Рішення № 85054012, 16.10.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2019
Номер справи
620/999/19
Номер документу
85054012
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 жовтня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/999/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А.В.,

представника позивача Аніщенка О.Г. ,

представника відповідача Рашка А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Ніжинської міської ради Чернігівської області про визнання протиправним та нечинним рішення,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся з позовом до Ніжинської міської ради Чернігівської області та просить: визнати протиправною та нечинною містобудівну документацію «План зонування території (зонінг) міста Ніжин Чернігівської області», затверджену рішенням № 12-29/2017 від 04 жовтня 2017 року 29 сесії VII скликання Ніжинської міської ради Чернігівської області, в частині встановлення такого типу територіально-планувальних зон як Рекреаційна зона озеленених територій загального користування Р-3 (міські парки, сквери, бульвари, міські ліси, лугопарки, лісопарки, гідропарки, меморіальні парки, пляжі) в межах земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7410400000:02:009:0065.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що містобудівна документація «План зонування території (зонінг) міста Ніжин Чернігівської області», затверджена рішенням № 12-29/2017 від 04 жовтня 2017 року 29 сесії VII скликання Ніжинської міської ради Чернігівської області, в частині встановлення такого типу територіально-планувальних зон як Рекреаційна зона озеленених територій загального користування Р-3 (міські парки, сквери, бульвари, міські ліси, лугопарки, лісопарки, гідропарки, меморіальні парки, пляжі) в межах земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , Чернігівська область , кадастровий номер 7410400000:02:009:0065 позбавляє позивача права використовувати належну йому на праві власності земельну ділянку за її цільовим призначенням та змінювати її цільове призначення, що порушує його права як власника земельної ділянки.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

09 жовтня 2017 року ОСОБА_2 , за договором дарування, набув право власності на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7410400000:02:009:0035, площею 0,0334 га, з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7410400000:02:009:0036, площею 0,0295 га, з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства та земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7410400000:02:009:0052, площею 0,0193, з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

Маючи намір збудувати житловий будинок на отриманих у власність земельних ділянках, за замовленням позивача було розроблено технічну документацію, та 17 квітня 2018 року вчинено об`єднання земельної ділянки кадастровий номер 7410400000:02:009:0036, площею 0,0295 га та земельної ділянки кадастровий номер 7410400000:02:009:0052, площею 0,0193 га і зареєстрована земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7410400000:02:009:0065, площею 0,0488 га, з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

З метою здійснення будівництва житлового будинку, позивач звернувся до Ніжинського міського голови із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту відведення щодо зміни цільового призначення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7410400000:02:009:0065, площею 0,0488 га, з цільового призначення - для ведення особистого селянського господарства на цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

На що позивача було повідомлено, що зміна цільового призначення земельної ділянки та її забудова є неможливими з підстав невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, а саме: згідно плану зонування території (зонінг) м. Ніжин Чернігівської області, зона за адресою: АДРЕСА_1 , в межах земельної ділянки кадастровий номер 7410400000:02:009:0065, належить до Рекреаційної зони озеленених територій загального користування Р-3, в якій переважні, супутні, допустимі види використання не передбачають розміщення житлових будинків та господарських будівель. Наявність зазначеної зони на належній мені земельній ділянці взагалі виключає можливість її використання за діючим цільовим призначенням.

Судом встановлено, що рішенням № 12-29/2017 від 04 жовтня 2017 року 29 сесії VII скликання Ніжинської міської ради Чернігівської області затверджено містобудівну документацію «План зонування території (зонінг) міста Ніжин Чернігівської області», який розроблено державним підприємством «Науково-дослідний і проектний інститут містобудування».

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 180 Земельного кодексу України зонування земель здійснюється у межах населених пунктів (ч. 1); при зонуванні земель встановлюються вимоги щодо допустимих видів забудови та іншого використання земельних ділянок у межах окремих зон (ч. 2).

Згідно з цією статтею зонування земель має здійснюватися у межах населених пунктів, тому основним завданням зонування земель є визначення вимог щодо допустимих видів забудови та іншого використання земельних ділянок у межах окремих зон відповідно до місцевих правил забудови. Зонування земель повинно здійснюватись відповідно до закону, який ще не прийнятий. Таким чином, зонування земель або зонування території, як спосіб розподілу земельного фонду для задоволення різних суспільних потреб, визначене у Кодексі лише загально.

Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено розроблення Плану зонування території (далі - зонінгу) - містобудівної документації, яка визначає умови та обмеження використання території населених пунктів.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» планування і забудова територій - діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає визначення і раціональне взаємне розташування зон житлової та громадської забудови, виробничих, рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих, історико-культурних та інших зон і об`єктів.

Планування територій здійснюється на державному, регіональному та місцевому рівнях відповідними органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування (ч. 1 ст. 8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

Згідно із ч. 3 ст. 8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.

Частиною 1 статті 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.

Порядок обміну інформацією між містобудівним та державним земельним кадастрами встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон. План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання надмірній концентрації населення і об`єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об`єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів (ч. 1). План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації (ч. 2).

Зонування території здійснюється з дотриманням таких вимог:

1) урахування попередніх рішень щодо планування і забудови території;

2) виділення зон обмеженої містобудівної діяльності;

3) відображення існуючої забудови територій, інженерно-транспортної інфраструктури, а також основних елементів планувальної структури територій;

4) урахування місцевих умов під час визначення функціональних зон;

5) установлення для кожної зони дозволених і допустимих видів використання територій для містобудівних потреб, умов та обмежень щодо їх забудови;

6) узгодження меж зон з межами територій природних комплексів, смугами санітарно-захисних, санітарних, охоронних та інших зон обмеженого використання земель, червоними лініями;

7) відображення меж прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об`єктів.

Параметри використання території та будівель, запропонованих для розташування у межах декількох земельних ділянок або окремої земельної ділянки, зокрема функціональне призначення, граничні поверховість та площа забудови, можливе розміщення на ділянці, є обов`язковими для врахування під час зонування відповідної території.

Перелік зазначених параметрів визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Внесення змін до плану зонування території допускається за умови їх відповідності генеральному плану населеного пункту.

Склад, зміст, порядок розроблення плану зонування території визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

План зонування території затверджується на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради протягом 30 днів з дня його подання.

Згідно ст. 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території (ч. 1); детальний план території визначає, зокрема, містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території (п. 4 ч. 4).

Згідно ст. 25 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій (ч. 1).

Аналіз наведених норм свідчить про те, що план зонування території є видом містобудівної документації, яка затверджується органом місцевого врядування з метою планування території на місцевому рівні. При цьому слід зазначити, що план зонування території приймається з урахуванням попередніх рішень щодо планування і забудови території.

Відповідно до ДСТУ-Н Б Б. 1-1-12:2011 «Настанова про склад та зміст плану зонування території (зонінг)» план зонування складається з текстової та графічної частини. Текстова частина зонінгу надається у вигляді пояснювальної записки. Графічні матеріали містять схеми обумовлені державним стандартом України.

Згідно ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова територій здійснюється шляхом розміщення об`єктів будівництва (ч. 1); право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації (ч. 4).

Зонінг є містобудівною документацією, вимоги якої є обов`язковими для виконання на відповідній території органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами, посадовими особами, які здійснюють та контролюють містобудівну діяльність на території міста, а також для судових органів - як підстава для вирішення спірних питань щодо забудови та іншого використання земельних ділянок.

У пояснювальній записці до Плану зонування території (зонінг) м. Ніжина Чернігівської області міститься характеристика рекреаційної зони озеленених територій загального користування Р-3, як описано нижче.

Р-3 (Р-3/1) Рекреаційна зона озеленених територій загального користування (міські парки, сквери, бульвари, міські ліси, лугопарки, лісопарки, гідропарки, меморіальні парки, пляжі) ПР-3 перспективна рекреаційна зона озеленених територій загального користування

Переважні види використання:

- озеленені території загального користування (парки, сади, сквери, бульвари, міські ліси, лугопарки, меморіальні парки), пляжі;

- лісопарки;

- навчально-туристичні та екологічні стежки; місця короткочасного відпочинку з відповідним обладнанням; видові майданчики; малі архітектурні форми;

- споруди спортивного та розважального характеру; концертні майданчики, виставкові павільйони;

- благоустрій і озеленення.

Супутні види дозволеного використання:

- споруди, шляхи, лінійні та інші об`єкти транспорту і зв`язку, пов`язані з обслуговуванням даної зони;

- окремі адміністративно-господарські споруди;

- підприємства громадського харчування: кафе, бари, ресторани, закусочні;

- тимчасові споруди для проведення підприємницької діяльності;

- споруди комунальної та інженерної інфраструктури, необхідні для функціонування даної зони.

Допустимі види використання, які потребують спеціальних погоджень: меморіальні комплекси; човнові причали; пристані човнів; громадські вбиральні (підземні).

З наведеного вбачається, що містобудівною документацією «План зонування території (зонінг) міста Ніжин Чернігівської області», затвердженою рішенням № 12-29/2017 від 04 жовтня 2017 року 29 сесії VII скликання Ніжинської міської ради Чернігівської області, в частині встановлення такого типу зонування як Рекреаційна зона озеленених територій загального кориетування Р-3 в межах земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7410400000:02:009:0065, позивач позбавляється права як використовувати належну йому на праві власності земельну ділянку за її цільовим призначенням, змінювати її цільове призначення, що порушує його права як власника земельної ділянки.

Згідно ст. 90 Земельного кодексу України власники земельних ділянок мають право: а) продавати або іншим шляхом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину; б) самостійно господарювати на землі; в) власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену продукцію; г) використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, лісові насадження, водні об`єкти, а також інші корисні властивості землі; ґ) на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом; д) споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди (ч. 1). Порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом (ч. 2).

Згідно ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд (ч. 1). Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону (ч. 2).

Встановлення такого типу територіально-планувальних зон як Рекреаційна зона озеленених територій загального користування Р-3 в межах земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7410400000:02:009:0065, не відповідає цільовому призначенню земельної ділянки, встановленому до затвердження містобудівної документації «План зонування території (зонінг) міста Ніжин Чернігівської області», і обмежує право позивача на її відповідне використання.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Ніжинської міської ради Чернігівської області на користь ОСОБА_2 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 768,40 грн.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_2 - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною та нечинною містобудівну документацію «План зонування території (зонінг) міста Ніжин Чернігівської області», затверджену рішенням № 12-29/2017 від 04 жовтня 2017 року 29 сесії VII скликання Ніжинської міської ради Чернігівської області, в частині встановлення такого типу територіально-планувальних зон як Рекреаційна зона озеленених територій загального користування Р-3 (міські парки, сквери, бульвари, міські ліси, лугопарки, лісопарки, гідропарки, меморіальні парки, пляжі) в межах земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7410400000:02:009:0065.

Стягнути з Ніжинської міської ради Чернігівської області (код ЄДРПОУ 37716092) на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 768,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 21 жовтня 2019 року.

Суддя С.Л. Клопот