Ухвала суду № 85080731, 21.10.2019, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
21.10.2019
Номер справи
920/890/19
Номер документу
85080731
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

21.10.2019 Справа № 920/890/19

м. Суми

Господарський суд Сумської області у складі

судді Жерьобкіної Є.А.,

за участю секретаря судового засідання Мудрицької С.Ю.,

Розглядається в порядку загального позовного провадження справа № 920/890/19

за позовом Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Сумигаз” (вул. Лебединська, буд. 13, м. Суми, 40021),

до відповідача Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (вул. Харківська, буд. 30/1, м. Суми, 40024),

про визнання недійсним рішення адміністративної колегії про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу,

за участю представників сторін:

від позивача – Сіденко Л.В. (довіреність № 007.1Др-61-0519 від 14.05.2019),

від відповідача – Нагорний О.П. (довіреність № 1 від 27.06.2019).

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до суду, в якому просить суд визнати недійсним та скасувати рішення адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 07.06.2019 № 10 “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу” у справі № 02-06/17-2015, а також стягнути з відповідача на свою користь судові витрати, пов`язані з розглядом справи.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 22.08.2019 відкрито провадження у справі № 920/890/19, призначене підготовче засідання на 18.09.2019, 10:30; відповідачу наданий п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву; позивачу наданий семиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив.

16.09.2019 відповідач подав відзив на позовну заяву (вх. № 7504 від 16.09.2019), в якому просить суд відмовити у задоволенні позову за його необґрунтованістю. Відповідач зазначає, що в ході розгляду справи № 02-06/17-2015 Територіальним відділенням було проведено дослідження ринку скрапленого газу для побутових потреб населення (у балонах) у межах території Сумської області протягом 4 кварталу 2014 року та 2015 року на предмет наявності/відсутності монопольного (домінуючого) становища у суб`єктів господарювання, які здійснювали господарську діяльність на зазначеному ринку у вказаний період. Згідно з листами Сумської обласної державної адміністрації від 19.09.2014 № 01- 19/1950, від 03.04.2015 № 01-16/710 та від 30.03.2017 № 01-30/2695 протягом 4 кварталу 2014 року та 2015 року (часових меж ринку, визначених відповідно до вимог пункту 7.1 Методики) реалізацію скрапленого газу (у балонах) для побутових потреб населення Сумської області здійснювало ТОВ «Харківрегіонгаз» від імені ПАТ «Сумигаз» на підставі договору доручення від 28.09.2012 № 1261. Протягом вказаного періоду ТОВ «Харківрегіонгаз» у своїх діях було обмежене умовами договору доручення та здійснювало реалізацію скрапленого газу (у балонах) населенню Сумської області від імені та за рахунок ПАТ «Сумигаз», з використанням обладнання, отриманого в оренду від ПАТ «Сумигаз». Предметом договору доручення, по суті, є надання замовнику допомоги у реалізації прав, що йому належать, чи виконанні обов`язків, які на нього покладені, від імені і за рахунок того, кого представляють. При цьому скраплений газ, що реалізовувався населенню Сумської області, придбавався ПАТ «Сумигаз». ПАТ «Сумигаз» визначав умови реалізації його споживачам та отримував кошти за реалізований споживачам скраплений газ (у балонах), які на його банківський рахунок перераховувало ТОВ «Харківрегіонгаз». Реалізуючи від імені ПАТ «Сумигаз» скраплений газ (у балонах) та отримуючи для нього кошти за проданий товар, ТОВ «Харківрегіонгаз» діяло як представник ПАТ «Сумигаз». Вчинені при цьому ТОВ «Харківрегіонгаз» правочини створювали цивільні права та обов`язки для ПАТ «Сумигаз». Тобто, саме ПАТ «Сумигаз» виступало стороною у правочинах з фізичними особами, які мешкають у Сумській області та придбавали скраплений газ (у балонах), доставку якого до їх населеного пункту здійснювало ТОВ «Харківрегіонгаз» відповідно до умов договору доручення. ТОВ «Харківрегіонгаз» не було конкурентом ПАТ «Сумигаз» на ринку скрапленого газу для побутових потреб населення (у балонах) на території Сумської області. Протягом 4 кварталу 2014 року та 2015 року на ринку скрапленого газу для побутових потреб населення (у балонах) на території Сумської області провадило діяльність лише АТ «Сумигаз». Територіальним відділенням в ході проведеного дослідження було встановлено наявність обох умов визначення монопольного (домінуючого) становища суб`єкта господарювання (ПАТ «Сумигаз») на ринку товару (скрапленого газу для потреб населення (у баллонах)), передбачених частиною 1 статті 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції». Територіальним відділенням у рішенні адмінколегії доведено, що АТ «Сумигаз» через повірену особу, ТОВ «Харківрегіонгаз», здійснювалося маніпулювання витратною частиною при формуванні собівартості, зокрема, при задекларованому способі пропорційного розподілу витрат в залежності від питомої ваги, яку займає той чи інший вид господарської діяльності, відбувалося застосування випадкових (рандомних) значень. Той факт, що при затвердженні досліджуваних калькуляцій АТ «Сумигаз» не перевищило рівень рентабельності, гранична межа якого встановлена розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 28.10.2010 № 715 (застосувало рівень рентабельності 0 (нуль) %), не змінює того, що одночасно ПАТ «Сумигаз» врахувало у вказаних калькуляціях планові експлуатаційні витрати ТОВ «Харківрегіонгаз», які є необґрунтованими. Відповідачем інкриміновано AT «Сумигаз» встановлення необґрунтованих цін реалізації на скраплений газ для побутових потреб населення (у балонах) на рівні 217 грн. за 1 балон (з 25.03.2015) та на рівні 275 грн. за 1 балон (з 19.11.2015), тобто таких, що не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов`язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами бухгалтерського обліку та нарахування податку. Територіальне відділення зауважує, що встановлені АТ «Сумигаз» ціни реалізації скрапленого газу для побутових потреб населення (у балонах), визнані необґрунтованими згідно з Рішенням адмінколегії, є такими не у зв`язку із відсутністю розрахунків, а у зв`язку з тим, що наявні розрахунки, надані ТОВ «Харківрегіонгаз», є необґрунтованими. Висновок Територіального відділення, що дії ПАТ «Сумигаз», які полягають у встановленні необґрунтованих цін реалізації на скраплений газ для побутових потреб населення (у балонах) на рівні 217 грн. за 1 балон (з 25.03.2015) та на рівні 275 гри. за 1 балон (з 19.11.2015), є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50, частиною 1 статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку скрапленого газу для побутових потреб населення (у балонах) у межах території Сумської області, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку, не спростовується доводами, викладеними в позовній заяві.

У судовому засіданні 18.09.2019 судом постановлено протокольну ухвалу про продовження строку підготовчого провадження на тридцять днів до 20.11.2019 відповідно до ст. 177 ГПК України та оголошено перерву у судовому засіданні до 21.10.2019, 10:00.

08.10.2019 позивач подав відповідь на відзив (вх. № 8184 від 08.10.2019), в якій підтримує позовні вимоги. Позивач зазначає, що не створював і не створює будь-яких перепон для входження на ринок скрапленого газу для побутових потреб населення (у балонах) у Сумській області інших суб`єктів господарювання та не ставав на заваді розвитку конкурентного середовища в цьому напрямку. Відповідач зазначає, що позивач врахував у нових калькуляціях планові експлуатаційні витрати ТОВ «Харківрегіонгаз», які є необґрунтованими. Однак, такі витрати можуть вважатися необґрунтованими, якщо вони не підтверджені відповідними розрахунками та первинними документами. Разом з цим, ТОВ «Харківрегіонгаз» такі розрахунки та, вибірково, первинні документи на їх підтвердження до АТ «Сумигаз» надавались і останнім перевірялись. Ні договором доручення з ТОВ «Харківрегіонгаз», ні нормами чинного законодавства, що регулюють порядок введення бухгалтерського та податкового обліку не зобов`язано АТ «Сумигаз» здійснювати суцільну перевірку даних поданих ТОВ «Харківрегіонгаз» планових розрахунків експлуатаційних витрат та сформованих товариством звітів.

08.10.2019 позивач подав заяву (вх. № 3163к від 08.10.2019), в якій просить суд залучити до участі у справі на стороні позивача в якості третьої особи, яка не заявляє

самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківрегіонгаз». Позивач зазначає, що в оскаржуваному рішення відповідачем інкриміновано позивачу встановлення необґрунтованих цін реалізації на скраплений газ для побутових потреб населення (у балонах) на рівні 217 грн. за 1 балон (з 25.03.2015) та на рівні 275 грн. за 1 балон (з 19.11.2015), тобто, на думку відповідача, таких, що не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов`язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку. Протягом досліджуваного відповідачем періоду, реалізацію скрапленого газу для побутових потреб населення (у балонах) на території Сумської області здійснювало Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківрегіонгаз» на підставі договору доручення від 28.09.2012 № 1261, укладеного з позивачем. У рішення від 07.06.2019 відповідачем зроблено висновок про те, що розрахунки планових експлуатаційних витрат, які в подальшому були включені відповідачем у спірні калькуляції «На спеціалізований скраплений газ в балонах для побутових потреб населення», здійснені ТОВ «Харківрегіонгаз» без належного економічного обґрунтування, а по суті є застосуванням випадкових (рандомних) цифрових значень. Таким чином, рішення у даній справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов`язки ТОВ «Харківрегіонгаз», оскільки зазначене підприємство в періоді, що є предметом дослідження адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, надавало АТ «Сумигаз» розрахунки планових експлуатаційних витрат для врахування їх в нових калькуляціях на скраплений газ для побутових потреб населення (у балонах).

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

Згідно зі ст. 177 ГПК України, завданнями підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

За приписами ст. 182 ГПК України, у підготовчому засіданні суд, в тому числі, вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, залучення співвідповідача, об`єднання справ і роз`єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше; може роз`яснювати учасникам справи, які обставини входять до предмета доказування, які докази мають бути подані тим чи іншим учасником справи; вирішує заяви та клопотання учасників справи; встановлює строки для подання відповіді на відзив та заперечення; встановлює строк для подання пояснень третіми особами та відповіді учасників справи на такі пояснення;

Відповідно до ст. 50 Господарського процесуального кодексу України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

Розглянувши заяву позивача (вх. № 3163к від 08.10.2019), виходячи з предмету спору, з метою забезпечення всебічного, повного та об`єктивного розгляду справи, враховуючи, що протягом досліджуваного відповідачем періоду, реалізацію скрапленого газу для побутових потреб населення (у балонах) на території Сумської області здійснювало Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківрегіонгаз» на підставі договору доручення від 28.09.2012 № 1261, укладеного з позивачем, у рішенні адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 07.06.2019 № 10 відповідачем зроблено висновок про те, що розрахунки планових експлуатаційних витрат, які в подальшому були включені відповідачем у спірні калькуляції, були здійснені ТОВ «Харківрегіонгаз» без належного обґрунтування, відповідно до ст. 50 ГПК України суд вважає за доцільне залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківрегіонгаз», так як рішення у справі може вплинути на права або обов`язки товариства щодо однієї із сторін.

Відповідно до ст. 168 ГПК України третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, викладає свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову у поясненнях третьої особи щодо позову або відзиву. Пояснення третьої особи подаються в строк, встановлений судом. Суд має встановити такий строк, який дозволить третій особі підготувати свої міркування, аргументи та відповідні докази, та надати пояснення до позову або відзиву, а іншим учасникам справи - відповідь на такі пояснення завчасно до початку розгляду справи по суті.

Відповідно до ст. 172 ГПК України, позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Такий самий обов`язок покладається на позивача у разі залучення судом до участі у справі іншого відповідача, заміни неналежного відповідача, залучення або вступу у справу третьої особи.

За приписами ст. 183 ГПК України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: 1) визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу; 2) залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; 3) в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.

У зв`язку з залученням до участі у справі третьої особи, суд відкладає підготовче засідання, встановлює третій особі строк для подання пояснень щодо позову та відзиву.

Керуючись ст. ст. 50, 120, 172, 177, 182, 183, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

1. Заяву Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Сумигаз” про залучення до участі у справі на стороні позивача третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору (вх. № 3163к від 08.10.2019) – задовольнити.

2. Відповідно до ст. 50 Господарського процесуального кодексу України залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківрегіонгаз» (вул. Безлюдівська, 1, м. Харків, 61109, код ЄДРПОУ 36224035).

3. Відкласти підготовче засідання на 13.11.2019, 10:00. Судове засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Сумської області за адресою: м. Суми, проспект Т.Г.Шевченка, 18/1, 1-й поверх, зал судового засідання № 3.

4. Зобов`язати позивача надіслати третій особі копію позовної заяви та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення, копію відповіді на відзив; докази надсилання подати суду.

5. Зобов`язати відповідача надіслати третій особі копію відзиву на позовну заяву з доданими до нього документами, докази надсилання подати суду.

6. Встановити третій особі семиденний строк з дня отримання ухвали суду та заяв по суті справи для подання пояснень третьої особи щодо позову та відзиву відповідно до ст. 168 ГПК України.

7. Повідомити сторін про право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, а також про обов`язок повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання, зміну номерів телефонів і факсів, адреси електронної пошти або іншої аналогічної інформації.

8. Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою://court.gov.ua/sud5021/.

9. Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення. Дана ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складений 22.10.2019

Суддя Є.А. Жерьобкіна