
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
15 жовтня 2019 р. Справа № 520/6199/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шляхової О.М.,
за участі:
секретаря судового засідання - Молчанової О.М.,
представника позивача - Кобріна М.В.,
представника відповідача - Фіщук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Клич" до Головного управління ДФС у Харківській області, Державної фіскальної служби України про скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ТОВ «Фірма «Клич», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- Визнати протиправними та скасувати:
- рішення віл 06.11.2018 № 979135/21184174 комісії Головного управління ДФС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку, коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 10 від 06.12.2017 Єдиному реєстрі податкових накладних.
- рішення від 05.11.2018 № 977449/21184174 комісії Головного управління ДФС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 13 від 06.12.2017 у Єдиному реєстрі податкових накладних;
- рішення від 08.11.2018 № 982894/21184174 комісії Головного управління ДФС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 17 від 06.12.2017 у Єдиному реєстрі податкових накладних;
- рішення від 08.11.2018 № 982893/21184174 комісії Головного управління ДФС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 18 від 06.12.2017 у Єдиному реєстрі податкових накладних;
- рішення від 08.11.2018 № 982895/21184174 комісії Головного управління ДФС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 19 від 06.12.2017 у Єдиному реєстрі податкових накладних;
- рішення від 08.11.2018 № 982896/21184174 комісії Головного управління ДФС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 20 від 06.12.2017 у Єдиному реєстрі податкових накладних.
- Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 10 від 06.12.2017. № 13 від 06.12.2017. № 17 від 06.12.2017р. № 18 від 06.12.2017. № 19 від 06.12.2017. № 20 від 06.12.2017. які було подано до Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ "Фірма "Клич".
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що в рамках здійснення власної господарської діяльності ним складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні № 10 від 06.12.2017, № 13 від 06.12.2017, № 17 від 06.12.2017, № 18 від 06.12.2017, № 19 від 06.12.2017, №20 від 06.12.2017. Вказані податкові накладні було прийнято, але їх реєстрацію зупинено. Спірними рішеннями від 06.11.2018 року № 979135/21184174; від 05.11.2018 № 977449/21184174; від 08.11.2018 № 982894/21184174, № 982893/21184174, №982895/21184174, № 982896/21184174 Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, контролюючим органом було відмовлено у реєстрації податкових накладних у зв`язку з ненаданням платником податків документів. Позивач зазначає, що на виконання пп. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 ПК України ТОВ «Фірма «Клич» було направлено на адресу контролюючого органу пояснення та необхідні завірені копії первинних документів для підтвердження реальності здійснення операцій по вказаним податковим накладним для її реєстрації в ЄРПН. Незважаючи на отримання повної та достатньої інформації, відповідачем прийнято неправомірні, на думку позивача, спірні рішення про відмову в реєстрації податкових накладних.
Представник ГУ ДФС у Харківській області надав відзив на позов, в якому, заперечуючи проти заявлених вимог, просив в задоволенні позову відмовити з тих підстав, що оскаржувані рішення є законними, обґрунтованими та такими, що прийнято з огляду на той факт, що наданий позивачем пакет документів не дає змогу ідентифікувати та підтвердити відповідні господарські операції. ТОВ "Фірма "Клич" не було надано документів на придбання ТМЦ, витрат на його зберігання чи витрати на складські приміщення, де могли зберігатися ТМЦ, вказані у податкових накладних. З наданих позивачем документів не можливо підтвердити придбання ТМЦ, що є підставою для відмови у розблокуванні податкових накладних.
В судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідачів - Головного управління ДФС у Харківській області та ДФС України, в судовому засіданні адміністративний позов не визнав, просив позовні вимоги залишити без задоволення з підстав, викладених у відзиві на позов, а також зазначив, що при прийнятті оскаржуваних рішень відповідачі діяли у відповідності до вимог чинного законодавства.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
ТОВ "Фірма "Клич" пройшов передбачену законом процедуру державної реєстрації та 12.07.1995 року набув статусу юридичної особи з ідентифікаційним номером 21184174. Основним видом діяльності позивача є оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів.
Судом встановлено, що ТОВ "Фірма "Клич" в рамках здійснення господарської діяльності було складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 10 від 06.12.2017, № 13 від 06.12.2017, № 17 від 06.12.2017, № 18 від 06.12.2017, № 19 від 06.12.2017, №20 від 06.12.2017.
Стосовно податкової накладної №10 від 06.12.2017 року, судом встановлено, що згідно отриманої квитанції №9280946034 від 28.12.2017, вказану податкову накладну прийнято, але її реєстрацію зупинено.
ТОВ "Фірма "Клич" на виконання пп. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 ІІК України було направлено на адресу контролюючого органу пояснення № 10 від 01.11.2018 та копії документів для підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній № 10 від 06.12.2017 для її реєстрації в ЄРПН.
Однак, рішенням від 06.11.2018 № 979135/21184174 комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмові в такій реєстрації, підприємству було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 10 від 06.12.2017.
У поясненнях від 01.11.2018 до контролюючого органу ТОВ «Фірма «Клич» повідомило, що за вказаною податковою накладною № 10 від 06.12.2017 підприємство реалізувало товарно-матеріальні цінності до КП НВК «Іскра» (код 14313866) на умовах договору поставки.
Судом встановлено, що між Товариством з обмеженою відповідальністю "Фірма "Клич" та Казенним підприємством Науково-виробничий комплекс «Іскра» укладено договір поставки №04/К/17/173-юр від 12.04.2017 року, предметом якого є поставка продукції, вказаної у специфікаціях - конденсатори та розрядники.
На підтвердження реальності господарських операцій з контрагентом, позивачем надано до контролюючого органу наступні первинні документи: договір поставки №04/К/17/173-юр від 12.04.2017 року; видаткова накладна №661 від 06.12.2017; рахунок на оплату № 706 від 04.12.2017; податкова накладна датою відвантаження (першою подією) №10 від 06.12.2017; товарно-транспортна накладна № Р661 від 06.12.2017; договір оренди № 17-012 ск від 01.03.2017 та акт прийому-передачі до нього від 01.03.2017; довіреність № 3822 від 05.12.2017; платіжне доручення № 26 від 03.01.2018.
Судом встановлено, що зазначені товарно-матеріальні цінності були придбані у ТОВ «Аскалія» (код ЄДРІІОУ 41461837), що підтверджується наступними документами: договором поставки б/н від 31.08.2017; видатковою накладною №454 від 17.10.2017 та платіжним дорученням № 1097 від 11.01.2018.
Позивачем було надано контролюючому органу копії зазначених документів та надано пояснення для підтвердження правомірності виписки податкової накладної та прийняття рішення про реєстрацію вказаної податкової накладної в ЄРПН.
Однак, згідно рішення від 06.11.2018 № 979135/21184174 комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, контролюючим органом було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 10 від 06.12.2017 у зв`язку з ненаданням платником податків наступних копій документів: «документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/ або законодавством».
Стосовно податкової накладної №13 від 06.12.2017, судом встановлено, що позивачем було отримано квитанцію № 9280859977 від 28.12.2017, згідно якої податкову накладну № 13 від 06.12.2017 прийнято, але реєстрацію зупинено.
ТОВ «Фірма «Клич» було направлено на адресу контролюючого органу пояснення № 13 від 31.10.2018 та копії документів для підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній № 13 від 06.12.2017 для її реєстрації в ЄРПН.
В поясненнях від 31.10.2018 до контролюючого органу позивач повідомив, що за вказаною податковою накладною № 13 від 06.12.2017 підприємство реалізувало товарно-матеріальні цінності до КП НВК «Іскра» (код 14313866) на умовах вищевказаного договору поставки.
Факт здійснення куплі-продажу товарно-матеріальних цінностей підтверджується наступними первинними документами: договором поставки № 04/ К/17/173юр від 12.04.2017 зі специфікацією № 24, № 25, № 50; видатковою накладною №664 від 06.12.2017; рахунком на оплату № 706 від 04.12.2017; податковою накладною датою відвантаження (першою подією) № 13 від 06.12.2017; товарно-транспортною накладною № Р661 від 06.12.2017; договором оренди № 17-012/ск від 01.03.2017 та актом прийому-передачі до нього від 01.03.2017; довіреністю № 3822 від 05.12.2017; платіжним дорученням № 26 від 03.01.2018.
Судом встановлено, що зазначені товарно-матеріальні цінності були придбані позивачем у ТОВ «Аскалія» (код ЄДРПОУ 41461837), що підтверджується наступними первинними документами: договом поставки б/н від 31.08.2017; видатковою накладною № 454 від 17.10.2017; платіжним дорученням № 1097 від 11.01.2018.
Згідно п. 14 Порядку підприємством було надано наявні завірені копії первинних документів та надано пояснення для підтвердження правомірності виписки податкової накладної та прийняття рішення про реєстрацію вказаної податкової накладної в ЄРПН.
Однак, згідно рішення від 05.11.2018 № 977449/21184174 комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, контролюючим органом було відмовлено позивачу в реєстрації податкової накладної № 13 від 06.12.2017, у зв`язку з ненаданням платником податків наступних копій документів: «договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них», «первинні документи щодо постачання придбання товарів послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки фактури/інвойси. акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні. Згідно додаткової інформації в рішенні зазначено, що «відсутній рахунок-фактура, акт приймання-передавання складського приміщення», «розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків», «документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності).
Стосовно податкової накладної №17 від 06.12.2017, судом встановлено, що позивачем отримано квитанції №9280944776 від 28.12.2017, згідно якої податкову накладну № 17 від 06.12.2017 прийнято, але реєстрацію зупинено.
ТОВ «Фірма «Клич» було направлено на адресу контролюючого органу пояснення № 17 від 05.11.2018 та копії документів для підтвердження реальності здійснення операцій по вказаній податковій накладній для її реєстрації в ЄРПН.
Однак, рішенням від 08.11.2018 № 982894/21184174 комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, підприємству було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 17 від 06.12.2017.
В поясненнях від 05.11.2018 до контролюючого органу ТОВ «Фірма «Клич» повідомило, що за вказаною податковою накладною ПН № 17 від 06.12.2017 підприємство реалізувало товарно-матеріальні цінності до КП НВК «Іскра» (код 14313866) на умовах вищевказаного договору поставки.
Факт здійснення куплі-продажу товарно-матеріальних цінностей з зазначеним контрагентом підтверджуються наступними первинними документами: договором поставки № 04/К/17/173юр від 12.04.2017 зі специфікацією № 24, № 25, № 50; видатковою накладною №668 від 06.12.2017; рахунком на оплату № 703 від 04.12.2017; податковою накладною датою відвантаження (першою подією) № 17 від 06.12.2017; товарно-транспортною накладною № Р668 від 06.12.2017; договором оренди № 17-012/ск від 01.03.2017 та актом прийому-передачі до нього від 01.03.2017; довіреністю № 3822 від 05.12.2017; платіжним дорученням № 15682 від 18.12.2017.
Судом встановлено, що товарно-матеріальні цінності були придбані у ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), що підтверджується наступними первинними документами: договором поставки б/н від 03.04.2017; видатковою накладною № 11 від 01.06.2017; платіжними дорученнями № 1388 від 28.07.2018 та № 1287 від 21.04.2018.
ТОВ "Фірма "Клич" було надано контролюючому органу вказані копії первинних документів та надано пояснення для підтвердження правомірності виписки податкової накладної га прийняття рішення про реєстрацію даної податкової накладної в ЄРПН.
Однак, згідно рішення від 08.11.2018 № 982894/21184174 комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, контролюючим органом було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 17 від 06.12.2017, у зв`язку з ненаданням платником податків наступних копій документів: «первинні документи щодо постачання/ придбання товарів послуг, зберігання транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити». Також, зазначено, що «відсутній акт приймання-передавання орендованого приміщення», «документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та або законодавством (документи, які не надано підкреслити)».
Стосовно податкової накладної №18 від 06.12.2017 року, судом встановлено, що згідно отриманої квитанції № 9280870427 від 28.12.2017 податкову накладну № 18 від 06.12.2017 прийнято, але реєстрацію зупинено.
ТОВ «Фірма «Клич» було направлено на адресу контролюючого органу пояснення № 18 від 05.11.2018 та необхідні копії документів для підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній № 18 від 06.12.2017.
В поясненнях від 05.11.2018 до контролюючого органу ТОВ «Фірма «Клич» повідомило, шо за вказаною податковою накладною № 18 від 06.12.2017 підприємство реалізувало товарно-матеріальні цінності до КП НВК «Іскра» (код 14313866) на умовах договору поставки.
Факт здійснення купівлі-продажу товарно-матеріальних цінностей підтверджується наступними документами: договором поставки № 04/К/17/173юр від 12.04.2017 зі специфікацією № 24, № 25, № 50; видатковою накладною №669 від 06.12.2017; рахунком на оплату № 703 від 04.12.2017; податковою накладною датою відвантаження (першою подією) № 18 від 06.12.2017; товарно-транспортною накладною № Р668 від 06.12.2017; договором оренди № 17-012/ск від 01.03.2017 та актом прийому-передачі до нього від 01.03.2017; довіреністю № 3822 від 05.12.2017; платіжним дорученням № 15682 від 18.12.2017.
Вказані товарно-матеріальні цінності були придбані у ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ), що підтверджують наступні первинні документи: договір постачання № Кл-1 від 06.09.2017; видаткова накладна № 5 від 01.12.2017; платіжні доручення № 1113 від 18.01.2018, № 1110 від 18.01.2018, № 1 163 від 06.02.2018, № 1166 від 07.02.2018, № 1173 від 16.02.2018, № 1365 від 06.07.2018.
ТОВ "Фірма "Клич" було надано наявні завірені копії первинних документів та надано пояснення для підтвердження правомірності виписки податкової накладної та прийняття рішення про реєстрацію вказаної податкової накладної в ЄРПН.
Однак, згідно рішення від 08.11.2018 № 982893/21184174 комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, контролюючим органом було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 18 від 06.12.2017, у зв`язку з ненаданням платником податків копій наступних документів: «первинні документи щодо постачання придбання товарів послуг, зберігання транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки фактури інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити». Згідно додаткової інформації зазначено, що «відсутній акт приймання-передавання орендованого приміщення», «документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та або законодавством (документи, які не надано підкреслити)».
Стосовно податкової накладної №19 від 06.12.2017 року, судом встановлено, що згідно отриманої квитанції № 9280871755 від 28.12.2017 податкову накладну № 19 від 06.12.2017 прийнято, але реєстрацію зупинено.
ТОВ «Фірма «Клич» було направлено на адресу контролюючого органу пояснення № 19 від 05.11.2018 та необхідні копії документів дія підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній № 19 від 06.12.2017 дія її реєстрації в ЄРПН.
Однак, рішенням від 08.11.2018 № 982895/21184174 комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, підприємству було відмовлено в реєстрації податкової накладної № 19 від 06.12.2017.
У поясненнях від 05.11.2018 до контролюючого органу ГОВ «Фірма «Клич» повідомило, що за вказаною податковою накладною № 19 від 06.12.2017 підприємство реалізувало товарно-матеріальні цінності до КП НВК «Іскра» (код 14313866) на умовах договору поставки.
Факт здійснення купівлі-продажу товарно-матеріальних цінностей підтверджується наступними первинними документами: договір поставки № 04/К/17/173юр від 12.04.2017 зі специфікацією № 24, № 25, № 50; видаткова накладна №670 від 06.12.2017; рахунок на оплату № 704 від 04.12.2017; податкова накладна датою відвантаження (першою подією) № 19 від 06.12.2017; товарно-транспортна накладна № Р670 від 06.12.2017; договір оренди № 17-012/ск від 01.03.2017 та акт прийому-передачі до нього від 01.03.2017; довіреність № 3822 від 05.12.2017; платіжне доручення № 15683 від 18.12.2017.
Вказані товарно-матеріальні цінності були придбані у ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ), шо підтверджують наступні первинні документи: договір поставки № Г/011 від 01.07.2016; видаткова накладна № 7 від 01.08.2017; платіжні доручення № 1243 від 28.03.2018, № 1289 від 21.04.2018, № 1362 від 31.05.2018, № 1361 від 31.05.2018, № 1312 від 04.05.2018, № 1375 від 13.06.2018, № 1377 від 16.06.2018, № 1384 від 28.07.2018, № 1217 від 16.03.2018, № 1210 від 14.03.2018, № 1197 від 07.03.2018.
ТОВ "Фірма "Клич" було надано контролюючому органу копії первинних документів та надано пояснення для підтвердження правомірності виписки податкової накладної га прийняття рішення про реєстрацію вказаної податкової накладної в ЄРПН.
Однак, згідно рішення від 08.11.2018 № 982895/21184174 комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, контролюючим органом було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 19 від 06.12.2017, у зв`язку з ненаданням платником податків копій наступних документів: «первинні документи щодо постачання придбання токарів послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські доку менти <інвентаризаційні описи), і тому числі рахунки фактури інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні. Згідно додаткової інформації зазначено, що «відсутній акт приймання-передавання орендованого приміщення», «документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та або законодавством.
Стосовно податкової накладної №20 від 06.12.2017 року, судом встановлено, що згідно отриманої квитанції № 9280875804 від 28.12.2017 податкову накладну № 20 від 06.12.2017 прийнято, але реєстрацію зупинено.
ТОВ «Фірма «Клич» було направлено на адресу контролюючого органу пояснення № 20 від 05.11.2018 та необхідні копії документів для підтвердження реальності здійснення операцій по вказаній податковій накладній для її реєстрації в ЄРПН.
Однак, рішенням від 08.11.2018 № 982896/21184174 комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, підприємству було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 20 від 06.12.2017.
В поясненнях від 05.11.2018 до контролюючого органу ТОВ «Фірма «Клич» повідомило, що за вказаною податковою накладною № 20 від 06.12.2017 підприємство реалізувало товарно-матеріальні цінності до КП НВК «Іскра» (код 14313866) на умовах договору поставки.
Судом встановлено, що факт здійснення купівлі-продажу товарно-матеріальних цінностей свідчать наступні первинні документи: договір поставки № 04/К/17/173юр від 12.04.2017 зі специфікацією № 24, № 25, № 50; видаткова накладна №671 від 06.12.2017; рахунок на оплату № 704 від 04.12.2017; податкова накладна датою відвантаження (першою подією) № 20 від 06.12.2017; товарно-транспортна накладна № Р670 від 06.12.2017; договір оренди № 17-012/ск від 01.03.2017 та акт прийому-передачі до нього від 01.03.2017; довіреність № 3822 від 05.12.2017; платіжне доручення № 15683 від 18.12.2017.
Вказані товарно-матеріальні цінності були придбані у ФОП ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_4 ), що підтверджують наступні первинні документи: договір поставки б/н від 01.04.2017; видаткова накладна № 9 від 03.07.2017; платіжні доручення № 1095 від 09.01.2018, № 1276 від 19.04.2018, № 1387 від 28.07.2018, № 1123 від 18.01.2018.
ТОВ "Фірма "Клич" було надано контролюючому органу копії первинних документів та пояснення для підтвердження правомірності виписки податкової накладної та прийняття рішення про реєстрацію вказаної податкової накладної в ЄРПН.
Однак, згідно рішення від 08.11.2018 № 982896/21184174 комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, контролюючим органом було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 20 від 06.12.2017 у зв`язку з ненаданням платником податків копій наступних документів: «первинні документи щодо постачання придбання товарів послуг. зберігання транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки фактури, інвойси. акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) / урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні. Згідно додаткової інформації зазначено, що «відсутній акт приймання-передавання орендованого приміщення», «документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором ти або законодавством».
Позивач, не погодившись з зазначеними рішеннями про відмову у реєстрації вищезазначених податкових накладних, звернувся у судовому порядку за їх оскарженням. Перевіряючи оскаржувані рішення відповідача на відповідність приписам ч.2 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.
Суд звертає увагу на те, що Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно підпунктів "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України ( що була чинна на час подання податкової накладної), в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29.12.2010 р. (далі - Порядок №1246) в редакції, чинній на час подання податкових накладних), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 (в редакції, на час зупинення реєстрації податкових накладних), за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі квитанція).
Аналогічні норми містить пункт 201.16 статті 201 ПК України (в редакції, чинній на момент подання накладних та їх зупинення), згідно якого реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України ( в редакції, чинній на момент подання накладної та її зупинення), у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Із змісту квитанцій по зупиненим податковим накладним вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 "Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі Наказ №567).
Суд зазначає, що контролюючим органом порушено норми підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки ним не зазначено у квитанції конкретного чіткого критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Також суд вважає, що в квитанціях зазначено лише загальне посилання на відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом №567.
Натомість, підпункт 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України вимагає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію.
Так, пункт 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків Наказу №567 ( в редакції чинній на момент подання податкової накладної та її зупинення) містить у собі визначення трьох різних критеріїв. Моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: 1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); 2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб`єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі; 3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).
Таким чином, контролюючий орган повинен був у квитанціях чітко зазначити конкретний вид критерію, який встановлений пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків Наказу №567.
Суд зазначає, що визначення фіскальним органом у квитанції конкретного критерію ризику прямо впливає на можливість надання в подальшому платником податків відповідних документів, перелік яких міститься у Наказі №567 "Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі - Вичерпний перелік документів).
Так, відповідно до пункту 1 Вичерпного переліку документів Наказу №567 ( в редакції, чинній на момент подання податкової накладної та її зупинення), вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (далі - критерії): 1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством; 2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
З аналізу норм законодавства слідує, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.
Також, зі змісту квитанції про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної вбачається, що ДФС України запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, що свідчить про те, що ДФС України, в порушення підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, не вказано ані конкретного виду критерію оцінки ступеня ризику (пункт 6 Критеріїв містить визначення різних критеріїв), ані конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений Наказом №567 (пункт 1 Вичерпного переліку документів містить два різні переліки, в залежності від визначеного ступеня ризику).
У відповідності до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України (в редакції на момент зупинення реєстрацій податкових накладних), письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України, в редакції, чинній на час зупинення реєстрації податкової накладної).
Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 ПК України.
Абзацом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" №190 від 29.03.2017 (далі - Постанова №190, яка була чинна на момент подання накладної) установлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Абзацом 2 Постанови №190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу ; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
У свою чергу, виконання позивачем вимог органу ДФС щодо подання документів відбулось у жовтні - листопаді 2018 року, коли вже діяла Постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", якою було затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації; Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до п.14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Пунктом 16 Порядку встановлено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
ДФС розміщує та постійно оновлює на своєму офіційному веб-сайті відомості щодо засобів електронного зв`язку ДФС, якими можуть подаватися письмові пояснення та копії документів ( п.17 Порядку).
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів ( п.18 Порядку).
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС) ( п.19 Порядку).
Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі ( п.20 Порядку).
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства ( п. 21 Порядку).
Пунктом 23 Порядку встановлено, що комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку: щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Розглядаючи вказану справу та виходячи з обсягів постачання, не враховуючи того, що вимога надання пояснень та доказів була виставлена позивачеві органом ДФС в період дії законодавства, чинного на час подання податкових накладних та їх зупинення, відповідні документи, подані позивачем, оцінювались, в силу наведених норм, ГУ ДФС України в Харківській області за правилами, встановленими ПКМУ від 21 лютого 2018 р. № 117 , а саме: п.14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ( надалі - Порядок) та з наведеного вже приймалось оскаржуване рішення.
В ході розгляду справи знайшов своє підтвердження той факт, що господарські операції, за результатами яких позивачем видано податкові накладні № 10 від 06.12.2017, № 13 від 06.12.2017, № 17 від 06.12.2017, № 18 від 06.12.2017, № 19 від 06.12.2017, № 20 від 06.12.2017 носять реальний характер, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами та оформленими належними чином первинно-бухгалтерськими документами.
Суд зазначає, що факт зупинення реєстрації податкових накладних у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарської операції, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна.
Крім того, правочини, вчинені між позивачем та КП НВК «Іскра» не визнано у судовому порядку нечинним, доказів протилежного суду не надано.
Таким чином, суд дійшов висновку, що зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентом, суд приходить до висновку про задоволення позову в частині визнання протиправними та скасування рішень комісії Головного управління ДФС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 06.11.2018 року № 979135/21184174; від 05.11.2018 № 977449/21184174; від 08.11.2018 № 982894/21184174, № 982893/21184174, №982895/21184174, № 982896/21184174 про відмову у реєстрації податкових накладних.
Щодо вимоги про зобов`язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 10 від 06.12.2017, № 13 від 06.12.2017, № 17 від 06.12.2017, № 18 від 06.12.2017, № 19 від 06.12.2017, № 20 від 06.12.2017, які було подано до Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ "Фірма "Клич", як способу відновлення порушеного права позивача, суд зазначає наступне.
Відповідно до Рекомендацій Комітету Ради Європи N R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Ради 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він уважає найкращим за конкретних обставин, та яке захистить або відновить порушене право.
За приписами статті 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" N 3477-IV від 23.02.2006, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) по справі "ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ" (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява N 28924/04) констатував: " 50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. theUnitedKingdom), пп. 28 - 36, Series A N 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява N 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява N 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".
Відповідно до п.19,20 Постанови КМУ від 29 грудня 2010 р. № 1246 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних", податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Таким чином, законодавством визначено настання такої події, як набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію відповідних податкових накладних та зазначення дат їх реєстрації.
Вирішуючи вказану справу, суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення ( Постанова Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року у справі 826/4418/14).
Враховуючи вищевикладене, з метою належного відновлення прав позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування положень ст. 9 КАС України та, задоволення решти позову шляхом зобов`язання Державної фіскальної службо України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 10 від 06.12.2017, № 13 від 06.12.2017, № 17 від 06.12.2017, № 18 від 06.12.2017, № 19 від 06.12.2017, № 20 від 06.12.2017, складені ТОВ "Фірма "Клич" в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою, коли вона була фактично надіслана позивачем засобами телекомунікаційного зв`язку, оскільки зазначене є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Щодо строків строку звернення до суду з даним позовом, суд зазначає, що відповідно до п.56.18 ст.56 ПК України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Оскільки частиною 2 ст.122 КАС України передбачено, що цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень, а спеціальним нормативно-правовим актом у сфері справляння податків і зборів є Податковий кодекс України, пунктом 102.4 ст. 102 якого передбачено спеціальний строк 1095 календарних днів, строк звернення до суду позивачем не пропущений.
За приписами ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Клич" (код ЄДРПОУ 21184174, просп. Московський, буд. 273, офіс 8, м. Харків, 61099) до Головного управління ДФС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 46, код ЄДРПОУ - 39599198), Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, Львівська пл. 8, м. Київ. 04053) про скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 06.11.2018 року № 979135/21184174; від 05.11.2018 № 977449/21184174; від 08.11.2018 № 982894/21184174, № 982893/21184174, №982895/21184174, № 982896/21184174.
Зобов`язати Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197, Львівська пл. 8, м. Київ. 04053) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 10 від 06.12.2017, № 13 від 06.12.2017, № 17 від 06.12.2017, № 18 від 06.12.2017, № 19 від 06.12.2017, № 20 від 06.12.2017, які було подано до Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ "Фірма "Клич".
Стягнути з Головного управління ДФС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 46, код ЄДРПОУ - 39599198) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Клич" (код ЄДРПОУ 21184174, просп. Московський, буд. 273, офіс 8, м. Харків, 61099) у розмірі 5763,00 грн. (п`ять тисяч сімсот шістдесят три грн. 00 копійок).
Стягнути з Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8 код ЄДРПОУ 39292197) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Клич" (код ЄДРПОУ 21184174, просп. Московський, буд. 273, офіс 8, м. Харків, 61099) у розмірі 5763,00 грн. (п`ять тисяч сімсот шістдесят три грн. 00 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 21 жовтня 2019 року.
Суддя Шляхова О.М.