
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 жовтня 2019 р. Справа № 480/2894/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ПОГ "АГРО-СУМЩИНА" ГО "Спілки інвалідів "Жага життя" до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ПОГ "АГРО-СУМЩИНА" ГО "Спілки інвалідів "Жага життя" звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області та, з урахування уточнених позовних вимог, просить суд зобов`язати відповідача розглянути питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування площею 48,5000 га з цільовим призначенням "ведення товарного сільського виробництва" за рахунок земель запасу на території Краснопільської селищної територіальної громади Краснопільського району Сумської області в с.Тур`я та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у жовтні 2018 року позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу, яка знаходиться на території Краснопільської селищної територіальної громади Краснопільського району Сумської області в с. Тур`я.
Зазначає, що в термін більше місяця ГУ Держгеокадастру у Сумській області не надало дозвіл або вмотивованої відмови, а тому позивач набув право на розроблення проекту землеустрою на підставі ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України. Так, на замовлення позивача було розроблено проект землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу, яка знаходиться на території Краснопільської селищної територіальної громади Краснопільського району Сумської області в с. Тур`я.
23.05.2019 позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу, яка знаходиться на території Краснопільської селищної територіальної громади Краснопільського району Сумської області в с. Тур`я, однак 06.06.2019 відповідач відмовив позивачу у затвердженні даного проекту, посилаючись на відсутність дозволу на розроблення такого проекту.
Зважаючи на те, що розроблений на замовлення позивача проект землеустрою було погоджено у встановленому законом порядку, відповідно до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України він має бути затверджений відповідачем.
29.08.2019 відповідач подав до суду відзив (а.с.91-95), у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити у їх задоволенні. Також зазначає, що дійсно в жовтні 2018 року позивач звертався до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу, яка знаходиться на території Краснопільської селищної територіальної громади Краснопільського району Сумської області в с. Тур`я.
Заява позивача була розглянута та листом від 08.11.2018 № К-12720-5075/21-18 повідомлено про результати його розгляду. Так, зазначений лист було направлено засобами поштового зв`язку простим поштовим відправленням на адресу заявника. Таким чином, твердження позивача про те, що його заява від 09.10.2018 не була розглянута у місячний строк є безпідставними.
У подальшому позивач звернувся із заявою від 23.05.2019 про затвердження проекту землеустрою. Листом від 06.06.2019 № 28-18-0.332-227/60-19 позивача було повідомлено про те, що в даному випадку неможливо застосувати принцип "мовчазної" згоди, передбачений ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України, оскільки про результати розгляду його заяви, позивач був повідомлений листом від 08.11.2018 № К-12720-5075/21-18.
Відтак, відповідач вважає, що оскільки позивач не отримував дозволу на розроблення проекту землеустрою, такий проект не може бути затверджений.
Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 09.10.2018 позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу, яка знаходиться на території Краснопільської селищної територіальної громади Краснопільського району Сумської області в с. Тур`я (а.с. 97).
Листом від 08.11.2018 № К-12720-5075/21-18 відповідач відмовив позивачу в задоволенні поданої заяви з посиланням на те, що згідно інформаційної довідки, наданої Міжрайонним управлінням у Великописарівському та Краснопільському районі Сумської області від 24.10.2018 №1273/415-18, бажана земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення, номер графи 08 та 14 (багаторічні насадження та господарські будівлі) та згідно листа Тур`янівської сільської ради від 08.11.2018 №55 на земельній ділянці знаходиться майно колишнього КСП "Пролісок", а саме: багаторічні насадження та господарські будівлі (а.с.98).
Зазначений лист було направлено на адресу керівника підприємства "Агро-Сумщина" ГО "Спілки інвалідів "Жага життя" Копаниці Є.М. , зазначену в заяві від 09.10.2018, а саме: смт. Краснопілля, вул. Дорошенка, буд. 48.
У зв`язку з ненаданням ГУ Держгеокадастру у Сумській області дозволу на розроблення проекту землеустрою або мотивованої відмови більше місяця, на підставі ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України на замовлення позивача ФОП ОСОБА_2 було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу у постійне користування земельної ділянки з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу, яка знаходиться на території Краснопільської селищної територіальної громади Краснопільського району Сумської області в с. Тур`я. (а.с.12-72). 27.03.2019 зазначений проект погоджено експертом державної експертизи ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області Гордієнком Ігорем Миколайовичем (а.с.56).
Після погодження проекту землеустрою, позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 23.05.2019 про затвердження проекту землеустрою. Вказана заява була отримана ГУ Держгеокадастру у Сумській області та зареєстрована 23.05.2019 за №494324/14-03-08 (а.с. 73).
Листом від 06.06.2019 № 28-18-0.332-227/60-19 ГУ Держгеокадастру у Сумській області повідомило позивача про неможливість задоволення його заяви, оскільки в наданому проекті землеустрою відсутнє рішення відповідного органу про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою. Крім того, наголошено, що положення ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України щодо розроблення проекту землеустрою за принципом "мовчазної згоди" не можуть бути застосовані, оскільки Головним управлінням була надана мотивована відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою (а.с. 74).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно з ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (частина третя статті 116 Земельного кодексу України).
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. ч. 9-10 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а у разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Згідно з ч. 13 ст. 123 Земельного кодексу України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є завершальною стадією процедури відведення земельної ділянки.
Як встановлено судом, позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 09.10.2018, яка була отримана та зареєстрована відповідачем 09.10.2018 за №К-12720/0/94-18 (а.с.97).
За результатом розгляду заяви, уповноваженою особою прийнято рішення про неможливість її задоволення, про що зазначено в листі від 08.11.2018 № К-12720-5075/21-18 з наведенням мотивів такої відмови. Така відмова позивачем не оскаржена, судом не встановлено протиправності підстав для не надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Твердження позивача про те, що ГУ Держгеокадастру у Сумській області у встановлений законом строк (протягом місяця) на заяву від 09.10.2018 не було прийнято рішення, зокрема, не надано дозволу на розроблення проекту землеустрою або вмотивованої відмови - не підтверджується матеріалами справи.
При цьому рішення по заяві від 09.10.2018 (лист від 08.11.2018 № К-12720-5075/21-18) було надано відповідачем та міститься в матеріалах справи (а.с.98). Крім того, на підтвердження факту відправлення на адресу позивача листа від 08.11.2018 № К-12720-5075/21-18 відповідачем надано витяг із електронної системи документообігу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (ДОК.ПРОФ) (а.с. 111-113).
Слід також зазначити, що судом визнається необґрунтованим твердження позивача про те, що відсутні підстави для відмови у затвердженні проекту землеустрою, враховуючи факт наявності відмови в наданні дозволу, яке позивачем не оспорювалося. Факт неотримання такого рішення позивачем не може бути визнано судом як бездіяльність при розгляді заяви від 09.10.2018, оскільки рішення щодо відмови у наданні дозволу було прийнято відповідачем, про що зазначено в листі від 08.11.2018 № К-12720-5075/21-18.
Відповідно до абз. 2-3 ч. 3 ст. 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом). Розроблений на замовлення позивачем ФОП ОСОБА_2 проект землеустрою такого документу не містить.
Враховуючи викладене, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог ПОГ "АГРО-СУМЩИНА" ГО "Спілки інвалідів "Жага життя" про зобов`язання відповідача розглянути питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування площею 48,5000 га з цільовим призначенням "ведення товарного сільського виробництва" за рахунок земель запасу на території Краснопільської селищної територіальної громади Краснопільського району Сумської області в с. Тур`я та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ПОГ "АГРО-СУМЩИНА" ГО "Спілки інвалідів "Жага життя" до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.В. Савицька