Рішення № 85053662, 15.10.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2019
Номер справи
520/8523/19
Номер документу
85053662
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Рішення

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"15" жовтня 2019 р. № 520/8523/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Спірідонов М.О.

за участю секретаря судового засідання Ліпчанська Я.В.

представника позивача - Ковбасенко І.В. ,

представника відповідача - Вовк С.А.,

представника відповідача - Клубань д.а.,

представника відповідача - Брижко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до 3-го прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (61166, м. Харків, пров. Інженерний, буд. 7, а/с 4193) про визнання незаконним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу ,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_2 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить суд:

1. Визнати протиправним та скасувати наказ від 06.08.2019 №352-ОС 3-го прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про припинення (розірвання) контракту та звільнення з військової служби в запас Збройних Сил України, виключення зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення;

2. Поновити майора ОСОБА_2 на посаді заступника коменданта з матеріально-технічного забезпечення оперативно-бойової прикордонної комендатури "Старобільськ".

2. Судові витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування позову зазначено, що наказ від 06.08.2019 №352-ОС 3-го прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про припинення (розірвання) контракту та звільнення з військової служби в запас Збройних Сил України, виключення зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення є незаконним та таким, що винесений з порушенням норм чинного законодавства України, у зв`язку з чим просить суд поновити його на посаді заступника коменданта з матеріально-технічного забезпечення оперативно-бойової прикордонної комендатури "Старобільськ".

Представник позивача в судове засідання з`явився, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідача в судове засідання з`явилися, щодо задоволення позовних вимог заперечували в повному обсязі зазначивши, що наказ від 06.08.2019 №352-ОС 3-го прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про припинення (розірвання) контракту та звільнення з військової служби в запас Збройних Сил України, виключення зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення є законним та такими, що винесено в межах чинного законодавства України, а тому не підлягає скасуванню.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що між головою Державної прикордонної служби України генерал - лейтенантом Назаренком В .О. та майором ОСОБА_2 , на підставі статей 19 і 20 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» укладено контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України. Контракт укладено на 5 років, з 20.03.2015 року по 19.03.2020 року.

За умовами укладеного контракту ОСОБА_2 добровільно вступає на військову службу і бере на себе зобов`язання, зокрема, додержуватись Конституції України, законів України, статутів Збройних Сил України, Кодексу професійної етики військовослужбовця, Державної прикордонної служби України та інших нормативно - правових актів з питань, що регламентують проходження військової служби, а також виконувати накази старших начальників; виконувати обов`язки військовослужбовця, вимоги посадової інструкції; дотримуватися вимог військової дисципліни, не допускати вчинення вчинення злочинів та адміністративних правопорушень, у тому числі корупційних правопорушень.

Луганським прикордонним загоном Східного регіонального управління ДПС України направлено до регіонального управління подання до звільнення з військової служби за статтею 26 частини пункту 2 підпункту «ж» Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту ) заступника коменданта з матеріально - технічного забезпечення оперативно - бойової прикордонної комендатури «Старобільськ» з прикордонного загону імені Героя України полковника Евгенія Пікуса (І категорії) Східного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України майора ОСОБА_2 у запас без права носіння військової форми одягу.

У поданні зазначено, що майор ОСОБА_2 16.04.2019 року був попереджений про дострокове розірвання контракту та звільнення з військової служби. Питання про звільнення розглянуте на засіданні наради командування (протокол № 23 від 16.04.2019 року).

Начальником Луганського прикордонного загону складено аркуш попередження від 16.04.2019 року, яким під особистий підпис попереджено майора ОСОБА_2 про дострокове розірвання контракту та його звільнення з військової служби в запас Збройних Сил України.

Крім того, Луганським прикордонним загоном Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України 10.06.2019 року направлялося до Східного регіонального управління ДПС України додаткове клопотання № 14/4807 про звільнення позивача з військової служби, оскільки майор ОСОБА_2 станом на 10.06.2019 року має ряд незнятих дисциплінарних стягнень, оголошених письмовими наказами начальника Луганського прикордонного загону, зокрема: наказ від 05.06.2019 року № 803-АГ (догана); наказ від 07.06.2019 року № 807-АГ (сурова догана); наказ від 10.06.2019 року № 816-АГ (догана).

Згідно витягу з наказу начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 10.06.2019 року № 319-ОС «Про особовий склад» припинено (розірвано) контракт та звільнено з військової служби за пп. «ж» (у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем) п.2 ч.5 ст. Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» у запас по 3 прикордонному загону імені Героя України полковника Евгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України майора ОСОБА_2 , без права носіння військової форми одягу (а.с. 11).

Підстава звільнення позивача з військової служби: клопотання начальника прикордонного загону від 17.04.2019 року № 30/3157, від 10.06.2019 року № 14/4807, подання до звільнення від 16.06.2019 року.

Згідно висновку юридичної служби органу, який видає наказ про звільнення, 10.06.2019 р. законність звільнення підтверджено помічником начальника регіонального управління з правової роботи - начальником сектору правового забезпечення Східного регіонального управління (1 категорії) ДПС України.

Листом від 10.07.2019 року № 30/М-120/3558 Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України направлено ОСОБА_2 копію витягу з наказу від 10.06.2019 року № 319-ОС.

Згідно пояснень, позивач отримав копію витягу з наказу 17.07.2019 року.

Не погоджуючись із наказом начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 10.06.2019 року № 319-ОС, позивач звернувся до суду, в якому просив суд - визнати протиправним та скасувати наказ від 10.06.2019 року №319-ОС Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про припинення (розірвання) контракту та звільнення з військової служби ОСОБА_2 за підп. "ж" п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу (у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем); - заборонити командуванню Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України реалізацію наказу №319-ОС від 10.06.2019 р. в частині видання наказу про виключення зі списків особового складу; - поновити майора ОСОБА_2 па посаді заступника коменданта з матеріально-технічного забезпечення оперативно - бойової прикордонної комендатури Старобільськ.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України встановлено, що обставини встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або осаба, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Зазначені обставини встановлені судом з Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.10.2019 року, відповідно до якого адміністративний позов ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) до Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ 14321937, адреса: пров. Інженерний, буд. 7, а/с 4193, м. Харків, 61166) про визнання протиправним та скасування наказу, заборону вчиняти певні дії та поновлення на посаді було залишено без задоволення.

Також судом встановлено, що начальником 3-го прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса О.Мартинюком видано наказ від 06.08.2019 р. №352-ОС про припинення (розірвання) контракту та звільнення з військової служби у запас Збройних Сил України, виключення зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення позивача, відповідно до якого також було наказано направити майора ОСОБА_2 на військовий облік до Немишлянського районного військового комісаріату м. Харкова.

Підставою став наказ начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 10.06.2019 року № 319-ос.

Позивач вважаючи, в зазначеному наказі порушення своїх прав, звернувся за їх захистом з зазначеним позовом до суду.

Суд надаючи оцінку спірним правовідносинам зазначає наступне.

Правові основи організації та діяльності Державної прикордонної служби України, її загальну структуру, чисельність, функції та повноваження визначає Закон України "Про Державну прикордонну службу України " від 03.04.2003 р. № 661-IV (далі - Закон № 661-IV, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Частиною 1 ст. 14 Закону № 661-IV передбачено, що до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 р. № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Частиною 1 ст. 2 Закону №2232-XII визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно ч. 1 ст. 19 Закону №2232-XII військовослужбовці, які проходять кадрову або строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, громадяни призовного віку, які мають вищу, професійно-технічну, повну або базову загальну середню освіту і не проходили строкової військової служби, військовозобов`язані, а також жінки, які не перебувають на військовому обліку, укладають контракт про проходження військової служби за контрактом з додержанням умов, передбачених статтею 20 цього Закону.

Загальні умови укладення контракту на проходження військової служби визначені ст.19 Закону № 2232-XII.

Відповідно п.2 ч.1 ст.24 Закону № 2232-XII, початком проходження військової служби вважається день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) - для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом, у тому числі військовозобов`язаних, які проходять збори, та резервістів під час мобілізації.

Частиною 2 ст.24 Закону № 2232-XIІ передбачено, що закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Підстави припинення контракту та звільнення військовослужбовців з військової служби наведені у ст.26 Закону № 2232-XII.

Як вже було встановлено судом наказом начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 10.06.2019 року № 319-ОС «Про особовий склад» припинено (розірвано) контракт та звільнено з військової служби за пп. «ж» (у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем) п.2 ч.5 ст. Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» у запас по 3 прикордонному загону імені Героя України полковника Евгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України заступника коменданта з матеріально - технічного забезпечення оперативно - бойової прикордонної комендатури «Старобільськ» майора ОСОБА_2

В поданні начальника Луганського прикордонного загону про звільнення від 16.04.2019 року зазначено, що майор ОСОБА_2 станом на 16.04.2019 має 7 дисциплінарних стягнень, оголошених письмовими наказами Луганського прикордонного загону. У березні 2019 року військовослужбовець також притягувався до адміністративної відповідальності за рішенням суду.

Позивач в позовній заяві з зазначеним не погоджується, та вказує, що 6 з 7 дисциплінарних стягнень були оголошені в період з 28.05.2018 року по 13.07.2018 року, тобто поза межами строку, встановленого п. 284 Положення № 1115/2009, з огляду на що суд зазначає наступне.

Згідно п.2 наказу Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління ДПС України від 28.05.2018 року № 600-АГ, за неякісну організацію протидії правопорушенням та порушення вимог законодавства майора ОСОБА_2 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та оголошено догану. З наказом позивача ознайомлено під особистий підпис 28.05.2018.

Згідно п.1 наказу Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління ДПС України від 06.06.2018 року № 647-АГ, за невиконання в повному обсязі наказу начальника Луганського прикордонного загону від 07.02.2018 № ІТ оголошено догану , зокрема, майору ОСОБА_2 , з яким позивача ознайомлено під особистий підпис 06.06.2018.

Згідно п.1 наказу Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління ДПС України від 20.06.2018 року № 735-АГ, за порушення вимог розпорядження начальника загону від 02.06.2018 № Т/901-4260 оголошено дисциплінарне стягнення у вигляді догани, зокрема, майору ОСОБА_2 .

Згідно п.1 наказу Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління ДПС України від 22.06.2018 року № 749-АГ, за порушення законодавства щодо охорони державного кордону майора ОСОБА_2 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та оголошено сурову догану. З наказом позивача ознайомлено під особистий підпис 22.06.2018.

Згідно п.1 наказу Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління ДПС України від 11.07.2018 року №856-АГ, за порушення законодавства щодо охорони державного кордону, Присяги та контракту майора ОСОБА_2 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та оголошено сурову догану. З наказом позивача ознайомлено під особистий підпис 11.07.2018.

Згідно п.1 наказу Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління ДПС України від 13.07.2018 року № 868-АГ, за неякісну організацію роботи по запобіганню правопорушень, протидію яким віднесено до компетенції Держприкордонслужби та порушення законодавства щодо охорони державного кордону майора ОСОБА_2 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та оголошено догану. З наказом позивача ознайомлено під особистий підпис 13.07.2018.

Згідно п.1 наказу Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління ДПС України від 01.03.2019 року №284-АГ, за порушення законодавства (перевезення пально-мастильних матеріалів в салоні службового транспортного засобу до постійного місця дислокації прикордонної комендатури «Старобільськ») майора ОСОБА_2 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та оголошено сурову догану. З наказом позивача ознайомлено під особистий підпис 16.04.2019.

Так, згідно п.2 наказу Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління ДПС України від 05.06.2019 року № 803-АГ, за порушення законодавства майора ОСОБА_2 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та оголошено догану. В наказі зазначено, що майор ОСОБА_2 відмовився надати пояснення щодо фактів порушення. З наказом позивача ознайомлено під особистий підпис 08.06.2019.

Згідно п.2 наказу Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління ДПС України від 07.06.2019 року № 807-АГ, за порушення законодавства щодо охорони державного кордону майора ОСОБА_2 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та оголошено сурову догану. З наказом позивача ознайомлено під особистий підпис 07.06.2019.

Згідно п.2 наказу Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління ДПС України від 10.06.2019 року № 816-АГ, за порушення законодавства щодо охорони державного кордону та правил поведінки військовослужбовця майора ОСОБА_2 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та оголошено догану.

Отже, з травня 2018 по червень 2019 до позивача застосовано десять дисциплінарних стягнення у вигляді догани та сурової догани, які накладені наказами. Вказані вище накази начальника Луганського прикордонного загону «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» доведені до відома позивача, про що свідчать відмітки з підписом останнього безпосередньо в наказах. Крім того, в аркуші повторного доведення до відома від 16.04.2019 та в службовій картці ВЧ-9938 Луганський прикордонний загін також містяться відмітки позивача про ознайомлення з наказами.

Зазначені обставини встановлені рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 08.10.2019 року по справі № 520/7896/19.

Таким чином суд не приймає до уваги доводи позивача стосовно того, що 6 з 7 дисциплінарних стягнень були оголошені в період з 28.05.2018 року по 13.07.2018 року, тобто поза межами строку, встановленого п. 284 положення 1115/2009.

Крім того суд зазначає, що позивачем в обґрунтування позову вказано, відповідач грубо порушив вимоги п. 294 Положення № 1115/2009, яким передбачено, що не допускається виключення військовослужбовця зі списків особового складу органу Держприкордонслужби через звільнення в період його тимчасової непрацездатності та в період перебування військовослужбовця у відпустці, оскільки позивач і період з 29.07.2019 року по 05.08.2019 року включно перебував на стаціонарному лікуванні в терапевтичному відділенні Новопсковського РТМО Луганської області.

Крім того позивачем зазначено, що в період з 29.07.2019 року по 05.08.2019 року включно позивач перебував на стаціонарному лікуванні в терапевтичному відділенні Новопсковського РТМО Луганської області. Після закінчення стаціонарного лікування позивач 06.08.2019 року прибув до медичного пункту для подальшого медичного огляду. У зв`язку з тим, що належної медичної допомоги та висновку про стан здоров`я позивачу не було надано, позивач прибув до поліклініки Новопськовського РТМО Луганської області, де був обстежений лікарем-терапевтом та звільнений від виконання службових обов`язків на три доби позиваючи з 06.08.2019 року, підся чого службовими особами військової частини позивачу було передано витяг з боку оскаржуваного наказу від 06.08.2019 року № 352-ОС про виключення його із списків частини з 06.08.2019 року, чим порушено п. 294 Положення, з огляду на що суд зазначає наступне.

Згідно положень Дисциплінарного статуту Збройних сил України:

1. Військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.

2. Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов`язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.

3. Військова дисципліна досягається шляхом:

особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов`язків, вимог військових статутів;

4. Військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця:

додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів;

поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Відповідно до статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України:

Необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов`язки:

свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському, народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок.

Статтею 12 цього ж Статуту визначено, що про все, що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання ним службових обов`язків, та про зроблені йому зауваження військовослужбовець зобов`язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові.

Відповідно до ст. 254, 255 встановлено, що військовослужбовці зобов`язані негайно повідомити про захворювання безпосередньому начальникові, який зобов`язаний направити хворого до медичного пункту частини. Амбулаторний прийом проводиться в медичному пункті військової частини лікарем (фельдшером) у години, встановлені розпорядком дня військової частини.

Військовослужбовці, які захворіли раптово або дістали травму, направляються до медичного пункту частини негайно, у будь-який час доби.

Відповідно до ст. 257 встановлено, що висновок про часткове або повне звільнення військовослужбовців строкової служби від занять, робіт, несення служби у наряді, а офіцерів та військовослужбовців військової служби за контрактом, - від виконання службових обов`язків дається лікарем, а у військових частинах, де лікар за штатом не передбачений, - фельдшером не більше ніж на шість діб. У разі потреби термін звільнення може бути продовжено. Рекомендації лікаря (фельдшера) про часткове або повне звільнення від виконання обов`язків підлягають виконанню посадовими особами.

По закінченні терміну звільнення за висновком лікаря військовослужбовці мають бути направлені у разі потреби на повторний медичний огляд. Про звільнення від виконання службових обов`язків офіцерів і військовослужбовців військової служби за контрактом на підставі довідки лікаря (фельдшера) і про вихід їх на службу після хвороби оголошується в наказі по військовій частині.

На виконання вимог Статуту внутрішньої служби Збройних сил України наказом начальника Східного регіонального управління від 04.07.2019 року № 389 затверджено алгоритм звернення за медичною допомогою, згідно з яким встановлено наступне:

1. Військовослужбовець у разі погіршення стану здоров`я або травмування, зобов`язаний особисто або у разі тяжкості стану здоров`я через родичів (співслужбовців) негайно доповісти безпосередньому начальнику про наявність скарг па стан здоров`я та неможливість виконувати службові обов`язки, а безпосередній начальник направити його до медичного працівника органу (підрозділу).

2. Військовослужбовець у разі погіршення стану здоров`я або травмування (на території військової частини) зобов`язаний звернутися за первинною медичною допомогою до медичного працівника органу (підрозділу) охорони кордони.

3. Медичний працівник органу (підрозділу) охорони державного кордону проводить первинний медичний огляд, результати якого заносить до медичної книжки (паспорта здоров`я) та визначає стан здоров`я хворого (травмованого), необхідність призначення додаткових обстежень, консультації лікарів-спеціалістів, лікування та звільнення від виконання службових обов`язків (нарядів, фізичних навантажень).

4. Документ, що надає право військовослужбовцю бути звільненим від виконання службових обов`язків за хворобою - є довідка про стан здоров`я, яка оформлюється медичним працівником відділення охорони здоров`я і підписується начальником служби охорони здоров`я (особою, що його заміщує) (медичним працівником підрозділу охорони кордону). Забороняється заносити в довідку дані, що містять інформацію віднесену до лікарської таємниці.

5. Термін падання звільнення від виконання службових обов`язків виданий медичним працівником підрозділу охорони державного кордону (фельдшером) не може перевищувати 3 доби, у разі необхідності продовження: лікування понад 3 доби, або якщо за результатами первинного медичного огляду об`єктивно з`ясовано, що для одужання хворого потрібно більше трьох діб, хворий направляється для огляду лікарем.

6. У разі необхідності проведення додаткового обстеження, консультації лікаря-спеціаліста хворому військовослужбовцю видається відповідне направлення до лікувального закладу ДПСУ, МОЗ, МО України.

8. Про результати звернення до лікаря-спеціаліста, проведені додаткові обстеження, військовослужбовець зобов`язаний в день звернення (отримання результатів обстеження) доповісти медичному працівнику відділення охорони здоров`я, що направив хворого на обстеження (консультацію) та надати документальне підтвердження свого стану здоров`я (довідку, консультативний висновок, результати обстеження, тощо).

За результатами проведеного додаткового обстеження, консультації лікаря-спеціаліста з урахуванням наданих рекомендацій щодо тактики лікування, медичний працівник прикордонного загону видає військовослужбовцю довідку про стан здоров`я встановленого зразка в якій зазначаються відомості щодо звільнення його від виконання службових обов`язків (нарядів, фізичних навантажень) з зазначенням терміну звільнення. Термін звільнення за однією довідкою не може перевищувати шість календарних днів. У разі необхідності продовження амбулаторного лікування хворому надається нова довідка.

13. В день отримання звільнення від виконання службових обов`язків військовослужбовець передає довідку про стан здоров`я до відділу кадрів органу охорони державного кордону для оформлення наказу.

Під час розгляду справи судом було встановлено, що 06.08.2019 року та в подальшому доповідей від позивача про звернення до КНП Новопсковського центру ПМСД, результати огляду, необхідність звільнення від виконання службових обов`язків чи іншої інформації безпосередньому начальнику та медичним працівникам Луганського прикордонного загону не надходило, що підтверджується поясненнями начальника відділення охорони здоров`я 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія ПІКУСА підполковника медичної служби ОСОБА_4 , фельдшером медичного пункту ОБПК «Старобільськ» ОСОБА_5 , коменданта ОБПК «Старобільськ» майора ОСОБА_6 , першого заступника коменданта ОБПК «Старобільськ» підполковника ОСОБА_7 , та витягами з журналу обліку документів ОБПК «Старобільськ», та витягом з книги реєстрації обліку хворих ОБПК «Старобільськ».

Також суд зазначає, що на підтвердження своєї тимчасової непрацездатності, позивачем - ОСОБА_2 , до матеріалів позовної заяви долучено копію довідки про тимчасову непрацездатність поліцейського, військовослужбовця Національної гвардії України № 123 від 06.08.2019 року.

Суд аналізуючи дану довідку зазначає, що вказаний документ видано КНП Новопсковським центром ПМСД не зважаючи на те, що відповідно до наказу МВС України № 201 від 23.03.2016 року яким затверджено форму довідки, зазначений документ повинен видаватись закладами охорони здоров`я МВС, що зазначено у затвердженому бланку довідки, де вказано що довідка засвідчується печаткою закладу охорони здоров`я МВС, однак в копії довідки доданій до позову на бланку довідки про тимчасову непрацездатність поліцейського, військовослужбовця Національної гвардії України № 123 від 06.08.2019 року зазначена абревіатура МВС відсутня.

З огляду на вищевикладене, суд також не приймає до уваги посилання позивача на протиправність оскаржуваного наказу, у зв`язку з тим, що його було винесено під час перебування позивача на лікарняному, оскільки пунктом 3 наказу МВС України № 201 від 23.03.2016 року Керівникам закладів охорони здоров`я МВС визначено забезпечити:

1) підпорядковані заклади охорони здоров`я МВС бланками встановленої форми;

2) видачу довідок при встановленні факту тимчасової непрацездатності поліцейського, військовослужбовця Національної гвардії України.

Перелік закладів охорони здоров`я МВС України затверджено наказом МВС України № 507 від 14.06.2017 року в якому відсутній такий заклад як КНП Новопсковський центр ПМСД.

Крім того, Порядок та умови видачі, продовження та обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, здійснення контролю за правильністю їх видачі визначено Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою МОЗ від 13.11.2001 року № 455.

Відповідно до п.1.1. та п.1.2 Інструкції № 455, тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності. Видача інших документів про тимчасову непрацездатність забороняється, крім випадків, обумовлених п.1.13, 2.7, 2.16, 2.17, 2.18, 2.19, 2.20, 3.4, 3.16, 6.6.

Згідно п.2.22 розділу II Інструкції №455, тимчасова непрацездатність осіб рядового і начальницького складу засвідчується довідкою органу у сфері управління якого перебувають заклади охорони здоров`я. У разі вибору особою рядового і начачьницького складу лікуючого лікаря і лікувально-профлактичного закладу не за місцем проживання чи роботи довідка видається відповідно до пункту 1.9 розділу 1 цієї Інструкції.

Пунктом 1.9 розділу 1 Інструкції №455 передбачено, що листок непрацездатності (довідка) в амбулаторно-поліклінічних закладах видається лікуючим лікарем (фельдшером) переважно за місцем проживання чи роботи. У разі вибору особою лікуючого лікаря і лікувально-профілактичного закладу не за місцем проживання чи роботи документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність, видаються за наявності заяви-клопотання особи, погодженої з головним лікарем обраного лікувально-профілактичного закладу, або його заступником, засвідченої підписом та круглою печаткою лікувально-профілактичного закладу.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Зважаючи на вищевикладене та те, що відповідач довів належними доказами правомірність прийняття оскаржуваного наказу від 06.08.2019 року № 352-ОС, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст.246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до 3-го прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (61166, м. Харків, пров. Інженерний, буд. 7, а/с 4193) про визнання незаконним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 21 жовтня 2019 року.

Суддя Спірідонов М.О.