Рішення № 85053776, 21.10.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2019
Номер справи
560/2771/19
Номер документу
85053776
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/2771/19

РІШЕННЯ

іменем України

21 жовтня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості по нарахованій пенсії за період з 01 січня 2016 року по 05 грудня 2018 року в сумі 97283,66 грн. у встановлені законом строки;

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати нарахованої та не виплаченої пенсії за період з 01 січня 2016 року по 05 грудня 2018 року;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії, виходячи з вказаної у відповідях Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області суми заборгованості по перерахованій, але не виплаченій своєчасно пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є пенсіонером органів внутрішніх справі і отримує пенсію за вислугою років, відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

Вказує, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2018 року, яке набрало законної сили 06 грудня 2018 року визнано протиправними дії відповідача та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XIІ у розмірі 79% суми грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року.

Після набрання рішенням суду законної сили, позивач вказує, що звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії відповідно до судового рішення.

На виконання вказаного судового рішення Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснило перерахунок пенсії та доплату за період з 01 січня 2016 року по 05 грудня 2018 року.

Позивач зазначає, що згідно з перерахунком пенсії доплата становить 30349,82 грн. Таким чином загальна заборгованість по невиплаті пенсії нарахованої з 01 січня 2016 року по 05 грудня 2018 року становить 97238,66 грн.

Як стверджує позивач, внаслідок порушень норм чинного законодавства з боку головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області має право на стягнення компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, що передбачено ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV.

Ухвалою суду від 13 вересня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

З 07 жовтня по 18 жовтня 2019 року включно, суддя Салюк П.І. перебував на стаціонарному лікуванні (лікарняному).

У встановлений судом строк відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому просить відмовити у задоволені позовної заяви в повному обсязі та зазначає, що на виконання постанови №103 головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, в результаті чого за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року нарахована доплата в розмірі 66933,84 грн., виплату якої буде проведено у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.

Крім цього, відповідач вказує, що на виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2018 року, головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року на підставі довідки № 58/121/49-2017 від 18 травня 2017 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, наданої ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області.

Оскільки розмір грошового забезпечення згідно довідки № 58/121/49-2017 від 18 травня 2017 року та довідки № 44/121/49-2018 від 21 березня 2018 року становив 7672,50 грн., відповідно розмір пенсії позивача до виплати не змінився та становить 7199,04 грн., доплата відсутня.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2018 року по справі № 822/1820/18, яке набрало законної сили згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06 грудня 2018 року, зобов`язано головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, відповідно до вимог ч. 3 ст. 63, ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно довідки від 21 березня 2018 року № 44/121/49-2018, виданої ліквідаційною комісією УМВС в Хмельницькій області, виходячи із розміру 79% грошового забезпечення.

Оскільки розмір пенсії позивача уже було перераховано згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", тому перерахунок пенсії згідно рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2018 року по справі № 822/1820/18, проведено з врахуванням перерахованих сум пенсії.

Таким чином, на виконання зазначеного рішення суду, 03 січня 2019 року головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року виходячи із розміру 79% грошового забезпечення згідно довідки від 21 березня 2018 року № 44/121/49-2018, виданої ліквідаційною комісією УМВС в Хмельницькій області. В результаті проведеного перерахунку пенсія позивача з урахуванням підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни 3 групи визначена в наступному розмірі: з 01 січня 2016 року - 7948,80 грн., з 01 травня 2016 року - 7965,60 грн. з 01 грудня 2016 року - 8000,70 грн., з 01 травня 2017 року - 8020,20 грн., з 01 жовтня 2017 року 8062,20 грн., з 01 грудня 2018 року - 8075,70 грн. З 01 січня 2019 рроку розмір пенсії позивача становить 8075,70 грн.

За період з 01 січня 2016 року по 05 грудня 2018 року (до дати набрання законної сили рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2018 року по справі № 822/1820/18) нарахована доплата в розмірі 30349,82 грн.

Враховуючи зазначене, відповідач зазначає, що сума доплати згідно проведеного перерахунку пенсії за період з 01 січня 2016 року по 05 грудня 2018 року розмірі 30349,82 грн. буде виплачена позивачу з урахуванням Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649.

Крім того, у відзиві на позов відповідач вказав про необхідність розгляду даної справи з викликом сторін.

Суд зазначає, що частинами п`ятою - шостою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Таким чином, зважаючи на те, що дана справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України, відсутня необхідність призначати розгляд справи в судовому засіданні. Тому, клопотання відповідача до задоволення не підлягає.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області також подав до суду клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду, оскільки позивачем пропущено строк звернення до суду.

В обґрунтування поданого клопотання відповідач зазначає, що оскільки позивачу проведено перерахунок з березня 2018 року, а тому позивач знав про розміри виплачуваної йому пенсії при цьому звернувся до суду лише 11 вересня 2019 року, а отже порушив передбачений ст.122 КАС України строк на звернення до адміністративного суду.

Вирішуючи вказане клопотання відповідача, суд зазначає, що відмова щодо компенсації втрати частини доходів датована 23 серпня 2019 року, а позивач звернувся з позовною заявою 11 вересня 2019 року, тобто в межах строку передбаченого статтею 122 КАС України, а тому вказане клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задоволенню не підлягає.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позов, з`ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що 09 січня 2018 року Хмельницьким міськрайонним судом винесено рішення за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФ України в Хмельницькій області, яким визнано протиправною бездіяльність та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з 01 січня 2016 року згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

За результатами проведеного ГУ ПФУ в Хмельницькій області перерахунку пенсії її розмір встановлено у розмірі 7199 грн. 04 коп. (70 % відсотків грошового забезпечення), а заборгованість по недоплаті пенсії становить 66933 грн. 84 коп..

Вважаючи, дії ГУ ПФУ в Хмельницькій області неправомірними, позивач знову звернувся із заявою щодо проведення повторного перерахунку та виплати належної мені пенсії у розмірі 79 відсотків грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якому відповідачем було відмовлено відмовлено.

Згідно рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2018 року, яке набрало законної сили 06 грудня 2018 року визнано протиправними дії та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262 -XIІ у розмірі 79% суми грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року".

Після набрання вкзаним рішенням законної сили, позивач звернувся із заявою до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії відповідно до судового рішення.

На виконання даного рішення суду головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснило перерахунок пенсії позивача та доплату за період з 01 січня 2016 року по 05 грудня 2018 року. Згідно перерахунку пенсії доплата становить 30349,82 грн.

Таким чином загальна заборгованість по невиплаті пенсії нарахованої позивачу з 01 січня 2016 року по 05 грудня 2018 року становить 97238,66 грн.

Листом від 09 серпня 2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про нарахувати та виплатиту компенсації за втрату частини доходу у зв`язку з тим, що пенсія була перерахована і виплачена невчасно, зі всієї суми заборгованості, що була не виплачена за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та частково виплачена з 01 січня 2018 року по 31 березня 2018 року відповідно до рішення Хмельницького міськрайонного суду від 09 січня 2018 року по справі №686/24787/18. Та зі всієї суми заборгованості, що була не виплачена за період з 01 січня 2016 року по 05 грудня 2018 року по рішенню Хмельницького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2018 року по справі №822/1820/18.

Відповідач листом від 23 серпня 2019 року за №Г-708-ОП-02.26-04 повідомив ОСОБА_1 про те, що перерахунки та, виплата пенсій, в тому числі за рішеннями судів проведенні своєчасно, згідно чинних нормативно-правових актів і порушення встановлених строків виплати пенсій головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не вбачається, тому відсутні підстави для розрахунку та виплати компенсації.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 1, 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" №2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Відповідно до ст. 3 Закону №2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Отже, зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1-3 Закону №2050-ІІІ дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 03 липня 2018 року по справі №521/940/17, від 10 квітня 2019 року по справі № 686/13725/17.

Компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення. Зазначена правова позиція викладена в постановах Верховного суду від 20 лютого 2018 року по справі № 336/4675/17, від 05 жовтня 2018 року по справі №162/787/16-а, від 12 лютого 2019 року по справі №814/1428/18.

Відповідно до ст. 4 Закону №2050-ІІІ, виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Статтею 55 Закону України № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" також визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Отже, основними умовами для виплати суми компенсації є 1) порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та 2) виплата нарахованих доходів.

Відповідачем не оспорюється, і підтверджено доказами, що належні позивачу кошти за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року відповідно до рішення Хмельницького міськрайонного суду від 09 січня 2018 року по справі №686/24787/18, та суми заборгованості за період з 01 січня 2016 року по 05 грудня 2018 року по рішенню Хмельницького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2018 року по справі №822/1820/18 залишаються невиплаченими.

У постановах Верховного Суду від 10 липня 2018 року по справі №404/6317/16-а, від 18 вересня 2018 року по справі №522/535/17, від 25 жовтня 2018 року по справі №420/1410/17 зазначено про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині виплати позивачу компенсації втрати частини доходів, враховуючи їх передчасність, оскільки відповідно до ст. 4 Закону №2050 виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць. Враховуючи відсутність підстав вважати, що право на отримання компенсації при відновленні виплати пенсії буде порушено відповідачем, задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що оскільки компенсація може бути нарахована лише на ту частину заборгованості, яка фактично виплачена позивачу, а сума коштів з якої позивач бажає отримати компенсацію залишається невиплаченою, то позовні вимоги є передчасними та необґрунтованими, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

У зв`язку із відмовою в задоволенні позовних вимог, судові витрат не підлягають відшкодуванню на підставі ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя П.І. Салюк