Рішення № 85049228, 17.10.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2019
Номер справи
260/1023/19
Номер документу
85049228
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

17 жовтня 2019 року м. Ужгород№ 260/1023/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Плеханової З.Б.

при секретарів Поп Н.

за участю:

позивача ОСОБА_1

відповідача1: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області - представника Марканич В.М.

відповідача 2: Управління Служби безпеки України в Закарпатській області - представники Будюх Д.Є., Семенов О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Управління Служби безпеки України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобовязання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яким просить:

1.Відкрити провадження у справі.

2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складу грошового забезпечення, що діяло на момент проведення перерахунку.

3.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі, розрахованому від складу грошового забезпечення, що діяло на момент звернення за пенсією, тобто з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

1. Позиції сторін

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 був звільнений з органів Служби безпеки України 31 серпня 2011 року, згідно наказу № 396-ОС СБУ від 31.08.2011року. Має 21 рік 11 місяців 02 дні загальної вислуги.

З 01 вересня 2011 року позивачу була призначена пенсія у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ. У зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Відповідач, уберезні 2018 року, здійснив перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року та самовільно, всупереч вимогам статті 22 Конституції України та ч. 3 ст. 43 Закону 2262-ХІІ, провів його з фактичною ліквідацією усіх надбавок і доплат, встановлених йому при виході на пенсію.

Так, Позивач звернувся до Відповідача із заявою про зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії від 03.07.2019 року. Однак, Відповідач листом від 16.07.2019року № 454/Р-99-01, відмовив у такому перерахунку, вважаючи проведений з 01.01.2018 року перерахунок вірним. З наведених підстав позивач звернувся до суду із даним позовом.

31 липня 2019 року, відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечив. Відзив обґрунтований тим, що Постановою № 103 не передбачено врахування при перерахунку пенсії надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15%; надбавка за особливо важливі завдання 1%,надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50%,надбавка за спеціальні завдання чи державну охорону 55%,доплата за роботу з агентурою на конфіденційній основі 20%,надбавка за оперативно розшукову діяльність 50%.премія у розмірі 10% .

Крім того, відповідач посилається на Рішення Верховного Суду від 12.03.2018 року у зразковій справі Пз/9901/1/18, яким було встановлено, що з урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 суд зазначав, що оскільки надбавки, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, то, ці надбавки правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення.

Відповідач зазначає, що ГУ ПФУ у Закарпатській області проведено перерахунок пенсії позивачу, виходячи із зазначеного у довідці розміру грошового забезпечення за відповідною посадою, на підставі довідки Служби безпеки України по Закарпатській області, виданої на виконання Постанови №704 та №103.

Отже, головне управління не вчиняло дій щодо неврахування надбавок на підставі власного рішення, а здійснив перерахунок на підставі довідки уповноваженого структурного підрозділу, де позивач проходив службу, та який наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, відповідно до Порядку №45. Відтак , просить відмовити в повному обсязі в задоволенні позовних вимог.

08 серпня 2019 року, позивачем надано відповідь на відзив, відповідно до якого вважає його необгрунтованим. Зазначає, що при перерахунку Позивачу пенсії, Відповідач не врахував розмір складових грошового забезпечення, які були призначені на момент його звернення за пенсією, що призвело до заниження її розміру. Оскільки при призначенні пенсії позивачу було враховано надбавку за виконання особливо важливих завдань 1%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень 15%, надбавку за інформаційно-аналітичне забезпечення 50%, надбавку за роботу з агентурою 20%, надбавку за службу у підрозділі боротьби з корупцією 55%, премію 10%, а також з урахуванням того, що ці надбавки виплачувались йому у подальшому до моменту перерахунку пенсії, то позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням зазначених видів грошового забезпечення.

Окрім того, зазначає, що аналіз викладених ГУ ПФУ в Закарпатській області у відзиві аргументів з посиланням на правові позиції викладені у постановах Верховного Суду від 11 грудня 2018 року у справі № 283/686/17 (стосується перерахунку пенсії у зв`язку і прийняттям постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпеченим поліцейських Національної поліції») та від 22 січня 2019 року у справі № 338/830 17 (визнання протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо видачі довідки про грошове забезпечення із зменшенням розміру премії), є не коректними, так як зазначені вище відповідачем справи не стосуються предмету піднятої позивачем проблематики, що свідчить про дотримання однотипних стандартів при формуванні відповідачем аналогічних документів.

Таким чином, Позивач на час призначення пенсії за Законом № 2262-ХІІ мав право на включення до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отримуваної ним щомісячної додаткової винагороди, а ГУ Пенсійного фонду України в Закарпатській області протиправно відмовило у проведенні перерахунку розміру пенсії, з названого щомісячного додаткового виду грошового забезпечення. На підставі чого, просить відхилити відзив головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

10 жовтня 2019 року на адресу суду від представника Управління Служби безпеки України в Закарпатській області надійшов відзив на позовну заяву. Обґрунтовуючи свою позицію, зазначає, що за результатами аналізу змісту даної позовної заяви, міркувань Відповідача-1 стосовно ролі Відповідача-2 та в контексті заявлених позовних вимог до Відповідача-1, вважає їх безпідставними з нижченаведених підстав та причин.

Так, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» врегульовано постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1). Відповідно до Порядку №3-1, призначення пенсій особам, що мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється органами Пенсійного фонду України.

На виконання вимог вищезазначених нормативних актів, Відповідачем-2 (УСБУ) згідно встановленої форми на адресу Відповідача-1 (Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області) направлено довідку від 06.04.2018 № 12 із складовими грошового забезпечення Позивача, які визначені Кабінетом Міністрів України. При цьому, надсилання такої довідки було ініційоване Відповідачем-1 листом із списками від 01.03.2018 №2874/03.02 ,де зазначено про необхідність виконання Постанови №103 та визначено осіб, у т.ч. Позивача, пенсії яких підлягають перерахунку.

Водночас, сама довідка від 06.04.2018 № 12 була складена Відповідачем-2 у одному примірнику та її копія у Відповідача-2 відсутня. Жодний нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення (в даному випадку - Відповідач-2), повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, самостійно віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.

Відтак, з огляду на вимоги статті 19 Конституції України, Відповідач-2 не має (не мав) правових підстав включити до вказаної довідки інші складові, які не передбачені рішенням Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсії. Таким чином, дії Відповідача-2 не являються протиправними, оскільки ґрунтуються на вимогах в першу чергу Конституції України, в межах і спосіб передбачені нормами чинного законодавства України.

Окрім того, зазначено, що позивач не зазначив, яку саме норму нормативного акту було порушено Відповідачем-2 під час складання та направлення довідки до органу пенсійного фонду, а також у чому саме полягає протиправність дій, які у причинно-наслідковому зв`язку спричинили порушення його прав, свобод та інтересів.

З огляду на вищезазначені обставини, можна прийти до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 є необгрунтованим та безпідставним, а тому не підлягає задоволенню. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з мотивів наведених вище та просив суд їх задовольнити.

Представники відповідачів проти позову заперечили з підстав наведених у відзиві на позов.

Заслухавши представників сторін, встановивши обставини справи на підставі досліджених в судовому засіданні доказів, проаналізувавши норми права, які підлягають або не підлягають застосуванню до даних правовідносин, надавши оцінку кожному аргументу сторін та мотиви суду, з яких суд дійшов до висновків у справі, констатує наступне.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 був звільнений з органів Служби безпеки України 31 серпня 2011 року, згідно наказу № 396-ОС СБУ від 31.08.2011 року.

Згідно Довідки ГУ Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 19.06.2019 року №830/02.01, позивач перебуває на обліку в ГУ Пенсійного фонду України в Закарпатській області та з 01.09.2011 року отримує пенсію за вислугу років.(а.с.21).

Відповідно до вищевказаної довідки, 01.09.2011 року пенсія позивачу призначена з наступних складових грошового забезпечення:

посадовий оклад - 1400,00грн.;

оклад за військовим званням - 130,00грн.;

процентна надбавка за вислугу років у розмірі 30% - 459,00грн.;

середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 2702,83 грн.

у тому числі :

Всього: 4691,83 грн. Відповідно за вислугу років 53% від основного розміру пенсії, її розмір складав 2486,67 грн.

Підсумок пенсії з надбавками - 3250,67 грн.

Відповідно до довідки Служби безпеки України в Закарпатській області №12 від 06.04.2018 р. про розмір грошового забезпечення позивача сума грошового забезпечення позивача становить (а.с.16):

посадовий оклад - 6630.00 грн.;

оклад за військовим званням - 1410,00 грн.;

надбавка за вислугу років 40% - 3216,00 грн.

Всього - 11256,00 грн.

У зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», Відповідач, у березні 2018 року, здійснив перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року .

Відтак, Згідно матеріалів пенсійної справи, до 28.02.2018 року, пенсійне забезпечення виплачувалося позивачу за умовами постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, яке включало в себе наступні суми забезпечення:

посадовий оклад- 1400,00грн.;

оклад за військовим званням - 130.00грн.;

процентна надбавка за вислугу років у розмірі 30% - 459,00грн.;

надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15%;

надбавка за особливо важливі завдання 1%,

надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50%.

надбавка за спеціальні завдання чи державну охорону 55%,

доплата за роботу з агентурою на конфіденційній основі 20%

надбавка за оперативно розшукову діяльність 50%,

премія у розмірі 10%

Всього: 4691,83 грн. Відповідно за вислугу років 53% від основного розміру пенсії, її розмір складав 2486,67 грн.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи і зазначалося судом вище, Службою безпеки України в Закарпатській області подано до головного управління ПФУ довідку №12 від 06.04.2018 р. про зміну грошового забезпечення позивача, при якому було взято до уваги п.5 Порядку №45 в редакції від 24.02.2018, в довідці враховано для перерахунку основні види складових грошового забезпечення, визначених п.1 Постанови №103 по зразку довідки, яка міститься у додатках до Постанови №103.

При цьому, надсилання такої довідки було ініційоване Відповідачем-1 листом із списками від 01.03.2018 №2874/03.02 , де зазначено про необхідність виконання Постанови №103 та визначено осіб, у т.ч. Позивача, пенсії яких підлягають перерахунку.(а.с.66).

Відповідно після перерахування пенсії по довідці №12 від 06.04.2018 р. сума грошового забезпечення позивача становить посадовий оклад - 6630,00 грн., оклад за військовим званням - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років 40% - 3216,00 грн.

03.07.2019року, Позивач звернувся до Відповідача із заявою про зобов`язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії .

16 липня 2019 року, Відповідач листом повідомив позивача про те, що перерахунок пенсій здійснений згідно визначеного Кабінетом Міністрів порядку, а саме Постановою 103, якою чітко передбачено проводити перерахунок пенсій з конкретно визначених видів грошового забезпечення, а саме посадового окладу, окладу за військове звання та процентної надбавки за вислугу років. Підстав для перерахунку пенсії на сьогоднішній день немає.

Перерахунок пенсії здійснений з 01 січня 2018 року за чинною на цю дату редакцією Закону та на сьогодні складає:

- посадовий оклад - 6630,00 грн.

- оклад за військове звання -1410,00 грн.

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 3216,00 грн.,

ВСЬОГО - 11256.00

в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії -11256,00

Основний розмір пенсії: 53% грошового забезпечення (вислуга років 21) у розмірі - 5965.68 грн.

ПІДСУМОК ПЕНСІЇ (з надбавками): 5965,68,

З урахуванням попередньої суми пенсії 3342,77 та підвищення 1967,18 (75% від

2622,91) - 5309,95 грн.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Згідно ч. 1, 2 та 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно ч. 18 ст. 43 цього ж Закону, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі по тексту - Порядок №45 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців. Відповідно до п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 ця постанова набирає чинності з 01.03.2018 року.

Отже, з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», свідчить про необхідність здійснення таких послідовних дій: 1)Міністерство оборони України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення;

2))Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; 3)Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки;

4) довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинними нормативно-правовими актами.

Як встановлено судом, позивач був включений у список Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, зв`язку з чим Управління Служби безпеки України в Закарпатській області була підготовлена довідка, із складовими грошового забезпечення Позивача як це передбачено Порядком № 45 (зі змінами внесеними постановою № 103).

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визначено перелік видів грошового забезпечення, які повинні бути враховані під час проведення перерахунку, та яким не передбачено врахування надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу з особовим складом, інші щомісячні надбавки та премії.

При цьому, суд відзначає, що вказана довідка не містить даних про додаткові види грошового забезпечення. В ній зазначено, як цього вимагає постанова КМ України №103, лише оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років.

Судом встановлено, що жодних інших довідок для здійснення перерахунку пенсії, відповідно до постанови КМ України №103, від Управління Служби безпеки України в Закарпатській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області не надходило.

При цьому, позивач не оскаржував вказану довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі викладеного вимога позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складу грошового забезпечення, що діяло на момент проведення перерахунку та проведення її виплати у розмірі, розрахованому від складу грошового забезпечення, тобто з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії не підлягає задоволенню, оскільки перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою не передбачено щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які повинні бути враховані під час проведення перерахунку пенсії.

Стосовно посилань позивача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, якими скасовано п. 1, 2 Постанови-103, суд зазначає, що пункти 1, 2 Постанови - 103 на час проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.03.2018 були чинними, а тому підлягали застосуванню до спірних правовідносин.

Оскільки Постанова № 103 визнана нечинною з 05.03.2018 року, то позивач має право звертатися щодо зазначених у позові питань до відповідачів щодо надання йому відповідних розяснень щодо врахування цих обставин.

По суті вказана позиція суду узгоджується із позицією ВС викладеною у рішенні від 13.03.2019 року по справі №240/6263/18.

Суд при вирішенні спору керується положеннями ст. 2 КАСУ , де в частині 2 зазначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають, оскільки дії та рішення відповідачів відповідають ч. 2 статті 2 КАСУ.

Судові витрати в порядку ст.139 КАС України стягненню із сторін не підлягають.

Керуючись статтями 242,243.246 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

В позові ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Управління Служби безпеки України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобовязання вчинити дії - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення повного судового рішення через Закарпатський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЗ.Б. Плеханова

Повний текст рішення виготовлно та підписано 21 жовтня 2019 року

Рішення виготовлено та підписано 21 жовтня 2019 року.