
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1978/19
16 жовтня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа: Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації про зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа: Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації про зобов`язання вчинити дії.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що він звернувся до відповідача щодо призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п. «б» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у зв`язку з досягнення ним віку 55 років, при стажі роботи не менше 30 (а саме 33 роки 3 місяці 5 днів) та наявним стажем роботи електрозварника більше 12 років 6 місяців.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 прийнято рішення про відмову йому у призначенні пенсії на пільгових умовах, у зв`язку з недостатнім стажем на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за списком №2. Позивач з вищевикладеним рішенням не згідний, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою від 02.09.2019 судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 19.09.2019. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові.
Представник відповідача 19.09.2019 подав клопотання про заміну сторони відповідача з Теребовлянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на Головне управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, у зв`язку із припиненням своєї діяльності відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України".
А 04 вересня 2019 року представником третьої особи Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації подано пояснення щодо адміністративного позову. Де зазначено, що підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є наявність професії (посади) та виробництва у відповідному Списку, підтвердження шкідливих умов праці впродовж повного робочого дня (не менш ніж 80%), встановленого для даного виробництва.
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Атестація робочих місць за умовами праці передбачає визначення (підтвердження чи не підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах та проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Відповідальність за своєчасне та якісне її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
Результати атестації, у тому числі і перелік робочих місць на яких підтверджується право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджуються локальним нормативним актом підприємства (наказ, розпорядження, тощо).
Всі матеріали атестації робочих місць за умовами праці є документами суворої звітності та повинні зберігатися на підприємстві, в установі чи організації протягом 50 років.
Стосовно справи ОСОБА_1 , то матеріали про проведення атестації робочого місця «електрозварник» Гусятинським виробничо-ремонтним підприємством «Гусятинмаш» до департаменту не надходили, а відтак відомості про проведення атестації за означеною посадою в департаменті відсутні.
20 вересня 2019 року ухвалою суду було призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи на 16.10.2019 о 11:30 год.
Позивач та його представник у судове засідання не прибули, подали письмове клопотання, в якому просили розгляд справи здійснювати у їх відсутності, в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримують у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений про час, дату і місце розгляду справи. Причини неявки суд не повідомив.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації у судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений про час, дату і місце розгляду справи. Причини неявки суд не повідомив.
У відповідності до ч.3 ст.194 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), учасник справи має право заяви клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч.9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.9 ст.205 та ч.4 ст. 229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що згідно паспорту позивача ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 виданого 27 січня 1998 року Гусятинським РВ УМВС України в Тернопільській області, народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто він досяг 55-річного віку.
Згідно даних трудової книжки серія НОМЕР_2 від 09.08.1982 року вбачається: 01.09.1979 р. - 23.07.1982 р. - навчання в Тернопільському ВПТУ №4; 03.08.1982 р. - 03.12.1982 р. - робота електрозварником 4 розряду в Гусятинському виробничо-ремонтному підприємств «Гусятинреммаш»; 12.12.1982 р. - 05.12.1984 р. - служба в армії;
05.03.1985 р. - 08.01.1986 р. - робота електрозварником 5 розряду в Гусятинському виробничо-ремонтному підприємстві «Гусятинреммаш»;
22.01.1986 р. - 03.03.1988 р. - робота електрозварником 5 розряду на завод «Русский дізель»;
16.03.1988 р. - 31.12.2002 р. - робота електрозварником 5 розряду в Гусятинському виробничо-ремонтному підприємств «Гусятинреммаш». 01.06.1994 року Гусятинське виробничо-ремонтне підприємство «Гусятинреммаш» перейменовано в Гусятинське виробничо-ремонтне підприємство «Гусятинмаш», а ОСОБА_1 зараховано електрозварювальником 5 розряду;
10.01.2003 р. - 31.07.2003 р. - виплата допомоги по безробіттю Гусятинським районним центром зайнятості;
02.08.2004 р. - 10.05.2005 р. - виплата допомоги по безробіттю Гусятинським районним центром зайнятості;
17.02.2005 р. - 28.02.2005 р. - робота електрозварювальником в СФНВГ « Коваль »;
12.03.2014 р. - по даний час - працює на посаді електрогазозварювальником в СФНВГ « Коваль ».
Відтак, 20.05.2019 позивач звернувся до відповідача щодо призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п. «б» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у зв`язку з досягнення ним віку 55 років, при стажі роботи не менше 30 (а саме 33 роки 3 місяці 5 днів) та наявним стажем роботи електрозварника більше 12 років 6 місяців.
04.06.2019 року комісія Теребовлянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (Гусятинський відділ), відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» розглянула заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2. За результатами розгляду прийнято рішення про відмову позивачу у призначення пенсії на пільгових умовах у зв`язку з недостатнім стажем на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за списком №2.
Комісією Теребовлянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо розгляду питання, пов`язаного з призначенням пенсії, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зараховано позивачу до періодів роботи з шкідливими умовами праці лише 5 років 2 місяців 2 дні.
Так, комісія вирішила відмовити у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах позивачу посилаючись на наступне: позивачем не надано документів, які б підтвердили спеціальний трудовий стаж на Гусятинському виробничо-монтажному підприємстві «Гусятинмаш», а саме пільгової довідки, картки Т2 та документів про проведення атестації.
У зв`язку із тим, що Гусятинське виробничо-монтажне підприємство «Гусятинмаш» перебуває в процесі ліквідації позивач звернувся до Гусятинського районного трудового архіву з метою отримання уточнюючої довідки за період роботи на даному підприємстві та завірених копії документів про проведення атестації робочого місця та інших документів, необхідних для підтвердження спеціального стажу. Однак, 19.06.2019 року отримав довідку, з якої вбачається, що накази по особовому складу, особові карточки форми № П-2, відомостей про атестацію робочих місць, відомості про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, відомості про надання відпусток без збереження заробітної плати, відомості про шкідливість умов займаної праці, відомості про перейменування (реорганізацію) підприємства на зберігання в комунальну архівну установу не надходили.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
В силу ч.І ст.46 Конституції України громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. б ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається ст.100 цього Закону, згідно з якою таким особам призначається пенсія на наступних умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Відповідно до п. «б» ч.І ст.14 Закону СРСР «Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР», п. п. «б» п.16 розділу II Положення про порядок призначення та виплату державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 року №590, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці, - за списком виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним РМ СРСР - чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
Згідно з Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 року, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, які були чинними на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
Право електрозварників на пільгову пенсію передбачено розділом XXXII «Загальні професії» Списку №2 виробництв, цехів, професій і посад, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173 та Розділом ХХХЗІІ Списку №2 виробництв, цехів, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 26.01.1991 року № 10.
З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 (далі - Списки), наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 1 грудня 2005 року за № 1451/11731, затверджено Порядок застосування Списків №1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів «а», «б» статті 13 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Суд зазначає, що відповідно до єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника робіт та професій робітників, затвердженого постановою Держкомпраці СРСР і ВЦРПС 16.01.1985 року № 17/2-54 професія зварника не визначена, як окрема професія, є загальною професією, яка об`єднує назви професій пов`язаних зі зварюванням металів і є загальним поняттям для електрозварника ручного зварювання, електрогазозварника, газозварника і електрозварника на напівавтоматичних і автоматичних машинах. Вказаний нормативно-правовий акт дає підстави для ствердження, що професія електрозварювальника та електрозварника є тотожною професією, тому не може бути підставою для відмови у зарахуванні до спеціального стажу.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 8 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
З огляду на викладене суд вважає, що період проходження позивачем військової служби з 12.12.1982 року по 05.12.1984 року також підлягає зарахуванню в пільговий страховий стаж, оскільки і до і після проходження військової служби у лавах Радянської Армії ОСОБА_1 працював на посаді електрозварником, яка входить до Списку №2.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
У трудовій книжці позивача чітко зазначено його періоди роботи електрозварником четвертого розряду (з 03.08.1982 року - 03.12.1982 року Гусятинське виробничо-ремонтне підприємство «Гусятинреммаш»); електрозварником п`ятого розряду (з 05.03.1985 року -
08.01.1986 року Гусятинське виробничо-ремонтне підприємство «Гусятинреммаш»), електрозварником п`ятого розряду (з 22.01.1985 року - 03.03.1988 року завод «Русский дизель»), електрозварником п`ятого розряду (з 16.03.1988 року - 31.12.2002 року Гусятинське виробничо-ремонтне підприємство «Гусятийреммаш», 01.06.1994 року у зв`язку з перейменуванням на Гусятинське виробничо-ремонтне підприємство «Гусятинмаш» зараховано на посаду електрозварювальника), електрозварнювальником (з 17.02.2005 року - 28.02.2006 року СФНВГ «Коваль»), електрогазозварювальником (з 12.03.2014 року і по даний час СФНВГ « Коваль »).
Тобто, трудова книжка позивача є наявною, і повинна братись до уваги в якості первинного джерела інформації про пільговий стаж позивача.
Зазначеній нормі відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637.
Пунктом 18 зазначеного Порядку передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Крім того, відповідно до п. 20 вищезазначеного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховують спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підстав видана зазначена довідка.
Таким чином, лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Тому збирання уточнюючих довідок повинно здійснюватись в випадку неправильного або нечіткого заповнення трудової книжки, що робить незрозумілим зроблений запис.
Суд вважає твердження відповідача про те, що відсутність даних про проведення атестації робочих місць не дає права позивачу на призначення пенсії за віком на пільгових умовах таким, що не відповідає чинному законодавству.
Атестація робочих місць за умовами праці - це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров`я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності. Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року N 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Частиною другою пункту 4 зазначеного Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Таким чином, законодавцем покладено обов`язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її не проведення чи відсутність інформації про її проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В силу ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Отже, суд приходить до переконання, що за необхідне зарахувати позивачу період служби в рядах Радянської Армії (з 12.12.1982 р. - 05.12.1984 р.) та роботу з 16.03.1988 року по 31.12.2002 року на посаді електрозварника та електрозварювальника п`ятого розряду Гусятинського виробничо-ремонтного підприємства «Гусятинмаш» (колись «Гусятинреммаш») до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, і призначити пенсію за віком на пільгових умовах з 19 травня 2019 року, оскільки позивач працював на даній посаді, виконував роботу з шкідливими і важкими умовами праці, перебуваючи на посаді електрозварника та електрозварювальника, був допущений до виконання своїх обов`язків, працював повний робочий день.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до ст.139 КАС України судовий збір сплачений позивачем підлягає поверненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області.
Керуючись статтями 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (майдан Волі,3 м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 14035769) призначити та виплатити ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ / ІПН: НОМЕР_3 ) пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 19 травня 2019 року.
3. Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ / ІПН: НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (майдан Волі,3 м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 14035769) сплачений судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривні 40 копійок, відповідно до квитанції № 98309 від 27.08.2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 19 жовтня 2019 року.
Головуючий суддя Подлісна І.М.