
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
18 жовтня 2019 року Справа № 926/944/14
Суддя господарського суду Чернівецької області Гурин М.О.
Розглянув скаргу акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” на дії начальника відділу Новодністровського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Скрипчука В.М. у справі за позовом Публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України”, м. Київ
до державного комунального підприємства Управління “Тепловодоканал”, м. Новодністровськ
про стягнення заборгованості в розмірі 26378,48 грн.
Представники сторін:
від скаржника – не з`явився;
від боржника – не з`явився;
від Новодністровського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області – не з`явився.
В С Т А Н О В И В :
Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 22.07.2014 року частково задоволено позов публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” до державного комунального підприємства Управління “Тепловодоканал” та стягнуто пені в сумі 6636,24 грн, 7 % штрафу в сумі 17108,28 грн, інфляційні в сумі 1004,79 грн, 3 % річних в сумі 1326,57 грн та судовий збір в розмірі 1806,04 грн.
07 серпня 2014 року Господарським судом Чернівецької області видано наказ про примусове виконання рішення від 22.07.2014 року, яке набрало законної сили 07.08.2014 року.
08 жовтня 2019 року акціонерне товариство “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” звернулося до Господарського суду Чернівецької області з скаргою на дії державного виконавця, в якій просить:
1. Прийняти скаргу Публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” на дії начальника відділу Новодністровського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Скрипчука В.М., щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження ВП № 45249437 від 26.06.2019.
2. Визнати неправомірними дії начальника відділу Новодністровського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Скрипчука В.М., щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження ВП № 45249437 від 26.06.2019.
3. Зобов`язати начальника відділу Новодністровського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 45249437 від 26.06.2019 року.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 08.10.2019 року скаргу прийнято до розгляду та призначено на 18.10.2019 року.
На адресу Господарського суду Чернівецької області 16.10.2019 року надійшло клопотання від начальника відділу Новодністровського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Скрипчука В.М. про розгляд скарги без участі уповноваженого представника.
Сторони у судове засідання 18.10.2019 року не з`явились.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 342 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що скарга розглядається у десятиденний строк у судовому засіданні за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються. Неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду.
Дослідивши надані учасниками провадження докази, суд дійшов висновку, що скарга підлягає задоволенню повністю з огляду на наступне.
Скаржником у скарзі зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.19 №226 "Деякі питання акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", яка набрала чинності 20.03.19, тип акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" змінено з публічного на приватне, про що внесені зміни до Статуту НАК "Нафтогаз України".
Відповідно до абзацу 3 частини 2 статті 5 Закону України "Про акціонерні товариства" зміна типу товариства з приватного на публічне або з публічного на приватне не є його перетворенням
Отже, господарський суд приходить до висновку, що в силу абзацу 3 частини 2 статті 5 Закону України "Про акціонерні товариства" правовий статус НАК "Нафтогаз України" як позивача у справі № 926/944/14 не змінився.
Новодністровським міським відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області 26.06.2019 року було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 4524943 з підстав, передбачених пунктом 1 частини 1 статті 39 та статті 40 Закону України “Про виконавче провадження”, а саме: погашення, списання згідно із Законом України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" неустойки (штрафів, пені), інших штрафних, фінансових санкцій, а також інфляційних нарахувань і процентів річних, нарахованих на заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України", її дочірньою компанією "Газ України", Публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз" за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), перед постачальниками електричної енергії за спожиту електричну енергію, що підлягали виконанню на підставі виконавчого документа за судовим рішенням.
30 листопада 2016 року набрав чинності Закон України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" (Закон № 1730), яким визначено комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення.
Відповідно до приписів статті 1 Закону № 1730 заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, зокрема, є кредиторська заборгованість перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Згідно зі статтею 2 Закону № 1730 дія останнього поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.
Частиною першою статті 3 № 1730 Закону передбачено, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
Вимогами частини 8 статті 5 "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" передбачено, що кожна із сторін зобов`язана укласти договір про реструктуризацію заборгованості у строк, що не перевищує 10 календарних днів з дня його отримання, якщо сума за таким договором підтверджена актами звіряння між учасниками процедури врегулювання заборгованості.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2017 № 93 затверджено Порядок ведення реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії, та користування зазначеним реєстром (далі - Порядок), який визначає механізм формування, ведення реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії, а також користування його даними.
Так, відповідно до пункту 14 Порядку у реєстрі відображаються дані про підприємства, зокрема, зазначаються дані про обсяг кредиторської заборгованості, що підлягає врегулюванню згідно із Законом; обсяг не відшкодованої станом на 01.01.2016 заборгованості з різниці в тарифах, підтверджений протоколами територіальних комісій з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах; обсяг нарахувань із сплати неустойки (штрафу, пені), інших штрафних, фінансових санкцій, а також інфляційних нарахувань і процентів річних, що підлягають стягненню на підставі рішення суду, на заборгованість за спожитий природний газ, електричну енергію, теплову енергію, централізоване водопостачання і водовідведення, що утворилася в період до 01.07.2016 року.
Проте, в матеріалах справи відсутні докази: укладення договору про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ між стягувачем та боржником; включення боржника до реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії згідно Закону № 1730; списання стягувачем заборгованості боржнику за рішенням суду у даній справі.
Також, начальником Новодністровського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Скрипчуком В.М. та сторонами не надано будь-яких доказів, які послугували підставою для списання заборгованості та винесення постанови про закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 16 частини 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження».
Також, державний виконавець, виносячи оскаржувану постанову про закінчення виконавчого провадження, не взяв до уваги, що відповідно до наказу господарського суду Чернівецької області від 07.08.2014 року з Державного комунального підприємства Управління “Тепловодоканал” на користь АТ «НАК» Нафтогаз України» стягнуто судовий збір в сумі 1806,04 грн, який не підпадає під дію норм Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії".
Аналіз норм чинного законодавства та установлених обставин дає підстави для висновків про те, що Новодністровським міським відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області неправильно застосовано норму закону при винесенні постанови про закінчення виконавчого провадження від 26.06.2019 року.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Статтею 326 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Згідно із практики Європейського суду з прав людини право на судовий розгляд, гарантоване статтею 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони, яка поважає верховенство права, дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін (рішення у справі "Горнсбі проти Греції" від 19.03.1997; рішення у справі "Бурдов проти Росії" №59498/00 від 07.05.2002; рішення у справі "Ясіун`єне проти Литви" №41510/98 від 06.03.2003; та рішення по справі "Руйану проти Румунії" №34647/97 від 17.06.2003).
Відповідно до статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом тощо.
Відповідно до статті 343 Господарського процесуального кодексу України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов`язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
Приймаючи до уваги вказані вище обставини, суд дійшов висновку про те, що скарга є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись ч. 1, 2 ст. 342, ч. 2 ст. 343, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
1. Скаргу акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” на дії начальника відділу Новодністровського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Скрипчука В.М., щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження ВП № 45249437 від 26.06.2019 задовольнити.
2. Визнати неправомірними дії начальника відділу Новодністровського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Скрипчука В.М., щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження ВП № 45249437 від 26.06.2019.
3. Зобов`язати начальника відділу Новодністровського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Скрипчука В.М. скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 45249437 від 26.06.2019 року.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст.ст. 255, 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено 21 жовтня 2019 року.
Суддя М.О. Гурин