
Справа № 562/2417/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"27" вересня 2019 р. Здолбунівський районний суд
Рівненської області
в складі: головуючого судді Мичка І.М.
при секретарі Кондратюк Н.В.
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Сокол О.В.
представника відповідача Чайковського О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Здолбунів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Здовбицької сільської ради Здолбунівського району Рівненської області, за участю третіх осіб на стороні відповідача без самостійних вимог Здолбунівського районного відділу земельних ресурсів, Відділу містобудування, архітектури та ЖКГ Здолбунівської РДА, Рівненської філії ПАТ "Укртелеком" про визнання правочину недійсним, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення з аукціону від 12 грудня 2007 року, укладений між ним та Здовбицькою сільською радою Здолбунівського району Рівненської області, та стягнути з відповідача Здовбицької сільської ради Здолбунівського району Рівненської області на свою користь в рахунок відшкодування витрат, понесених з укладанням правочину та виготовлення технічної документації, в розмірі 148173 грн. 38 коп. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки з аукціону від 12 грудня 20017 року він є власником земельної ділянки загальною плащею 0,04 га в АДРЕСА_4 Продаж вчинено за 24500 грн., цільове призначення земельної ділянки - будівництво об`єкта комерціного призначення. Вказав, що ПАТ «Укртелеком» не надав йому дозволу на проведення земельних робіт через наявність на земельній ділянці кабельної каналізації та кабелів електрозв`язку.
Вважає, що договір купівлі-продажу земельної ділянки з аукціону має бути визнаний недійсним судом на підставі ст. 210 ЗК України як угода, укладена із порушенням встановленого законом порядку, зокрема у зв`язку з порушенням відповідачем ч. 2 ст. 134 ЗК України, якою встановлено, що не підлягають продажу на конкурсних засадах (земельних торгах) земельні ділянки, на яких збудовані, обслуговуються та ремонтуються об`єкти інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об`єкти зв`язку та дорожнього господарства. Крім того в порушення ст. 137 ЗК України відповідач в оголошенні про проведення торгів не повідомив містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки. Згідно розділу 6 договору купівлі-продажу у разі розірвання цього Договору з вини Продавця суми, сплачені Покупцем на виконання договору повераються йому Продавцем у повному обсязі з урахуванням рівня інфляції. Покупець також має право на компенсацію збитків, спричинених розірванням Договору, а також на компенсацію зроблених ним витрат. До витрат, які просить стягнути з відповідача, Позивач включив витрати на купівлю земельної ділянки з врахуванням 3% річних та втрат від інфляції, на виготовлення технічного паспорта та робочого проекту на будівництво аптеки та магазину, на надання консалтингових послуг з проведення аукціону.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі.
Відповідач позов не визнав. У відзиві на позовну заяву зазначив, що доводи позивача про порушення відповідачем при проведенні аукціону ч. 2 ст. 134 ЗК України та ст. 137 ЗК України не заслуговують на увагу, оскільки вказані норми на час спірних правовідносин не містили положень про земельні ділянки, які не підлягають продажу на земельних торгах, а також про обов`язок власника земельної ділянки повідомити містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки в оголошенні про проведення торгів. Відповідно до п. 1.2. Договору купівлі-продажу земельна ділянка, що є предметом цього Договору, згідно висновку № 149, від 05.12.2007 року, виданої управлінням Земельних ресурсів у Здолбунівському районі, обмежень у використанні земельної ділянки немає. Відповідно до п. 1.5. цього Договору покупець ознайомився з додатками до цього Договору, оглянув земельну ділянку в натурі, ознайомився з її кількісними і якісними характеристиками, підземними і наземними спорудами та об`єктами. Тому відповідач вважає, що доводи позивача про умисні порушення норм земельного законодавства та умов договору відповідачем є безпідставними.
В судовому засіданні представники відповідача підтримали відзив на позовну заяву, просили в позові відмовити у зв`язку з з безпідставністю та необґрунтованістю позовних вимог. Крім того, представником відповідача подано суду заяву про застосування позовної давності до вимог позивача про визнання правочину недійсним.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, письмових пояснень щодо позову або відзиву не подавали.
В судовому засіданні представник відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Здолбунівської районної державної адміністрації пояснив, що йому відомо про те, що на спірній земельній ділянці позивача знаходиться кабельна телефонна каналізація та кабелі електрозв`язку. Вважає, що відповідач знав про наявність цих комунікацій і повинен був повідомити про це позивача. Наявність телефонних комунікацій не є перешкодою для продажу земельної ділянки, але передбачає обмеження у користуванні нею.
Представник Рівненської філії ПАТ Укртелеком повідомив суду, що на земельній ділянці позивача знаходиться телефонна каналізація та прокладені кабелі зв`язку, які були введені в експлуатацію в 1988 році.
Представник управління Держгеокадастру в Здолбунівському районі Рівненської області пояснив суду, що згідно закону відповідальність за достовірність документації із землеустрою несуть розробники цієї документації. Розробником проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивача було ТОВ «Земляприватінформ».
Представник ТОВ «Земляприватінформ» в судове засідання не з`явився, незважаючи на неодноразові виклики суду.
Заслухавши учасників справи та дослідивши надані ними докази, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що рішенням Здовбицької сільської ради від 20 квітня 2007 року № 204 затверджено перелік земельних ділянок несільськогосподарського призначення, які підлягають продажу на земельних торгах. До цього переліку було включено земельну ділянку орієнтовною площею 0,04 га для комерційного використання, яка розташована в с. Здовбиця, по вул. Шосова (центр села).
Рішенням Здовбицької сільської ради від 10 липня 2007 року № 213 дано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом продажу її на земельних торгах для будівництва об`єктів комерційного призначення орієнтовною площею 0,04 га в АДРЕСА_4 (центр села - напроти школи).
12 жовтня 2007 року Здовбицькою сільською радою прийнято рішення № 259 «Про продаж земельних ділянок на земельних торгах», яким затверджено проект землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки, технічний паспорт земельної ділянки, стартову ціну та перелік конкурсних пропозицій, вирішено продати земельну ділянку на земельних торгах у грудні 2007 року.
22 листопада 2007 року між позивачем та відповідачем укладена угода про участь у земельному аукціоні.
03 грудня 2007 року ліцитатором ТОВ «Нива-Експерт» було проведено земельні торги (аукціон), об`єктом яких була земельна ділянка площею 400 кв.м. для будівництва об`єктів комерційного призначення, АДРЕСА_4 лот № 1. Переможцем торгів став ОСОБА_1 , яким було запропоновано ціну 24500 грн., що підтверджується протоколом земельних торгів (аукціону) від 03 грудня 2007 року.
12 грудня 2007 року між відповідачем (Продавцем) та позивачем (Покупцем) укладено договір купівлі продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення з аукціону, посвідчений 12 грудня 2007 року приватним нотаріусом Здолбунівського районного нотаріального округу Рівненської області Банацькою Л.І. та зареєстрований в реєстрі за № 3030.
На підставі даного договору позивачу видано Державний акт на право власності на земельну ділянку Серії ЯЕ № 216095 від 15.04.2008 р.
У 2008 році за замовленням ОСОБА_1 госпрозрахунковим проектно-виробничим архітектурно-планувальним бюро при відділі містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Здолбунівської РДА було виготовлено робочий проект будівництва аптеки та магазину по АДРЕСА_4 .
19.02.2009 року на замовлення ПП ОСОБА_1 від 10.02.2009 року начальником райГАПБ підготовлено та складено архітектурно-планувальне завдання на проектування будівництва аптеки та магазину в с. Здовбиця АДРЕСА_4 , затверджене начальником відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Здолбунівської РДА 29 лютого 2009 та погоджене заступником начальника управління з питань будівництва та архітектури, головним архітектором області 23 березня 2009 року. Термін дії архітектурно-планувального завдання до 2011 року.
19.07.2017 року позивач звернувся до Рівненської філії ПАТ «Укртелеком» з заявою, в якій просив погодити виконання земляних робіт (котлован під фундамент магазину) на його земельній ділянці. У відповідь на вказану заяву ОСОБА_1 отримав лист № 1163 від 25.07.2017 р., в якому зазначено, що виконання вказаних робіт передбачає виноску кабельної каналізації та кабелів електрозв`язку за межі земельної ділянки, для чого необхідно отримати технічні умови на виконання цих робіт.
31.08.2017 року позивач звернувся до відповідача з листом, в якому пропонував відповідачу вирішити його проблему шляхом винесення телефонної каналізації і кабелів електрозв`язку з його земельної ділянки або зміни конфігурації земельної ділянки та видачі йому нового Державного акта на землю за рахунок Здовбицької сільської ради. Вказана пропозиція залишена відповідачем без задоволення, про що його повідомлено листом від 10.10.2017 р. № 503/02-20/17.
Правовою підставою визнання недійсним оспорюваного договору позивач зазначає статтю 210 ЗК України.
Відповідно до ст. 210 ЗК України угоди, укладені із порушенням встановленого законом порядку купівлі-продажу, ренти, дарування, застави, обміну земельних ділянок, визнаються недійсними за рішенням суду.
Підстави та порядок продажу земельних ділянок на конкурентних засадах визначені ст.ст. 134-139 ЗК України.
Ст. 134 ЗК України (в редакції, що діяла на час спірних правовідносин) було визначено, що земельні ділянки державної або комунальної власності, призначені для продажу суб`єктам підприємницької діяльності під забудову, підлягають продажу на конкурентних засадах (земельні торги).
Згідно ст. 135 ЗК України:
1. Земельні торги проводяться у формі аукціону або конкурсу.
2. У земельних торгах можуть брати участь громадяни і юридичні особи, які сплатили реєстраційний і гарантійний внески і можуть бути покупцями відповідно до законодавства України.
3. Форма проведення земельних торгів (аукціон або конкурс) визначається власником земельної ділянки, якщо інше не передбачено законом.
4. Земельні торги можуть проводитися за рішенням суду.
Згідно ст. 137 ЗК України (в редакції, що діяла на час проведення земельних торгів):
1. Земельні торги проводяться не раніше 30 днів з моменту опублікування у пресі офіційної інформації про виставлення на земельні торги земельних ділянок, а також розміщення на таких земельних ділянках рекламних щитів з офіційною інформацією про виставлення на земельні торги земельних ділянок.
2. Офіційна інформація про виставлення земельних ділянок на земельні торги повинна включати відомості про:
а) розмір земельної ділянки;
б) цільове призначення;
в) стартову ціну;
г) місце і час проведення торгів;
ґ) назву та адресу установи, прізвище та посаду, номер телефону особи, у якої можна ознайомитися з технічним паспортом земельної ділянки.
3. Організатором земельних торгів є орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, уповноважений здійснювати відчуження земельної ділянки, призначеної для продажу під забудову, або державний виконавець відповідно до рішення суду, державний орган приватизації при продажу земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації. Проведення земельних торгів здійснює юридична особа, яка має дозвіл (ліцензію) на проведення земельних торгів, на підставі договору з відповідним органом державної влади чи органом місцевого самоврядування.
4. Організатор земельних торгів має право відмовитися від їх проведення не пізніше, ніж за 10 днів до їх проведення з обов`язковою публікацією офіційної інформації про скасування земельних торгів із зазначенням причини скасування.
5. Земельні торги проводяться у порядку, встановленому законом.
Порушення відповідачем порядку продажу земельної ділянки позивачу на земельних торгах, передбаченого вказаними нормами матеріального права, судом не встановлено.
Посилання позивача на порушення відповідачем ч. 2 ст. 134 ЗК України, якою встановлено, що не підлягають продажу на конкурсних засадах (земельних торгах) земельні ділянки, на яких збудовані, обслуговуються та ремонтуються об`єкти інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об`єкти зв`язку та дорожнього господарства, суд вважає безпідставним, оскільки на час проведення земельних торгів ст. 134 ЗК України не містила переліку земельних ділянок, які не підлягають продажу на конкурентних засадах.
Ст. 137 ЗК України на той час також не містила обов`язку відповідача в оголошенні про проведення торгів зазначати містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки для земельних ділянок, призначених для цілей, пов`язаних із забудовою.
Ч. 1 ст. 110 ЗК України (в редакції, що діяла на час спірних правовідносин) визначено, що на використання власником земельної ділянки або її частини може бути встановлено обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором.
Згідно п. 1.2 договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення з аукціону від 12 грудня 2007 року земельна ділянка, зазначена в п. 1.1., продається для будівництва об`єкту комерційного призначення. Земельна ділянка, що є предметом цього Договору, згідно висновку №149 від 05.12.2007 року, виданої управлінням Земельних ресурсів у Здолбунівському районі, обмежень у використанні земельної ділянки немає.
У висновку від 05.12.2007 № 149 зазначено, що управління земельних ресурсів у Здолбунівському районі підтверджує, що згідно Земельного кодексу України (ст. 110 та ст. 111) наявних обмежень на використання даної земельної ділянки немає.
Згідно ч. 2 ст. 26 Закону України «Про землеустрій» (в редакції, що діяла на час спірних відносин) розробниками документації із землеустрою є юридичні особи, та фізичні особи, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою відповідно до закону.
Згідно ч. 2 ст. 28 цього Закону розробники документації із землеустрою несуть відповідно до закону відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією.
З огляду на вказані обставини та норми законодавства судом не встановлено повноважень та обов`язку відповідача зазначати обмеження у використанні земельної ділянки в договорі купівлі-продажу.
Згідно п. 1.5 Покупець ознайомився з додатками до цього Договору, зазначеними в п. 10.4, оглянув земельну ділянку в натурі, ознайомився з її кількісними і якісними характеристиками, підземними і наземними спорудами та об`єктами.
Вказана норма спростовує доводи позивача про те, що до отримання відповіді від РФ ПАТ «Укртелеком» він не знав і не міг знати про наявність кабельної каналізації та кабелів електрозв`язку на купленій ним у відповідача земельній ділянці.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд приходить до висновку, що позивачем не було доведено обставин порушення його прав відповідачем, у зв`язку з чим його позовні вимоги не підлягають до задоволення як безпідставні.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.264,265 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
У позові ОСОБА_1 до Здовбицької сільської ради Здолбунівського району Рівненської області, за участю третіх осіб на стороні відповідача без самостійних вимог Здолбунівського районного відділу земельних ресурсів, Відділу містобудування, архітектури та ЖКГ Здолбунівської РДА, Рівненської філії ПАТ "Укртелеком" про визнання правочину недійсним - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні, протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, в разі подання апеляційної скарги рішення суду набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення виготовлено 04 жовтня 2019 року.
Суддя