
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про зупинення провадження у адміністративній справі
21 жовтня 2019 рокум. Ужгород№ 260/1272/19
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Дору Ю.Ю.
за участі:
секретаря судового засідання - Гулай М.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача 1 - ОСОБА_2 М . ,
представника відповідача 2 - Карпій М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про зупинення провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та Закарпатського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності незаконною, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (відповідач 1, ГУ ПФУ в Закарпатській області) та Закарпатського обласного військового комісаріату (далі - відповідач 2, Закарпатська ОДА), в якій просить:
1. Визнати незаконним рішення від 07.08.2019 року № 6 ГУ ПФУ Закарпатської області в особі Маслякевіч Г.В. та Білошицької Л.М. щодо невиплати ОСОБА_1 пенсійного забезпечення в повному обсязі з 01.01.2018 року.
2. Зобов`язати Закарпатський обласний військовий комісаріат видати довідку згідно додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції до внесення змін Постановою КМУ №103 від 21.02.2018 року, із включенням щомісячної додаткової грошової винагороди та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплатити з 01.01.2018 року 100% визначеного пенсійного забезпечення ОСОБА_1 відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та відповідно до вимог Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням отриманої довідки з Закарпатського обласного військового комісаріату про розрахунок щомісячних основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія, щомісячної додаткової грошової винагороди), які ОСОБА_1 отримав перед звільненням з військової служби із врахуванням раніше виплачених сум.
4. Допустити до негайного виконання присудження виплати пенсій у межах суми стягнення за один місяць;
5. Зобов`язати Закарпатський обласний військовий комісаріат та Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення
10 жовтня 2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області подано клопотання про зупинення провадження у даній адміністративній справі до набрання законної сили судовим рішенням у зразковій справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/19) та до розгляду Великою Палатою Верховного Суду справи №510/1286/16-а.
У судовому засіданні 21.10.2019 року поставлено на обговорення питання щодо поданого представником відповідача 1 клопотання.
Позивач проти задоволення клопотання про зупинення провадження у справі заперечував.
Представник відповідача 1 та представник відповідача 2 підтримав подане клопотання та просив таке задовольнити.
Заслухавши думку учасників справи, розглянувши клопотання про зупинення провадження у справі, суд вказує наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
У відповідності з ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Судом встановлено, що ухвалою Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду від 02 квітня 2019 року було передано на розгляд до Великої Палати Верховного Суду справу № 510/1286/16-а за позовом до Ізмаїльського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
У вищевказаному судовому рішенні Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду визначено виняткові правові проблеми, головним чином, такі полягають у необхідності формування правових позицій, а саме:
1. Чи можуть судами застосовуватися у спорах стосовно соціального захисту (для обмеження розміру належних особі сум соціальних виплат) шестимісячні строки звернення до суду, встановлені процесуальним законом - КАС України (стаття 99 в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року, та стаття 122 в чинній редакції), якщо предметом спору є неотримання особою регулярних (щомісячних тощо) соціальних виплат, які суб`єкт владних повноважень з власної вини не виплачував фізичній особі або виплачував у неповному розмірі?
2. Чи можуть суди застосовувати строки звернення до суду, встановлені процесуальним законом - КАС України (стаття 99 в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року, та стаття 122 в чинній редакції), для фактичного встановлення строкових меж (може граничним меж) триваючого правопорушення у сфері реалізації соціальних прав та відповідно цим строком обмежувати доступ особи до суду?
3. Чи може бути факт нездійснення перевірки особою, якій державою призначено пенсію або інші постійні соціальні виплати, правильності нарахування уповноваженими суб`єктами владних повноважень конкретних сум таких виплат або невчасне звернення з відповідним позовом до адміністративного суду підставою для судового захисту її прав лише у межах останніх шести місяців, що передують даті звернення до суду?
4. Чи можуть суди не застосовувати відповідний процесуальний строк, а відповідно до частини шостої статті 7 КАС України використовувати як аналогію закону до всіх зазначених вище спорів положення частини другої статті 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та статей 51, 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в яких міститься норма, згідно з якою нараховані (первинно встановлені за відповідною заявою фізичної особи) суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком?.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 призначена пенсія з 01 вересня 2014 року.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок раніше призначених пенсій здійснено з 01.01.2016 року за нормами законодавства, чинного на момент перерахунку. Відповідно відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року на підставі довідки, виданої уповноваженим органом Міністерства оборони України - Закарпатським обласним військовим комісаріатом та виплата проводиться за графіком та у визначених розмірах.
11 вересня 2019 року позивач звернувся до суду з позовом відповідно до якого поросить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплатити з 01.01.2018 року 100% визначеного позивачу пенсійного забезпечення.
Таким чином, з огляду на необхідність вирішення у даній справі питання щодо дотримання позивачем строків звернення до адміністративного суду з позовними вимогами щодо перерахунку та виплатити з 01.01.2018 року 100% визначеного пенсійного забезпечення ОСОБА_1 відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та відповідно до вимог Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд вважає, що рішення Великої Палати Верховного Суду у справі №510/1286/16-а матиме преюдиціальне значення та безпосередньо впливатиме на вирішення даного питання, що є підставою для зупинення провадження у справі.
Згідно з п.5 ч.2 ст.236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Беручи до уваги вищенаведені обставини та норми процесуального закону, суд приходить висновку про необхідність зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі №510/1286/16-а.
Керуючись статтями 236, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Клопотання представника відповідача про зупинення провадження у адміністративній справі №260/1272/19 - задовольнити частково.
Зупинити провадження в адміністративній справі №260/1272/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та Закарпатського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності незаконною, зобов`язання вчинити дії до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі №510/1286/16-а.
Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до частини 3 статті 243 КАС України повний текст ухвали складено та підписано протягом 21.10.2019 року.
Суддя Дору Ю.Ю.