
233 № 233/2823/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2019 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Мартиненко В. С.
за участю секретаря судового засідання Ліман С.М.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Костянтинівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,- В С Т А Н О В И В:
До Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області з вказаним позовом звернулась ОСОБА_1 , в якій просила визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Шахтарськ Донецької області. В обґрунтування вимог позивач посилався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Шахтарськ Донецької області помер її чоловік - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , після його смерті залишилося спадкове майно, яке складається, зокрема із суми нарахованої Костянтинівсько-Дружківським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області пенсії, яка за життя спадкодавця не була ним отримана. Через проживання позивача у м. Шахтарськ Донецької області - тимчасово окупованій території, та юридичну необізнаність, що на думку позивача є поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини. В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилась, про дату, час і місце його проведення повідомлялась належним чином, надала клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Відповідач Костянтинівська міська рада надала відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнала, посилаючись на те, що юридична необізнаність не може бути визнана поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Відповідно до ч. ч. 7, 8 ст. 178 ЦПК України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оскільки відзив на позов було подано з порушенням строку, встановленого судом, без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З`ясувавши обставини справи, дослідивши докази, подані на їх підтвердження, суд дійшов висновку про можливість задоволення позовних вимог з таких підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Шахтарськ Донецької області помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (актовий запис № 91 від 20 лютого 2019 року, складений Костянтинівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області).
Згідно з ч. 1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, яка складається, з суми пенсії, яка належала спадкодавцеві, але не була ним одержана за життя, яка станом на 04 червня 2019 року складає 25074,99 грн., що підтверджується довідкою, наданою Костянтинівсько-Дружківським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області за № 14048/13/14-50 від 06.06.2019 р.
Судом не встановлено наявність нерухомого майна, право на яке увійшло до складу спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 . Відповідно до інформаційної довідки № 170834373 від 19.06.2019 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна відсутні відомості про право власності на нерухоме майно ОСОБА_2 . Згідно з ордером №9797 від 29.04.1992 року житлове приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , де ОСОБА_2 мав зареєстроване місце проживання, було надано його сім`ї для проживання виконавчим комітетом ради народних депутатів м. Шахтарська.
Відповідно до абз. 3 ст. 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18 січня 2018 року, який набув чинності 24 лютого 2018 року, діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи. Оскільки довідка КП «Комунальник» м. Шахтарськ за № 1471 від 19.07.2019 р., відповідно до якої у відділі реєстрації майнових прав м. Шахтарська відсутні відомості про нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 , видана окупаційною адміністрацією Російської Федерації, вказаний доказ є недопустимим і судом до уваги не береться.
Згідно з ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна. В особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом.
Відповідно до ст. 9-1 ЗУ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, а нерухоме майно або основна його частина, у разі відсутності нерухомого майна - основна частина рухомого майна знаходиться на території, передбаченій частиною першою цієї статті, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів. Спадкова справа підлягає реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до довідки УСЗН Костянтинівської міської ради від 11.04.2019 р. за № 01-22-1090-05 ОСОБА_2 не перебував на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про взятих на облік переміщених осіб. Донецьким обласним центром про нарахування та здійснення соціальних виплат листом від 01.07.2019 р. за № 2348/11-05 повідомлено, що за результатами аналізу Єдиної Web-орієнтованої інформаційної технології формування сегменту «Облік ВПО» та архіву бази даних про взяття на облік переміщених осіб програмного комплексу АСОПДСОЦ громадянин ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зазначених базах станом на 26.06.2019 р. не значиться.
Згідно з довідкою Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області за № 14048/13/14-50 від 06.06.2019 р. ОСОБА_2 перебував на обліку, як внутрішньо переміщена особа та мав зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 . З 01.03.2016 р. за результатами обміну інформації з Єдиною інформаційною базою даних внутрішньо переміщених осіб виплата пенсії призупинена з 01.03.2016 р., знятий з обліку в зв`язку зі смертю.
Судом не встановлені відомості про зареєстроване місце проживання спадкодавця ОСОБА_2 на час відкриття спадщини та щодо наявності осіб, які постійно проживали разом з ним на час відкриття спадщини.
Оскільки місце проживання спадкодавця невідоме, а місцезнаходженням основної частини рухомого майна є м. Костянтинівка Донецької області, місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 є м. Костянтинівка Донецької області.
Згідно з інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру за № 56324738 від 28.05.2019 року, наданою Костянтинівською державною нотаріальною конторою, в реєстрі відсутні відомості про наявність спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ч. 1 ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Оскільки судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2 спадщина не була прийнята іншими спадкоємцями, належними відповідачами у справі є територіальна громада за місцем відкриття спадщини в особі Костянтинівської міської ради.
Згідно з ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Позивач у справі ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 від 24.08.1974 року (актовий запис № 651 від 24.08.1974 року складений відділом ЗАГС м. Тореза Донецької області), копія якого додана до матеріалів справи.
Зі змісту статей 1268, 1269, 1270 ЦК України випливає, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч.1, ч. 3 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Розглядаючи питання про наявність поважних причин, які зумовили пропуск позивачем строку для прийняття спадщини, суд виходить з такого.
Згідно з відомостями паспорту громадянина України, копія якого долучена до матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка міста Сніжне Донецької області, з 03 липня 1992 року мала зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно з довідкою УСЗН Костянтинівської міської ради № 1425-500028181 від 06 лютого 2019 р., копія якої додана до матеріалів справи, заявник з 06 лютого 2019 року є внутрішньо переміщеною особою та має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 .
Згідно з п. 2.1 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженому Наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 року спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першою заяви (повідомлення, телеграми) про прийняття спадщини, про відмову від прийняття спадщини, про відмову від спадщини, заяви про відкликання заяви про прийняття спадщини або про відмову від спадщини, заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину, заяви спадкоємця на одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фінансовій установі), заяви про видачу свідоцтва виконавцю заповіту, заяви виконавця заповіту про відмову від здійснення своїх повноважень, заяви другого з подружжя про видачу свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, заяви про вжиття заходів до охорони спадкового майна, претензії кредиторів.
Відповідно до підпунктів 1.2 - 1.4 пункту 1 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 року, при зверненні спадкоємця у зв`язку з відкриттям спадщини нотаріус з`ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, наявності спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна. Факт смерті фізичної особи і час відкриття спадщини нотаріус перевіряє шляхом витребовування від спадкоємця свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану або за безпосереднім доступом до реєстру актів цивільного стану. У разі неможливості пред`явлення спадкоємцями свідоцтва про смерть спадкодавця або відсутності інформації в реєстрі нотаріус повинен витребувати від органу державної реєстрації актів цивільного стану копію актового запису про смерть спадкодавця або повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть.
З 7 квітня 2014 року територія Донецької області була визнана одним з районів проведення антитерористичної операції та терміни її проведення, відповідно до наказу антитерористичного центру при службі безпеки України 07.10.2014 р. №33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення», не встановлений.
Згідно з ст. 1 ЗУ «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль, а саме: сухопутна територія та її внутрішні води у межах окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей; внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території, визначеної пунктом 1 цієї частини; надра під територіями, визначеними пунктами 1 і 2 цієї частини, та повітряний простір над цими територіями.
Відповідно до ст. 12 вказаного Закону в`їзд осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзд осіб, переміщення товарів з таких територій здійснюються через контрольні пункти в`їзду-виїзду. Командувач об`єднаних сил у разі реальної загрози життю та здоров`ю осіб, які перетинають лінію розмежування, має право обмежити в`їзд цих осіб на тимчасово окуповані території Донецької та Луганської областей на період існування цієї загрози. Порядок в`їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів із таких територій визначаються Кабінетом Міністрів України. Перебування в районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях осіб, не залучених до проведення таких заходів, може тимчасово бути обмежено на період проведення таких заходів Командувачем об`єднаних сил.
Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, було визначено Указом Президента України № 32/2019 від 7 лютого 2019 року, серед яких є м. Шахтарськ Донецької області.
З 27 листопада 2014 року на виконання Указу Президента від 14.11.2014 №875/2014 про введення в дію рішення РНБО «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», а також розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» ДП «Укрпошта» прийнято рішення про зупинення приймання і доставки поштових відправлень на територіях Донецької та Луганської областей, які не контролюються українською владою, серед яких є м. Шахтарськ Донецької області.
Оскільки судом встановлено, що в період строку для подання заяви про прийняття спадщини нотаріусу спадкоємець проживала у м. Шахтарськ Донецької області - території, тимчасово непідконтрольній державі Україна, з якою відсутній поштовий зв`язок, а виїзд осіб з тимчасово окупованої території у Донецькій та Луганській областях здійснюються через контрольні пункти в`їзду-виїзду за наявності відповідного дозволу та може в будь-який час бути обмеженим у разі реальної загрози життю та здоров`ю осіб, які перетинають лінію розмежування, та, крім того, відсутність реєстрації факту смерті спадкодавця відповідним відділом державної реєстрації актів цивільного стану, унеможливлює звернення спадкоємця до нотаріусу з заявою про прийняття спадщини та заведення спадкової справи, разом з тим, судом встановлено, що спадкодавець помер на тимчасово окупованій території, в зв`язку з чим позивач лише 20.02.2019 року після спливу строку, встановленого для прийняття спадщини, отримав свідоцтво про смерть спадкодавця належного зразка, суд дійшов висновку про те, що позивачем ОСОБА_1 встановлений законом строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 пропущений з поважних причин.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму ВССУ від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" у резолютивній частині рішення суд повинен вказати відповідно певний період часу з моменту набрання судовим рішенням законної сили, протягом якого спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини, а не конкретну календарну дату, до якої спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК для прийняття спадщини.
Враховуючи те, що судом встановлена наявність поважних причин пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, суд дійшов висновку про необхідність визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 в три місяці з моменту набрання рішенням законної сили, що є достатнім для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 141, 259, 264-265, 273, 280-282, 289, п.п.15.5 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Костянтинівської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 у місті Сніжне Донецької області, додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Шахтарськ Донецької області, в 3 (три) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ; відповідач: Костянтинівська міська рада, місцезнаходження: 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. О. Тихого, буд. 260, ЄДРПОУ 34898855.
Суддя