Рішення № 85085542, 22.10.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2019
Номер справи
824/1131/19-а
Номер документу
85085542
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/1131/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

І. РУХ СПРАВИ

1.1. 30.09.2019 року ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі – відповідач або ГУ ПФУ в Чернівецькій області), в якому просить :

- визнати протиправним бездіяльність Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та зобов`язати здійснити перерахунок та виплатити пенсію з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом №900-VІІІ від 23 грудня 2015 року.

1.2. 01.10.2019 року по справі відкрите спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

2.1. Відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” позивачу з 01.06.1989 року призначено пенсію за вислугу років (25 років вислуги) в розмірі 50% від суми грошового забезпечення.

2.2. З 01.01.2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка надійшла до відповідача від Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі – Постанова №103).

2.3. При цьому, перерахунок здійснено з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, яку позивач займав на дату звільнення, що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі – Постанова №704).

2.4. Поряд з цим, позивач вважає, що перерахунок його пенсії повинен бути здійснений з 01.01.2016 року як колишньому працівнику органів внутрішніх справ відповідно до пункту 3 Постанова №103, що і обумовило звернення до суду з цим позовом.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

3.1. У поданій до суду позовній заяві позивач зазначає, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При цьому вказує, що відповідно пункту 3 Постанови № 103 постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством. Однак стверджує, що незважаючи на те, що перед звільненням він перебував на службі в органах внутрішніх справ, пенсію йому перерахували відповідно до пункту 1 вказаної Постанови, а не за пунктом 3.

3.2. Відповідач 21.10.2019 року надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивачу, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яка надійшла до ГУ ПФУ в Чернівецькій області від Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, відповідно до Постанови № 103 проведено перерахунок пенсії. Таким чином, звертає увагу, що довідки про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії, особам, які звільнені зі служби, зокрема підрозділів, закладів та установ виконання покарань МВС, видаються Мін`юстом. Оскільки позивач проходив службу в органах виконання покарань МВС, довідка про розмір грошового забезпечення надійшла не від Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області, а від Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України. З врахуванням вищезазначеної довідки, ГУ ПФУ у Чернівецькій області проведено перерахунок та виплату пенсії позивача, при цьому виплата перерахованої пенсії з 01.01.2018 року проводиться ОСОБА_1 згідно Постанови № 103.

IV. ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

4.1. Ухвалою суду від 22.10.2019 року відмовлено в задоволенні клопотання представника ГУ ПФУ в Чернівецькій області щодо залишення позову без розгляду в частині позовних вимог.

V. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

5.1. Так, позивачу, з 01.06.1989 року призначено пенсію за вислугу років (25 років вислуги) в розмірі 50% від суми грошового забезпечення (а.с. 27).

5.2. При цьому, згідно довідки ГУ ПФУ у Чернівецькій області від 22.03.2016 року №1117 позивач перебуває на обліку ГУ ПФУ у Чернівецькій області як отримувач пенсії за вислугу років по лінії Міністерства внутрішніх справ України відповідно до “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі – Закон №2262-XII) (а.с. 7).

5.2. Відповідно до Постанови №103 та довідки про розмір грошового забезпечення, яка надійшла до ГУ ПФУ в Чернівецькій області від Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, позивачу у квітні 2018 року проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року (а.с. 28, 29).

5.3. 06.09.2018 року позивач звернувся до відповідача із зверненням, в якому повідомляв, що перерахунок його пенсії повинен здійснюватися відповідно до пункту 3 Постанови №103, оскільки останньою перед звільненням посадою була посада в установі, яка належала до органів внутрішніх справ. Таким чином, просив повідомити чи буде перерахована його пенсія з 01.01.2016 року та відповідно змінений її розмір (а.с. 13-14).

5.4. Відповідач листом № 773/С-11 від 19.09.2018 року позивачу повідомив, що перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного у зверненні, визначено виключно особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (далі – Постанова № 988), при цьому пенсія позивача підлягає перерахунку відповідно до Постанови №704 (а.с. 15).

VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ

6.1. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ, відповідно до якого держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

6.2. 29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

6.3. Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

6.4. Частинами 2 та 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

6.5. Отже, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, пенсіонерам підлягає здійснювати перерахунки пенсії на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

6.6. Відповідно до пунктів 1, 2 Постанови №103 перерахунку підлягають пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”. Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р.

6.7. Відповідно до пункту 3 Постанови №103 з 1 січня 2016 р. підлягають перерахунку пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р.

6.8. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби” (далі – Порядок №45).

6.9. Відповідно до пункту 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі – уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

6.10. Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, у Державній кримінально-виконавчій службі (Державному департаменті з питань виконання покарань, Державній пенітенціарній службі, Мін`юсті) - Мін`юстом.

6.11. Як встановлено судом, позивачу відповідно до Постанови №103 у квітні 2018 року проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року (а.с. 28).

6.12. Суд звертає увагу, що вказаний перерахунок здійснено відповідачем з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення, яка надійшла до ГУ ПФУ в Чернівецькій області від Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України. Зазначеною довідкою визначено розмір грошового забезпечення позивача за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018 року (а.с. 10, 29).

6.13. При цьому, як зазначено вище, згідно пункту 3 Порядку №45, обов`язок щодо подачі таких довідок на осіб, які звільнені із служби в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, у Державній кримінально-виконавчій службі (Державному департаменті з питань виконання покарань, Державній пенітенціарній службі, Мін`юсті) покладається на Мін`юст.

6.14. Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року, №1522 “Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян” затверджено Порядок передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, зокрема тим, яким призначення здійснюється на підставі Закону №2262-XII.

6.15. На сьогоднішній день органи Пенсійного фонду України виконують виключно функцію з призначення, перерахунку та виплати пенсії. Обчислення грошового забезпечення для призначення чи перерахунку пенсій залишилось у компетенції органів, де особа проходила службу.

6.16. Встановлення Кабінетом Міністрів України відповідного порядку виплати перехованих пенсій не скасовує та жодним іншим чином не впливає на наявність права позивача на перерахунок та виплату перерахованої пенсії. Однак, надходження від органу проходження служби довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, породжує обов`язок відповідача на проведення зазначеного перерахунку та виплат з урахуванням такої довідки.

6.17. Ні Порядок №45, ні Постанова №103 не передбачають, що особа пенсіонер самостійно має подавати такі довідки, оскільки подача таких довідок індивідуально пенсіонерами призвела б до безладу при здійснені перерахунку пенсії, внаслідок суцільної не організованості цього процесу.

6.18. Отже, підсумовуючи викладене, слід прийти до висновку, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій повинні подаватись до ГУ ПФУ уповноваженим на те органом, яким у нашому разі є Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України.

6.19. Якщо позивач не погоджується з наведеними у довідках сумах грошового забезпечення, на підставі яких відповідач здійснює перерахунок пенсій, то він має оскаржити дії/бездіяльність саме Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, а не ГУ ПФУ у Чернівецькій області.

6.20 За таких обставин, суд вважає, що ГУ ПФУ у Чернівецькій області, в даному випадку, не могло діяти інакше як здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням довідки, яка надійшла від Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України. Не здійснення такого перерахунку мало б наслідком порушення зазначених вище положень чинного законодавства щодо перерахунку пенсій особам, яким пенсія призначена згідно Закону №2262-XII.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

7.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною 2 статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, яким є відповідач.

7.2. Окрім цього, відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а згідно частини 2 цієї статті КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

7.3. Дослідженням матеріалів справи встановлено, що відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії позивача, діяв на підставі Конституції та законів України, а тому, суд вважає, що позовні вимоги позивача є не обґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

8.1. Статтею 139 КАС України вирішено питання розподілу судових витрат.

8.2. Позивач, згідно пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року № 3674-VI, звільнений від сплати судового збору як особа з інвалідністю I групи.

Таким чином, суд не присуджує та не стягує у цій справі судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити у повному обсязі.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП1434619870).

Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58002, м. Чернівці, площа Центральна, 3, код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя О.В. Анісімов