 02.07.2019, якою на боржника - юридичну особу ДП "Тростянецький спиртовий завод" накладено штраф в розмірі 5100,00 грн. скасована згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09.10.2019, прийнятої за наслідком розгляду апеляційної скарги ДП "Тростянецький спиртовий завод" на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 11.09.2019 у справі №120/2337/19-а.
Представник відповідача заперечив щодо задоволення заявленого позову з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №120/4580/18-а задоволено позов Державної Екологічної інспекції у Вінницькій області до державного підприємства "Тростянецький спиртовий завод" про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду, зобов`язано Державне підприємство “Тростянецький спиртовий завод” виконати вимоги Припису від 18.10.2018 виданого Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області: пункт 4. Забезпечити виконання умов дозволу на спеціальне водокористування №106/ВН/49д-17 від 19.10.2017 щодо дотримання температурного режиму на скиді теплообмінних стічних вод; пункт 10. Оформити та надати паспорт місця видалення відходів під бардополями; пункт 11. Забезпечити здійснення лабораторного контролю за якісним станом підземних вод з спостережувальних свердловин в районі полів фільтрації (бардополів).
11.04.2019 видано виконавчий лист №120/4580/18-а.
14.06.2019 головним державним виконавцем відділу ДВС винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №120/4580/18-а.
Листом від 26.06.2019 №166 ДП "Тростянецький спиртовий завод" повідомило державного виконавця про добровільне виконання рішення суду від 05.03.2019 №120/4580/18-а, зокрема:
- пункту 4. Забезпечити виконання умов дозволу на спеціальне водокористування №106/ВН/49д-17 від 19.10.2017 щодо дотримання температурного режиму на скиді теплообмінних стічних вод; - виконання підтверджується Актом планового заходу державного нагляду №328/ВН від 04.06.2019;
- пункту 10. Оформити та надати паспорт місця видалення відходів під бардополями; - заключено та профінансовано договір від 08.02.2019 №19_09 предметом якого виконавець зобов`язується оформити Паспорт місця видалення відходів під бардополями;
- пункту 11. Забезпечити здійснення лабораторного контролю за якісним станом підземних вод з спостережувальних свердловин в районі полів фільтрації (бардополів); -виконання підтверджується Актом планового заходу державного нагляду №328/ВН від 04.06.2019.
Крім того, підприємство просило закрити виконавче провадження у зв`язку з добровільним виконанням рішення суду.
02.07.2019 головним державним виконавцем Тростянецького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькі області Репенком О.С. винесено постанову ВП № 59356558 про накладення на ДП "Тростянецький спиртовий завод" штрафу у розмірі 5100,00 грн. за не виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 11.04.2019 виконавчий лист №120/4580/18-а, а саме: не надання паспорту місця видалення відходів під бардополями.
Також, 17.07.2019 головним державним виконавцем Тростянецького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькі області Репенком О.С. винесено постанову ВП № 59356558 про накладення на ДП "Тростянецький спиртовий завод" штрафу у розмірі 10200,00 грн. за повторне невиконання у повному обсязі рішення суду.
Не погоджуючись з вказаним рішенням державного виконавця, зазначаючи, що останнім не враховано поважність причин невиконання боржником судового рішення, позивач звернувся до суду з вимогою про його скасування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Положеннями ст. 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02 червня 2016 року №1402-VIII судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
За приписами ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців.
Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 18 Закону №1404-VIII державний виконавець, зобов`язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання.
Положеннями п.п. 1, 16, 22 ч. 3 ст. 18 Закону №1404-VIII передбачено, що державний виконавець має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом; здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом.
Згідно з ч. 4 ст. 18 Закону №1404-VIII вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов`язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
За приписами п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону №1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Положеннями ч. 2 ст. 63 Закону №1404-VIII встановлено, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону №1404-VIII виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
За приписами ч. 1 ст. 74 Закону №1404-VIII рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Аналізуючи доводи апеляційної скарги відповідача стосовно наявності поважних причин для невиконання рішення суду в частині не надання паспорту місця видалення відходів під бардополями, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням суду у справі №120/4580/18-а зобов`язано боржника, зокрема, оформити та надати паспорт місця видалення відходів під бардополями. Постановою державного виконавця від 14.06.2019 відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №120/4580/18-а.
Так, листом від 26.06.2019 №166 ДП "Тростянецький спиртовий завод" повідомило державного виконавця про добровільне виконання рішення суду від 05.03.2019 №120/4580/18-а, зокрема: пункту 10. Оформити та надати паспорт місця видалення відходів під бардополями; - заключено та профінансовано договір від 08.02.2019 №19_09 предметом якого виконавець зобов`язується оформити Паспорт місця видалення відходів під бардополями, а також просило закрити виконавче провадження у зв`язку з добровільним виконанням рішення суду.
Відповідно до змісту оскаржуваної постанови головного державного виконавця Тростянецького районного відділу ДВС ГТУЮ Репенка О.С. від 17.07.2019 на позивача в порядку ст.ст. 63, 75 Закону №1404-VIII накладено штраф у розмірі 10200,00 грн. за повторне не виконання рішення ВОАС від 11.04.2019 виконавчий лист №120/4580/18-а, а саме: не надання паспорту місця видалення відходів під бардополями.
Суд зауважує, що встановлена ст. 75 Закону №1404-VIII відповідальність боржника настає саме за невиконання судового рішення без поважних причин. Тобто, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання рішення суду без поважних причин. При цьому, застосування такого заходу реагування є обов`язком державного виконавця, який направлений на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.
Водночас, як на час винесення постанови про накладення штрафу від 02 липня 2019 року, так і на час прийняття оскаржуваної постанови від 17 липня 2019 року, рішення суду, яким позивача зобов`язано оформити та надати паспорт місця видалення відходів під бардополями було частково виконано боржником, оскільки державному виконавцю надсилався договір від 08.02.2019 №19_09, предметом якого є оформлення ФОП Гончаруком ОСОБА_5 Паспорту місця видалення відходів під бардополями. Строк закінчення надання послуг становить 45 календарних днів з дня надходження коштів на рахунок виконавця.
Вказаний строк закінчився ще до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 14.06.2019 ВП №59356558.
Водночас, в суді першої інстанції представник позивача пояснив, що у зв`язку з тим, що ДП "Тростянецький спиртовий завод" не має фахівців відповідної кваліфікації для оформлення Паспорту місця видалення відходів під бардополями, 08.02.2019 між вказаним підприємством та ФОП ОСОБА_4 укладено договір №19_09, відповідно до якого останній зобов`язується оформити Паспорт місця видалення відходів під бардополями. На виконання вищевказаного договору ДП "Тростянецький спиртовий завод" сплатило на користь ФОП ОСОБА_4 грошові кошти у сумі 9 500,00 грн.
Згодом, ФОП ОСОБА_4 виготовив необхідну документацію і направив її 04.06.2019 до Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області для погодження видачі Паспорту місця видалення відходів під бардополями.
Однак, Головне управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області листом №02-6.03-13/3072 від 11.06.2019 не погодило ФОП ОСОБА_4 Паспорт місця видалення відходів під бардополями, посилаючись на виявлені недоліки поданої документації і зазначило про доцільність використання іншого методу утилізації.
В контексті встановлених обставин справи суд враховує, що процес отримання (погодження) паспорту місць видалення відходів є тривалим, багатоетапним процесом, та отримання якого, безпосередньо пов`язане з волевиявленням третіх осіб.
При цьому, суд враховує, що застосування штрафних санкцій за невиконання судового рішення можливе лише за умови, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
Слід зазначити, що поважність причин невиконання судового рішення оцінюється у кожному конкретному випадку через призму того, наскільки це (об`єктивно) перешкодило виконати судове рішення. Отже, державний виконавець зобов`язаний провести перевірку виконання судового рішення боржником, а підставою для накладення штрафу є невиконання рішення боржником без поважних причин. Тобто, державний виконавець має встановити відсутність поважних причин невиконання рішення.
Поважними в розумінні Закону України "Про виконавче провадження" можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Разом з тим, оскаржувана постанова державного виконавця про накладення штрафу не містить обґрунтувань щодо реальної можливості позивача оформити Паспорт місця видалення відходів під бардополями за обставин, які склалися у даній справі.
На переконання суду, відсутність посилання в оскаржуваній постанові на наявність реальної можливості виконати позивачем рішення суду по справі №120/4580/18-а в повному обсязі вказує на не дослідження державним виконавцем причин невиконання такого судового рішення.
Також суд звертає увагу на те, що визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є саме не виконання рішення суду без поважних причин. Поважними можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником, та які не залежали від його волевиявлення.
Враховуючи, що позивачем виконано рішення Вінницького окружного адміністративного суду у справі №120/4580/18-а не в повному обсязі не з його вини, а через недотримання ФОП ОСОБА_4 строків, визначених договором від 08.02.2019 №19_09 та через відсутність відповідного дозволу від Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області, тобто фактично через дії третіх осіб, то суд вважає, що вище окреслені причини невиконання рішення суду є поважними та помилково не були враховані відповідачем під час прийняття оскаржуваної постанови.
Вищенаведені висновки узгоджуються з позицією суду апеляційної інстанції викладеною в постанові від 09.10.2019 у справі № 120/2337/19-а за адміністративним позовом Державного підприємства "Тростянецький спиртовий завод" до Тростянецького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування постанови від 02.07.2019 про накладення штрафу в сумі 5100,00 грн.
Крім того, суд враховує, що постанова головного державного виконавця Тростянецького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькі області Репенка О.С. від 02.07.2019 про накладення на ДП "Тростянецький спиртовий завод" штрафу у розмірі 5100,00 грн., визнана протиправною та скасована постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.10.2019 по справі №120/2337/19-а.
З аналізу положень ст. 75 Закону №1404-VIII слідує, що обов`язковою умовою накладення державним виконавцем штрафу є невиконання судового рішення боржником без поважних причин та подвоєння суми штрафу за повторне його невиконання у встановлений державним виконавцем строк.
Таким чином, станом на дату розгляду справи, відсутня повторність невиконання рішення боржником без поважних причин, яка є обов`язковою для застосування частини другої статті 75 Закону України «Про виконавче провадження» та прийняття постанови про накладення штрафу у розмірі 10200,00 грн.
Таким чином, беручи до уваги досліджені в судовому засіданні письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваної постанови про накладення штрафу від 17.07.2019 ВП №59356558, якою за повторне невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення на ДП "Тростянецький спиртовий завод" накладено штраф у розмірі 10200,00 грн., з огляду на що остання підлягає скасуванню.
З врахуванням встановлених судом обставин справи та досліджених в судовому засіданні доказів, суд дійшов висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог, з огляду на що адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
в и р і ш и в :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Тростянецького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькі області Репенка О.С. від 02.07.2019 про накладення на Державне підприємство "Тростянецький спиртовий завод" штрафу у розмірі 10200,00 грн. у виконавчому провадженні №59356558.
Стягнути на користь Державного підприємства "Тростянецький спиртовий завод" судові витрати в розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 коп.) (судовий збір, що був сплачений згідно платіжного доручення №1747 від 25.09.2019) за рахунок бюджетних асигнувань Тростянецького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькі області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Державне підприємство "Тростянецький спиртовий завод" (вул. Соборна, 14, смт. Тростянець, Вінницька область, 24300, код ЄДРПОУ 05459157)
Тростянецький районний відділ державної виконавчої служби територіального управління юстиції у Вінницькій області (вул. Соборна, 90, смт. Тростянець, Вінницька область, 24300, код ЄДРПОУ 34928025)
Повний текст рішення виготовлено та підписано: 23.10.2019
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна