
Єд. унік. № 243/5070/19
Провадження № 2/243/1793/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2019 року м. Слов`янськ
Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді Старовецького В.І.
за участю секретаря судового засідання Каліух К.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Слов`янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради до ОСОБА_1 про повернення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,-
ВСТАНОВИВ:
Представник Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради звернувся до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області із позовом до ОСОБА_1 про повернення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ОСОБА_1 разом з чоловіком ОСОБА_2 перебувають на обліку в Управлінні соціального захисту населення Слов`янської міської ради, як внутрішньо переміщені особи з 11.06.2015 року. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували на обліку в Департаменті соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради з 14.11.2014 року по 14.11.2015 року. Згідно заяв про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 14.11.2014 року та від 21.05.2015 року ОСОБА_1 (до складу сім`ї входить чоловік ОСОБА_2 ) Департаментом соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради нараховано щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 23609,24 грн. Виплати здійснювалися за рахунок коштів Державного бюджету. У зв`язку зі зміною місця перебування справу ОСОБА_1 14.11.2015 року знято з обліку у м. Івано-Франківськ та особову справу направлено до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради. Згідно заяви про призначення адресної допомоги від 20.01.2016 року родині ОСОБА_1 виплачена адресна допомога з 20.01.2016 року по 10.06.2016 року у розмірі 11673 грн. 97 коп. З серпня 2016 року ОСОБА_1 за призначенням адресної допомоги не зверталась.
Управлінням 04.09.2017 року одержано листа від Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради з повідомленням, що під час проведення ревізії Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області департаменту соціальної політики було надано інформацію про внутрішньо переміщених осіб, яким неправомірно призначено щомісячну адресну допомогу, на підставі інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно виявлено у власності ОСОБА_2 житлове приміщення, яке розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення за адресою: АДРЕСА_1 .
Зазначену інформацію перевірено державним соціальним інспектором Управління, отримано інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та
Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта з підтвердженням наявності у власності у ОСОБА_2 житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 .
Представник позивача зазначає, що родина ОСОБА_1 безпідставно отримала кошти державного бюджету у сумі 35263,21 грн. (23609,24 грн. та 11673,97 грн.), оскільки відповідно п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім`ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Згідно п. 11 Порядку суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. За інформацією Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради відповідачем повернуто 3000,00 грн. у 2016 році, після чого погашення переплати не здійснюється. На підставі викладеного просить суд стягнути з відповідача незаконно отриману адресну допомогу у розмірі 32 283,21 гривень та судовий збір.
Представник позивача ОСОБА_3 про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, до судового засідання не з`явилася, надала заяву, в якій просила позовні вимоги задовольнити у повному обсязі та розгляд справи провести без її участі (а.с.68).
Відповідач ОСОБА_1 про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, до судового засідання не з`явилася, надала заяву, в якій вказала, що визнає грошові вимоги в сумі 32 283,21 гривень (а.с.69).
Представник відповідача ОСОБА_4 про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, до судового засідання не з`явилася, надала заяву, в якій просила заяву про визнання позовних вимог задовольнити та справу розглянути без її участі (а.с.70).
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв`язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Оскільки відповідач визнала пред`явлений позов і визнання позову не суперечить закону, тому суд за згодою сторін та враховуючи положення ст. 206 ЦПК України, вважає за можливе розглянути справу у даному судовому засіданні та ухвалити рішення у справі.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, суд встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що 30.08.2013 року Міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Горлівського міського управління юстиції у Донецькій області між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було зареєстровано шлюб, про що було зроблено актовий запис № 581, що підтверджується свідоцтвом про шлюб від 30.08.02013 року, виданим Міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Горлівського міського управління юстиції у Донецькій області (а.с.9).
Згідно довідок № 1429034555 та № 1429034556 від 11.06.2015 року, виданих Управлінням соціального захисту населення Слов`янської міської ради, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є тимчасово переміщеними особами та перебувають на обліку в Управлінні соціального захисту населення Слов`янської міської ради (а.с.10-11).
18.06.2015 року та 20.01.2016 року ОСОБА_1 зверталася до Управління соціального
захисту населення Слов`янської міської ради із заявами для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.12-13).
Рішеннями Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради «Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання» від 03.03.2016 року та 18.05.2016 року, ОСОБА_1 була призначена допомога переміщеним особам на проживання з 20.01.2016 року по 19.03.2016 року у розмірі 1516,00 гривень; з 20.03.2016 року по 19.05.2016 року – 1295,00 гривень; з 20.05.2016 року по 10.06.2016 року – 1074,00 гривень (а.с.14-15).
Згідно довідки Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 19.03.2019 року, ОСОБА_1 нараховано допомогу переміщеним особам на проживання за період з листопада 2014 року по листопад 2015 року у розмірі 23 609,24 гривень (а.с.21).
Згідно довідки Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради від 09.09.2017 року, ОСОБА_1 нараховано допомогу переміщеним особам на проживання за період з січня 2016 року по вересень 2016 року у розмірі 11 673,97 гривень (а.с.16).
Звертаючись із заявами про призначення допомоги, ОСОБА_1 вказувала, що у неї та будь-кого з членів сім`ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції немає (а.с.12-13).
Згідно довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 20.12.2007 року, посвідченого приватним нотаріусом Ізюмського районного нотаріального округу Чистовим С.Ю., має у приватній власності житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Рішення про державну реєстрацію було прийнято 26.12.2007 року (а.с.17).
Відповідно до акту Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради № 11-20/23 від 09.09.2017 року було встановлено, що ОСОБА_1 надала неповну (невірну) інформацію про наявність житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово-окупована територія України та районів проведення АТО, внаслідок чого були надміру виплачені кошти в сумі 11 673,97 гривень за період з 01.01.2016 року по 30.09.2016 року включно (а.с.18).
Як слідує з повідомлення Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради від 09.09.2017 року № 11-11/3001, ОСОБА_1 було зобов`язано повернути незаконно отриману допомогу у розмірі 11 673,97 гривень у зв`язку із тим, що відповідачу були виплачені дані кошти всупереч п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ № 505 від 01.10.2014 року (а.с.19).
Згідно повідомлення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Департаменту соціальної політики України від 19.03.2019 року № 1160/45.41-15/36в, Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради було зобов`язано вирішити питання щодо повернення безпідставно виплаченої щомісячної адресної допомоги ВПО ОСОБА_1 (а.с.20).
Відповідно до квитанцій, у 2016 році ОСОБА_1 було повернуто грошові кошти у сумі 3 000,00 гривень (а.с.22-24).
Як слідує з відповіді Торецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області від 19.09.2019 року, 24.01.2017 року Слов`янським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було розірвано, про що було зроблено актовий запис № 5 (а.с.65).
Частина 2 ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлює, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014.
При цьому ч.1 цієї статті передбачає, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
14 квітня 2014 року відповідно до Указу в.о. Президента України, Голови Верховної Ради України Т.О.В. від 14 квітня 2014 року №405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» на території України розпочато проведення антитерористичної операції.
Згідно з наказом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07 жовтня 2014 року №33/6/а, Донецька і Луганська області визначені районами проведення антитерористичної операції з 07 квітня 2014 року.
Відповідно до п.5 ст.11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», Кабінету Міністрів України доручено затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
02 грудня 2015 року розпорядженням Кабінету Міністрів України №1275-р, затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, відповідно до якого с. Студенок Ізюмського району Харківської області також включено до вказаного переліку.
Відповідно до пункту 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 6 Порядку, редакція якого змінювалася за період виникнення спірних правовідносин - визначалися випадки, коли грошова допомога не призначається, зокрема, у разі, коли будь-хто з членів сім`ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції (редакція від 23.10.2014 року – перебування відповідача на обліку в Департаменті соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради); у разі, коли будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення (редакція від 15.05.2015 року – на момент звернення відповідача 11.06.2015 року до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради).
Відповідно до п.10 Порядку, уповноважені органи мають право перевіряти обгрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Згідно п. 11 Порядку, уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Згідно цього ж пункту Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, суми грошової допомоги, надмірно виплачені внаслідок подання недостовірних документів, неповідомлення про зміну обставин, які впливають на виплату грошової допомоги, повертаються: уповноваженим представником сім`ї самостійно; за згодою уповноваженого представника сім`ї у повному обсязі за рахунок наступних виплат грошової
допомоги; за рішенням уповноваженого органу за рахунок суми наступних виплат грошової допомоги в обсязі не менш як 20 відсотків щомісячної суми призначеної грошової допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 1ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
Разом з тим, з доказів наданих позивачем вбачається, що поведінка відповідача, як набувача щомісячної адресної допомоги, не була добросовісною, оскільки відповідачем не було повідомлено органи державної влади, що здійснюють відповідні нарахування та виплати, про перебування у власності її чоловіка ОСОБА_2 житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , а позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги за недостовірних даних наданих відповідачем, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.
Згідно письмових доказів, наданих позивачем, ОСОБА_1 в добровільному порядку було повернуто грошові кошти у сумі 3 000,00 гривень.
Таким чином, суд вважає, що у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 неправомірно отримувала допомогу переміщеним особам на проживання, з неї слід стягнути на користь позивача вказану суму переплати бюджетних коштів в примусовому порядку у розмірі 32 283,21 гривень.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 141 ЦПК України, у разі задоволення позову з відповідача слід стягнути судові витрати в сумі 1921,00 гривень.
Керуючись Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505, ст. 1166, 1215 ЦК України, ст. 12-13, 76 -79, 81, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради до ОСОБА_1 про повернення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 та мешкає за адресою: АДРЕСА_3 , на користь Державного бюджету України через Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради, ЄДРПОУ 25954290, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Г.Батюка, буд. 40, р/р 35214061052186 банк УДКСУ в Донецькій області, МФО 834016, незаконно отриману адресну допомогу у розмірі 32 283 (тридцять дві тисячі двісті вісімдесят три) гривень 21 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 та мешкає за адресою: АДРЕСА_3 , на користь Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради, ЄДРПОУ 25954290, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Г.Батюка, буд. 40, р/р НОМЕР_2 , МФО 820172, Державна казначейська служба України м. Київ, судовий збір в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Слов`янський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти
днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного тексту судового рішення.
Суддя
Слов`янського міськрайонного суду В.І.Старовецький