Рішення № 85085505, 21.10.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2019
Номер справи
580/2563/19
Номер документу
85085505
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2019 року справа № 580/2563/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛАРД БУД" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця особами з інвалідністю та пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) з позовом в якому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛАРД БУД" (далі - відповідач) 15 144 грн 44 коп. адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця особами з інвалідністю у 2018 році та 1 108 грн 98 коп. пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не зареєстрований у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, не подавав щорічної звітності до відділення Фонду соціального захисту інвалідів та не виконав норматив для працевлаштування осіб з інвалідністю, що є порушенням вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні". У позові зазначено, що до відповідача застосовані адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця особами з інвалідністю у 2018 році та 1 108 грн 98 коп. пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій.

Ухвалою суду від 20.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №580/2563/19 за даним позовом.

У встановлений судом час, відповідачем не подано відзив на позов, тому суд з урахуванням ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України вирішує справу за наявними матеріалами.

На підставі ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

З матеріалів справи судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЛАРД БУД", як суб`єкт господарювання - юридична особа, ідентифікаційний код 36771519, зареєстровано 08.01.2014.

У ході проведення Управлінням Держпраці у Черкаській області перевірки щодо додержання ТОВ "АЛЛАРД БУД" вимог законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, за результатами якої складено акт № 23-02-19/0075 від 21.05.2019 встановлено, що роботодавець усупереч ч. 7 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" та п. 2 Постанови КМУ № 70 не зареєстрований у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.

Також згідно з вказаним актом перевіркою встановлено, що роботодавець не подав звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2018 рік до відповідного відділення Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням, чим порушив ч. 9 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".

У акті вказано, що товариством не виконується норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2018 рік. Відповідно до звітів 1-ДФ за 2018 рік, розрахунку товариства, середньооблікова кількість штатних працівників особового складу у 2018 році склала 9 осіб. Згідно з вимогами ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" нормативна чисельність робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю становить 1 робоче місце. Фактично на підприємстві у 2018 році особи з інвалідністю не працювали, чим порушено ч. 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні". Фонд заробітної плати за 2018 рік склав 272,6 тис. грн., середньорічна заробітна плата одного працівника становить 30 288 грн 00 коп.

Листом № 5707/01-18/3606 від 04.06.2019 Управління Держпраці у Черкаській області повідомило Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів про виявлені порушення вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".

Листом від 20.06.2019 № 1173/01-27 Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів повідомило відповідача, що у відповідності до поданого ними звіту від 29.05.2019 останній має сплатити адміністративно-господарські санкції в сумі 15 144 грн 44 коп. (за незайняті особами з інвалідністю робочі місця) та пеню в сумі 599 грн 94 коп., а також зазначено, що в разі їх несплати буде ініційовано звернення до суду.

У зв`язку з простроченням сплати відповідачем адміністративно-господарських санкцій, з 16.04.2019 позивачем нараховано пеню, сума, якої станом на день звернення до суду з даним позовом становить 1 108 грн 98 коп.

Оскільки добровільно такі кошти відповідач не сплатив, позивач звернувся в суд із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами, є Закон України Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні від 21 березня 1991 року №875-XII (далі Закон № 875-XII).

Статтею 18 Закону №875-XII визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Приймаючи до уваги, що відповідач використовує працю найманих працівників, на нього розповсюджуються вимоги зазначеної статті Закону № 875-XII.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону №875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб і інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Частиною 2 ст. 19 Закону №875-XII передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Згідно ч. 5 ст. 19 Закону №875-XII виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.

Частиною 7 Закону №875-XII визначено, що Порядок реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, строки подання йому звітів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, контролю за виконанням нормативу робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, подачі щорічного звіту, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 9 статті 19 Закону №875-XII підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.

Таким чином, з огляду на викладені норми, відповідач зобов`язаний реєструватися у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подавати цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів, оскільки у відповідача у 2018 році середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу підприємства становила 9 осіб, а середньооблікова чисельність працевлаштованих осіб з інвалідністю у 2018 році повинна складати одна особа, проте, як зазначено позивачем, жодне місце інвалідом зайняте не було.

Відповідно до листа Ватутінської міської філії Черкаського обласного центру зайнятості від 30.07.2019 №01-191797 відповідач у 2018 році не подав інформацію, необхідну для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Частиною 1 ст. 20 Закону №875-XII передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Згідно з ч. 2, 4 ст. 20 Закону № 875-XII порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Отже з урахуванням викладеного, загальна сума несплачених адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для осіб з інвалідністю складає 15 144 грн 44 коп. У зв`язку з простроченням сплати адміністративно-господарських санкцій, відповідачеві нарахована пеня, сума якої на день подачі позову становить 1 108 грн. 98 коп.

Відповідач у повному обсязі в добровільному порядку адміністративного-господарські санкції за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів у 2018 році та пеню не сплатив.

Частиною 9 ст. 20 Закону №875-XII передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення повністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст. 2 ,6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (18000, м. Черкаси, вул. Благовісна, 269/105, ідентифікаційний код 21368023) до товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛАРД БУД" (20250, Черкаська область, м. Ватутіне, площа Соборності, 1, кімната, 30, ідентифікаційний код 36771519) про стягнення адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця особами з інвалідністю та пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій - задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛАРД БУД" на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця для осіб з інвалідністю у сумі 15 144 (п`ятнадцять тисяч сто сорок чотири) грн 44 коп. та 1 108 (одна тисяча сто вісім) грн 98 коп. пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Кульчицький