Рішення № 85083965, 22.10.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2019
Номер справи
300/1685/19
Номер документу
85083965
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" жовтня 2019 р. справа № 300/1685/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивач) звернувся в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (надалі, також - відповідач), в якій просив: - визнати протиправними дії щодо відмови у зарахуванні до загального стажу роботи період: догляду за перестарілим з 11.12.1998 року по 31.12.2003 року; роботи в ТОВ «Аліус» та селянському колективному підприємстві «Прикарпаття»; роботи з 04.02.1998 року по 21.06.2000 року в ІФОКРБВОНЖКПН «Карпатрембудсервіс» а також періоду роботи з 15.06.1984 року по 30.06.1998 року в колгоспі «Заповіт Леніна» та зобов`язання зарахувати наведені періоди роботи до загального стажу роботи і призначити пенсію за віком з моменту виникнення права на пенсію за віком з 27 січня 2019.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем за наслідками розгляду поданої позивачем заяви про призначення пенсії за віком та доданих документів, відмовлено в у призначенні пенсії за віком зважаючи на те, що обчислений згідно поданих документів загальний стаж роботи становить 22 роки 6 місяців 23 дні, що є недостатнім для призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Відповідачем до стажу роботи позивача не зараховано період з 11.12.1998 по 31.12.2003 - період догляду за перестарілим, оскільки відсутній висновок ЛКК про те, що перестаріла людина потребувала догляду; період роботи з 04.02.1998 по 21.06.2000 - в ІФОКРБВОНЖКПН «Карпатрембудсервіс» оскільки позивачем надано витяги з наказів про прийняття та звільнення з роботи, а необхідно було довідку про періоди роботи з посиланням на дані накази; період роботи в ТзОВ «Аліус», селянському колективному підприємстві «Прикарпаття» оскільки не пред`явлено уточнюючих довідок про роботу.

Позивач вважає, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні пенсії за віком, не врахувавши довідку №1136 від 06.12.2018 виданої УСЗН Тисменицької РДА про підтвердження здійснення догляду за перестарілим в період з 18.12.1998 по 31.12.2003, дані індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 про період роботи ТзОВ «Аліус», селянському колективному підприємстві «Прикарпаття», витягів з наказів на підтвердження періоду роботи з 04.02.1998 по 21.06.2000 - в ІФОКРБВОНЖКПН «Карпатрембудсервіс», та не зарахувавши період роботи з 15.06.1984 року по 30.06.1998 року в колгоспі «Заповіт Леніна» повністю, а не від кількості трудоднів згідно довідки №С-75/04-01 від 22.11.2018 виданої архівним відділом Тисменицької РДА та копій протоколів зборів уповноважених членів колгоспу.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.1-2).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.33-36).

Просив суд в задоволенні позову відмовити, з урахуванням тієї обставини, що згідно поданих позивачем документів загальний стаж складає 22 років 06 місяців 23 дні, що є недостатнім для призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Зазначено, що до стажу роботи ОСОБА_1 не зараховано період по догляду за перестарілим з 11.12.1998 року по 31.12.2003 року, оскільки позивач працював в цей період у ІФОКРБВОНЖКПН «Карпатрембудсервіс» і тому не міг здійснювати догляд за перестарілим. Також позивачу не зараховано період роботи в ТзОВ «Аліус» з 1998 року по 2000 роки для розрахунку стажу для призначення пенсії, оскільки ним не подано довідку з ТзОВ «Аліус» про періоди роботи на даному підприємстві з 1998 по 2000 роки з посиланням на накази про прийняття та звільнення з роботи. Період роботи позивача з 15.06.1984 року по 30.06.1998 року в колгоспі «Заповіт Леніна» зарахований від кількості трудоднів згідно довідки №С-75/04-01 від 22.11.2018 виданої архівним відділом Тисменицької РДА та копій протоколів зборів уповноважених членів колгоспу. Просив суд в задоволенні позову відмовити.

Судом вживалось заходів щодо витребування у відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області додаткових доказів та пояснень.

Так, ухвалою суду про відкриття провадження витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області: - належним чином засвідчені копії рішень про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 та детальний розрахунок стажу роботи ОСОБА_1 із зазначенням періодів, які зараховані та не зараховані Пенсійним фондом до його стажу роботи.

На виконання вказаної ухвали Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, суду надано належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 (а.с.37-92).

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив таке.

06.03.2019 ОСОБА_1 звернувся до Надвірняського об`єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Для підтвердження стажу роботи до заяви ним додано трудову книжку, довідки №1136 від 06.12.2018 року та №327 від 11.04.2019, виданих УСЗН Тисменицької районної держадміністрації, довідка №С-75/04-01 від 22.11.2018 р., видану архівним відділом Тисменицької РДА та копії протоколів зборів уповноважених членів колгоспу, довідка №275 від 15.02.2019 р., видана Надвірнянською районною філією Івано-Франківського центру зайнятості, довідка №1 від 21.02.2019 р., видана ПАТ «Прикарпаттяагробуд» (а.с.39).

Однак рішенням Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 05.07.2019 року за №1029 йому відмовлено у призначенні такої пенсії, через відсутність необхідного стажу роботи 26 років (а.с.37).

Крім того, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 05.07.2019 за №68/П09 повідомлено, що згідно наданих документів загальний стаж роботи складає 22 роки 6 місяців 23 дні, що є недостатнім для призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Зазначено, що до стажу роботи не зарахований: період догляду за перестарілим з 11.12.1998 року по 31.12.2003 року, так як відсутній висновок ЛКК про те, що перестаріла людина потребувала догляду, а також період роботи з 1998 року по 2000 рр., оскільки було надано витяги з наказів, а необхідно було надати довідку про період роботи з посиланням на дані накази. Крім того, не враховано період роботи в ТзОВ «Аліус», селянське колективне господарство «Прикарпаття», оскільки не пред`явлено уточнюючі довідки про роботу (а.с.13-14).

Вважаючи такі дії відповідача неправомірними, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Оцінюючи наведені сторонами аргументи, суд керується положеннями Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, а також враховує приписи Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (надалі, також Закон №1788-XII), Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 12.08.1993 №637, а також іншими законами та підзаконними нормативно-правовими актами.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Так, відповідно до Конституції України гарантування непрацездатним громадянам України права на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій передбачено Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII.

Згідно із пунктом «а» статті 3 вказаного Закону, право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом, зокрема: особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів, - за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Разом з цим, статтею 56 вказаного Закону до видів трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію віднесено, серед іншого: роботу, виконувану на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв; при обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

Відповідно до статті 62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Також, згідно із статтею 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Пунктом 1 даного Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, за відсутності її або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 зазначеного Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.

Відповідач відмовляючи в призначенні пенсії позивачу, у своєму листі від 05.07.2019 №68/П09 посилався на недостатність стажу роботи для призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», серед іншого зазначив, що до розрахунку стажу роботи включено період роботи з 15.06.1984 по 30.06.1998 - робота в колгоспі «Заповіт Леніна» та зазначено, що стаж порахований відповідно до трудоднів, зазначених в довідці №С-75/04-01 від 14.11.2018 та копій протоколів зборів уповноважених членів колгоспу (а.с.13-14).

Як уже зазначалось судом, при зверненні до управління Пенсійного фонду, позивачем до заяви додано, серед іншого, довідку №С-75/04-01 від 22.11.2018 р., видану архівним відділом Тисменицької РДА та копії протоколів зборів уповноважених членів колгоспу.

Згідно зі змістом довідки №С-75/04-01 від 22.11.2018 р., ОСОБА_1 працював з червня 1984 року (згідно відомостей нарахування заробітної плати) в колгоспі «Заповіт Леніна» (з 1991 року к-п «Вільне Прикарпаття», з 1995 року ЗАТ «Прикарпаття», з 1998 року спілка селян «Прикарпаття», з 2000 року ТзОВ «Прикарпаття») с. Рошнів Тисменицького району Івано-Франківської області по вересень 1998 року (згідно відомостей нарахування заробітної плати). За цей період він виробив таку кількість людиноднів: 1984 (112), 1985 (206), 1986 (384), 1987 (248), 1988 (296), 1989 (245,5), 1990 (191), 1991(143), 1992 (269), 1993 (210), 1994 (165), 1995 (147), 1996 (181), 1997 (59), 1998 (14). Встановлений мінімум вироблених людиноднів за вказані періоди не зазначено (51).

Таким чином, наведеною архівною довідкою підтверджено період роботи позивача з червня 1984 року по вересень 1998 року в колгоспі «Заповіт Леніна», однак не враховано зазначені періоди роботи у повному обсязі, а стаж роботи позивача порахований відповідно до трудоднів.

Водночас, як уже зазначалось судом, при обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

Наведені положення свідчать про те, що єдиною підставою для врахування до трудового стажу часу роботи колгоспника за фактичною тривалістю є невиконання встановленого мінімуму трудової участі саме без поважних причин.

Суд звертає увагу на те, що архівна довідка, відповідно до якої обчислювався трудовий стаж ОСОБА_1 за спірний період не містить жодних відомостей про встановлений мінімум трудової участі в господарствах, де працював позивач. Будь-яких доказів, які б підтверджували відсутність поважних причин його невиконання представником Управління до матеріалів справи не долучено.

Відтак, на думку суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області безпідставно, не враховано до трудового стажу для призначення пенсії за віком період роботи позивача з червня 1984 року по вересень 1998 року в колгоспі «Заповіт Леніна», у повному обсязі.

Щодо зарахування до трудового стажу для призначення пенсії за віком періоду догляду позивача за перестарілим - в період з 11.12.1998 року по 31.12.2003 року, суд зазначає таке.

Відповідач відмовляючи в призначенні пенсії позивачу, у своєму листі від 05.07.2019 №68/П09 посилався на недостатність стажу роботи для призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», серед іншого зазначив, що до стажу роботи не зарахований період догляду за перестарілим за період з 11.12.1998 по 31.12.2003, так як відсутній висновок ЛКК про те, що перестаріла людина потребувала догляду (а.с.13-14).

Згідно із вимогами п. «ж» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року, право на трудову пенсію мають особи, які здійснюють догляд за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду.

Відповідно до п. «є» ч. 3 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується час догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який потребує постійного стороннього догляду.

Порядок встановлення часу догляду за інвалідом І групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду встановлений п. 10 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ № 637 від 12.08.1993 року, а саме зазначений час догляду встановлюється на підставі: акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду; документів, що засвідчують перебування на інвалідності (для інвалідів І групи і дітей-інвалідів) і вік (для престарілих і дітей-інвалідів).

Акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду складається органами Пенсійного фонду на підставі відомостей, одержаних від органів управління житловим фондом, сільських, селищних рад народних депутатів, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їхніх сусідів, інших даних.

Документами, які підтверджують перебування на інвалідності, можуть бути виписка із акта огляду медико-соціальної експертної комісії, медичні висновки, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або довідка органів праці та соціального захисту населення або Пенсійного фонду та інші документи.

Документами, які підтверджують вік, можуть бути свідоцтво про народження або паспорт чи довідка житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації) та інші.

Відповідно до довідки Управління соціального захисту населення Тисменицької районної державної адміністрації від 06.12.2018 року №1136, ОСОБА_1 здійснював догляд за перестарілим - ОСОБА_2 1917 року народження у період з 18.12.1998 року по 31.12.2003 року (а.с.18).

Крім того, суд зазначає, що відповідно до наданих відповідачем на вимогу суду матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 Управлінням праці та соціального захисту населення Тисменицької районної державної адміністрації проведено перевірку достовірності надання відомостей по нарахуванню допомоги по догляду на застрахованих осіб щодо ОСОБА_1 (а.с.46).

Відповідно до акту №149/ТС/2/1 від 31.05.2019 встановлено, що на підставі особового рахунку № НОМЕР_1 ОСОБА_1 одержував допомогу по догляду за перестарілою особою, яка досягла 80-ти річного віку ОСОБА_2 1917 року народження за період з 18.12.1998 року по 31.12.2003 року (зворотня сторона а.с.49).

Згідно даних доказів підтверджено, що позивач одержував допомогу за те, що він здійснював догляд за престарілою.

Згідно зі статтею 11 Закону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають один з непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікун, піклувальник, які фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, а також непрацюючі працездатні особи, які здійснюють догляд за інвалідом 1 групи або за престарілим, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу або компенсацію відповідно до законодавства.

Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу ), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Зі змісту ст. 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» випливає, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, позивач отримував компенсацію як особа, що здійснював догляд за престарілим, що досяг 80-річного віку, свідчить про те, що він відноситься до категорії застрахованих осіб, на яких розповсюджується дія Закону України «Про пенсійне забезпечення».

За таких обставин, відповідач безпідставно не врахував до стажу роботи позивача період з 11.12.1998 року по 31.12.2003 року - догляду позивача за перестарілим, що досяг 80-річного віку, пославшись на відсутність висновку ЛКК про те, що перестаріла людина потребувала догляду, так як довідкою органів праці та соціального захисту населення підтверджено здійснення ОСОБА_1 догляду за перестарілим - ОСОБА_2 , 1917 р.н., з 18.12.1998 по 31.12.2003 р.

Крім того, Актом №149/ТС/2/1 від 31.05.2019 перевірки в Управлінні соціального захисту населення Тисменицької РДА, з питань дотримання вимог чинного законодавства, щодо надання достовірних відомостей по здійсненню догляду гр. ОСОБА_1 за період з 18.12.1998 по 31.12.2003 р.р., підтверджено, що на підставі особового рахунку № НОМЕР_1 (с.Рошнів), ОСОБА_1 одержував допомогу по догляду за перестарілою особою, яка досягла 80-ти річного віку ОСОБА_2 1917 року народження за період з 18.12.1998 по 31.12.2003 р.р.

Суд зазначає, що Акт перевірки не містить відомостей, щодо встановлення надання недостовірних відомостей по здійсненню догляду гр. ОСОБА_1 за період з 18.12.1998 по 31.12.2003 р.р., за перестарілою особою, яка досягла 80-ти річного віку та отримання ним допомоги по такому догляду.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку що, до стажу роботи позивача, що дає право на призначення пенсії за віком слід зарахувати період догляду ОСОБА_1 за перестарілим - з 11.12.1998 року по 31.12.2003 року.

Щодо зарахування до стажу роботи період роботи позивача в Івано-Франківському обласному колективному ремонтно-будівельному виробничому об`єднанні по наданню житлово-комунальних послуг населенню «Карпатрембудсервіс» (далі - ІФОКРБВОНЖКПН «Карпатрембудсервіс» ) з 04.02.1998 року по 21.06.2000 року, суд зазначає таке.

Згідно тверджень позивача, ним втрачено трудову книжку, записами котрої підтверджувався період його роботи в ІФОКРБВОНЖКПН «Карпатрембудсервіс» з 04.02.1998 по 21.06.2000, у зв`язку із чим позивачем при зверненні до відповідача про призначення пенсії за віком до заяви долучено витяг з наказу ІФОКРБВОНЖКПН «Карпатрембудсервіс» №15 від 04.02.1998 про прийняття на роботу ОСОБА_1 , водієм ІІІ класу бази об`єднання з 04.02.1998 з повною матеріальною відповідальністю з оплатою праці згідно штатного розпису (а.с.21) та витяг з наказу ІФОКРБВОНЖКПН «Карпатрембудсервіс» №47-к від 21.06.2000 про звільнення ОСОБА_1 , водія ІІІ класу, за згодою сторін згідно ст.36 п.1 КЗпП України з 21.06.2000 (а.с.23).

Відповідач в листі від 05.07.2019 №68/П09, обґрунтовуючи правомірність відмови у зарахуванні спірного стажу, посилається на те, що позивачем було надано витяги з наказів а необхідно було надати довідку про період роботи з посиланням на дані накази.

Згідно із частиною 1 статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному Управлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина 3 статті 44 Закону № 1058-IV).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 року № 13-1 (далі Порядок № 22-1).

Згідно частини 1 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина 4 статті 24 Закону № 1058-IV).

Пунктом 1.1 Порядку № 22-1 встановлено, що заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

За приписами пункту 2.1 Порядку № 22-1 документи, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637.

Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію (пункт 2.23 Порядку № 22-1).

Відповідно до пунктів 1, 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Як уже зазначалось судом, при зверненні до управління Пенсійного фонду, позивачем на підтвердження періоду його роботи в ІФОКРБВОНЖКПН «Карпатрембудсервіс» з 04.02.1998 по 21.06.2000, до заяви додано, серед іншого, витяги з наказів про прийняття та звільнення з ІФОКРБВОНЖКПН «Карпатрембудсервіс».

Відповідно до довідки ТзОВ «Карпатрембудсервіс» від 18.06.2019 року №5 Івано-Франківське обласне колективне ремонтно-будівельне виробниче об`єднання «Карпатрембудсервіс» перейменоване на Товариство з обмеженою відповідальністю «Карпатрембудсервіс» (зворотня сторона а.с.77).

Судом встановлено, що відповідно до витягу з наказу ТзОВ «Карпатрембудсервіс» від 18.06.2019 року за №2, наказом Івано-Франківського обласного колективного ремонтно-будівельного виробничого об`єднання по наданню житлово-комунальних послуг населенню «Карпатрембудсервіс» від 04.02.1998 року за №5-к ОСОБА_3 прийнято на роботу з 04.02.1998 р.(а.с.77).

Відповідно до витягу з наказу ТзОВ «Карпатрембудсервіс» від 18.06.2019 року за №1, наказом Івано-Франківського обласного колективного ремонтно-будівельного виробничого об`єднання по наданню житлово-комунальних послуг населенню «Карпатрембудсервіс» від 21.06.2000 року за №47-к ОСОБА_3 звільнено з роботи з 21.06.2000 р. (а.с.78).

Суд зазначає, що подані позивачем на підтвердження періоду його роботи в ІФОКРБВОНЖКПН «Карпатрембудсервіс» з 04.02.1998 по 21.06.2000, витяги з наказів про прийняття та звільнення, містять відомості про періоди його роботи і в розумінні пункту 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, є такими, що підтверджують трудовий стаж ОСОБА_1 з 04.02.1998 по 21.06.2000.

За таких обставин, відповідач безпідставно не врахував до загального стажу роботи позивача період роботи в ТзОВ «Карпатрембудсервіс» з 04.02.1998 року по 21.06.2000 року.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку що, до стажу роботи позивача, що дає право на призначення пенсії за віком слід зарахувати період роботи ОСОБА_1 в ТзОВ «Карпатрембудсервіс» - з 04.02.1998 по 21.06.2000.

Щодо зарахування до стажу роботи період роботи позивача в ТзОВ «Аліус» з 01.04.2000 по 31.12.2000 та спілці селян колективного підприємства «Прикарпаття» з 01.09.1998 по 31.09.1998, суд зазначає таке.

Відповідач відмовляючи в призначенні пенсії позивачу, у своєму листі від 05.07.2019 №68/П09 посилався на недостатність стажу роботи для призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», серед іншого зазначив, що згідно індивідуальних відомостей (ОК-5) позивач працював в ТзОВ «Аліус», спілці селян колективне підприємство «Прикарпаття» однак, до стажу це не враховано, так як не пред`явлені уточнюючі довідки про роботу (а.с.13-14).

Відповідно до пунктів 1, 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Судом встановлено, що відповідно до п.3 ст.44 Закону України від 09.07.2003 №1058- IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, на підставі наказу головного управління Пенсійного фонду україни в івано-Франківській області від 27.05.2019 №157, направлення №8633/05 від 27.05.2019 на підставі заявки від 26.04.2019 №116 Надвірнянського відділу обслуговування громадян, провідним спеціалістом відділу контрольно-перевірочної роботи №1 управління контрольно-перевірочної роботи головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області ОСОБА_4 , проведено перевірку з питань дотримання вимог чинного законодавства, щодо надання достовірних відомостей по здійсненню догляду гр. ОСОБА_1 за період з 18.12.1998 по 31.12.2003 р.р.(а.с.49).

У вказаному акті №149/ТС/2/1 від 31.05.2019, зазначено, що згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 за ОСОБА_1 подані до реєстру застрахованих осіб: Спілка селян колективне підприємство «Прикарпаття» за період з 01.09.1998 по 31.09.1998 року; Товариство з обмеженою відповідальністю «Аліус» за період з 01.04.2000 по 31.12.2000 року (зворот а.с.49).

Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, судом встановлено, що за ОСОБА_1 подані до реєстру застрахованих осіб: Спілка селян колективне підприємство «Прикарпаття» за період з 01.09.1998 по 31.09.1998 року; Товариство з обмеженою відповідальністю «Аліус» за період з 01.04.2000 по 31.12.2000 року (а.с.82-84).

Отже, період роботи позивача в ТзОВ «Аліус» з 01.04.2000 по 31.12.2000 та спілці селян колективного підприємства «Прикарпаття» з 01.09.1998 по 31.09.1998 підтверджено даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

За таких обставин, відповідач безпідставно не врахував до загального стажу роботи позивача період роботи в ТзОВ «Аліус» з 01.04.2000 по 31.12.2000 та спілці селян колективного підприємства «Прикарпаття» з 01.09.1998 по 31.09.1998.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку що, до стажу роботи позивача, що дає право на призначення пенсії за віком слід зарахувати період роботи ОСОБА_1 в ТзОВ «Аліус» з 01.04.2000 по 31.12.2000 та спілці селян колективного підприємства «Прикарпаття» з 01.09.1998 по 31.09.1998.

Підсумовуючи все вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 , є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення, шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до його стажу роботи для призначення пенсії за віком: - періоду роботи з червня 1984 року по вересень 1998 року в колгоспі «Заповіт Леніна», у повному обсязі; - періоду догляду за перестарілим - з 11.12.1998 року по 31.12.2003 року; - періоду роботи в ТзОВ «Карпатрембудсервіс» - з 04.02.1998 по 21.06.2000; періоду роботи в ТзОВ «Аліус» з 01.04.2000 по 31.12.2000 та спілці селян колективного підприємства «Прикарпаття» з 01.09.1998 по 31.09.1998, відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з моменту виникнення права на пенсію за віком з 27.01.2019 року та зобов`язання відповідача зарахувати ОСОБА_3 до його стажу роботи для призначення пенсії за віком: - періоду роботи з червня 1984 року по вересень 1998 року в колгоспі «Заповіт Леніна», у повному обсязі; - періоду догляду за перестарілим - з 11.12.1998 року по 31.12.2003 року; - періоду роботи в ТзОВ «Карпатрембудсервіс» - з 04.02.1998 по 21.06.2000; періоду роботи в ТзОВ «Аліус» з 01.04.2000 по 31.12.2000 та спілці селян колективного підприємства «Прикарпаття» з 01.09.1998 по 31.09.1998 і призначити пенсію за віком з 27.01.2019 року.

На підставі частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 768,40 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до його стажу роботи для призначення пенсії за віком: - періоду роботи з червня 1984 року по вересень 1998 року в колгоспі «Заповіт Леніна», у повному обсязі; - періоду догляду за перестарілим - з 11.12.1998 року по 31.12.2003 року; - періоду роботи в ТзОВ «Карпатрембудсервіс» - з 04.02.1998 по 21.06.2000; періоду роботи в ТзОВ «Аліус» з 01.04.2000 по 31.12.2000 та спілці селян колективного підприємства «Прикарпаття» з 01.09.1998 по 31.09.1998, та у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з моменту виникнення права на пенсію за віком з 27.01.2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до його стажу роботи для призначення пенсії за віком: - період роботи з червня 1984 року по вересень 1998 року в колгоспі «Заповіт Леніна», у повному обсязі; - період догляду за перестарілим - з 11.12.1998 року по 31.12.2003 року; - період роботи в ТзОВ «Карпатрембудсервіс» - з 04.02.1998 по 21.06.2000; період роботи в ТзОВ «Аліус» з 01.04.2000 по 31.12.2000 та спілці селян колективного підприємства «Прикарпаття» з 01.09.1998 по 31.09.1998 і призначити пенсію за віком з 27.01.2019 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач:

ОСОБА_1 (номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) адреса: АДРЕСА_1 ;

Відповідач:

Головне управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 20551088) адреса:вул.Січових Стрільців, 15, 76018.

Суддя /підпис/ Скільський І.І.