
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2019 р. Справа № 520/9371/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій (бездіяльності) протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у неперерахунку ОСОБА_1 пенсії у відповідності з наданою управлінням Держспецзв`язку Харківській області довідкою (супровідний лист від 17 липня 2019 року № 46/08-759);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію у відповідності з наданою управлінням Держспецзв`язку Харківській області довідкою (супровідний лист від 17 липня 2019 року № 46/08-759) з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: - посадового окладу; - окладу за спеціальним званням; - надбавки за вислугу років (50%); - надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 20 % від посадового окладу; - надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % від посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років; - надбавки за безперервний стаж шифрувальної роботі у розмірі 20 % від посадового окладу; - грошової премії у розмірі 100 % від посадового окладу; - надбавки за класну кваліфікацію у розмірі 11 % від посадового окладу з 01.01.2018 року;
- стягнути з Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 по момент вирішення справи по суті яка виникла як різниці між пенсією, яку позивач отримує, і тим, яку мав отримувати.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідач всупереч вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" протиправно не перерахував йому з 01.01.2018 року пенсію на підставі довідки управління Держспецзв`язку Харківській області довідкою (супровідний лист від 17 липня 2019 року № 46/08-759) з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі довідки, виданої управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Харківській області ОСОБА_1 було зроблено перерахунок з 01 січня 2018 року. Довідка надана управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Харківській області для перерахунку пенсії позивача, містить наступні складові: посадовий оклад - 9160,00 грн., оклад за спеціальним званням - 1480,00 грн. та надбавка за вислугу років (50%) - 5320,00 грн. Всього - 15960,00 грн. Розмір пенсії після проведеного перерахунку становить 12768,00 грн. Таким чином, довідка не містить надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 20%, надбавки за безперервний стаж шифрувальної роботи 20%, надбавки за класну кваліфікацію (майстер) 11%, премії 100%, які позивач просить врахувати при перерахунку йому пенсії з 01.01.2018 року. Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (пункт 5 в редакції постанови КМ № 103 від 21.02.2018), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Виходячи з вищевикладеного, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо здійснення перерахунку йому пенсії з 01.01.2018 року з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
У відповіді на відзив позивач підтримав свою правову позицію, викладену в позовній заяві та додатково зазначив, що відповідач протиправно відмовляє в перерахунку пенсії у відповідності з наданою управлінням Держспецзв`язку довідкою з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, хоча у березні 2018 року при перерахунку пенсії згідно довідки управління Держспецзв`язку, наданої до пенсійного органу супровідним листом від 27.03.2018 року № 46/08-398, питань щодо перерахунку пенсії у відповідача не виникало.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , проходив службу у Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України на посаді начальника управління.
У грудні 2010 року наказом Голови Держспецзв`язку № 745-ос від 10.12.2010 р. позивача звільнено зі служби за підпунктом 3 пункту 92 (за станом здоров`я) у запас ЗС України відповідно до «Положення про проходження служби в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації особами рядового і начальницького складу», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2006р. №1828, а 30 грудня 2010 р. наказом Голови Держспецзв`язку №792-ос від 21.12.2010р. виключено із списків особового складу у званні полковника.
3 31 грудня 2010 р., на підставі документів, наданих управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Харківській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.2009р., про що ОСОБА_1 повідомлено листом про призначення пенсії.
Судом встановлено, що у червні 2018 року позивач отримав лист від Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області, яким поінформовано, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» здійснено перерахунок пенсії з 1 січня 2018 року на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 року, виданої управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Харківській області, з врахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад 9160,0 грн.; оклад за спеціальним званням (полковник) 1480,0 грн.; надбавка за вислугу років (50%) 5320,0 грн. Всього: 15 960,00 грн. Розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку становив 12 768,00 грн.
Вважаючи, що пенсія позивачу повинна розраховуватися з урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та не погоджуючись з перерахунком пенсії лише з посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, 21.09.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про перерахунок йому пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (а.с. 15).
Так, листом ГУПФУ в Харківській області від 24.10.2018 року № 5244/М-14 позивача повідомлено, що згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.07.207 року №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, призначення (перерахунки) пенсій органами Пенсійного фонду України здійснюються на підставі документів, які надаються уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств і відомств, на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів. Органи Пенсійного фонду України не мають змоги вносити будь які корективи в документи, надані уповноваженими органами. Перерахунок пенсії позивача здійснено відповідно до постанови КМУ № 103 з 01.01.2018 року (а.с. 16 - 17).
Не погоджуючись з вказаними діями, ОСОБА_1 звернувся до суду.
Так, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2019 року по справі № 520/11920/18 залишеною без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 03 червня 20198 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Харківській області про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправними дії (бездіяльність) управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Харківській області, які полягають у не включенні до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за безперервний стаж шифрувальної роботи, надбавки за класну кваліфікацію та премії. Зобов`язано управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Харківській області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: - надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 20 % від посадового окладу; - надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % від посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років; - надбавки за безперервний стаж шифрувальної роботі у розмірі 20 % від посадового окладу; - грошової премії у розмірі 100 % від посадового окладу; - надбавки за класну кваліфікацію у розмірі 11 % від посадового окладу.
Рішення набрало законної сили.
Матеріалами справи підтверджено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2019 року по справі № 520/11920/18, управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Харківській області сформувало довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 9 300,00 грн., оклад за спеціальним званням - 1 480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 5 390,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 20 % - 1 860,00 грн., ; надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % - 8 085,00 грн., надбавка за безперервний стаж шифрувальної роботі у розмірі 20 % - 1 860,00 грн., грошова премія у розмірі 100 % - 9 300,00 грн., надбавка за класну кваліфікацію у розмірі 11 % - 1 023,00 грн. Всього 38 298,00 грн.
Вказану довідку супровідним листом від 17.07.2019 року № 46/08-759 управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Харківській області направлено до ГУПФУ в Харківській області, про що повідомлено позивача листом від 24.07.2019 року № 46/04-776 (а.с. 18).
30.07.2019 року позивач звернувся до ГУПФУ з заявою про перерахунок з 01.01.2018 пенсії у відповідності з довідкою, наданою уповноваженим органом - управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Харківській області з врахування додаткових видів грошового забезпечення та виплатити суму недоплаченої частини основного розміру пенсії (а.с. 19 - 20).
Проте, пенсійним органом перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року на підставі довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 , видану управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Харківській області, здійснено не було.
У відзиві на позов пенсійний орган зазначив, що з 01.01.2018 року позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення, виданої управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Харківській області, виходячи з посадового окладу, окладу за спеціальним званням (полковник) та надбавки за вислугу років. Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (пункт 5 в редакції постанови КМ № 103 від 21.02.2018), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Таким чином, відсутні підстави для перерахунку з 01.01.2018 пенсії ОСОБА_1 згідно видної управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 .
Не погоджуючись з бездіяльністю ГУПФУ в Харківській області щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
Вимогами частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. 15.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Стаття 51 зазначеного Закону №2262-ХІІ (в редакції на момент перерахунку пенсії) визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Згідно п. 2 Порядку №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Приписи п. 3 Порядку №45 також визначають, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Крім того, абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, також передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Системний аналіз наведених норм у своєму взаємозв`язку дає підстави для висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі № 21-484а13, у постановах Верховного Суду від 20.12.2018 року у справі № 686/15836/16-а та від 27.02.2019 року у справі №753/23503/16, який враховується судом при розгляді даної справи відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України.
Крім того, положеннями абз. 7 п. 5 Порядку №45 у редакції, яка була чинною до внесення до неї змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 (далі - Постанова №103) також передбачено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Як встановлено судом, перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року ГУ ПФ України в Харківській області згідно постанови КМУ № 103 було здійснено на підставі довідки, складеної управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Харківській області у відповідності до вимог чинного законодавства, з врахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням (полковник) та надбавка за вислугу років (50%). Натомість, така довідка не містила додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 20%, надбавки за безперервний стаж шифрувальної роботи 20%, надбавки за класну кваліфікацію (майстер) 11%, премії 100%, які позивач отримував та які враховувалися при призначенні йому у 2010 році пенсії.
Позивач зазначив, що пенсійний орган при перерахунку йому пенсії з 01.01.2018 виходив лише з посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років та протиправно не врахував додаткові види грошового забезпечення, які враховувалися при призначенні йому пенсії у 2010 році.
Суд зауважує, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом, підставами та механізмом проведення, порядком обчислення грошового забезпечення (складові, періоди які враховуються) та відповідно врегульовані різними нормами законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до п. 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, а не на момент призначення пенсії, та регламентовано нормами закону, чинного на час такого перерахунку.
Згідно абз. 1 п. 5 Порядку №45 у редакції, чинній на момент проведення позивачу перерахунку пенсії у 2018 році, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому, судом враховується, що у зв`язку зі зміною правового регулювання відносин, пов`язаних із пенсійним забезпеченням осіб, звільнених з військової служби, при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року розмір призначеної позивачу пенсії не зменшився.
Суд зауважує, що скасування рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року по справі № 826/3858/18, 05.03.2019 року пунктів 1, 2 Постанови №103 у контексті спірних правовідносин не змінює алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, передбачений Порядком № 45.
Як вже було зазначено вище, Порядок № 45 у редакції до внесення змін Постановою №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли, зокрема, від органів доходів і зборів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.
Отже, посилання позивача на те, що ГУПФУ в Харківській області при перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2018 року повинен враховувати дані нової довідки управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Харківській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, є необґрунтованим та безпідставним, оскільки перерахунок пенсії військовослужбовцям з 01.01.2018 року здійснюється з урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення визначеного, на 01.03.2018 р. - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років. Урахування інших видів грошового забезпечення постанова КМУ № 103 та Порядок № 45 не передбачали.
Відповідно до п. 9 Порядку № 45, Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Як встановлено, підставою для перерахунку пенсії є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення саме для відповідних категорій військовослужбовців. Перерахунок пенсії у зв`язку з прийняттям Урядом України постанови від 30.08.2017 року №704 вже було проведено ОСОБА_1 з 01.01.2018 року на підставі довідки управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Харківській області у відповідності до вимог законодавства, чинного на момент проведення перерахунку, з врахуванням таких видів грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років.
Отже, правових підстав для здійснення нового перерахунку на підставі нової довідки управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Харківській області, яку надіслано до ГУПФУ в Харківській області супровідним листом від 17.07.2019 року № 46/08-759 та яка містить додаткові види грошового забезпечення (надбавка за службу в умовах режимних обмежень 20 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 %, надбавка за безперервний стаж шифрувальної роботі 20 %, грошова премія 100 %, надбавка за класну кваліфікацію 11 %), які не були зазначені у попередній довідці, немає, адже додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45.
У зв`язку з викладеним, суд приходить до висновку, що ГУ ПФУ в Харківській області при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача такого права, а правових підстав для перерахунку пенсії на підставі нової довідки управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Харківській області, яку надіслано до ГУПФУ в Харківській області супровідним листом від 17.07.2019 року № 46/08-759 та яка містить додаткові види грошового забезпечення, у пенсійного органу не було.
Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
За таких підстав, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) про визнання дій (бездіяльності) протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.