
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
10 жовтня 2019 року Справа № 280/1789/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лазаренка М.С.,
за участю секретаря судового засідання Дєткова Р.О.,
за участю:
представника позивача Тарасова Д.О. ,
представника відповідача Самусєвої Я.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 )
до Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради (69037, м. Запоріжжя, вул.Зелінського, буд.3),
про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
19 квітня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 (далі - позивач) до Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною відмову Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради в наданні фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 паспорту прив`язки тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_2 та зобов`язати Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради надати фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 паспорт прив`язки тимчасової споруд за адресою: АДРЕСА_2 .
Ухвалою суду від 23 квітня 2019 року позовну заяву ОСОБА_2 до Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії - залишено без руху та надано строк для усунення недоліків. 21 травня 2019 року позивачем надано документи на виконання вимог ухвали суду.
Ухвалою суду від 27 травня 2019 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №280/1789/19, підготовче судове засідання призначено на 27 червня 2019 року.
27 червня 2019 року протокольною ухвалою суду у підготовчому судовому засіданні оголошено перерву до 17 липня 2019 року.
17 липня 2019 року протокольною ухвалою суду у підготовчому судовому засіданні оголошено перерву до 21.08.2019.
21 серпня 2019 року протокольною ухвалою суду закрито підготовче судове засідання, справу призначено до судового розгляду на 23 вересня 2019 року.
23 вересня 2019 року протокольною ухвалою суду оголошено перерву у судовому засіданні до 10 жовтня 2019 року.
В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що оскаржувані відмови є безпідставними та незаконними, оскільки відповідач безпідставно, з порушенням зазначених нормативно-правових актів відмовляє позивачу у наданні паспорту ТС, яка на законних підставах розташована за адресою: АДРЕСА_2 з 1994 р., чим перешкоджає у веденні підприємницької діяльності. У відмові в наданні паспорту прив`язки ТС відповідач не вказав про передбачені вказаними нормативними актами підстави відмови, отже при розгляді заяв відповідач діяв не на підставі та у спосіб, передбачений законодавством. Відтак просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. Додаткові обґрунтування позовних вимог позивачем викладено у відповіді на відзив (вх. №29026 від 16.07.2019).
Відповідач позов не визнав, у відзиві на позовну заяву від 21.06.2019 вх. № 25542 та у запереченнях (вх.№30615 від 24 липня 2019) посилається на те, що 02.01.2019 за № 6247 у Департаменті було зареєстровано заяву ФОП ОСОБА_2 щодо оформлення паспорта прив`язки тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_2 з пакетом документів, при опрацюванні якого було встановлено, що наданий пакет документів є таким, що виконаний з відхиленням від державних будівельних норм, стандартів та правил, що є підставою для визнання його недійсним. У зв`язку з поданням неповного пакету документів, керуючись п. 2.14 Порядку та п. 4.14 рішення Запорізької міської ради від 25.08.2016 № 52 «Про затвердження Положень, що регулюють правовідносини функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та об`єктів дрібнороздрібної торговельної мережі на території м. Запоріжжя» Департаментом було відмовлено в оформлені паспорту прив`язки тимчасової споруди та повернено наданий на розгляд пакет документів. 12.02.2019 за № 0594 у Департаменті було зареєстровано заяву ФОП ОСОБА_2 щодо оформлення паспорта прив`язки тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_2 з пакетом документів при опрацюванні якого було встановлено, що наданий пакет документів є таким, що виконаний з відхиленням від державних будівельних норм, стандартів та правил, що є підставою для визнання його недійсним. У зв`язку з поданням неповного пакету документів, керуючись п. 2.14 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Мінрегіону України від 21.10.2011 № 244 та п. 4.14 рішення Запорізької міської ради від 25.08.2016 № 52 «Про затвердження Положень, що регулюють правовідносини функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та об`єктів дрібнороздрібної торговельної мережі на території м. Запоріжжя», зі змінами, затвердженими рішенням Запорізької міської ради від 30.01.2019 № 30 департаментом було відмовлено у оформлені паспорту прив`язки тимчасової споруди та повернено наданий на розгляд пакет документів. Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради є виконавчим органом Запорізької міської ради. Департамент реалізує повноваження виконавчих органів міської ради у галузі містобудування та архітектури, координує діяльність суб`єктів містобудування щодо їх ефективного функціонування у місті (п. 1.1. Положення про департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 25.1.2017 № 52. Тобто, надаючи відмови від 02.01.2019 № 6247 та від 21.02.2019 № 0594 в наданні фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 паспорту прив`язки ТС за адресою: АДРЕСА_2 відповідач діяв у межах наданих повноважень. Прийнятті відмови є законними, обґрунтованими та відповідають вимогам закону. Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Під час розгляду справи по суті представник позивача підтримав позовні вимоги, з підстав, викладених в адміністративному позові. Просить суд задовольнити позов повністю.
Представник відповідача проти позову заперечив, з підстав, викладених у відзиві. Просить суд відмовити у задоволені позову.
10 жовтня 2019 року у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 243 КАС України, у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
У вересні 2016 р. ОСОБА_6 була подана заява про видачу паспорту прив`язки ТС, відповідно до вимог Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 р. «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» та рішенням Запорізької міської ради № 52 від 25.08.2016 р. «Про затвердження Положення, що регулюють правовідносини функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та об`єктів дрібнороздрібної торговельної мережі на території М.Запоріжжя».
Проте, ОСОБА_6 отримала відповідь Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради № 4552 від 05.10.2016 р., в якій Відповідач посилався на порушення охоронної зони електричних мереж 6 кВ/0,4 кВ, норм ДБН щодо відстані розміщення ТС від житлового будинку та рекомендував надати на розгляд Департаменту матеріали схеми благоустрою прилеглої території, виконаної на матеріалах інженерно-геодезичних вишукувань масштабу 1:500 в обсязі, який у подальшому надасть можливість закріпити територію для благоустрою ТС у відповідності до п.5.14 Правил.
20.12.2016 ОСОБА_2 оформив з ОСОБА_6 договір оренди вищевказаної ТС та 29.12.2016 р. ОСОБА_6 повторно звернулась до відповідача з заявою про надання паспорту прив`язки ТС по АДРЕСА_2 . Враховуючи попередній лист Департаменту ОСОБА_6 № 4552 від 05.10.2016 р. та перераховані в ньому зауваження, додатково до заяви та схеми розміщення ТС, ескізи фасадів ТС у кольорі МІ: 50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб`єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат; схеми благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб`єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; було також надано документи, які підтверджують відповідність розташування зазначеної ТС «Правилам охорони електричних мереж», а саме лист ВАТ «Запоріжжяобленерго» від 29.07.2016 р. № 55/13-7432, яким підтверджується, що охоронна зона КЛ-0,4 кВ тимчасовою спорудою не порушена. Також ГУ ДСНС України в Запорізькій області листом № 04/2-3/10538 від 30.12.2016 р. та листом № 04/2-31/1046 від 28.02.2017 року підтвердило, що ТС по АДРЕСА_2 розташована з урахуванням містобудівних та будівельних норм, зокрема протипожежних.
13.01.2017 р. ОСОБА_6 знов отримала відмову з додатковими зауваженнями. Одним з таких зауважень було те, що ОСОБА_6 не є суб`єктом господарювання, тому з наступними заявами звертався вже я, як орендар кіоску та суб`єкт господарювання.
У лютому та березні 2017 р. ОСОБА_2 повторно звертався до Відповідача з заявами про надання йому паспорту ТС, проте знов отримав чергову відмову та зауваження, які виконав, та 22.09.2017 р. звернувся до відповідача з оновленим пакетом документів.
Проте, у жовтні 2017 р. отримав відмову у наданні паспорту прив`язки ТС № 4833 від 09.10.2017 р., з новими підставами, які не передбачені ані Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 р., ані рішенням Запорізької міської ради № 52 від 25.08.2016 р.
Теж саме продовжувалось протягом 2018-2019 років, позивач разом з проектувальником - архітектором виправляв нові зауваження, а йому відповідач встановлював нові умови.
Останні такі відмови ОСОБА_2 отримав від відповідача 09.11.2018 р., 02.01.2019 р. та 21.02.2019 р. (листи департаменту архітектури та містобудування N9 5407 від 09.11.2018 р., № 6247 від 02.01.2019р., N9 0594 від 21.02.2019р.).
Не погодившись з прийнятими відмовами викладеними в листах №6247 від 02.01.2019, №0594 від 21.02.2019, позивач звернувся до суду з позовом про визнання їх протиправними та зобов`язанння вчинити певні дії.
Стаття 68 Конституції України передбачає, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України, законів України.
Статтею 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зазначено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Перевіряючи відповідність закону вчиненого владним суб`єктом у спірних правовідносинах діяння управлінського характеру, суд зазначає, що правовідносини з приводу видачі паспорту прив`язки тимчасової споруди, унормовані приписами ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та деталізовані приписами Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (затверджено Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011р. №244, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.11.2011 р. за № 1330/20068; далі за текстом - Порядок № 244).
Так, відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Згідно з п.п. 2.1 Порядку №244 підставою для розміщення тимчасової споруди (далі за текстом - ТС) є паспорт прив`язки ТС.
Паспорт прив`язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему благоустрою прилеглої території (п. 1.4 Порядку №244).
Згідно з п.п. 2.2-2.3 Порядку №244 замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС. До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив`язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П. І . Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.
Відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви (п. 2.3).
Комплексна схема розміщення ТС, згідно з Порядком Мінрегіону України від 21.10.2011 № 244 це текстові та графічні матеріали, якими визначаються місця розташування ТС, розроблені з урахуванням вимог будівельних, санітарно-гігієнічних норм, а також існуючих містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання територій, охорони історико-культурної спадщини, земельно-господарського устрою.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 11.08.2017 № 427 «Про внесення змін та доповнень до Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в місті Запоріжжі та їх архітектурних типів, затвердженої рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 24.01.2014 № 17, зі змінами та доповненнями» (надалі - рішення МВК від 11.08.2017 № 427) до Комплексної схеми розміщення ТС у м. Запоріжжі було внесено точку розташування ТС у Вознесенівському районі по АДРЕСА_2, код точки- В-275. координати точки -13301,1235:11579.5801, призначення - ТНС (продовольчі товари), площа - 26. архітип - 1.
При цьому, у силу п. 2.13 Порядку №244 при оформлені паспорта прив`язки ТС забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, не передбачених законом та цим Порядком.
Пунктом п. 2.6 Порядку №244 передбачено, що для оформлення паспорта прив`язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив`язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб`єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб`єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
Відповідно до п. 2.7 Порядку Мінрегіону України від 21.10.2011 № 244 паспорт прив`язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
П. 2.11 Порядку Мінрегіону України від 21.10.2011 № 244 визначено, що паспорт прив`язки включає: схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схему благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж; реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.
Відповідно до п.п. 2.10 - 2.11 Порядку №244 паспорт прив`язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку. Паспорт прив`язки включає: схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схему благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж; реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.
За приписами п. 2.14 Порядку №244 паспорт прив`язки ТС не надається за умов: подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6 цього Порядку; подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку. Ненадання паспорта прив`язки з інших підстав не допускається.
Аналізуючи приписи наведених норм права у системному поєднанні з положеннями Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі», суд доходить висновку, що паспорт прив`язки тимчасової споруди за своєю правовою суттю та змістом є офіційним письмовим документом з приводу відсутності технічно-будівельних перепон (перешкод) для подальшого фізичного розміщення тимчасової споруди.
Як встановлено під час судового розгляду справи згідно реєстрації в електронній системі документообігу департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради 20.12.2018 № 6247 зареєстровано заяву з доданим пакетом документів від ФОП ОСОБА_2 щодо оформлення паспорта прив`язки тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_2 .
Опрацювавши заяву з доданим пакетом документів ФОП ОСОБА_2 листом від 02.01.2019 № 6247 відповідачем було надано відмову у наданні паспорту прив`язки ТС з наступних підстав:
1) розглянувши креслення «Схема благоустрою прилеглої території» встановлено порушення відстані, яка повинна становити не менше 5 м від проїзної частини відповідно до п. 27 «Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони».
Відповідно до абз. 2 п. 4 «Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони» мала архітектурна форма для провадження підприємницької діяльності (далі - мала архітектурна форма) - це невелика (площею до 30 кв. метрів) споруда торговельно-побутового призначення, яка виготовляється з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без спорудження фундаменту.
Згідно з п. 27. у населених пунктах малі архітектурні форми (крім кіосків для продажу проїзних квитків на зупинках громадського транспорту) розміщуються за межею тротуару, пішохідних доріжок, алей на відстані не менше ніж 1 метр, але не ближче ніж 5 метрів до проїзної частини доріг і вулиць.
Відповідне підтверджується викопіюванням з топогеодезичного плану на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_2 (ТС з продажу ТНС), де визначено, що при встановлені ТС згідно креслення «Схема благоустрою прилеглої території» відстань до проїзної частини дороги буде становити 3,9 м.
На креслені «Схема благоустрою прилеглої території» необхідно привести у відповідність умовні позначення (сумарна площа закріпленої території благоустрою).
Згідно умовних позначень на креслені «Схема благоустрою прилеглої території» наведені наступні показники:
Місце розміщення ТС (21,52 м2)
Тротуарна плитка (проектована - 33,85 м2)
Зелені насадження (існуючі - 137,30 м2)
Асфальтне покриття (існуючі - 24,00 м2)
Що у сумі має дорівнювати закріплену територію благоустрою, а саме: 8=216,67 м2, однак зазначено - 8=203,20 м2.
На креслені «Схема благоустрою прилеглої території» порушені вимоги п. 5.4 ДБН В.2.2-23:2009 «Будинки і споруди. Підприємства торгівлі»: тимчасові споруди повинні розміщуватися до будинків та інших споруд на відстані, яку слід приймати залежно від ступеня їх вогнестійкості, але не менше 10 м. Пропонована до встановлення ТС розміщується від стіни на відстані 5 метрів.
Тотожна норма міститься у п. 3.17. Текстових матеріалів Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджених рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 17.11.2017 № 718, а саме:
Стаціонарні ТС повинні розміщуватися до будинків та інших споруд на відстані, яку слід приймати залежно від ступеня їх вогнестійкості згідно з ДБН 360-92** «Містобудування. Планування та забудова міських і сільських поселень», але не менше 10 метрів. Допускається розташування ТС біля зовнішніх стін будинків та інших споруд, якщо такі стіни не мають отворів (прорізів) і відповідають вимогам будівельних норм до протипожежних стін та за умови їх приведення до однакової ступені вогнестійкості, згідно з діючими нормами.
Те, що відстань від проектованої ТС до стіни будинку, який розташований поряд становить 5 метрів підтверджується викопіюванням з топогеодезичного плану.
У пакеті документів, поданого до відповідача містився лист Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області від 30.12.2016 №04/2-3/10538, виданого ФОП ОСОБА_6 , тобто на іншого заявника.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців ФОП ОСОБА_6 знято з обліку 04.02.2015, підприємницьку діяльність припинено.
4) Розглянувши креслення «Ескізи фасадів ТС» встановлено не відповідність вказаних на кресленні колірних стандартів у системі RAL до затверджених колірних стандартів згідно з Комплексною схемою розміщення ТС в м. Запоріжжі, затвердженої рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 11.08.2017 № 427 «Про внесення змін та доповнень до Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в місті Запоріжжі та їх архітектурних типів, затвердженої рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 24.01.2014 № 17. зі змінами та доповненнями».
Згідно рішення МВК від 11.08.2017 № 427 затверджені нові архітектурні типи ТС, серед яких і новий архітип № 1 - «Старий Олександрівськ», де визначено параметри зовнішнього архітектурного вигляду ТС. Згідно означених параметрів для архітигіу № 1 необхідно застосовувати колірні стандарти: RAL 8017; RAL 6001; RAL 1001.
На кресленні «Ескізи фасадів ТС», поданому на розгляд до відповідача ж зазначені колірні стандарти: RAL 3027; RAL 1033; RAL 8017.
Враховуючи вищезазначене, наданий пакет було визнано таким, що виконаний з відхиленням від державних будівельних норм, стандартів та правил, шо є підставою для визнання його недійсним.
У зв`язку з поданням неповного пакету документів, керуючись п. 2.14 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Мінрегіону України від 21.10.2011 № 244 та п. 4.14 рішення Запорізької міської ради від 25.08.2016 № 52 «Про затвердження Положень, що регулюють правовідносини функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та об`єктів дрібнороздрібної торговельної мережі на території м. Запоріжжя» департаментом було відмовлено у оформлені паспорту прив`язки тимчасової споруди та повернено наданий на розгляд пакет документів.
Оскільки, у разі відмови в наданні паспорту ТС пакет документів, який надавався на розгляд повертається заявнику Департаментом розпочато процедуру сканування пакету документів, який надається при звернені з означенного питання.
Щодо другої відмови відповідача, яка виражена листом департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради від 21.02.2019 № 0594, суд зазначає наступне.
Згідно реєстрації в електронній системі документообігу департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради 12.02.2019 № 0594 зареєстровано заяву з доданим пакетом документів від ФОП ОСОБА_2 щодо оформлення паспорта прив`язки тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_2 .
Опрацювавши заяву з доданим пакетом документів ФОП ОСОБА_2 листом від 21.02.2019 № 0594 відповідачем було надано відмову у наданні паспорту прив`язки ТС з наступних підстав:
1) Викопіювання з топографо-геодезичного знімання М 1:500 виконані з архівних матеріалів термін реєстрації яких перевищує 1 рік, згідно вимог п. 5.1.7 ДБН А.2.1-1-2014 «Інженерні вишукування для будівництва» інженерно-топографічний план М 1:500 потребує виконання додаткових контрольних досліджень та вважається нечинним.
Додано ДБН А. 2.1-1 -2014 «Інженерні вишукування для будівництва».
Згідно реєстрації у містобудівному кадастрі, який ведеться Департаментом згідно ст. 22 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 № 559 «Про містобудівний кадастр», топографо-геодезичне знімання М 1:500 на територію за адресою: АДРЕСА_2 було зареєстровано у 2016 році за № 383/16 на замовника - ФОП ОСОБА_6
Тобто, з моменту реєстрації пройшов рік, встановлений вимогою п. 5.1.7 ДБН А.2.1-1- 2014 «Інженерні вишукування для будівництва».
На кресленні «Схема благоустрою прилеглої території» встановлено порушення, а саме: не вірно визначена червона лінія вул. Перемоги.
На підтвердження відповідачем надано викопіювання з топогеодезичного плану, де відстань від пропонуємої до встановлення ТС до червоної лінії становить 0,2 м. Відстань же на документах, зданих на розгляд не відповідає дійсності і становить 5 м.
На креслені «Схема благоустрою прилеглої території» порушені вимоги п. 5.4 ДБН В.2.2-23:2009 «Будинки і споруди. Підприємства торгівлі»: тимчасові споруди повинні розміщуватися до будинків та інших споруд на відстані, яку слід приймати залежно від ступеня їх вогнестійкості, але не менше 10 м. Пропонована до встановлення ТС розміщується від стіни на відстані 5 метрів.
Тотожна норма міститься у п. 3.17. Текстових матеріалів Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджених рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 17.11.2017 № 718, а саме:
Стаціонарні ТС повинні розміщуватися до будинків та інших споруд на відстані, яку слід приймати залежно від ступеня їх вогнестійкості згідно з ДБН 360-92** «Містобудування. Планування та забудова міських і сільських поселень», але не менше 10 метрів. Допускається розташування ТС біля зовнішніх стін будинків та інших споруд, якщо такі стіни не мають отворів (прорізів) і відповідають вимогам будівельних норм до протипожежних стін та за умови їх приведення до однакової ступені вогнестійкості, згідно з діючими нормами.
Те, що відстань від проектованої ТС до стіни будинку, який розташований поряд становить 5 метрів підтверджується викопіюванням з топогеодезичного плану.
У матеріалах до позовної заяви наявний лист Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області від 28.02.2017 № 04/2-31/1046 на який посилається позивач у позовній заяві, але який не додавався до матеріалів при розгляді заяви, де вказано, що було розглянуто схему розміщення ТС за адресою: АДРЕСА_2 та надається погодження за умови приведення будівельних конструкцій до межі вогнестійкості та межі поширення вогню по цих конструкціях, як для будівлі II ступеня вогнестійкості та не поширення сумарної площі забудови.
Однак, відповідний лист не може бути прийнятий як належне погодження, оскільки не зрозуміло яку саме схему було погоджено та з яким місцем розташування проектованої ТС, адреса також визначена не така, на яку посилається у заяві ФОП ОСОБА_2 (замість: АДРЕСА_2 ).
Крім того, на кресленні «Ескізи фасадів ТС» у п. 4 зазначено про необхідність приведення будівельної конструкції до межі вогнестійкості та межі поширення вогню по цих конструкціях, як для будівлі 11 ступеня вогнестійкості та не поширення сумарної площі забудови, що не узгоджується з листом Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області від 28.02.2017 № 04/2-31/1046, де вказано II ступінь вогнестійкості.
Розглянувши креслення «Ескізи Фасадів ТС» встановлено не відповідність вказаних на кресленні колірних стандартів у системі RAL до затверджених колірних стандартів згідно з Комплексною схемою розміщення ТС в м. Запоріжжі, затвердженої рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 11.08.2017 № 427 «Про внесення змін та доповнень до Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в місті Запоріжжі та їх архітектурних типів, затвердженої рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 24.01.2014 № 17 зі змінами та доповненнями».
Згідно рішення МВК від 11.08.2017 № 427 затверджені нові архітектурні типи ТС, серед яких і новий архітип № 1 - «Старий Олександрівськ», де визначено параметри зовнішнього архітектурного вигляду ТС. Згідно означених параметрів для архітипу № 1 необхідно застосовувати колірні стандарти: RAL 8017; RAL 6001; RAL 1001.
На кресленні «Ескізи фасадів ТС», поданому на розгляд до Відповідача ж зазначені колірні стандарти: RAL 3027; RAL 1033; RAL 8017.
Згідно Комлексної схеми м. Запоріжжя спеціалізація запитуваної ТС - ТНС (продовольчі товари), у матеріалах, доданих до заяви міститься посилання на спеціалізацію - по продажу товарів народного споживання, що не відповідає затвердженим параметрам.
Враховуючи вищезазначене, відповідачем наданий пакет було визнано таким, що виконаний з відхиленням від державних будівельних норм, стандартів та правил, що є підставою для визнання його недійсним.
У зв`язку з поданням неповного пакету документів, керуючись п. 2.14 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Мінрегіону України від 21.10.2011 № 244 та п. 4.14 рішення Запорізької міської ради від 25.08.2016 № 52 «Про затвердження Положень, що регулюють правовідносини функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та об`єктів дрібнороздрібної торговельної мережі на території м. Запоріжжя», зі змінами, затвердженими рішенням Запорізької міської ради від 30.01.2019 № 30 департаментом було відмовлено у оформлені паспорту прив`язки тимчасової споруди та повернуто наданий на розгляд пакет документів.
Отже, у зв`язку з вищевикладеним, позивачем не дотримано процедуру, встановлену чинним законодавством, для отримання паспорту прив`язки тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_2 .
Посилання позивача про те, що відмови відповідача не містять зауважень щодо невідповідності тимчасової споруди архітипу, затвердженому рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 11.08.2017 №427, так як всі документи були подані вже відповідно до затвердженого архітипу, суд вважає помилковими.
Крім того, суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що зауваження відповідача, викладені у листах від 02.01.2019 № 6247 та 21.02.2019 №0594, є спонуканням до вирішення питання у протизаконний спосіб чи взагалі є спонуканням, щоб позивач відмовився від спірної тимчасової споруди на користь третіх осіб, оскільки в межах розгляду даної справи в порядку адміністративного судочинства можуть бути розглянуті рішення (дії, бездіяльність) суб`єкта владних повноважень на предмет їх узгодження з вимогами законодавства, тобто чи вчинені вони в межах повноважень та у спосіб, що визначені законами України. При цьому, суддя враховує, що питання оформлення паспорту прив`язки тимчасової споруди є дискреційними повноваженнями суб`єкта владних повноважень, в які суд не може втручатися, а може тільки перевірити чи діяв суб`єкт владних повноважень в межах чинного законодавства, а тому адміністративним судом не може бути надана оцінка спонукання позивача до вирішення питання у протизаконний спосіб.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст. 72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб`єкт забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України внаслідок чого прийняті відмови узгоджуються з законом.
Факт порушення прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах не знайшов підтвердження проведеним судовим розглядом в частині прийняття владним суб`єктом необґрунтованого рішення.
Оцінюючи доводи сторін, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999р. по справі «Гарсія Руїз проти Іспанії», від 22.02.2007р. по справі «Красуля проти Росії», від 05.05.2011р. по справі «Ільяді проти Росії», від 28.10.2010р. по справі «Трофимчук проти України», від 09.12.1994р. по справі «Хіро Балані проти Іспанії», від 01.07.2003р. по справі «Суомінен проти Фінляндії», від 07.06.2008р. по справі «Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян ( MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії»), згідно з якою право на мотивоване (обґрунтоване) судове рішення є частиною загального права людини на справедливий і публічний розгляд справи та поширюється як на цивільний, так і на кримінальний процес.
Разом із тим, суд бере до уваги, що за змістом перелічених рішень вимога п. 1 ст. 6 Конвенції щодо обґрунтовування судових рішень не може розумітись як обов`язок суду детально відповідати на кожен довід заявника. Стаття 6 Конвенції також не встановлює правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання в першу чергу національного законодавства та оцінки національними судами. Проте Європейський суд з прав людини оцінює ступінь умотивованості рішення національного суду, як правило, з точки зору наявності в ньому достатніх аргументів стосовно прийняття чи відмови в прийнятті саме тих доказів і доводів, які є важливими, тобто такими, що були сформульовані заявником ясно й чітко та могли справді вплинути на результат розгляду справи.
У ході розгляду справи суд надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.
У зв`язку із відмовою у задоволенні адміністративного позову, розподіл судових витрат згідно ст. 139 КАС України судом не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 ) до Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради (69037, м. Запоріжжя, вул.Зелінського, буд.3, код ЄДРПОУ 37612054) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі виготовлено та підписано 18 жовтня 2019 року.
Суддя М.С. Лазаренко