Рішення № 85084157, 22.10.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2019
Номер справи
360/4001/19
Номер документу
85084157
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

22 жовтня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4001/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про поновлення строку для звернення за отриманням державної допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивач) до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (далі також - відповідач, УПСЗН Сєвєродонецької міської ради), в якій просить суд:

- поновити позивачу строк на звернення до УПСЗН Сєвєродонецької міської ради із заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

- зобов`язати УПСЗН Сєвєродонецької міської ради вчинити певні дії, а саме: розрахувати та призначити державну допомогу позивачу при народженні дитини та призначити державну допомогу по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що 25.03.2019 УПСЗН Сєвєродонецької міської ради було прийнято рішення про відмову у призначені позивачу допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась донька позивача - ОСОБА_2 у м. Антрацит Луганської області, який з травня 2014 року по теперішній час є окупованим незаконними збройними формуваннями. Її чоловік - ОСОБА_3 є учасником бойових дій, військовослужбовцем Збройних сил України, знаходився у полоні незаконних збройних формувань на території м. Антрацит до 2018 року, у зв`язку з цим позивачу було заборонено виїжджати до України. Крім того, донька тяжко захворіла на гіпертрофічний пілоростеноз, для лікування якого потрібен був тривалий час. З цієї причини у позивача не було можливості своєчасно звернутись до відповідних органів соціального захисту для отримання допомоги при народженні дитини.

На даний час сім`я позивача проживає у м. Сєвєродонецьку та потребує соціальної допомоги по догляду за дитиною.

25.03.2019 позивач звернулася до УПСЗН Сєвєродонецької міської ради із заявою про призначені допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Однак, Відповідач виніс рішення про відмову у призначенні допомоги у зв`язку з пропущенням 12 місячного строку. Вважає причини пропуску встановленого строку на звернення до відповідача захисту поважними.

Таким чином, позивач вимушена звертатися до суду з позовом про надання додаткового строку для подання заяви про призначення соціальної допомоги.

Відповідач позов не визнав з таких підстав (арк. спр. 55-56).

13.11.2018 позивача було взято на облік внутрішньо переміщених осіб в УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради та надано відповідну довідку № 0000649643 , а доньку, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , взято на облік внутрішньо переміщених осіб 18.03.2019 в УПСЗН Сєвєродонецької міської ради та надано відповідну довідку № 919-5000078169.

Відповідно до статті 11 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" та п.12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 № 1751, допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Дитина позивача - ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свідоцтво про народження видано Кадіївським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області 22.02.2018.

25.03.2019 позивач звернулася до УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги при народженні дитини. Заяву було розглянуто. В призначенні зазначеної допомоги було відмовлено, оскільки строк звернення за її призначенням становить більше ніж 12 календарних місяців після народження дитини.

Також зазначає, що поновлення строку для звернення за державної допомогою законодавством не передбачено.

Просить відмовити у задоволенні позовних вимог позивача в повному обсязі.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, просили розглянути справу за їх відсутності.

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.

По справі вчинені такі процесуальні дії.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 16.09.2019 позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу усунути недоліки позовної заяви (а.с. 27-28).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 02.10.2019 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи та призначено до розгляду (а.с. 1-2).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

Судом встановлено.

Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 13.11.2018 № 0000649643, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради, фактичним місцем проживання/перебування позивача є - АДРЕСА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 (а.с. 39).

ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , матір`ю записана ОСОБА_1 , батьком - ОСОБА_3 , про що зазначено у свідоцтві про народження, зареєстрованим Кадіївським міським відділом державної реєстрації цивільного стану Головного територіального управління у Луганській області від 22.02ю2018, актовий запис № 4 (арк. спр. 35).

25.03.2019 позивач звернулася до УПСЗН Сєвєродонецької міської ради з письмовою заявою щодо призначення соціальної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 43).

Відповідно до повідомлення про надання (відмову) соціальної допомоги УПСЗН Сєвєродонецької міської ради від 25.03.2019 № 193 у призначенні соціальної допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 відмовлено згідно з пунктом 12 постанови КМУ від 27.12.2001 № 1751 "Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми" допомога при народженні призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини (а.с. 71).

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Згідно із частинами третьої та четвертої статті 1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім`ям з дітьми: допомога у зв`язку з вагітністю та пологами; допомога при народженні дитини; допомога при усиновленні дитини; допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; допомога на дітей одиноким матерям.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", допомога при народженні дитини надається одному із батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини.

Згідно із частинами 1-3 статті 11 Закону України "Про державну допомогу з дітьми", допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки. Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини. Даний перелік документів є вичерпним.

Умови призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" визначаються Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (далі - Порядок № 1751).

Відповідно до пункту 10 Порядку № 1751 допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.

Пунктом 11 Порядку № 1751 передбачено, що для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається: заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; копія свідоцтва про народження дитини (з пред`явленням оригіналу).

Як встановлено судом, позивачем були виконані умови Закону України "Про державну допомогу з дітьми" та Порядку №1751 в частині надання усіх необхідних документів для призначення допомоги при народженні дитини.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1751 допомога при народженні дитини, яка народилася після 30 червня 2014 р., надається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.

Як встановлено судом, позивач 25.03.2019 звернулася до відповідача про призначення допомоги при народженні дитини.

Заява позивача від 25.03.2019 до УПСЗН Сєвєродонецької міської ради розглянута по суті.

Повідомленням про надання (відмову) соціальної допомоги УПСЗН Сєвєродонецької міської ради від 25.03.2019 № 193 у призначенні соціальної допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 відмовлено.

Вирішуючи питання щодо законності повідомлення про надання (відмову) соціальної допомоги відповідача від 25.03.2019 № 193 про відмову у призначенні допомоги при народженні дитини, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою ВРУ №789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам, а тому не можна позбавити дитину благ, гарантованих їй державою.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що позивач звернулася до відповідача для призначення допомоги при народженні дитини після спливу встановленого Законом дванадцятимісячного строку з дня народження дитини з огляду на таке.

Дійсно, позивач звернулась до УПСЗН Сєвєродонецької міської ради не в строк, встановлений Порядком № 1751 та частини шостої статті 11 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", після отримання обов`язкового документу, визначеного законодавством, - свідоцтва про народження дитини.

Однак суд враховує, що відповідно до положень частини другої статті 10 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини.

Застосування частини шостої статті 11 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", яка регулює строки звернення для призначення допомоги при народженні дитини, до даних правовідносин повинна застосовуватися в сукупності з усіма обставинами в інтересах безпосередньо самої дитини.

Як встановлено судом, позивачка не отримувала виплат, визначених законодавством, при народженні дитини.

Як наслідок, в наявності підстави для прийняття судом рішення стосовно прийнятого відповідачем повідомлення про надання (відмову) соціальної допомоги відповідача від 25.03.2019 № 193.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права, та у спірних правовідносинах є достатнім та необхідним (ефективним).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Враховуючи вище викладене, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, у зв`язку з чим визнати протиправним та скасувати повідомлення про надання (відмову) соціальної допомоги УПСЗН Сєвєродонецької міської ради від 25.03.2019 № 193 у призначенні соціальної допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 .

Вимоги про поновлення позивачу строк на звернення до УПСЗН Сєвєродонецької міської ради із заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не підлягає задоволенню, оскільки поновлення строку для звернення за державної допомогою законодавством не передбачено.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про поновлення строку для звернення за отриманням державної допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку, зобов`язання вчинити певні дії підлягають частковому задоволенню в частині визнання протиправним та скасування відповідного повідомлення про відмову соціальної допомоги Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 25.03.2019 № 193 у призначенні соціальної допомоги ОСОБА_1 при народженні дитини та зобов`язання відповідача виплатити таку допомогу.

Щодо вирішення питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З матеріалів справи судом встановлено, що Позивач сплатив судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 768,40 грн.

Оскільки суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, судові витрати, понесені позивачем, належать до відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - УПСЗН Сєвєродонецької міської ради пропорційно до задоволеної частини позовних вимог, а саме: в сумі 384,20 грн.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 133, 139, 241-246, 250, 255, 262, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про поновлення строку для звернення за отриманням державної допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати повідомлення про надання (відмову) соціальної допомоги Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 25.03.2019 № 193, яким відмовлено у призначенні та виплаті соціальної допомоги ОСОБА_1 при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради призначити ОСОБА_1 та виплачувати допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно заяви ОСОБА_1 від 25.03.2019.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (ідентифікаційний код 24179564, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, буд. 15 Б) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , фактичне місце проживання/перебування позивача є - АДРЕСА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 384,20 грн (триста вісімдесят чотири гривні 20 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Борзаниця