Рішення № 85053980, 21.10.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2019
Номер справи
620/2781/19
Номер документу
85053980
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 жовтня 2019 року м.Чернігів Справа № 620/2781/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного ( у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - також позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - також відповідач, ГУ ПФУ в Чернігівській області ), в якому просить:

- визнати протиправною відмову ГУ ПФУ в Чернігівській області, викладену в листі від 29.08.2019 №1960/03-21, про відмову в призначенні державної пенсії, що передбачена ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов`язати ГУ ПФУ в Чернігівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 26.06.2018.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивача визнано учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. Звернувшись до відповідача із відповідною заявою, позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на 8 років за відсутністю первинних документів, які підтверджують участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Із зазначеною відмовою позивач погодитись не може та змушений звертатися до суду за захистом своїх порушених прав, оскільки при подачі документів для призначення пенсії ним подавалося посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та копія військового, що підтверджує зайнятість позивача на роботах, які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідач на адресу суду в установлені строки направив відзив, у якому позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити повністю, оскільки позивач не довів належними документи факт роботи у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів.

Ухвалою суду від 23.09.2019 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного письмового провадження, без виклику сторін (у письмовому провадженні).

Одночасно, відповідач просив розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.

З огляду на заявлене клопотання, суд вважає за необхідне вказати, що дана справа підпадає під визначення, наведене у п.3 ч.6 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ), а тому дія ч.4 ст.260 КАСУ, яка передбачає право відповідача на подання клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, не розповсюджується на цю справу в силу ч.7 ст.260 КАСУ. За наведених обставин, суд вважає клопотання відповідача необґрунтованим, тому в задоволенні слід відмовити.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Чернігівській області із заявою про призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС) відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Як встановлено з листа відповідача від 29.08.2019 №1960/03-21 (а.с.13), при зверненні позивача за призначенням пенсії ним було також додано до заяви:

- копію військового квитка від 19.11.1985 серія НОМЕР_1 ;

- копію дубліката посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році 2 категорії від 12.02.2009 серії НОМЕР_3.

На адресу відповідача з інших установ були надані також наступні документи :

- виписки з військового квитка про період строкової служби з 29.11.1985 по 18.11.1987, видана Департаментом соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації;

- довідки Чернігівського міського військового комісаріату №4/3 від 12.10.1992. виданої про прийняття участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 13.01.1987 по 09.06.1987 в зоні відчуження в складі військової частини 89582;

- довідка Галузевого державного Архіву Міністерства оборони України від 18.04.2018 № 179/1/4585 в якій вказаного, що надати інформацію стосовно участі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 13.011987 по 09.06.1987 в складі Військової частини 89582 с. Терехи немає можливості, оскільки ОСОБА_1 у Книзі алфавітного обліку військовослужбовців військової частини № 89582, наказах командира по стройовій частині та в наказах командира по виїздам на роботі за періоди з 01.01.1987 по 05.02.1987 та з 01.06.1987 по 21.06.1987 не значиться;

-довідку Галузевого державного Архіву Міністерства оборони України від 18.04.2018 № 179/1/4586, в якій вказано, що по архівним документам Військової частини № 59261 УС «Славянка» установлено, що ОСОБА_1 прибув 13.01.1987 та вибув 10.06.1987. Дні виїзду в зону, об`єкти, населені пункти не вказані, а також зазначили, що документи в/ч 59261 на зберігання до Галузевого державного Архіву Міністерства оборони України не надходили. Копії вказаних документів містяться в матеріалах справи.

Проаналізувавши надані документи, ГУ ПФУ в Чернігівській області прийняло рішення про відмову в призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв`язку з відсутністю документів, які підтверджують участь (періоди) на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та пільгового стажу.

Не погоджуючись із зазначеною відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зважає на наступне.

В силу ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.1 ст.55 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції чинній на момент виникнення спору) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Зокрема, встановлено, що учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 по 31.12.1986 - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку до 10 років (п.1 ч.1 ст.55 Закону №796-XII).

Із аналізу наведеної правової норми вбачається, що право на пільгове зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість днів у зоні відчуження.

Згідно з ч.1 ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Відповідно до п.5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 01.07.1986 до 31.12.1986 від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році видаються відповідні посвідчення.

У пункті 10 Порядку уточняється на підставі яких документів видається посвідчення. Зокрема, встановлено, що посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Так, документи, які подаються до Пенсійного фонду України та його управлінь для призначення пенсії, в тому числі на пільгових умовах, визначені в Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1.

Згідно з п.п.5 п.2.1 згаданого порядку документами, які засвідчують особливий статус особи є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що право на пільгове зменшення пенсійного віку мають особи, які працювали визначену кількість днів у зоні відчуження та в установленому законом порядку набули статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Отже, з аналізу наведених норм права, суд дійшов висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, зокрема призначення пільгової пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Аналогічні правові висновки викладені в постанові Верховного Суду від 06.02.2019 р. по справі № 731/120/17 та, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України є обов`язковими для врахування апеляційним судом при розгляді даної справи.

Крім наведеного, суд зазначає, що згідно ст.10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження.

Основним документом, що визначає час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження, є довідка форми №122, що видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, у складі яких працівник безпосередньо виконував роботи з ліквідації аварії. Інший порядок підтвердження факту участі на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, чинним законодавством на даний час не передбачено.

Документами, що підтверджують періоди роботи в зоні відчуження можуть слугувати також: первинні довідки, первинний табель обліку робочого часу, дорожні листки та інші первинні документи, які містять відмітки підприємств, установ, організацій, в складі яких виконувались роботи та які були розташовані в зоні відчуження.

У виключних випадках для підтвердження періодів роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС можуть прийматись виписки з особових рахунків про здійснення підвищеної оплати праці за умови, що в особових рахунках зазначено за скільки днів здійснено підвищену оплату.

Суд встановив, що позивач має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії2), а отже підстави вважати, що така особа не перебувала та не виконувала роботи у зоні відчуження об`єктивно відсутні Крім того, відповідачу також надавалась довідка Чернігівського міського військового комісаріату від 12.10.1992 №4/3, в якій вказано, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі військової частини 83582 в період з 13.01.1987 по 09.06.1987 (а.с.16).

В силу ч. 1 ст. 73 КАС України вказані документи є належними доказами.

Суд вважає, що на виконання умов Порядку, позивачем надано всі необхідні для призначення пенсії документи, які підтверджують участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії, а тому доводи ГУ ПФУ в Чернігівській області про відсутність первинних документів, які підтверджують участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, суд відхиляє.

Згідно з пп.1 п.1 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення з пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Як видно з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії 15.07.2019.

Отже, у відповідності до вищезазначеної норми пенсія позивачу має бути призначена саме з 15.07.2019, тобто з дня його звернення, відповідно до наявної копії заяви, а не з 26.06.2019, як просить позивач.

Доводи відповідача щодо відсутності у позивача законних підстав для переведення на пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку за відсутністю відповідних підтверджуючих первинних документів, спростовуються матеріалами справи та взагалі не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, оскільки позивач працював в зоні ЧАЕС, зокрема до 01.07.1986 р., а в ч. 1 ст. 55 Закону № 796-XII прямо передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 р. незалежно від кількості робочих днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку до 10 років.

Надаючи оцінку доводам відповідача, суд також приймає до уваги рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому Суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».

Відповідно до ст. 17 Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» висновки ЄСПЛ є джерелом права.

Враховуючи викладене, позов слід задовольнити частково.

Судові витрати відшкодування не підлягають.

Керуючись ст. ст.227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на 8 років.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку відповідно до пп.1 ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 15.07.2019.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14030, код ЄДРПОУ 21390940

Суддя І.І. Соломко