Рішення № 85065930, 10.10.2019, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.10.2019
Номер справи
755/12753/19
Номер документу
85065930
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 755/12753/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" жовтня 2019 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючої судді Яровенко Н.О. розглянувши в приміщенні суду в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями,

в с т а н о в и в:

12 серпня 2019 року до Дніпровського районного суду м. Києва надійшла цивільна справа за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями.

Відповідно до позовних вимог, позивач просить суд: стягнути з ОСОБА_1 грошову допомогу, виплачену надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями в сумі 31 824,00 грн. на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, та понесені судові витрати в сумі 1921,00 грн.

Вимоги позовної заяви мотивовано тим, що з 15.07.2014 року ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Дніпровської районної ради в місті Києві державної адміністрації, як внутрішньо переміщена особа, відповідач особисто надала інформацію, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 . 24 листопада 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Управління з заявою №2641 для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505. Рішенням комісії Управління від 02.12.2014 року, відповідачу призначена щомісячна адресна допомога на проживання на період з 24.11.2014 року по 23.05.2015 року в розмірі 884,00 грн., за один календарний місяць. 27 травня 2015 року відповідач звернувся до Управління з заявою для продовження щомісячної адресної допомоги і рішенням комісії від 09.07.2015йому було подовжено виплату допомоги на суму 884 грн на місяць на період з 24.05.2015 року по 23.11.2015 рік. 26 листопада 2015 року відповідач звернувся із заявою про подовження щомісячної адресної допомоги і рішенням комісії від 17.12.2015 року йому було подовжено виплату допомоги на суму 884 грн. на місяць на період з 26.11.2015 року по 11.05.2016 рік. 26 травня відповідач звернувся із заявою про подовження щомісячної адресної допомоги і рішенням комісії від 13.07.2016 року йому біло подовжено виплату допомоги на суму 884 грн на місяць на період з 26.05.2016 року по 25.11.2016 рік та проведено перерахунок в межах терміну призначення на суму 884 грн на місяця на період з 01.05.2016 року по 25.05.2016 рік. 12 грудня 2016 року відповідач звернувся із заявою про подовження щомісячної адресної допомоги та зазначив, що депозиту та житла на не окупованій території не з`явилося. Рішенням комісії від 15.12.2016 року йому було подовжено виплату допомоги на суму 884 грн на місяць на період з 12.12.2016 року по 11.06.2017 рік. 12 червня 2017 року відповідач звернувся із заявою про подовження щомісячної адресної допомоги і рішенням комісії від 27.06.2017 року йому було подовжено виплату допомоги на суму 884 грн на місяць на період з 12.06.2017 року по 11.12.2017 рік. 26 грудня 2017 року відповідач звернувся із заявою про подовження щомісячної адресної допомоги, але під час перевірки було встановлено, що згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 110949235 від 18.01.2018 року у дружини відповідача ОСОБА_2 перебуває у власності квартира розташована за адресою : АДРЕСА_1 із зазначенням дати реєстрації права власності - 29.09.2011 року. Рішенням комісії від 18.01.2018 року відповідачу відмовлено у наданні щомісячної адресної допомоги у зв`язку із виявленням нерухомого майна у дружини. Фактичну оплату щомісячної адресної допомоги здійснено по 11.12.2017 рік.

09 лютого 2018 року Управління направило ОСОБА_1 лист №37/18-2089 з інформацією про необхідність в добровільному порядку повернути державні кошти в сумі 31 824,00 грн., яка залишалась без належного реагування з боку відповідача, що спонукало позивача звернутись з даним позовом до суду.

Ухвалою Дніпровського районного суду міста Києва від 12 серпня 2019 року, провадження у цивільній справі відкрито за правилами спрощеного провадження без виклику сторін, та роз`яснено учасникам справи порядок подання заяв по суті справи, та наслідки їх неподання.

Відповідачем 24 вересня 2019 року була отримана ухвала про відкриття провадження по справі зі всіма додатками, але відповідно до чинного законодавства, відзив у встановленні строки не був поданий.

20 серпня 2019 року третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, направив на адресу Дніпровського районного суду міста Києва пояснення по суті справи, відповідно до яких позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить задовольнити.

Відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За змістом ст. 275 ЦПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно ст. 279 ЦПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, оцінивши докази кожен окремо та в їх сукупності, повно, об`єктивно та всебічно з`ясувавши обставини справи, приходить до наступного висновку.

«Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505, визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).

Згідно п. 2 Порядку, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців. Порядок ведення обліку осіб, які переміщуються, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509, для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, як тимчасово переміщена особа, що підтверджується Довідкою від 12.11.2014 року №30040002447 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до п. 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505 (який діяв на час виникнення спірних правовідносин), грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї (далі - уповноважений представник сім`ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім`ї); для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім`ї). Загальна сума допомоги на сім`ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім`ї та не може перевищувати 2 400 гривень. Якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім`ї або інформацією компетентного органу.

ОСОБА_1 звернувся до органу соціального захисту населення Дніпровського району з заявою від 24.11.2014 року з вимогою призначення грошової допомоги для покриття витрат на проживання та на оплату житлово - комунальних послуг.

Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації 02 грудня 2014 року прийняло рішення про призначення допомоги переміщеної особи на проживання ОСОБА_1 з 24.11.2014 року по 23.05.2015 року у розмірі 884,00 грн. щомісячно.

Відповідно до п.п. 4 п. 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505 (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім`ї подає заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред`являє довідки всіх членів сім`ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.

27 травня 2015 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Управління про продовження щомісячної адресної допомоги.

Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації 10 червня 2015 року прийняло рішення про призначення допомоги переміщеної особи на проживання ОСОБА_1 в сумі 884, 00 грн на місяць на період з 24.05.2015 року по 23.11.2015 рік.

26 листопада 2015 року відповідач звернувся до Управління із заявою про продовження щомісячної адресної грошової допомоги і рішенням від 17.12.2015 року було продовжено виплачу допомоги на період з 26.11.2015 по 11.05.2016 рік в розмірі 884 грн щомісячно.

26 травня 2016 року ОСОБА_1 знову звернувся із заявою до Управління про продовження щомісячної адресної допомоги. Зазначив, що склад сім`ї не змінився та місце проживання також не змінилось.

Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації 13 липня 2016 року прийняло рішення про призначення допомоги переміщеної особи на проживання ОСОБА_1 в сумі 884, 00 грн на місяць на період з 01.05.2016 року по 25.05.2016 рік з урахуванням виплачених коштів та на період з 26.05.2016 року по 25.11.2016 рік.

12 грудня 2016 року ОСОБА_1 вкотре звернувся до Управління із заявою про подовження щомісячної грошової допомоги. Склад сім`ї не змінився. Місце проживання не змінилось. Депозиту не з`явилось. Житла на неокупованій території не з`явилось.

Рішенням від 15 грудня 2016 року ОСОБА_1 було подовжено виплату щомісячної адресної допомоги в розмірі 884 грн щомісячно на період з 12.12.2016 року по 11.06.2017 рік.

12 червня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління із заявою про подовження щомісячної грошової допомоги. Склад сім`ї не змінився. Місце проживання не змінилось. Депозиту не з`явилось. Житла на неокупованій території не з`явилось.

Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації 27 червня 2017 року прийняло рішення про призначення допомоги переміщеної особи на проживання ОСОБА_1 в сумі 884, 00 грн на місяць на період з 12.06.2017 року по 11.12.2017 рік.

ОСОБА_1 26.12.2017 року вкотре звернувся із заявою до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації про подовження щомісячної адресної допомоги. Дані не змінились та майна немає.

Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської РДА рішенням від 18.01.2018 року відмовило у наданні щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 з підстав, що сім`я володіє житловим приміщенням на не окупованій території, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 110949235 від 18.01.2018 року. З даної довідки вбачається, що у дружини ОСОБА_2 перебуває у власності квартира розташована за адресою АДРЕСА_1 з 29.09.2011 року.

29 січня 2018 року Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звернувся з листом № 04/168-06 до Начальника Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві Державної адміністрації з вимогою утримати переплати матеріальної допомоги переміщеним особам на проживання в сумі 31 824,00 грн., за період з 24.11.2014 по 11.12.2017 рр. з ОСОБА_1

09 лютого 2018 року Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві Державної адміністрації направляло повідомлення ОСОБА_3 (вих.. №37/12-2089) про повернення переплати допомоги ОСОБА_2 , яка виникла за період з 24.11.2014 року по 11.12.2017 року в розмірі 31 824,00 грн. у зв`язку з тим, що при зверненні за призначенням щомісячної адресної допомоги надав недостовірну інформацію.

25 липня 2018 року (вих. № 04/1470-011) Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат повторно звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської РДА з проханням вирішити питання згідно з чинним законодавством про утримання переплати матеріальної допомоги переміщеним особам на проживання в сумі 31 824 грн за період з 24.11.2014 по 11.12.2017 з отримувача допомоги ОСОБА_1

Згідно п. 6 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505 (який діяв на час звернення відповідача з заявою про надання допомоги), будь-хто з членів сім`ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції; у володінні сім`ї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (автобусів, вантажних та легкових автомобілів). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через уповноважені органи, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску; будь-хто з членів сім`ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Згідно з даних Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, ОСОБА_2 , яка є дружиною ОСОБА_1 має у власності нерухоме майно, а саме: квартиру АДРЕСА_2 .

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (ст. 1215 Цивільного кодексу України)

За таких обставин, оцінивши докази, подані сторонами, встановивши характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями є обґрунтованим та таким підлягає задоволенню в повному обсязі, оскільки обставини встановлені ст. 1215 ЦК України, якою передбачено повернення безпідставно отриманої допомоги за відсутності недобросовісності з боку набувача, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов Управління праці та соціального захисту населення Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями є обґрунтованим, та таким що підлягає задоволенню в повному обсязі.

В порядку ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України суд присуджує стягнути з ОСОБА_3 на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн., які сплачені позивачем при зверненні з даним позовом до суду.

Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 1166, 1212, 1215 Цивільного кодексу України, ст. 1, 10, 12, 18-1 - 18-4, ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» ст.ст. 76-81, 89, 141, 178, 258, 259, 263-265, 268, 273, 275, 279, 354, 355 ЦПК України, суд -

у х в а л и в:

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 14.03.1996 року Жовтневим РВУ УМВС України в Луганській області, адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ( код ЄДРПОУ 22886300, код банку 820172, Державна казначейська служба України, м. Київ КЕКВ 2730, КПКВ 2501480, р/р НОМЕР_3 , адреса: м. Київ, пр-т Комарова, 7) суму коштів грошової допомоги, виплачену надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями у розмірі 31 824 (тридцять одна тисяча вісімсот двадцять чотири) гривні 00 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 14.03.1996 року Жовтневим РВУ УМВС України в Луганській області, адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації ( код ЄДРПОУ 37397200, в ГУ ДКСУ у м. Києві, р/р НОМЕР_4 , МФО 820019) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст судового рішення складено 10 жовтня 2019 року.

Суддя Н.О. Яровенко