Рішення № 85052756, 21.10.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2019
Номер справи
400/1761/19
Номер документу
85052756
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ЦЕНТР КОМПЛЕКТУВАННЯ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 жовтня 2019 р. справа № 400/1761/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження, в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідачаМиколаївського обласного військового комісаріату, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030

провизнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Миколаївського обласного військового комісаріату (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову відповідача підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - ГУ ПФУ в Миколаївській області) довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням у довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі Постанова № 704), а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 % посадового окладу, премії в розмірі 35 % посадового окладу;

- зобов`язати відповідача підготувати та подати до ГУ ПФУ в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням у довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до Постанови № 704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 % посадового окладу, премії в розмірі 35 % посадового окладу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно не підготував та не подав ГУ ПФУ в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 05.03.2019 року, із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, таких як надбавка за особливості проходження служби, надбавка за роботу з таємними документами та премію.

Відповідач надав відзив, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 pоку № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) відповідачем виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до вимог чинного законодавства, підстави для виготовлення довідки із зазначенням сум складових грошового забезпечення, які вказані позивачем у позові, відсутні (а. с. 39-45).

Ухвалою від 14.06.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження із повідомленням учасників справи.

10.07.2019 року від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача.

Керуючись ч. 9 ст. 205 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Позивач є пенсіонером Збройних Сил України, якому з 01.09.2011 року призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Відповідач в березні 2018 року склав та направив до ГУ ПФУ в Миколаївській області довідку від 17.03.2018 року № ЮН48530 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії із зазначенням складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років.

21.05.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив підготувати та подати до ГУ ПФУ в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням у довідці грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05.03.2019 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення - надбавка за особливі умови проходження військової служби, надбавки за роботу з таємними документами та премії, в зв`язку з набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3858/18 від 12.12.2018 року.

Листом від 23.05.2019 року відповідач повідомив позивача, що станом на 05.03.2019 року немає законних підстав для включення в довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення.

Так, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3858/18 від 12.12.2018 року визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 № "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою № 704 було встановлено нові (підвищені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Відповідно до п. 10 Постанови № 704, ця постанова набирає чинності з 01.03.2018 року.

Разом з тим, Постановою № 103 року визначено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (п. 1).

Додаток № 2 до Порядку № 45 (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій) в редакції Постанови № 103 містить лише відомості про складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років.

Пунктами 2, 3 Порядку № 45 встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Системний аналіз ст. 63 Закону № 2262-XII, Порядку № 45, Постанов № 704 та № 103 свідчить про наявність у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року та, відповідно, наявність обов`язку у відповідача щодо складення довідки позивачу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій із зазначенням таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Підставою для перерахунку пенсій на підставі ст. 63 Закону № 2262-XII є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Цією підставою стало прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови № 704, якою встановлено нові (підвищені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб. Перерахунок пенсії позивачу був здійснений з дотримання алгоритму дій органів передбачених Порядком № 45 та у розмірах передбачених Постановою № 103.

Відповідач правомірно склав та направив в березні 2018 року до ГУ ПФУ в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення ЮН48530, що враховується для перерахунку пенсії позивача із зазначенням таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3858/18 від 12.12.2018 року, яким визнано протиправним та нечинним п.п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 набрало законної сили 05.03.2019 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відтак, рішення суду в частині визнання протиправним та нечинним пп. 1, 2 Постанови № 103 та п. 5 Порядку № 45 діє на майбутнє, на правовідносини, які виникли з 05.03.2019 року.

Підставою для перерахунку позивачу пенсії стала Постанова Кабінету Міністрів України № 704 та право на перерахунок пенсії виникло з 01.01.2018 року, який позивачу здійснено відповідно до вимог чинного на той час законодавства.

Набрання 05.03.2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3858/18 не є підставою для перерахунку пенсії, право на перерахунок якої виникло 01.01.2018 року.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході розгляду справи відповідач повністю довів правомірність своїх дій.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що суд відмовляє у задоволенні позову, підстави для присудження понесених позивачем судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відсутні, отже розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Миколаївського обласного військового комісаріату (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ЄДРПОУ 08299180), відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз