
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
18 жовтня 2019 року м. Ужгород№ 260/1148/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Дору Ю.Ю.,
за участі:
секретаря судового засідання - Гулай М.В.,
представника позивача - Бурі О.О.,
представник відповідача - не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Закарпатській області до Приватного підприємства "Тріалінвест" про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДФС у Закарпатській області (далі - позивач, ГУ ДФС у Закарпатській області) звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Тріалінвест" (далі відповідач, ПП «Тріалінвест») згідно якого просить суд: стягнути з Приватного підприємства "ТРІАЛІНВЕСТ" код ЄДРПОУ 30260188 із місцезнаходженням: 89643, Закарпатська область, Мукачівський р-н, с. Косино, вул. Миру, буд. 99 податковий борг у розмірі 10 911 320,27 гри., в тому числі пеня у розмірі 3 565 523,73 грн. по платежам 30 14010100 "Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" у розмірі 5 009 278,45 грн., в тому числі пеня у розмірі 1 597 283,52 грн.; 85 11021000 "Податок на прибуток приватних підприємств" у розмірі 5 901 565,50 грн., в тому числі пеня у розмірі 1 968 239,89 грн.; 30 21081103 "Адмін. штрафи та інші санкції" у розмірі 476,32 грн., в тому числі пеня у розмірі 0,32 грн. за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках.
Позовні вимоги мотивовано тим, що станом на 01.07.2019 за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 10 911 320, 27 грн, в тому числі пеня у розмірі 3 565 523,73 грн. Представник позивача зазначає, що податковий борг є узгодженим та загальна сума заборгованості у добровільному порядку позивачем не сплаче, а відтак такі підлягає стягненню у судовому порядку.
Ухвалою суду від 15 серпня 2019 року відкрито провадження за вказаною позовною заявою та встановлено відповідачеві строк для подання відзиву на позовну заяву. Вказану ухвалу суду направлено за адресою, що вказана в позовній заяві та за якою зареєстроване місце знаходження юридичної особи відповідно до відомостей у Єдиному державну реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме за адресою: 89643 , Закарпатська область , Мукачівський р-н, с. Косино, вул. Миру, буд. 99, проте вказана кореспонденція повернулася до суду у зв`язку із відсутністю підприємства за такою адресою (а.с.а.с.108-111). Суд зазначає, що відповідно до ч.8 ст.126 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи. Відтак, судом вжито достатніх заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження, про дату, час і місце судового розгляду даної адміністративної справи. Разом з тим, відзиву на позовну заяву відповідачем не подано.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив такі задовольнити з мотивів наведених у позовній заяві.
У судове засідання 18.10.2019 представник відповідача повторно не з`явився, хоча судом вживалися заходи щодо виклику відповідача, що передбачені Главою 7 Розділу 1 КАС України (а.с.121). Проте повістка про виклик у судове засідання відповідача на 18.10.2019 повернулася до суду без вручення (у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою) з незалежних від суду причин (а.с.а.с.122-123) та у силу приписі частини 8 статті 126 КАС України відповідач вважається повідомленим про дату, час та місце проведення судового засідання з розгляду даної адміністративної справи. Суд констатує, що про причини неявки представник відповідача суд не повідомив та клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
З`ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Приватне підприємство «Тріалінвест» (код ЄДРПОУ 30260188) зареєстроване як юридична особа 28.12.1998 року № 12271200000009892 та перебуває на обліку як платник податків в Головному управлінні ДФС у Закарпатській області (а.с.а.с.10-12).
Згідно розрахунку податкового боргу та облікової картки, що наявні у матеріалах справи, за відповідачем рахується заборгованість зі сплати податку по платежу 30 14010100 "Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" у сумі 5 009 278,45 грн, по платежу 85 11021000 (податок на прибуток приватних підприємств) у сумі 5 901 565,50 грн. та по платежу 30 21081103 (адмін. штрафи та інші санкції) у розмірі 476,32 грн. (а.с. а.с.9).
Вищевказаний борг виник у відповідача у зв`язку з наступним.
Відповідачем до податкового органу самостійно подано звітну податкову декларацію з податку на прибуток підприємства №9299516193 від 26.02.2018 за 2017 рік із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 11 949,00 грн.. Проте, самостійно задекларована сума грошового зобов`язання сплачена відповідачем частково у розмірі 11 935,64 грн. Залишок несплаченого податку становить 13,36 грн..
Згідно із п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Відтак, податковий борг у розмірі 13,36 грн. є узгодженим.
Згідно п. 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до п. 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що працівниками контролюючого органу проведено документальну планову виїзну перевірку відповідача (за попередньо зареєстрованим місцезнаходженням відповідача) з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 31.12.2016. За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки №26430/04-36- 14-03/30260188 від 22.11.2017 та винесено податкові повідомлення-рішення:
- №0000201421 від 05.01.2018, яким нараховано суму грошового зобов`язання по платежу 30 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» у розмірі 3 411 996,25 грн. (2 729 597,00 грн. - за податковим зобов`язанням, 682 399,25 грн. - за штрафними санкціями). Вказана сума сплачена відповідачем частково у розмірі 1,32 грн.(а.с.81). Залишок несплаченого грошового зобов`язання становить 3 411 994,93 грн.;
- №0000191421 від 05.01.2018, яким нараховано суму грошового зобов`язання по платежу 85 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» у розмірі 3 933 312,25 грн. (3 398 857,00 грн. - за податковим зобов`язанням, 534 455,25 грн. - за штрафними санкціями) (а.с.84). Вказана сума залишається відповідачем несплаченою в повному обсязі.
Як слідує з матеріалів справи, вказані податкові повідомлення-рішення №0000191421, №0000201421 від 05.01.2018 оскаржено відповідачем в адміністративному порядку до Державної фіскальної служби України. За наслідками розгляду скарги, Державною фіскальною службою України прийнято рішення про результати розгляду скарги №13452/6/99-99- 11-01-01-25 від 18.04.2018, яким залишено без змін податкові повідомлення- рішення ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 05.01.2018 №0000191421, №0000201421, а скаргу - без задоволення (а.с.а.с.88-96).
У судовому порядку вказані податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржено.
Окрім цього встановлено, що на підставі акту №19723/04-36-21/30260188 від 02.11.2017 «Про ненадання до перевірки первинних документів посадовими особами ПП «Тріалінвест» в ході проведення документальної планової виїзної перевірки» встановлено порушення п.44.1 ст.44, п.85.2 ст.85 ПК України та в силу приписів п.121.1 ст.121 ПК України винесено податкове повідомлення-рішення №0019721421 від 06.11.2017, яким нараховано суму грошового зобов`язання по платежу 30 21081103 «Адмін. штрафи та інші санкції» у розмірі 510,00 грн. (штрафні санкції). Вказана сума сплачена відповідачем частково у розмірі 34,00 грн.. Залишок несплаченого грошового зобов`язання становить 476,00 грн.. Вказане податкове повідомлення-рішення не оскаржено відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку.
Відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового Кодексу України (далі - ПК України) у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до приписів пункту 123.1 статті 123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов`язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання, завищеної суми бюджетного відшкодування. При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов`язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування - тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов`язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Згідно пп.14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.
Відповідно до пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Згідно з пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Згідно з п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Відповідно до ст. 129 ПКУ відповідачу проведено нарахування пені у загальному розмірі 3 565 523,73 грн.. Так, відповідно до пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України проведено нарахування пені по платежам: 30 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» у розмірі 0,15 грн. (нараховано з 27.06.2018 по 10.05.2019 у зв`язку з несвоєчасною сплатою зобов`язання) та 30 21081103 «Адмін. штрафи та інші санкції» у розмірі 0,32 грн. (нараховано з 22.12.2017 по 10.01.2018 у зв`язку з несвоєчасною сплатою зобов`язання).
Враховуючи, що граничний строк сплати податкового боргу відповідачем є 26.06. 2018 року, то відповідно до пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України податковим органом проведено нарахування пені за платежем 30 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» у розмірі 1 597 283,37 грн. (а.с.83) та за платежем 85 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» у розмірі 1 968 239,89 грн. (а.с.86).
Однак, вказана сума пені залишається відповідачем не сплачена в повному обсязі.
Згідно cтатті 67 частини 1 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтею 16 Податкового кодексу України передбачено, що одним із обов`язків платника податків є обов`язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
В силу пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 даного Кодексу податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
У зв`язку з несплатою узгоджених сум відповідачу на підставі п.59.1. ст. 59 Податкового кодексу України, було виставлено податкову вимогу форми "Ю" від 03.07.2018 № 67959-17/83 про наявність податкового боргу за узгодженими податковими зобов`язаннями у загальному розмірі 10 911 320,96 грн, яка була направлена відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, однак даний лист був повернутий на адресу інспекції у відповідності до довідки Ф.20 "за відсутністю адресата" (а.с.100).
Суд зауважує, що відповідно до п.58.3 ст.58 ПК України у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення - рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги чи незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, або з інших причин, податкове повідомлення - рішення, податкова вимога, рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Відповідно до п.п.20.1.19 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України;
Статтею 16 Податкового кодексу України передбачено, що одним із обов`язків платника податків є обов`язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Згідно із п.95.4 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пп. 20.1.34 пункту 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідачем станом на день розгляду даної адміністративної справи не надано суду доказів про сплату узгодженої суми заборгованості в добровільному порядку та не спростовано доводів позивача (відзиву на позов не подано), суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства і такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України сплачений судовий збір з відповідача не стягується.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись статтями 6, 9, 72-76, 126, 139, 242 -246, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 39393632) до Приватного підприємства "Тріалінвест" (89643, Закарпатська область, Мукачівський р-н, с. Косино, вул. Миру, буд. 99, код ЄДРПОУ 30260188) про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства "Тріалінвест" (89643, Закарпатська область, Мукачівський р-н, с. Косино, вул. Миру, буд. 99, код ЄДРПОУ 30260188) податковий борг у розмірі 10 911 320,27 грн (десять мільйонів дев`ятсот одинадцять тисяч тристо двадцять гривень 27 копійок) за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 3 статті 243 КАС України повний текст рішення складено та підписано 22.10.2019 року.
СуддяЮ.Ю. Дору