
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
21 жовтня 2019 р. справа № 520/7225/19 Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньова О.Г., розглянувши за правилами спрощеного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (просп. Науки, буд. 17-А, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 03196593) про зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, в якому просить суд:
- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради перерахувати розмір грошової компенсації для отримання жилого приміщення згідно з підстав, визначених у Постанові Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року № 214.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивачем з посиланням на ч. 4 п. 19 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей вказано, що відповідачем фактично відмовлено йому у проведенні перерахунку такої грошової компенсації.
Відповідачем у відзиві на адміністративний позов зазначено, що позивач помилково вважає, що здійснення перерахунку грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення належить до компетенції Управління, оскільки грошову компенсацію позивачу призначено рішення Комісії в Шевченківському районі щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 12.07.2018 № 3. Відповідач вказує, що права позивача Управлінням не порушено.
Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що Рішенням Комісії в Шевченківському районі щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 12.07.2018 № 3 вирішено призначити ОСОБА_1 грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення у розмірі 1 488 273 гривні 57 копійок.
Позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради з питанням про перерахунок розміру грошової компенсації для отримання жилого приміщення відповідно до підстав, визначених у Постанові Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року № 214.
Листом №634/05 від 15.07.2019 відповідач повідомив позивача про те, що перерахунку підлягає розмір грошової компенсації, у разі зміни опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла на день звернення заявника за грошовою компенсацією, визначеної Мінрегіоном за умови, що на день такої зміни грошову компенсацію не виплачено чи виплачено не в повному обсязі.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.
Статтею 47 Конституції України передбачено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року № 214 затверджено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей (далі - Порядок).
Цей Порядок визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей учасників бойових дій на території інших держав, визначених в абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I-II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у таких державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (далі - грошова компенсація) і перебувають на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української РСР (далі - квартирний облік) та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр).
Відповідно до п. 4 Порядку грошова компенсація членам сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, учасника бойових дій на території інших держав або особам з інвалідністю виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік і з урахуванням категорії отримувача грошової компенсації для членів сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, визначених пунктом 2 цього Порядку, за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, учасників бойових дій на території інших держав, визначених в абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю - групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у таких державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов.
Згідно з п.5 Порядку за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, міських, районних у містах рад за рішенням виконавчого комітету міської, районної в місті (в разі її утворення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюються комісії щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації (далі - комісія).
Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 25.04.2018 № 268 «Про створення районних комісій розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації" на виконання вимог Постанови КМУ від 28.03.2018 № 214 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей» утворено комісію в Шевченківському районі щодо розгляду заяв розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, затверджено склад комісії та типове положення до неї.
Відповідно до п. 4.3 Типового положення засідання районної комісії проводиться у разі потреби протягом п`яти робочих днів із дня надходження подання про виплату грошової компенсації від управління праці та соціального захисту населення адміністрації району Харківської міської ради.
Відповідно до п.19 Порядку у разі прийняття рішення про призначення заявнику грошової компенсації комісія визначає її розмір виходячи з таких нормативів: 1) за нормою - 13,65 кв. метра жилої площі на кожного із членів сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, віднесеного до однієї категорії, з урахуванням особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, якщо він перебував на квартирному обліку разом із членами своєї сім`ї; 2) за нормою - 13,65 кв. метра жилої площі на особу з інвалідністю та кожного члена її сім`ї, зазначеного в абзаці п`ятому пункту 21 цього Порядку; 3) за нормою - 35,22 кв. метра загальної площі на членів сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, які належать до однієї категорії, або на сім`ю особи з інвалідністю; 4) додатково - 10 кв. метра жилої площі на кожного члена сім`ї заявника, який є особою з інвалідністю або дитиною з інвалідністю (з урахуванням заявника).
При цьому враховується опосередкована вартість спорудження 1 кв. метра загальної площі житла в населеному пункті, в якому заявник перебуває на квартирному обліку на день звернення за грошовою компенсацією, визначена Мінрегіоном відповідно до Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України.
Для мм. Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова опосередкована вартість збільшується у 1,75 раза, для міст - обласних центрів, а також міст обласного значення з населенням понад 300 тис. - у 1,5 раза, для міст обласного значення з населенням від 100 тис. до 300 тис. - у 1,25 раза.
Рішенням Комісії в Шевченківському районі щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 12.07.2018 № 3, керуючись Порядком виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 214, призначено ОСОБА_1 , особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни, який брав участь у бойових діях на території республіки Афганістан, грошову компенсацію у сумі - 1 488 273,57 грн.
Розрахунок грошової компенсації виконано відповідно до пунктів 19, 20 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 214, а також Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.03.2018 № 46.
Наказом № 335 від 06 грудня 2018 року Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України були затверджені нові показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України. Даним наказом визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.03.2018 року №46 «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України».
Показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України щоквартально розраховуються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування та архітектури у першому місяці кварталу, виходячи зі структури безпосередніх витрат з будівництва об`єкта-представника, скоригованої відповідно до змін рівня цін на трудові та матеріально-технічні ресурси.
Відповідно до п. 19 Порядку у разі зміни опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла на день звернення заявника за грошовою компенсацією, визначеної Мінрегіоном після розрахунку комісією розміру грошової компенсації, її розмір підлягає перерахунку комісією без звернення заявника за умови, що на день такої зміни грошову компенсацію не виплачено чи виплачено не в повному обсязі.
Судом встановлено, що у зв`язку зі зміною опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла позивач звернувся до відповідача про проведення перерахунку раніше нарахованої та призначеної грошової компенсації.
Суд зазначає, що враховуючи вищезазначені норми законодавства, позивач має право на проведення перерахунку раніше нарахованої та призначеної грошової компенсації у зв`язку зі зміною опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі, оскільки грошова компенсація позивачу була не виплачена, а тому розмір грошової компенсації підлягає перерахунку комісією без звернення заявника.
Доказів виплати грошової компенсації позивачу до суду не надано.
Щодо посилань відповідача на те, що позивач помилково вважає, що здійснення перерахунку грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення належить до компетенції Управління, суд зазначає таке.
Відповідно до п.3.1 Типового положення завданням районної комісії є розгляд питання про виплату грошової компенсації за письмовим зверненням до управління праці та соціального захисту населення, при цьому відповідно до п.4.3 засідання районної комісії проводиться у разі потреби протягом п`яти робочих днів із дня надходження подання про виплату грошової компенсації від управління праці та соціального захисту населення адміністрації району Харківської міської ради.
Таким чином, суд зазначає, що отримавши звернення (заяву) позивача, відповідач повинен був звернутися з поданням про перерахунок виплаченої грошової компенсації до комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, яка в свою чергу повинна розглянути дане подання протягом п`яти робочих днів з дня його надходження.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Таким чином саме Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради порушено права позивача, оскільки отримавши заяву позивача про перерахунок раніше нарахованої грошової компенсації, він повинен був звернутися з поданням про перерахунок виплаченої грошової компенсації до комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, так як лише вона уповноважена приймати рішення по спірному питанню.
Суд враховує судову практику Європейського суду з прав людини, який у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) по справі "ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ" (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява №28924/04) констатував, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків.
Таким чином, стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom), пп. 28 - 36, Series A №18).
Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні.
Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява №58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява №48778/99, п. 25, ECHR 2002-II).
З урахуванням вищевикладеного суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради вчинити дії щодо перерахунку ОСОБА_1 розміру грошової компенсації для отримання жилого приміщення відповідно до підстав, визначених у Постанові Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року № 214, з урахуванням висновків суду.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (просп. Науки, буд. 17-А, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 03196593) про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (просп. Науки, буд. 17-А, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 03196593) вчинити дії щодо перерахунку ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) розміру грошової компенсації для отримання жилого приміщення відповідно до підстав, визначених у Постанові Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року № 214, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності редакцією Кодексу адміністративного судочинства України від 15.12.2017.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі виготовлено 21 жовтня 2019 року.
Суддя О.Г. Котеньов